نقش دانشگاه‌ها در رونق بازار سرمايه عنوان

 علي‌اصغر خليلي

نويسنده

 روزنامه دنياي اقتصاد شماره 1822

مرجع

 

بورس يعني چه؟ سهام چيست؟ سازمان بورس کجاست؟ اوراق بهادار کدامند؟ بازار سرمايه يعني چه؟ بورس‌هاي بين‌المللي کجايند؟

به نظر شما چند درصد از مردم عادي مي‌توانند جواب قانع‌کننده و درحد درستي به اين سوالات بدهند؟ از قشر تحصيلکرده و فرهنگي چطور ؟ آيا اگر تخصصي‌تر بخواهيم سراغ جواب اين سوالات را بيابيم بايد از فارغ‌التحصيلان کدام رشته‌هاي دانشگاهي پرس‌وجو کنيم؟ اقتصاد، حسابداري، مديريت يا بانکداري؟ مسلما هر يک از موارد ذکر شده بسته به نوع آگاهي و تجربه خود پاسخ‌هايي ارائه خواهند داد.

هيچ کدام براساس آموخته‌هاي خود از مراکز دانشگاهي چيزي به زبان نخواهند آورد.

حال آنکه قطعا به نوعي اين رشته‌ها با اين بازار در ارتباطند. ولي به غير از سوال فکر مي‌کنيد چند درصد از اين افراد ممکن است در بورس و سهام دستي داشته يا در آن سرمايه‌گذاري كرده و بدين طريق امرار معاش نموده يا حداقل بخشي از سبد پس‌انداز خود را از سهام شركت‌هاي بورسي انتخاب كرده‌اند.

کافي است يکبار به سازمان بورس اوراق بهادار مراجعه کرده و افرادي که در حال بحث و گفت‌وگو يا سفارش خريد هستند از نزديک ببينند مرد و زن، پير و جوان، تحصيلكرده و غيرتحصيلکرده از همه نوع قشري ديده مي‌شود وليکن انتظار چيست ؟ آيا فقط بايد به همين افراد بسنده کرد پس ساير مردم اين اجتماع که اصلا خبر ندارند و هيچ يک از اطلاعات بورس و سهام را ندارند چه؟ پس تکليف رونق اقتصادي بامشارکت بيشتر مردم در بورس چه مي‌شود؟ چه ارگاني يا سازماني مسووليت اطلاع رساني و آشنايي مردم را به‌عهده مي‌گيرد؟

آيا اين وظيفه رسانه‌ها يا مطبوعات است ؟ قطعا سازمان‌ها و ارگان‌هاي آموزشي مثل ساير آموزش‌ها بايد اين وظيفه را نيز به دوش بکشند.

آموزش و پرورش در دوران دبيرستان بسته به جنسيت دانش‌آموزان كتاب‌هاي آموزشي در نظر گرفته است كتاب‌هاي حرفه و فن يا شاخه‌هاي کار و دانش از اين قبيل هستند.

پس جايي براي آموزش براي مفاهيم بورس نمي‌ماند سراغ دانشگاه‌ها و آموزش عالي مي‌رويم در کنار درس تنظيم خانواده جايي براي آموزش‌هاي اقتصادي در نظر گرفته نشده آيا ديگر وقت آن نيست که بورس و سهام نيز مانند ساير علوم ديده شود تا از دانشگاه‌ها و اقشار مختلف تحصيلكرده رشته‌هاي گوناگون نيز شاهد فعاليت در بازار سرمايه باشيم.

مگر اين نيست که آمار بالايي از بيکاران جامعه را افراد تحصيلكرده تشکيل داده‌اند پس چرا با همان سرمايه‌هاي اندک و با نظرات ايشان در ساماندهي اقتصادي استفاده نکنيم.

به نظر نويسنده اهمال بزرگي در معرفي و نشان‌دادن ساز و کارهاي سرمايه‌گذاري در بورس و سهام و حتي آموزش آن صورت گرفته که بايست حداقل 2 واحد درس نيز براي کليه رشته‌ها در دانشگاه‌ها و آموزش عالي در نظر گرفته شود حتي براي دانشجويان حسابداري و مديريت نيز اين تدبير در نظر گرفته نشده پس لازم است کمي‌ واقعي‌تر به اين مساله توجه شود.

حال کدام وزارتخانه اين وظيفه را بايد شروع کند، وزارت امور اقتصادي و دارايي يا وزارت فرهنگ و آموزش عالي.سالانه بيش از 50هزار نفر در رشته‌هاي مرتبط وارد دانشگاه مي‌شوند و بيش از 200هزار نفر نيز در حال تحصيل در مقاطع کارشناسي هستند که مي‌توان با آموزش در مقطع کارشناسي بخشي از اين نفرات را به سمت بازار سرمايه سوق دهيم.

وقت آن رسيده تا مراکز آموزش عالي و نهادهاي مرتبط تجديد نظري در خصوص محتواي دروس داده، مطالب و عناوين مفيدتر و به روزآوري شده را جهت تدريس به دانشجويان انتخاب نمايند. باشد که سرفصل‌هاي مرتبط با بازار اوراق بهادار را نيز در آن شاهد باشيم.

به اميد فرهنگ‌سازي فعاليت‌هاي اقتصادي و مشارکت همه مردم در بورس اوراق بهادار و رونق بخشي به آن.

1