كمك ‌به ‌كارآفرينان ‌لزوما به ‌معني ‌ارائه ‌تسهيلات ‌‌نيست عنوان

 --------------------------------

نويسنده

 خبرگزاري دانشجويان ايران

مرجع

 

سيد ايمان ميري، متولد سال 1361 و رشته تحصيلي‌اش كارشناسي معماري است، اما با اين حال فعاليت در زمينه خدمات شبكه اينترنت از قبيل اينترنت دايل‌آپ، پرسرعت و وايمكس را برگزيده و در اين راه به عنوان كارآفرين برتر استان گلستان شناخته شده است. وي به صورت مستقيم 60 شغل ا يجاد كرده كه بيشتر از متخصصان بوده‌اند و به صورت غيرمستقيم هم مشاغل زيادي را به عنوان عامل فروش و پشتيباني و موارد ديگر درگير كار كرده است.

ميري در گفت‌وگو با خبرنگار كار و اشتغال خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، علاقه‌اش به اين حوزه را مربوط به دوران دبيرستان و هنگامي كه در المپياد كامپيوتر مقام آورده بود دانست و با بيان اين كه كشف اين فرصت كار آفريني مربوط به پتانسيل كشور در زمينه خدمات اينترنتي و بازار بالقوه‌اي كه براي آن وجود دارد، است، گفت: براي ايجاد هر خدماتي بايد از قبل نيازش وجود داشته باشد. با تمام احترامي كه براي رقبا قائلم معتقدم كه استان گلستان از داشتن سرويس مطلوب وقيمت مناسب محروم بود. مقايسه احمالي بين استان‌هاي همجوار هم نشان مي‌داد كه اين استان‌ها از قيمت كمتر و كيفيت بالاتري در زمينه‌ خدمات اينترنتي برخوردارند بنابراين كشش بازار و تقاضا براي ارائه خدمات مناسب وجود داشت و ما تقريبا بدون رقيب سرسخت فعاليت خود را آغاز كرديم و كشش تقاضا باعث استقبال از ارائه خدمات ما شد.

او تاكيد ‌كرد كه براي راه‌اندازي كار و خريد تجهيزات ازتسهيلات بانكي هم استفاده كرده است، اما از تسهيلات بانك‌هاي خصوصي با سودهاي بالاي 24 درصد كه منجر به پرهزينه‌تر شدن كار شده است.

كار‌افرين موفق استان گلستان اما ورود به كار خدمات اينترنت را داراي ريسك‌هاي خاص خود ‌دانست كه بيشتر به نظارت‌ها و حساسيت‌هايي كه در اين بخش وجود دارد برمي‌گردد، چون در حوزه‌ اينترنت فضاي به نسبت كنترل‌شده‌اي وجود دارد و همين كنترل‌ها ريسك كار را بالا مي‌برند، اما به هر حال با توجه به نيازي كه در كشور در اين زمينه وجود دارد و استقبال مردم در بلندمدت اين ريسك‌ها از بين رفته و در آن موقع فضا براي شركت‌ها و افرادي كه در اين زمينه صاحب تجربه هستند بيشتر مهيا است.

اين كارآفرين بخش خدمات اينترنتي نياز مردم را به اين خدمات لوكس و تشريفاتي ندانسته و آن را اجباري و در سبد كالاي خانوار مي‌داند و مي‌گويد: بنابراين هر گونه تلاشي در جهت كاهش هزينه‌ها كه منجر به كاهش قيمت‌ تمام‌شده شود را در استقبال مردم بسيار موثر است. يك نمونه‌ كه خودم انجام دادم مثل اتوماسيون تمام امور مربوط به مشتركين يا شناسايي گلوگاه كه اشتراك مشتركين بود. به گونه‌اي كه ثبت‌نام و پيگيري آن 15 روز زمان مي‌برد و حالا به كمتر از يك روز كاهش يافته است.

ميري ريسك مالي را در اين حوزه داراي اهميت كمي دانست و افزود: اگر مولفه‌هاي اصلي مثل بازار رقابت در اين حوزه رعايت شود ريسك مالي پايين مي‌آيد اما متاسفانه پس از خصوصي‌سازي مخابرات شاهد اين هستيم كه نگاه مخابرات به شركت‌هاي خدمات دهنده‌ي اينترنت به چشم رقيب و در جهت محدود كردن بخش خصوصي است. اميدواريم مسئولان درسازمان‌ تنظيم مقررات، شوراي رقابت و مجلس شوراي اسلامي اين دغدغه را درك كرده و در جهت رفع آن مشكل است. چون ادامه اين روند بيرون رفتن بخش خصوصي از اين حوزه منجر مي‌شود.

او توجه به نيروي انساني در زمينه آموزش، رفع نيازهاي مالي، ساعت كاري مناسب از طريق انجام برخي از كارها در خانه را باعث افزايش راندمان كاري و موفقيت شركت دانست و اشتغال 60 نيروي متخصص و تحصيل‌كرده را به صورت مستقيم از جمله ارزش آفريني‌هاي اين فعاليت كار آفريني اعلام كرد.

اين فعال كارآفريني ارزش افزوده اين فعاليت را 40 تا 45 درصد اظهار و بيان كرد: شركت‌ ما جزء 11 شركت ارائه كننده خدمات اينترنت در كشور است و از مقياس استاني به سطح كشوري گسترش يافته است همچنين جزء چهار شركت برتر كه در مزايده وايمكس استان گلستان برنده شده و به ارائه خدمات وايمكس مشغول است.

ميري به برخي روش هاي بازاريابي اشاره كرد و گفت: براي آشنايي بيشتر مشتريان با خدمات، ما مناطقي را كه مردم براي استفاده از اين گونه خدمات به آنجا مراجعه مي‌كنند مثل كافي‌نت‌ها و دفاتر خدمات ارتباطي را در نظر گرفته و براي كافي‌نت‌ها اينترنت رايگان با پهناي باند بالا ارائه كرديم تا مردم با نوع خدمات ما آشنا شوند همچنين با ارائه كارت‌هاي اينترنتي رايگان در 12 ساعت شبانه‌روز مردم را با خدمات خود آشنا و موفق شديم آن‌ها را تبديل به مشتركان دائم در گرفتن خدمات ADSL كنيم.

وي معتقد است كه افزايش بهره‌وري كه در برنامه پنجم توسعه كشور پيش‌بيني شده است از راه‌هاي معمول امكان‌پذير نيست و نياز به كارآفريني در ابعاد گسترده دارد چون از كنار كارآفرينان افراد خلاق ديگري رشد مي‌كنند. از اين رو بايد براي كارآفرينان تسهيلات قائل شد و اين لزوما به معناي تسهيلات مالي نيست.

1