9 قانون يافتن شغل عنوان

 الناز طالب زاده

نويسنده

 بازاركار

مرجع

 

قانون شماره 1: فردي منحصر به فرد باشيد

اين قانون مستلزم داشتن نوعي حس اعتماد به نفس است طوري كه تمامي اطرافيان متوجه آن خواهند شد. به عنوان يك جوينده كار، به طور قطع خواهان آن مي‌باشيد كه در بين ساير رقبا منحصر به فرد باشيد لذا يكي از آسانترين راه‌هاي جلب توجه كارفرما به واسطه طرز برخورد و رفتارتان حاصل مي‌گردد. در گفت و گو با كارفرما مكث بين جملات (به منظور اجتناب از ايجاد لكنت حاصل از استرس)، گوش دادن با دقت و صاف ايستادن و همچنين تمامي مواردي كه موجب گردد داوطلبان در مصاحبه آرامش خود را حفظ كرده و مهارت‌هاي خود را بروز دهند، ضروري به نظر مي‌رسد.

 قانون شماره 2: در اجتماعات و مجالس عمومي حضوي يابيد هر چند عليرغم ميل‌تان باشد.

اين قانون بر يكي از مهم‌ترين اقدمات در جست و جوي شغل يعني «شبكه‌سازي» اشاره دارد. با در خانه ماندن و تنها پشت كامپيوتر نشستن نمي‌توان شخص مورد نظر را يافت. اشخاص جديدي را ملاقات نمود و تجربيات جديدي كسب كرد. در اين حين ممكن است اشخاصي را بيابيد كه شغل مورد نظرتان را به شما پيشنهاد دهند.

 قانون شماره 3: وقتتان را با ارتباطات بي‌فايده هدر ندهيد.

هنگام جست و جوي شغل سعي كنيد فردي منطقي و واقع‌گرا باشيد. چنانچه هيچ‌گونه پاسخ دريافت نكرديد به نوع مشاغلي كه برايشان درخواست فرستاده‌ايد، دقت نماييد.

شايد بيش از حد بلندپروازي كرده‌ايد يا هنوز هم جايي براي انتظار باقي مانده است؟ قطعاً بايد براي شغل مورد نظر و علاقه‌تان درخواست دهيد، اما به موقعيت خود و مهارت‌ها و قابليت‌هايتان نيز توجه نماييد. چنانچه دوست داريد در يك روزنامه مهم و بزرگ شهر سردبير شويد قطعاً اين كار نياز به تجربه بيشتري از وقتي دارد كه در يك خبرنامه دستيار سردبير شويد.

قانون شماره 4: در خصوص ايميل‌هاي غيركاري

توجه داشته باشيد ممكن است افراد گوناگوني به ايميل شما دسترسي داشته باشند. لذا بهتر است ايميل‌هاي شخصي وكاري را از يكديگر جدا نماييد تا بهتر و راحت‌تر بتوانيد ايميل‌هاي كاري را تشخيص دهيد.

قانون شماره 5: هنگام درج آگهي شخصي به ياد داشته بايد هر شخصي ديدگان و نظر مخصوص به خود دارد.

به نامه پوششي (كه همراه رزومه ارسال مي‌گردد) به عنوان يك آگهي شخصي نگاه كنيد. زيرا از جهات گوناگون تنها فرصت شماست كه مي‌توانيد نظر كارفرما يا استخدام‌كننده را جلب نماييد. در واقع نامه پوششي را متناسب با خواسته‌ها و نيازهاي كارفرما و جايگاه و موقعيت مورد نظرتان تنظيم نماييد. ممكن است شما بهترين بازيكن فوتبال در شهر خود باشيد اما ذكر اين مورد چنانچه متناسب با نوع شغل درخواستي نباشيد بجا و مناسب نمي‌باشد و بهتر است حذف گردد.

 قانون شماره 6: عدم دريافت تماس، عدم تمايل را مي‌رساند

تمايل و علاقه خود را ابراز نماييد اما در رابطه با شركت‌هايي كه هيچ‌گونه پاسخ يا واكنشي دريافت نكرده‌ايد وقت خود را تلف نكنيد. البته آن هنگام كه نوبت به يافتن شغل و به عبارتي شكار شغل مي‌رسد، برداشتن اولين قدم مناسب و بلكه ضروري مي‌باشد.

هميشه بايد رزومه را چند روز بعد با يك تماس و ارسال يادداشت تشكر بعد از انجام مصاحبه پيگيري نمود. البته آن هنگام كه نياز به مداومت و پافشاري مي‌باشد، رعايت جوانب ادب و احترام فراموش نشود. چنانچه هفته‌ها سپري شد و هيچ پاسخي دريافت نكرديد با رعايت جوانب اقدام نماييد.

قانون شماره 7: تصميم‌گيرنده باشيد

قواعد و قوانين مربوط به پيشنهاد شغلي به نوعي مانند پيشنهاد ازدواج مي‌باشد. چنانچه چنين پيشنهادي دريافت نموديد واضح است تمامي كارها و مراحل را به درستي انجام داده و طي نموده‌ايد. البته بهتر است در خصوص ميزان حقوق نيز صحبتي داشته باشيد. چنانچه بدانيد پيشنهادي كه به شما شده كمتر از لياقت شماست، بهتر است اين موضوع را مطرح نماييد كه تجربه و لياقت لازم براي دريافت حقوق و مزاياي بالاتري را داريد. به جاي قبولي سريع و بي‌فكر پيشنهاد براي بررسي پيشنهاد وقت بگذاريد كه به نوعي نشان‌دهنده هوش و درايت شما مي‌باشد.

قانون شماره 8: تمامي جوانب را بررسي نماييد.

تمامي موارد و جوانب را بررسي نماييد تا مجبور نشويد بقيه عمرتان را به اشتباه بگذرانيد. به ياد داشته باشيد مصاحبه فرصتي براي شما نيز هست كه سوالات مورد نظرتان را پرسيده و ارزيابي‌هاي لازم را انجام دهيد. بدين معنا كه اگر شركتي شما را بپذيرد، الزامي نيست كه شما هم آن شركت را بپذيريد و قبول داشته باشيد. بررسي كنيد كه آيا شغل و شركت كه براي آن درخواست داده‌ايد واقعاً مناسب شما مي‌باشد يا خير؟ خودتان را ارزيابي كنيد، آيا مي‌توانيد صادقانه و با تمام وجود براي آنجا كار كنيد؟ رفتار رييس با كارمندان و زيردستان چگونه است؟ كارمندان و كاركنان رضايت شغلي دارند؟ آيا مصاحبه‌كننده به گرمي از شما استقبال نمود؟ جست و جوي شغل بسيار به جست و جوي يافتن شريك مناسب شباهت دارد.

 قانون شماره 9: آهسته و پيوسته حركت كنيد

ممكن است يافتن شغل كاري خسته‌كننده و كسالت‌آور باشد اما فراموش نكنيد كه نتيجه نهايي كه به دست مي‌آيد ارزش پشتكارها و مداومت‌ها را خواهد داشت. روحيه خود را با جملات مثبت تقويت نماييد. مي‌توانيد اعتماد به نفس خود را با جملاتي از قبيل «من مي‌توانم» يا «به اندازه كافي مهارت و تجربه دارم» بالا بريد.

1