مشكلات مالي مهمترين مانع گسترش فعاليت‌هايم بود عنوان

 --------------------------------

نويسنده

 خبرگزاري دانشجويان ايران

مرجع

 

دانيال رضاييان، كارآفرين برتر استان خراسان شمالي در بخش صنعت و مديرعامل شركت ايستا بتن شمال شرق است. متولد سال 1364 و مدرك تحصيلي اش كارداني رشته برق است، اما در شركت تحت مديريتش، درب و پنجره دوجداره توليد مي شود.

رضاييان در گفت‌وگو با خبرنگار كار و اشتغال خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين كه از ابتدا به فكر كارآفريني نبوده، اما به دليل حضور در كار توليدي، به تبع آن كارآفريني هم براي او محقق شده است، مي‌گويد:‌ با توجه به اين كه كار ما پيشرفت خوبي داشت، مجبور شديم براي گسترش آن نيرو جذب كنيم. همچنين تاكيد داشتيم همه نيروها بر اساس قانون كار استخدام و بيمه شوند.

او ادامه مي دهد: بر خلاف بسياري از كارگاه‌ها كه كارگران را مجبور مي كنند بدون بيمه و با حقوق پايين فعاليت كنند، ما 50 نفر نيرو داشتيم كه به صورت سه شيفت كار مي كردند و همه آن‌ها حقوق و مزاياي خود را بر اساس قانون كار دريافت مي‌كردند. البته پس از مدتي كه بحران اقتصادي در جهان و كشور ما بروز كرد، تعداد نيروي كار به نصف كاهش يافت، اما در حال حاضر با رونق دوباره كار، اين افراد در حال جذب شدن هستند.

او با بيان اين كه ميزان توليد اين كارخانه به ميزان سفارشات بستگي دارد، مي گويد: ‌روزانه 40 تا 50 عدد در و پنجره UPVC در كارخانه ما توليد مي‌شود. اين پنجره‌ها عايق است و جلوي هدر رفت انرژي را مي‌گيرد.

رضاييان با اشاره به اين كه پدرش در عرصه توليدي و كشاورزي صنعتي فعال بوده است، مي افزايد: ‌من هم به دليل علاقه به فعاليت در حوزه‌هاي توليدي و پيشنهاداتي كه در زمينه‌ ورود به توليد در و پنجره به دليل نياز بازار داشتم، اين عرصه را براي فعاليت انتخاب كردم.

او با بيان اين كه بحران اقتصادي تاثير منفي زيادي بر فعاليتش داشته است، ادامه مي دهد:‌ ما هنگام مطرح شدن موضوع بنگاه‌هاي زودبازده براي دريافت وام اقدام كرديم، اما متاسفانه زمان دريافت وام ما با زمان اعلام سياست سه قفله شدن تسهيلات بانكي مواجه شد و بانك‌ها از پرداخت وام خودداري كردند. اين موضوع باعث شد براي دريافت تسهيلات به سمت بانك‌هاي خصوصي برويم كه آن‌ها هم با كارمزد 31 درصد تسهيلات را در اختيار ما قرار دارند. پس از گذشت مدتي از رونق كار، به دليل بروز مشكلات اقتصادي در پرداخت اقساط با مشكل برخورد كرديم و حتي ملكي براي گسترش كارخانه خريده بوديم كه به دليل مواجه مشكلات توليد، مجبور شديم آن را بفروشيم و سه شيفت كار كارخانه را به يك شيفت كاهش دهيم و در نتيجه فعاليت‌هاي اقتصادي‌مان با ركود مواجه شد.

وي با اشاره به اين كه اين وضعيت باعث شد ضرر زيادي نصيب شركت شود، ادامه مي دهد: از سوي ديگر اعتبار ما نيز در شهر كوچكمان به دليل دست و پنجه نرم كردن با مشكلات توليد، زير سوال رفت.

او مشكل مالي را مهمترين مانع بر سر راه گسترش فعاليت‌هايش مي داند و مي گويد:‌ كار ما به سرمايه‌ در گردش زيادي نياز دارد و مواد اوليه آن كاملا خارجي است. همچنين انبار كارخانه هميشه بايد مقداري جنس داشته باشد تا بتواند پاسخگوي مصرف‌كننده باشد، اما در شرايط بحراني متاسفانه دولت از ما حمايتي نكرد و در بي پولي، تنها مانديم.

رضاييان با اشاره به اين كه توليد اين كارخانه با استقبال بسيار خوبي در استان خود و استان‌هاي مجاور رو به رو شده است، مي گويد:‌ متاسفانه مشكل اقتصادي در كشور گسترش يافته و ما مجبوريم اجناس خود را به صورت بلندمدت به فروش برسانيم كه اين نيز به كاهش راندمان كمك مي‌كند.

كارآفرين برتر استان خراسان شمالي در ادامه به موضوع نوآوري در توليداتش مي‌پردازد و مي‌گويد: سازمان نوسازي مدارس در مدرسه‌هاي استان با مشكلي مواجه شده بود و آن اين بود كه هيچ شركتي نمي‌توانست پنجره‌هايي با اشكال غير هندسي براي برخي مدارس توليد كند، اما به دليل اين كه شركت ما توانايي توليد اين پنجره‌ها را داشت، توانستيم قراردادهايي كلان با آن‌ها منعقد كنيم و اجناسمان را به فروش برسانيم.

رضاييان با اشاره به اين كه كيفيت بالاي محصولات و كار با صداقت، باعث شده كه اعتماد بسياري از مصرف‌كنندگان در منطقه شمال شرق به توليدات آن‌ها جلب شود، مي افزايد:‌ برند توليدي ما در منطقه معروف است و بعد از گذشت هفت سال از شروع توليد، همه محصولات ما را به خوبي مي‌شناسند. :‌البته برخي توليدكنندگان غير حرفه‌اي نيز كارهاي مشابه ما را آغاز كردند، ولي در اجرا موفق نشدند، چرا كه در اين كار، كيفيت حرف اول را مي‌زند.

او با بيان اين كه گستره توليداتش به همه ايران رسيده است، ادامه مي دهد: ‌البته ما برنامه‌هايي براي صادر كردن محصولاتمان به خارج از كشور نيز داشتيم كه به دليل محقق نشدن تسيهلات بانكي، نتوانستيم آن‌ها را عملياتي كنيم.

وي همچنين با انتقاد از عدم بخشودگي ديركرد وام هاي دريافتي از برخي بانك‌ها، همه اين عوامل را باعث عدم گسترش فعاليت هاي شركت مي داند.

او همچنين ارزش‌هاي مادي ناشي از كارش را در ابتداي شروع آن بسيار مناسب مي خواند و مي گويد: ‌ما براساس همين سود، برنامه‌ريزي‌هاي بلند مدت انجام داديم، اما متاسفانه بحران اقتصادي باعث شد اين قدم‌هاي بزرگ برداشته نشود. از سوي ديگر برخي سرمايه‌گذاران خارجي تصميم داشتند براي حضور در كارخانه ما اقدام كنند كه اعمال برخي سياست‌ها از سوي كشورهاي سلطه‌گر و نيز عدم ثبات اقتصادي در كشور، مانع از حضور آن‌ها شد.

رضاييان همچنين كار كردن در كنار عده اي كه توانمدي هاي منحصر به فرد دارند و نيز تلاش براي توسعه فعاليت هاي توليدي در استان خود را مهمترين ارزش هاي ناشي از كار خود دانست و اظهار اميدواري كرد كه ارزش ها روز به روز گسترش يابد. 

1