رقابت نمي‌كنيم، بلكه رقابت مي‌آفرينيم عنوان

 --------------------------------

نويسنده

 خبرگزاري دانشجويان ايران

مرجع

 

رضا كمالي، متولد 1359 و برگزيده بخش صنعت از استان اصفهان است. او با مدرك كارشناسي كشاورزي از اواخر سال 83 كار خود را براي راه‌اندازي يك شركت توليد كود و سم شيميايي با راه‌اندازي يك تعاوني‌ سهام‌داري آغاز كرده‌ است. او در ابتدا اين كار را در ابعادي بسيار كوچك آغاز كرد و حالا پس از چند سال به موفقيتي چشمگير در اين عرصه پيدا كرده است. موفقيتي كه مي‌تواند كشور را در توليد سموم و كودشيميايي خودكفا كرده و براي هميشه واردات را قطع كند.

كمالي در گفت‌وگو با خبرنگار كار و اشتغال خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) بيشترين مشوق در راه‌اندازي اين فعاليت كارآفريني را خانواده‌اش مي‌داند كه در تمام مراحل ايده تا اجرا به او كمك كرده‌اند و انگيزه و نقطه شروع كارش را تحقيقي مي‌داند كه در دوره دانشجويي بر روي نمونه‌هاي خارجي سموم كشاورزي كه به كشور وارد مي‌شدند انجام داده است.

طي اين تحقيق كيفيت پايين و قيمت بالاي اين سموم باعث مي‌شود تا كمالي و دوستانش به فكر توليد اين سموم با فرمول‌هاي جديد و منحصر به فرد هستند و پس از مدتي تحقيق توليد اين سموم را در كارگاهي كوچك آغاز مي‌كنند كه پس از مدت كوتاهي به دليل كيفيت و قيمت مناسب مورد استقبال كشاورزان ايران قرار مي‌گيرد.

كمالي خلاء موجود در اين زمينه را كه در تماس با گلخانه‌هاي مختلف كشف شده بود و قيمت پايين محصولات از دلايل موفقيت اين توليد مي‌داند و مي‌گويد: استفاده از تسهيلات دولتي باعث شد يك توليد خانگي حالا تبديل به توليد در دو كارخانه بزرگ شود كه به لحاظ فني توانسته است سيستمي را بومي كند كه نمونه خارجي آن هم وجود ندارد.

وي بزرگترين ريسك در طول اين كار هزينه تغييراتي مي‌داند كه در دستگاه‌هاي توليدي به وجود آورده است تا بتواند يك توليد آزمايشگاهي را به توليد صنعتي تبديل كند چون نحوه اين دو نوع توليد به طور كلي متفاوت است.

اين كارآفرين همچنين حذف يارانه سموم و كود شيميايي را يكي ديگر از چالش‌هايي مي‌داند كه در اين مدت با آن روبرو بوده چون افزايش 10 برابري قيمت، يك شوك گسترده را به مصرف‌كننده وارد كرد كه بر روند توليد و مصرف تاثير زيادي گذاشت اما او و دوستانش توانستند با حفظ كيفيت و تبليغات مناسب همچنان روي پاي خود بايستند.

وي يكي از اصلي ترين دلايل موفقيتش را به روز بودن واحد تحقيق و توسعه كارخانه عنوان مي‌كند و مي‌گويد: داشتن واحد پوياي تحقيق و توسعه باعث شده است ما همواره جلوتر از رقباي‌مان حركت كنيم. ما با آن‌ها رقابت نمي‌كنيم بلكه رقابت مي‌آفرينيم. يعني محصولات ما آن قدر پيشرو هستند كه اگر شركت‌هاي ديگر قصد تقليد از ما داشته باشند ما يك محصول جديد ديگر وارد بازار كرده‌ايم و همواره يك پله بالاتر از رقباي‌مان ايستاده‌ايم و اين به دليل داشتن همان واحد تحقيق و توسعه پوياست.

اين كارآفرين موفق در مورد محصولات توليدي كارخانه تحت اداره‌اش مي‌گويد: در مورد كودهاي كشاورزي ما براي اولين بار در ايران براي هر نوع گياه كود مخصوص آن را توليد كرديم پيش از اين يك نوع كود شيميايي براي همه گياهان استفاده مي‌شد اما با توجه به اينكه هر نوع گياه نياز به تغذيه‌اي دارد ما براي هر گياه فرمول خاص آن را تهيه كرديم كه علاوه بر كارايي بيشتر مواد اضافي و زايد را وارد خاك نمي‌كند و به محيط زيست كمك مي‌كند. علاوه بر آن اين كودها داراي ويژگي‌هايي هستند كه PH خاك را هم اصلاح مي‌كند.

كمالي همچنين به توليد كود مايع در اين شركت اشاره مي‌كند و از تكميل سبد كالايي محصولات اين شركت با توليد سموم و همچنين فاز توليدات ضد‌عفوني‌كننده براي دامپروري خبر مي‌دهد و بر رفتن كشور به سمت توليد محصولات بيولوژيك به جاي محصولات شيميايي تاكيد مي‌كند.

اين كارآفرين موفق استان اصفهان در توضيح ميزان ارزش افزوده‌اي كه اين فعاليت او براي كشور ايجاد كرده است به ارائه يك مثال مي‌پردازد و مي‌گويد: يك نمونه خارجي كود مايع كه ليتري 10 تا 12 هزار تومان بود ما توانستيم با كيفيت بسيار بهتر بدون بسته‌بندي با قيمت تمام شده ليتري 90 تومان توليد كنيم و حتي اگر با بسته‌بندي و سود زياد، هر ليتر آن را با قيمت 500 تومان هم به فروش برسانيم علاوه بر ارزش افزوده بالا و قطع واردات يك بيستم قيمت محصول خارجي است.

وي ادامه مي‌دهد: معمولا محصولات ما يك چهارم قيمت نمونه خارجي و بسيار باكيفيت‌تر است و اگر توليدكنندگان به بسته‌بندي، كيفيت و به روز بودن محصولات‌شان اهميت بدهند به راحتي مي‌توانند توليدات خود را جايگزين نمونه‌هاي خارجي كنند.

كمالي درباره برنامه‌هايش براي صادرات محصولات مي‌گويد: با وجود سه شيفت كار ما هنوز نتوانستيم پاسخگوي بازارهاي داخلي باشيم اما قطعا ظرف يك سال آينده برنامه‌هايي براي صادرات به كشورهاي همسايه داريم.

كارآفرين موفق استان اصفهان در پايان يادآوري مي‌كند: جوانان، دانشگاهيان و همسن و سالان خودم، توانايي‌هاي‌شان را دست كم نگيرند و با اراده، اميد و داشتن ايده‌هاي بكر، كار را شروع كنند.

او مي‌گويد: صريح مي‌گويم كه من بچه‌پولدار نبودم و كار را در كارگاه‌هاي خانگي شروع كردم اما همين شروع كار با اميد همراه بود و اراده‌اي كه دراين راه داشتم مرا موفق كرد.

1