بروكراسي اداري نبايد براي كارآفرين مانع‌تراشي كند عنوان

 --------------------------------

نويسنده

 خبرگزاري دانشجويان ايران

مرجع

 

شهرام پورزارع متولد سال 1357، داراي تحصيلات كارشناسي شيمي است و در حال حاضر دانشجوي كارشناس ارشد و برگزيده بخش صنعت از كرج است. فعاليت وي در زمينه توليد مواد شيميايي مصالح ساختماني و شيرآلات ساختماني است و در طول مدت كوتاهي موفقيت چشمگيري در اين زمينه كسب كرده و زمينه اشتغال مستقيم 106 نفر را در سراسر كشور فراهم كرده است.

پورزارع در توضيح انگيزه‌هاي خود براي ورود به اين صنعت مي‌گويد: اين مواد قبلا از خارج از كشور وارد مي‌شدند و ما با بررسي‌هايي كه انجام داديم متوجه شديم اين مواد از فرمول‌هاي ساده‌اي برخوردارند و تمامي مواد اوليه آن به طور فراوان در ايران يافت مي‌شود. به عنوان مثال براي كف‌سازي صنعتي با كاربردهاي خاص، موادي با قيمت هر كيلو 55 هزار تومان وارد مي‌شد كه بررسي‌هاي ما نشان داد مواد اوليه آن از پاكت‌هاي سيمان و افزودني‌هاي سربار مس تشكيل شده و توليد آن در كشور ما شش هزار تومان تمام مي‌شود.

وي ادامه مي‌دهد: بنابراين نبود اين صنعت نبود رقيب و همچنين مواد معدني قابل توجه در ايران باعث شد ما با مديريت استراتژيك به فكر انتقال فناوري خارجي به كشور با استفاده از سرمايه‌گذاري خارجي برسيم بنابراين ظرف مدت كوتاهي شركتي كه سه و يا چهار محصول توليد مي‌كرد امروز 190 نوع محصول توليد مي‌كند و با علم و فناوري روز دنيا اداره مي‌شود و بازار خوبي هم در ايران دارد.

پورزارع استفاده از سرمايه‌گذاري خارجي در كشور را ضروري مي‌داند و مي‌گويد: انتقال سرمايه خارجي‌ها به ايران نه تنها استفاده از منابع خارجي كه نياز كشور است را به دنبال دارد بلكه باعث انتقال علم و فن‌آوري به كشور مي‌شود چون اگر شركت‌هاي خارجي در ايران سرمايه‌گذاري كنند براي كسب سود بيشتر مجبورند فن‌آوري خودشان را هم به ايران وارد كنند و اين امر منجر به گسترش دانش صنعتي در كشور مي‌شود. مثلا همين شركت BISF تا پيش از اين در ايران نماينده داشت و كالاي خود را مي‌فروخت اما وقتي در ايران سرمايه‌گذاري كرد مجبور به انتقال فن‌آوري به داخل ايران هم شد.

وي بزرگ‌ترين ريسك ورود به اين فعاليت كارآفريني را با توجه به استفاده از سرمايه‌ خارجي براي راه‌اندازي اين طرح، تحريم‌هاي ايران مي‌داند كه ذهنيت مثبتي را به سرمايه‌گذاران خارجي نمي‌دهد و البته تصريح مي‌كند: به محض اينكه پاي هر كدام از اين سرمايه‌گذاران خارجي به ايران رسيد و بازديدي از كشور و همچنين وضعيت صنعت داشتند و متوجه شدند كه تبليغات سوء عليه ايران با نيات سياسي انجام مي‌شود به طور شگفت‌انگيزي تغيير نظر داده و به راحتي براي سرمايه‌گذاري آماده مي‌شوند.

او درباره‌ شيوه‌هاي بازاريابي شركت مي‌گويد: به دليل جديد بودن توليدات، در ابتدا اكثر محصولات شركت در پروژه‌هاي بزرگ دولتي مثل سدها به كار مي‌رفت ولي با توجه به اينكه اين محصولات نسبت به مشابه خارجي از كيفيت برتر و حداقل 40 درصد قيمت تمام‌شده پايين‌تر برخوردار بودند پس از مدتي در بازار جا افتادند.

وي از صادرات 300 تني محصولات اين كارخانه به كشورهاي مشترك المنافع مثل آذربايجان خبر مي‌دهد و مي‌گويد: كارخانه‌هاي تحت پوشش شركت BISF در منطقه در اردن، عربستان، تركيه و عراق وجود دارند اما در همين مدت كوتاه كارخانه ايران توانسته است حرف‌هاي زيادي براي گفتن داشته باشد.

كارآفرين موفق كرج توجه به منابع انساني را از ضرورت‌هاي موفقيت عنوان مي‌كند و مي‌گويد: كارگر ساده در كارخانه ما بيش از 600 هزار تومان حقوق مي‌گيرد و براي آن‌ها وام زمين و ساخت خانه در نظر گرفته‌ايم چرا كه نيروي كار مي‌تواند نقش مهمي را در افزايش راندمان كار داشته باشد.

پورزارع مهم‌ترين خواسته خود را از مسئولان ارزش قائل شدن براي وقت كارآفرينان عنوان مي‌كند و مي‌گويد: در كشور ما سازمان‌ها و ارگان‌هاي محلي براي يك بازديد كوچك مدت زمان زيادي معطل مي‌كنند و جواب پرونده‌ها با تاخير زيادي داده مي‌شود. ما معتقديم بايد به دولت‌ها كمك كنيم مثلا خود ما در زمينه جذب سرمايه‌گذاري خارجي اين كار را انجام داده‌ايم اما دولت هم نبايد با بروكراسي اداري مانع‌تراشي كند.

1