فارغ‌التحصيلان مازندراني در صف انتظار كسب يك درآمد عنوان

 --------------------------------

نويسنده

 خبرگزاري ايسنا

مرجع

 

اين سفر با ملاقات با رييس سازمان كار و امور اجتماعي اين استان شروع شد و او در اين ديدار به تشريح عملكرد بنگاه‌هاي زودبازده و مسائل كارگري مختلف در استان مازنداران پرداخت.

نجفي ـ رييس سازمان كار و امور اجتماعي مازنداران ـ در جمع خبرنگاران سخنانش را از اعتبار بنگاه‌هاي زودبازده آغاز كرد و گفت: كل اعتبار بنگاه‌هاي زودبازده استان مازنداران در سال‌هاي 84 و 85 و 86 هزار و 261 ميليارد تومان بوده است كه از اين مبلغ تاكنون هزار و يك صد ميليارد تومان منجر به عقد قرارداد با بانك‌ها شده و براي اين مبلغ 70 هزار شغل پيش‌بيني شده است.

وي اعتبار طرح‌هاي به بهره‌برداري رسيده را 410 ميليارد تومان اعلام كرد و افزود: از به بهره‌برداري رسيدن اين طرح‌ها، 45 هزار شغل ايجاد شده است.

  • استاني با نرخ بيكاري 8/7 درصد و 115 هزار بيكار

نجفي 35 درصد اعتبار بنگاه‌هاي زودبازده را مربوط به بخش صنعت، 25 درصد را مربوط به بخش كشاورزي و مابقي را مربوط به بخش‌هاي ديگر ذكر و در مورد نرخ بيكاري استان مازندران اظهار كرد: نرخ بيكاري استان در استان 84، 8/10 درصد بود كه تا پايان سال 86 اين نرخ به 8/7 درصد كاهش يافت.

با وجود نرخ‌ بيكاري پايين در مازندران اما تعداد بيكاران اين استان در طول اين سه سال اخير افزايش داشته است، رييس سازمان كار اين استان در اين مورد بيان كرد: در اول برنامه تعداد بيكاران اين استان 110 هزار نفر بود كه اكنون به 115 هزار نفر افزايش يافته است.

وي در توجيه اين افزايش عنوان كرد: اين افزايش به دليل آن است كه سالانه 32 هزار و 400 كارجو و نيروي كار به تعداد نيروهاي كار استان اضافه مي‌شوند.

  • نرخ بيكاري 30 درصدي فارغ‌التحصيلان مازنداران

نجفي در ادامه در مورد نرخ بيكاري فارغ‌التحصيلان نيز آمار خوبي ارائه نداد و يا اذعان به نرخ بيكاري 30 درصدي فارغ‌التحصيلان اين استان در اين مورد تصريح كرد: مردم مازندران به تحصيلات بسيار علاقه‌مند هستند و از نظر تعداد دانشجويان نيز نسبت به استان‌هاي ديگر تعداد دانشجوي بيشتري دارد.

وي علت اصلي اين مشكل را نبود تناسب ميان رشته‌هاي تحصيلي فارغ‌التحصيلان دانشگاه‌ها و نيازهاي بازار كار عنوان كرد ياد آور شد: براي رفع اين مشكل نيز طرح كارورزي در حال انجام است كه در آن فارغ‌التحصيلان به مدت 11 ماه در واحدهاي مربوطه در جهت كسب مهارت و آشنايي با فعاليت واحدهاي توليدي دوره مي‌بينند.

رييس سازمان كار مازنداران در ادامه با اشاره به طرح بنگاه‌هاي زودبازده، ميزان انحرف آنها در اين استان را طبق بررسي‌هاي بانك مركزي و مركز پژوهش‌هاي مجلس كمتر از انحراف ملي و پايين‌تر از چهار درصد اعلام كرد و گفت: به دليل اينكه پرداخت تسهيلات بنگاه‌ها متوقف شده بسياري از طرح‌ها كه در شش ماهه اول و دوم سال بايد به بهره‌برداري مي‌رسيدند به بهره‌برداري نرسيده‌اند كه اين موضوع مي‌توانست بر نرخ بيكاري استان تاثير بگذارد.

نجفي در مورد حفظ اشتغال در مازنداران نيز بيان كرد: خطري كه در اين مورد متوجه استان ماست كمتر از شهرهاي ديگر است زيرا بيشتر صنايع استان مازندران صنايع تبديلي هستند و به ندرت واحدهايي داشتيم كه متاثر از بحران تعطيلي شده باشند ولي با وجود اين، در اين زمينه پرداخت تسهيلات از محل تثبيت شغل‌ها و ايجاد اتاق‌هاي بازرگاني براي صادرات بيشتر و تحت پوشش بيمه بيكاري قرار گرفتن نيروهاي كار را داشتيم.

او در ادامه به اعتبارهاي مجزاي از اعتبار بنگاه‌هاي زودبازده اشاره و عنوان كرد: 800 ميليارد تومان مجزاي اعتبار بنگاه‌هاي زودبازده سرمايه‌گذاري شده است كه طرح‌ها پيشرفت فيزيكي 40 تا 90 درصدي داشته‌اند اما به علت پرداخت نشدن تسهيلات بانكي به اين طرح‌ها هنوز تكميل نشده است.

نجفي تعداد طرح‌هاي اي 800 ميليارد تومان سرمايه‌گذاري را كمتر از هزار طرح عنوان كرد و افزود: متاسفانه هنوز مشكل پرداخت تسهيلات به اين طرح‌ها حل نشده است.

  • افزايش هزار نفري مقرري‌بگيران استان مازندران

وي در ادامه از مهار تنش‌هاي كارگري استان مازندران خبر داد و در مورد تعداد مقرر بگيران بيمه بيكاري اين استان اذعان كرد: نسبت به سال گذشته حدود هزار نفر به مقرري بگيران استان اضافه شده كه ناشي از اين است كه بعضي از صنايع نتوانسته‌اند سرمايه در گردش خود را تامين كنند.

رييس سازمان كار مازندران در مورد مشكل‌هاي واحدهاي مازندران نيز بيان كرد: دو ماه و نيم از سال گذشته واحدهاي اين استان با مشكل قطعي گاز مواجه بودند و هفت هشت مهر ماه امسال نيز طوفاني در اين استان رخ داد كه بر روي واحدهاي صنعتي تاثير داشت.

يكي از واحدهاي مشكل دار در اين استان فرش البرز است كه در مورد اين واحد نجفي گفت: به دليل مشكلاتي كه در زمينه فروش و بازرگاني فرش و مشكلات ديگر وجود دارد و كارفرماي اين واحد كه بخش خصوصي است حكم انحلال اين شركت را گرفته و هنوز مشكل كارگران آن رفع نشده و قرار است استاندار نيز هفته آينده در اين مورد جلسه‌اي را برگزار كند.

وي در مورد مشكل كارگران سد البرز نيز عنوان كرد: سد البرز حدود هزار كارگر داشت كه كار ساخت آن به اتمام رسيده و سد در حال آبگيري است. بنابراين ديگر كارگران آن، نمي‌توانند شاغل باشند ولي فعاليت‌هاي ديگري براي آن‌ها در نظر گرفته شده است.

رييس سازمان كار مازندران با اشاره به بحران مالي كه در جهان رخ داده است اظهار كرد: به دليل اينكه عمدتا صنايع مازندران، صنايع تبديلي و نيز بخش كشاورزي است بعيد است كه اين موضوع تاثير بگذارد.

وي تصريح كرد: بعيد است كه بخش كشاورزي با اينكه دنيا دچار بحران مالي است، با مشكل مالي مواجه شود. اگر طبق برنامه ريزي‌هاي صادرات در اين بخش انجام شود اين محصولات دچار مشكل نخواهند شد.

نجفي در پايان در پاسخ به سوالي در مورد اينكه چرا در سال‌هاي اخير بيشتر مزارع و زمين‌هاي كشاورزي شهرهاي شمالي كشور به زمين‌هاي مسكوني تبديل شده‌اند متذكر شد: صدور مجوز براي اين كار منوط به اين است كه اين زمين‌ها اگر تبديل مي‌شوند كمك به اقتصاد كشور كند و در جهت گردشگري باشد.

  • 2 ميليارد تومان تسهيلات براي ايجاد 35 شغل

بعد از نشست با ربيس سازمان كار استان مازنداران خبرنگاران از شركت تليسه بابل كه مديرعامل آن، واحدش را مزرعه دانيال بابل معرفي كرد، بازديد كردند.

«دوستان لطفا در اين مكان سيگار نكشيد كه براي برداران توليد كننده ما ضرر داد!» اين اولين جمله‌اي كه در جمع دوستانه خبرنگاران و صادقي ـ مديرعامل شركت ـ بيان شد بود!

وي كه 25 سال براي كسب علم و تجربه در خارج از كشور به سر مي‌برده در مورد واحدش بيان كرد: اين مجتمع در دهه فجر سال گذشته با حجم سرمايه‌گذاري 9/8 تا 9 ميليارد تومان افتتاح شد.

وي اعتباري كه از اعتبار بنگاه‌هاي زودباره به او واگذار شده است را بيش از دو ميليارد و 100 ميليون تومان عنوان كرد و افزود: پولي كه براي خريد تجهيزات صرف شده نيز سه ميليارد و 880 ميليون تومان است.

صادقي با اشاره به مواجه شد با مشكل‌هاي مربوط به دريافت تسهيلات از ابتداي امسال اضافه كرد: در اين واحد ابتدا 25 نيرو مشغول به كار بودند كه با دريافت تسهيلات اكنون اين تعداد به 60 نيرو افزايش يافته است.

وي در مورد نوع فعاليت اين واحد اظهار كرد: ما طبق قراردادي با يك شركت خارجي، دستگاه‌هايي را از اين طريق خريداري مي‌كنيم تا از آن‌ها استفاده كنيم كه براي انتقال آن جنين‌ها نياز به تليس‌هايي داريم و به همين دليل نيز تليس‌هايي را تهيه مي‌كنيم.

مديرعامل شركت تليسه بابل در پايان سخنانش در مورد تسهيلاتي كه از محل اعتبار بنگاه‌هاي زودبازده دريافت كرده بود، خاطرنشان كرد: اين تسهيلات را طي دو مرحله در سه ماه گذشته دريافت كرديم و علاوه بر بانك از سازمان كار مربوط نيز براي بازرسي از فعاليت‌ اين واحد به ما مراجعه كردند.

  • سيستم بانكي كشور سيستمي خوابيده است

واحدي با 20 ميليارد هزينه، حداقل‌هاي كارگران را رعايت نمي‌كند!

دومين واحدي كه خبرنگاران به آن مراجعه كردند، شركت الماس يار بابل بود كه كارش توليد و صادرات كنسانتره و آب ميوه‌هاي مختلفي بود.

يار محمدي ـ مديرعامل اين واحد ـ در سخنان خود صادرات اين واحد را بيش از 100 ميليون دلار اعلام كرد و گفت: اين واحد در بابل، يكي از چندين واحد يا شعبه‌هاي توليدي ماست كه در دوبي و ژاپن نيز دفتر داريم.

وي با بيان اينكه فعاليت اين شركت از زماني كه موضوع بنگاه‌هاي زودبازده مطرح شد شكل گرفت، افزود: اكنون كاركنان اين واحد در فاز يك آن فعاليت مي‌كنند و دو فاز ديگر آن هنوز آماده نشده است.

يار محمدي با اشاره به هفت ميليارد تومان تسهيلاتي كه از اعتبار بنگاه‌هاي زودبازده دريافت كرده است اضافه كرد: علاوه بر اين 20 ميليارد تومان نيز ما براي اين واحد هزينه كرديم و اكنون حدود 160 نيرو در اين واحد مشغول به كار هستند.

وي كه دل پري از بانك‌ها داشت با اظهار نارضايتي از عملكرد بانك‌ها و حمايت نكردن آن‌ها از توليدكنندگان، سيستم بانكي كشور را سيستمي خوابيده دانست و عنوان كرد: بانك‌هاي ايران در مقابل رخ دادن مشكلات خود را عقب كشيده و مي‌گويند خود توليدكننده اقدام كند، مثلا بانكي كه سال‌ها از من ارز خريده است امروز به من مي‌گويد كاري نمي‌تواند برايم بكند.

اما وقتي از مديرعامل اين شركت در مورد رعايت حداقل ها براي كارگران اين واحد سوال شد، او رعايت اين موضوع را حتمي دانست و يكي از مسئولان بخش مالي اين واحد اضافه كرد: بعضي از كارگران اين واحد دو هفته به دو هفته كار مي‌كنند و به همين دليل آن‌ها حقوق كمتري دريافت مي‌كنند اما از مزايا و بيمه بهره مند هستند.

اين در حالي بود كه وقتي از دو كارگر اين واحد كه مشغول دانه‌كردن انبارها و تميز كردن انجيرهاي خشك بودن در اين مورد سوال شد، گفتند: هر روز از صبح تا عصر در اين واحد فعاليت مي‌كنند و در پايان ماه تنها 120 هزار تومان به آن ها داده مي شود و بيمه هم نيستند.

يكي از افرادي هم كه به عنوان مسوولان كارگران در بالاي سر آن‌ها حضور دارد تا مبادا لحظه‌اي توقف نكنند در اين مورد عنوان كرد: اين موضوع در بخش‌هاي مختلف متفاوت است و حتي بعضي از مسوولان اين واحد تا 500 و 600 هزار تومان نيز دريافتي دارند.

  • طرح بنگاه‌هاي زودبازده با كژ انديشي بعضي‌ها به بيراهه رفت!

واحد بعدي، شركت زرين بالان شمال كه توليدكننده خوراك دام، طيور، آبزيان و كنسانتره است بود.

علي هادي زاده ـ مديرعامل اين واحد ـ وام دريافتي اين واحد را 53 ميليون تومان ذكر كرد و گفت: ابتدا در اين واحد 26 نيرو شاغل بودند كه به صورت مستقيم اكنون اين تعداد به 47 نفر افزايش يافته و بيش از 20 نفر نيز در زمينه توزيع محصولات كارخانه نقش دارند.

وي با بيان اينكه اين واحد 23 نوع محصول دارد، تصريح كرد: باگروه علمي كه اين واحد دارد، توانستيم در بحث توليد خوراك طيور، جايگاه مناسبي را در كشور بدست آوريم.

مديرعامل شركت زرين بالان تنها مشكل اين واحد را بحث سرمايه‌ در گردش دانست و بيان كرد: تنها گله ما به موضوع بنگاه‌هاي زودبازده نيز اين است كه به اين بحث سرمايه‌ در گردش واحدها توجه كمتري شده است و طرح بنگاه‌هاي زودبازده با كژ انديشي بعضي‌ها به بيراهه رفت.

وي تصريح كرد: هنوز اين واحد يك ريال هم براي سرمايه‌ در گردش دريافت نكرده است و وقتي كه يك سرمايه‌گذار، سرمايه در گردش نداشته باشد، هميشه بايد به فكر اين باشد كه چگونه اين سرمايه را تامين كند.

هادي زاده حرف‌هايش را با اين جمله تمام كرد: با حيثيتمان منابع را تامين مي‌كنيم. واحدي كه 24 هزار نفر ساعت فقط آموزش مهارت مي‌دهد.

بعد از اين ديگر خبرنگاران به شهرك‌ صنعتي آمل رفتند و اولين شركتي كه از آن بازديد شد، شركت فولادين ذوب بود.

نصرت‌الله اردشير ـ مديرعامل اين واحد ـ‌ مقدار تسهيلاتي كه اين واحد از اعتبار بنگاه‌هاي زودبازده دريافت كرده را 63 ميليارد ريال عنوان كرد و گفت: از سال 85 تاكنون 240 شغل در اين واحد ايجاد شده كه تا پايان سال نيز 60 نفر ديگر جذب خواهد شد.

وي ادامه داد: اين كارخانه ريخته‌گري انواع قطعات چدني براي بخش خودرو و قطعات ديگر را توليد مي‌كند.

اردشير در ادامه حرف‌هايش به نياز مبرم اين واحد به سرمايه‌ در گردش نيز اشاره كرد.

يكي از موضوعات مهم در استان مازندران نرخ بيكاري بالاي فارغ‌التحصيلان است كه با توجه به اين موضوع، از مديرعامل شركت فولادين ذوب در مورد ميزان تحصيلات كاركنانش سوال شد كه پاسخ داد: 150 تحصيلكرده در اين واحد هستند كه 40 نفر بالاي ليسانس و فوق‌ليسانس و 110 نفر نيز داراي مدرك پايين ليسانس هستند اما براي كساني كه وارد اين واحد مي‌شوند خود شركت دوره‌هاي مهارت را برگزار مي‌كند.

وي در پايان خاطرنشان كرد: در اين واحد 24 هزار نفر ساعت آموزش داريم.

ريخته گري از شغل‌هايي است كه بدون شك وقتي نحوه كار آنها از نزديك مشاهده مي‌شوند به راحتي مي‌توان فهميد كه داراي عوارض‌ها و پيامدهاي بدي خواهند بود، به قولي سختي كار از سر و رويش مي‌ريزد اما با وجود اين كارگران اين واحد به گفته خودشان جزو مشاغل سخت محسوب نمي‌شوند و بايد 30 سال كار كنند تا بازنشسته شوند.

از سوي ديگر يكي از كارگران نيز به اين موضوع اشاره كرد كه در كشورهاي ديگر، براي اين نوع كار حداكثر 15 سال در نظر گرفته اند و بعد از آن كارگر بازنشسته مي‌شود.

  • نبود سرمايه درگردش واحدها، پايه ثابت مشكل‌ها

واحد بعدي، شركت حلواشكري باز بود كه به گفته بذر افشان ـ مديرعامل اين شركت ـ اين واحد در سال 76 با زيربناي دو هزار و 500 متر راه اندازي شد كه در سال 83 مساحت آن به 10 هزار متر افزايش يافت.

وي در مورد اعتباري كه از محل اعتبار بنگاه‌هاي زودبازده دريافت كرده، اظهار كرد: در دو نوبت از اعتبار يك ميليارد توماني استفاده كرديم كه با اين اعتبار 227 نفر مشغول به كار شدند و از اين تعداد 107 نفر زير ديپلم، 91 نفر زير ديپلم و 32 نفر ليسانس و يك نفر نيز داراي مدارك دكتري است.

مديرعامل اين واحد نيز از نبود نقدينگي و نداشتن سرمايه در گردش اظهار گله‌مندي كرد و گفت: در حالي كه اين شركت‌ مي‌تواند 300 تا 500 هزار صادرات داشته باشد اما به دليل نداشتن سرمايه در گردش صادرات آن به آن صورت بايد و شايد انجام نمي‌شود.

  • به جاي زودبازده بودن، پر بازده بودن را بايد جا انداختن

آخرين واحدي كه خبرنگاران در اين سفر دو روزه از آن بازيد كردند، بازديد از شركت كماج صبا بود كه داراي توليداتي مانند انواع بيسكويت، ماكاراني، آدامس و ... است.

صادقي ـ مديرعامل اين شركت ـ كه در ابتداي پاسخگويي به سوال خبرنگاران به دليل حقي كه در مورد ميزان اعتباري كه از آن استفاده كرده براي خود قائل بوده ميزان اعتباري را كه از اعتبار بنگاه‌هاي زودبازده بهره‌برده را نگفت و اظهار كرد: اكنون اين واحد هزار و 400 شاغل دارد اما از اين به بعد به دليل مشكلات پيش رو تعديل نيرو خواهد داشت!

وي يكي از عوامل تعديل نيرو را تامين نشدن سرمايه درگردش واحد خود دانست و عنوان كرد: در حالي كه تا قبل از اين صادر كننده نمونه كشور بوديم امسال امكان صادرات به دلايلي وجود ندارد.

وي با اظهار مخالفت خود نسبت به سيستم تكليف و پرداخت تصريح كرد: بايد بستر را براي توليد فراهم كرد كه بانك‌ها نيز به اين سمت حركت كنند و به جاي تكليف به بانك‌ها بايد به رفع موانع توليد بپردازيم.

او در پايان متذكر شد: به جاي زودبازده بودن، پر بازده بودن را بايد جا انداخت و جزيره‌اي فكر نكردن و تمامي دست اندركاران توليد را با هم ببينند.

در اين سفر خبرنگاران به استان مازندران و بازديد از بنگاه‌هاي زودبازده اين استان يكي از مشكلات مشترك واحدها كه به چشم خورد، تامين نشدن سرمايه در گردش آنهاست، آن هم به حدي كه حتي موجب تعديل نيروهاي واحدها و كاهش صادرات آن‌ها مي‌شود و مشكل ديگر مربوط به قشر فارغ‌التحصيلان و نبود تناسب ميان تحصيلات آن‌ها و نياز بازار كار است كه نرخ بيكاري 30 درصدي فارغ‌التحصيلان نيز مهر تاييدي است بر اين حرف، تا جايي كه ديگر خود واحدها آموزش مهارت مي‌دهند و از سوي ديگر واحدهاي اين استان نيز از عملكرد بانك‌ها رضايت چنداني ندارند و همچنان خواستار حمايت‌هاي بيشتر بانك‌ها هستند.

1