ميزگرد چالش‌هاي پيش روي صادرات عنوان

 --------------------------------

نويسنده

 ايسنا

مرجع

 

ميزگرد چالش‌هاي پيش روي صادرات در آستانه روز ملي صادرات با حضور صادركنندگان بخش خصوصي در ايسنا برگزار شد و شركت‌كنندگان ضمن بررسي مشكلات پيش‌روي صادرات غير نفتي درخواست‌هاي خود از دولت را مطرح كردند.

بهروز زنگنه ـ صادركننده خدمات فني و مهندسي و عضو انجمن صادركنندگان مواد صنعتي، معدني و خدمات فني و مهندسي ـ در اين ميزگرد تاكيد كرد كه نگاهي به نياز بازارهاي اطراف كشورمان در افغانستان، عراق، حاشيه خليج فارس و آسياي ميانه لزوم برنامه‌ريزي براي استفاده از پتانسيل‌هاي توليدي كشور براي صادرت را يادآوري مي‌كند و بيان مي‌دارد كه كشورمان در بسياري از كالاها از مزيت صادراتي به لحاظ وجود بازار برخوردار است.

وي گفت: در برخي محصولات به طور سنتي از بازارهاي مطلوبي در دنيا برخورداريم بازارهايي كه به نام ايران معروف است، لذا نبايد آنها را از دست داد.

به اعتقاد او كشورمان در توليد و صادرات بيش از چند هزار قلم كالا مزيت دارد و در بخش‌هاي توليد، صادرات مجدد، ترانزيت و سوآپ قادر به حضور در بازارهاي همسايه و ساير كشوهاست اما تسخير اين بازارها نياز به حركت منسجم و برنامه‌ريزي از سوي بخش خصوصي و دولت دارد.

زنگنه خاطرنشان كرد كه براي حضور موثر و ماندگار صادركنندگان بخش خصوصي در بازارها بايد شركت‌هاي بزرگ صادراتي و ارائه دهندگان خدمات صادراتي شكل گرفته و به پردازش اطلاعات اوليه بازار بپردازند و سپس آنها را در اختيار تشكل‌ها و اتحاديه‌ها قرار دهند تا كالاهاي مورد نياز كشورهاي منطقه را توليد و صادر كنند.

وي يكي از فاكتورهاي مورد نياز براي ماندگاري در بازارها را حمايت مادي و سياسي دولت و نيز تعريف بازارهاي جديد برشمرد و تاكيد كرد: دولت بايد در كاهش عوامل محيطي تاثيرگذار در صادرات بويژه عوامل سياسي ـ اقتصادي و فناوري به عنوان يك ضربه گير عمل كرده و به گونه‌اي شفاف عمل كند كه بخش خصوصي تغييرات لازم را در خود بوجود آورده و به بهترين روش وارد بازارهاي هدف شود.

وي گفت: حمايت‌هاي دولت تنها مادي نيست بلكه حمايت‌هاي سياسي نيز در بسياري موارد و به ماندگاري و حفظ بازارها كمك مي‌كند.

زنگنه در ادامه درباره تاثيرات سياست تثبيت نرخ ارز در صادرات نيز اظهارنظر كرد و گفت كه تثبيت نرخ ارز مشكلاتي را براي صادرات خدمات فني و مهندسي فراهم كرده و در برخي موارد موجب مي‌شود بعضي از رقباي ما در منطقه به ويژه تركيه به دليل ارزانتربودن ماشين‌آلات پروژه را ارزانتر تمام مي‌كنند در حالي كه رقابت روز به روز براي صادركننده ايران سخت‌تر مي‌شود.
وي افزود: بخش خصوصي توصيه نمي‌كند كه دولت پول ملي را تضعيف كند اما قطعا براي استقلال اقتصادي نياز به وجود ارز خارجي داريم چرا كه در غير اين صورت استقلال اقتصادي حرف بيهوده‌اي خواهد بود.

صادركننده خدمات فني و مهندسي همچنين خواستار حمايت دولت از صادركنندگان بخش خصوصي و جبران خسارت‌هاي ناشي از تثبيت نرخ ارز شد و عنوان كرد: براي خروج از وابستگي به اقتصاد نفتي دولت بايد در بخش‌هايي كه ثابت بودن نرخ ارز به صادرات لطمه مي‌زند چتر حمايتي خود را اعمال كند البته فكر كلي اين است كه دولت نمي‌تواند ارز را رها كند، حتي كنترل ارزهاي خارجي هم برايش مشكل است بنابراين دولت بايد در جاهايي كه به صادرات لطمه مي‌خورد سياست‌هاي جبراني اعمال كند. 

1