ورود به حرفه عكاسي حداقل به 200 ميليون تومان سرمايه نيازدارد عنوان

 --------------------------------

نويسنده

 ايسنا

مرجع

 

همه بايد به تعاوني روي آورند چون تعاوني يعني كارگروهي، مشاركت و همفكري و تنها در اين حالت است كه مي‌توان بسياري از طرح‌ها و برنامه‌ها را عملي كرد.

 رحيم يوسفي ـ مديرعامل تعاوني عكاسان تهران ـ در يك نشست خبري با اشاره به نحوه فعاليت و عملكرد اين تعاوني اظهار كرد: بيشترين فعاليت تعاوني اقتصادي است و در كنار توليد عكس از طريق كشورهاي چين، آلمان و فرانسه، كالاها و لوازم عكاسي را وارد مي‌كنيم. تعاوني فروش مستقيم ندارد و كالاهاي عكاسي را بين اعضا توزيع مي‌كند.

وي ادامه داد: بخشي از كالاهايي كه وارد مي‌كنيم با برند آگفاست زيرا ساير برندها در حال جمع شدن از بازارهاست اما در حال حاضر برند خاص خود را داريم و نماينده انحصاري " دياموند و گرافيك" هستيم و كالاهاي تحت نام اين برند را وارد مي‌كنيم.

يوسفي تصريح كرد: تعاوني عكاسان تهران اولين تعاوني بود كه سيستم ديجيتال را در كشور در حدود سال 73 وارد كرد. گرچه بخش خصوصي هم در كنار تعاوني فعاليت داشت ولي تعاوني عكاسان بيشترين جرات را در اين زمينه به خرج داد تا جايي كه هم اكنون 90 درصد عكاسان مجهز به سيستم ديجيتالي هستند.

مديرعامل تعاوني عكاسان تهران در زمينه اشتغال‌زايي حرفه عكاسي در كشور گفت: بي‌ترديد اگر امكانات جزئي از سوي دولت در اختيار تعاوني‌ها قرار داده شود در اشتغال زايي عكاسي موثر خواهد بود؛ زيرا حرفه عكاسي، سرمايه بر است و حمايت هاي يارانه‌اي را مي‌طلبد به نحويكه اگر كسي بخواهد به طور حرفه‌اي وارد اين حرفه شود و كار عكاسي را دنبال كند حداقل 200 ميليون تومان سرمايه براي تهيه تاسيسات عكاسي و دستگاه چاپ نياز دارد.

وي درباره آموزش هاي عكاسي گفت: فرد اگر با استعداد باشد ظرف شش ماه مي‌تواند يك واحد عكاسي را با تاسيسات ديجيتالي اداره كند و از نظر آموزشي مشكلي نخواهد داشت به همين خاطر اگر دولت از تعاوني‌ها حمايت يارانه‌اي داشته باشد مي‌تواند افراد علاقه‌مند بسياري را جذب اين رشته كند.

وي با بيان اينكه صنعت عكاسي ايران در جهان حرف اول را مي‌زند گفت: حرفه عكاسي، حرفه‌اي هنري است و نمي‌توان براي آن قيمت گذاشت زيرا جنبه‌هاي هنري آن بيش از اقتصادي است.

يوسفي درباره تامين هزينه‌هاي تعاوني با توجه به گراني لوازم و وسايل عكاسي گفت: سازمان حمايت از مصرف كننده پنج سال است كه اجازه هيچ گونه افزايش قيمتي نداده است و هزينه‌هاي ما نيز چندين برابر افزايش يافته كه از اين نظر با وزارت بازرگاني دچار مشكل هستيم. تنها عكس‌هاي سه در چهار (پرسنلي) و ده در پانزده تا حدودي قيمت دارد.

مديرعامل تعاوني عكاسان تهران با اشاره به رقابت بخش خصوصي با واحدهاي تعاوني اظهار كرد: در بحث رقابت پذيري تنها بخش خصوصي و نمايندگان انحصاري برخي برندها با ما رقابت مي‌كنند ولي مشكلي وجود ندارد .البته قاچاق لوازم عكاسي كه در حال گسترش است تا حدودي بازار و كار ما را تحت الشعاع قرار داده است اما به طور كلي مشكلي با رقيبان داخلي نداريم.
مديرعامل تعاوني عكاسان تهران در ادامه سخنان خود با اشاره به دريافت تسهيلات بنگاه‌هاي زودبازده گفت: تعاوني عكاسان توانست با كمك و حمايت اداره كل تعاون استان تهران 156 ميليون تومان وام از محل بنگاه‌هاي زودبازده و كارآفرين دريافت كنند به نحوي كه زمان درخواست تقاضاي ما با دريافت وام بيشتر از يك‌ماه طول نكشيد اما غير از وام زودبازده نتوانستيم از صندوق تعاون وام بگيريم.

يوسفي خاطرنشان كرد: با وجود آنكه تعاوني عكاسان يكي از تعاوني‌هاي فعال در شعبه مركزي صندوق تعاون بود، اما به خاطر همكاري نكردن صندوق تعاون، تمامي حساب‌هاي خود را بستيم.

مديرعامل تعاوني عكاسان تهران در خصوص عمده مشكلات اين تعاوني اظهار كرد: بزرگترين مشكل ما مربوط به ساختمان تعاوني است و شهرداري همكاري لازم با ما ندارد. اخيرا شهرداري اعلام كرده كه تعاوني‌ها بايد كاربري ساختمان‌هاي خود را تغيير داده و به تجاري با مسكوني تبديل كنند. در صورتي كه ساختمان تعاوني در سال 65 به عنوان ساختماني مسكوني و به نام تعاوني خريداري شده است. حتي چند وقت قبل دستور پلمپ ساختمان را داده بودند كه از شهردار تهران مدت دو ماهه طلب كرده‌ايم.

وي ادامه داد: نزديك به 800 ميليون تومان بابت تغيير كاربري ساختمان تعاوني برآورد كرده‌اند كه اين رقم براي ما مقدور نيست و متاسفانه به نامه‌ها و مكاتبات اداره كل تعاون استان تهران هم كوچكترين ترتيب اثري داده نشده است در حالي كه انتظار ما از شهردار تهران، مساعدت و همكاري است.

يوسفي نبود فرهنگ عكاسي در كشور را از ديگر مشكلات تعاوني برشمرد و افزود: در حال حاضر عكاسان حرفه‌اي در كشور ضوابط و قوانين حرفه عكاسي را رعايت مي‌كنند اما با وجود آنكه تكنولوژي عكاسي به كشور وارد شده هنوز جامعه زمينه فرهنگسازي آن را مهيا نكرده است.

وي خاطرنشان كرد: ايران جزو اولين كشورهايي بود كه صنعت عكاسي را به كشور خود وارد كرد ولي متاسفانه بعد از انقلاب كار عكاسي 50 درصد افت داشته است، چون كسي به حرفه عكاسي تشويق نمي‌شود و همان عده معدودي هم كه تحت عنوان عكاس حرفه‌اي مشغولند به دليل حمايت نشدن در حال تعطيلي و ركود هستند.

مديرعامل تعاوني عكاسان تهران در بخش ديگري از اين نشست درباره تخلف‌هاي صورت گرفته از جانب برخي سوء استفاده كنندگان از فيلم‌ها و عكس‌هاي خانوادگي گفت: خوشبختانه تا به امروز چنين تخلفاتي از سوي اعضاي تعاوني به ويژه واحدهاي داراي پروانه صورت نگرفته است زيرا تمام واحدهاي ما تحت نظارت كامل اتحاديه است ولي اتفاقاتي كه اخيرا درباره انتشار فيلم‌هاي خصوصي و خانوادگي افراد رخ داده از واحدهاي بدون مجوز و پروانه فعاليت بوده است كه از جانب تعاوني عكاسان محكوم است.

يوسفي با تاكيد بر اتخاذ تمهيدات و مكانيزم‌هاي تشويقي براي جلب علاقه‌مندان به حرفه عكاسي گفت: كسي كه به حرفه عكاسي روي مي‌آورد بايد ضمن تامين سرمايه لازم، ساختمان اداري هم براي خود داشته باشد و از طرفي ماليات هم بدهد به همين خاطر كمتر كسي جذب اين حرفه مي‌شود. تعاوني عكاسان پيگيري‌هاي زيادي داشته تا افراد غير عضو را جذب كند حتي براي ترويج كار عكاسي، كلاس‌هاي رايگان برگزار كرديم.

وي ادامه داد: از وزارت بازرگاني خواستيم تا در تامين ساختمان و مكان تجاري با ما همكاري كند، حتي جوازهاي يك‌ساله را به سه سال تبديل كرديم تا بتوانيم افراد را به اين حرفه تشويق و جذب بازار كار كنيم ولي به دليل نبود حمايت‌ها و همكاري‌ها از سوي وزارت بازرگاني، بازار كار حرفه عكاسي كم رونق است.

مديرعامل تعاوني عكاسان تهران از فعاليت در قالب تعاوني احساس رضايتمندي كرد و افزود: اگر جامعه مي‌خواهد روي آرامش را ببيند همه بايد به تعاوني روي آورند. تعاوني يعني كارگروهي، مشاركت و همفكري و تنها در اين حالت است كه مي‌توان بسياري از طرح‌ها و برنامه‌ها را عملي كرد.

وي از وزارت تعاون خواست تا با توسعه ترويج فرهنگ تعاوني از طريق رسانه‌ها و صدا و سيما، قالب تعاوني را در كشور گسترده و فراگير كند و جلوي تفكر حاكم بر جامعه را كه از نام تعاوني، ارزان فروشي را تبليغ مي‌كند، بگيرد.

1