نگاهي به فعاليت‌هاي بيمه معلم (سهامي عام) عنوان

 --------------------------------

نويسنده

 روزنامه دنياي اقتصاد

مرجع

 

شركت بيمه معلم (صادرات و سرمايه‌گذاري) به دنبال تفكر مديران‌عامل بيمه و بانك‌هاي دولتي براي گسترش بيمه‌هاي اعتباري در سال 73 تاسيس شد.

تاسيس اين شركت با مشاركت بيمه مركزي ايران، شركت‌هاي بيمه ايران، آسيا، البرز و دانا و بانك‌هاي ملي، صادرات، توسعه صادرات، تجارت و ملت صورت گرفت و پس از تصويب شرايط عمومي بيمه‌نامه‌هاي اعتبار صادرات كالا در سال 74 عملا فعاليت‌هاي بيمه‌اي خود را آغاز كرد. بيستم دي‌ماه سالروز تاسيس اين شركت است.

با گسترش فعاليت‌هاي بيمه معلم (صادرات و سرمايه‌گذاري) در بازار بيمه و اخذ مجوز صدور انواع بيمه‌نامه‌هاي اشيا، اشخاص و مسووليت ديگر داشتن سهامداران بيمه‌اي به صلاح نبود و بدين ترتيب شركت‌هاي بزرگ بيمه‌اي سهام خود را در بهمن‌ماه 85 واگذار كرده و تيرماه 86 اعضاي جديد هيات مديره انتخاب شدند و شركت به نام بيمه معلم تغيير نام يافت.

اكنون بيمه معلم با مشاركت شركت ساختماني معلم، بازرسي مهندسي و صنعتي ايران، سرمايه‌گذاري كشتيراني و بانك‌هاي توسعه صادرات، سرمايه، ملي، صادرات، تجارت، بيمه مركزي و شركت كارگزاري بانك توسعه در حال فعاليت است.

همچنين در راستاي سياست‌هاي حمايتي و تامين رفاه معلمان گرامي و پرسنل محترم آموزش و پرورش بخش عمده‌اي از سهام شركت بيمه معلم توسط شركت‌‌هاي وابسته به آموزش و پرورش و صندوق ذخيره فرهنگيان خريداري شده و مقرر گرديده ضمن فعاليت در بازار بيمه‌اي كشور، خدمات موردنياز فرهنگيان گرامي راجع به بيمه درمان تكميلي، حوادث دانش‌آموزي، آتش سوزي، مسووليت، خودرو و ساير محصولات موردنياز اين گروه از طريق اين شركت فراهم شود.

بر اساس توافق سهامداران جديد، مهندس محمدحسين داجمر به نمايندگي از شركت ساختماني معلم به عنوان رييس هيات‌مديره، دكتر محمدرضا عباسي به نمايندگي از شركت بازرسي مهندسي و صنعتي ايران به عنوان مديرعامل و نايب‌رييس هيات‌مديره، مجيد بنويدي به نمايندگي از شركت سرمايه‌گذاري كشتيراني به عنوان عضو هيات‌مديره موظف، دكتر عباس بخشياني به نمايندگي از بانك‌توسعه به عنوان عضو هيات‌مديره غيرموظف، علي قطب‌الديني به نمايندگي از بانك سرمايه به عنوان عضو هيات‌مديره غيرموظف شركت بيمه معلم، انجام وظيفه مي‌كنند.

 • حضور در نمايشگاه‌ها

بيمه معلم براي اعلام حضور بيشتر در بازار و اطلاع‌رساني از خدمات بيمه‌اي به مشتريان و همچنين همسو شدن پرسنل اين شركت در ارائه سرويس‌دهي مطلوب در 6 ماه اول امسال ضمن برگزاري سمينار و تاسيس شعب جديد در نمايشگاه‌هاي مختلف بين‌المللي حضور يافت. همايش توليد براي صادرات با حمايت شركت بيمه معلم در اواخر آبان‌ماه سال جاري با حضور وزير امور اقتصادي و دارايي، رييس كل بانك‌مركزي برگزار شد.

دكتر محمدرضا عباسي، مديرعامل بيمه معلم در اين همايش ضمن اشاره به نقش حمايتي بيمه در توليد و رشد صادرات توجه حضار را به روش‌هاي مورد عمل در كشورهاي پيشتاز مانند چين به عنوان الگوي موفق در امر صادرات جلب كرد.

اين در حالي بود كه بيمه معلم در نهمين نمايشگاه بين‌المللي لوازم‌خانگي در مشهد شركت كرد و با استقبال شركت‌هاي توليد‌كننده مواجه شد.

اعضاي تيم فني بيمه معلم در اين نمايشگاه ضمن معرفي خدمات شركت جهت شرايط فروش اقساطي لوازم‌خانگي كه نياز اصلي جامعه امروزي است، با شركت‌هاي بزرگ توليد‌كننده به گفت‌و‌گو نشسته و راهكارهايي را براي حضور بيمه‌ در كنار سرمايه‌گذاران و اطمينان خاطر از بازگشت سرمايه ارائه دادند.

چهارمين نمايشگاه كالا، خدمات صادراتي،‌ بيمه، بانكداري و بازار سرمايه در آخرين روزهاي آبان‌ماه و اوايل آذرماه امسال با حضور گسترده شركت‌هاي حمل‌ونقل، كشتيراني و بانك‌ها در تبريز برگزار شد، تيم فني شركت بيمه معلم با حضور در اين نمايشگاه نيز اقدام به معرفي خدمات اين شركت كردند.

 • گردهمايي نمايندگان بيمه معلم

شبكه فروش به عنوان بازوي اجرايي شركت‌هاي بيمه داراي نقش ارزنده‌اي در عرضه خدمات بيمه به جامعه هستند، به همين منظور مديران ارشد بيمه معلم در شانزدهم آبان‌ماه امسال در گردهمايي با حضور نمايندگان اين شركت حاضر شده و براي رفع مشكلات احتمالي و توسعه بازار به بحث و تبادل نظر پرداختند.

دكتر عباسي، مديرعامل بيمه معلم در اين ديدار ضمن اعلام خبر افزايش سرمايه بيمه معلم به نمايندگان گفته بود: نمايندگان بايد در جهت رشد پرتفوي شركت تلاش بيشتري كنند و در رقابتي سالم و حرفه‌اي با نمايندگان ساير شركت‌ها حق بيمه بيشتري را توليد كنند.

مهندس نشان، معاون طرح و توسعه بيمه معلم نيز در اين گردهمايي ضمن بيان مطلبي خواستار تلاش مضاعف نمايندگان در جهت ارتقاي شركت و احراز چهارمين رتبه در بين شركت‌هاي بيمه‌اي شد.

در ديدار نمايندگان بيمه معلم با مديران ارشد اين شركت بنويدي، عضو هيات‌مديره بيمه معلم نيز از افزايش 80درصدي تعداد شعب ظرف يك سال اخير خبر داد و نقطه‌نظرات نمايندگان را شنيد.

 • نگاهي به شعب بيمه معلم

در اجراي فرمان رييس‌جمهوري مبني بر ايجاد رقابت در صنعت بيمه بر پايه مشتري‌مداري و ارائه خدمات مناسب و سريع به مردم، مديران بيمه معلم تصميم به تاسيس شعب بيشتري در ساير نقاط كشور نمودند.

در اين راستا شعبه شركت بيمه معلم در ايلام، كرمانشاه، آذربايجان شرقي، گيلان و يزد افتتاح شد.

در اين شعب بيمه‌نامه‌هاي اعتبار صادرات كالا، بيمه سرمايه‌گذاري، بيمه اعتبار صادرات خدمات فني و مهندسي، بيمه اعتباري فروش اقساطي، بيمه مسووليت، باربري، آتش‌سوزي، اشخاص و اتومبيل صادر مي‌شود.

زالي، مدير امور شعب و نمايندگان بيمه معلم در خصوص گسترش شعب اين شركت اعلام كرده است: مراحل آماده‌سازي شعب ديگر شركت بيمه معلم در سطح كشور در دست اجرا است و با عنايت به آموزش نيروي انساني به عنوان سرمايه شركت‌هاي بيمه كلاس‌هاي آموزشي در محل شعب برگزار مي‌شود.

 • بيمه معلم در شعب بانك سرمايه

در راستاي خدمات‌رساني بيمه معلم به مشتريان به ويژه سهامداران عمده اين شركت به موجب توافق به عمل آمده في‌مابين بيمه معلم و بانك سرمايه، بيمه معلم در تمامي شعب اين بانك اقدام به عرضه بيمه‌نامه جهت رفاه حال مشتريان بانك و ساير مراجعان مي‌كند.

هم‌اكنون باجه‌هاي بيمه معلم در شعب كريم‌خان، فاطمي، سپهبد قرني و اسكان بانك سرمايه فعال است و در آينده‌اي نزديك در تمامي شعب بانك سرمايه در سراسر كشور باجه بيمه معلم راه‌اندازي خواهد شد تا كليه اقشار جامعه بتوانند با مراجعه به اين باجه‌ها از خدمات بيمه‌اي استفاده كنند. اكنون بيمه معلم در مشهد، شيراز، اصفهان، اروميه، بندر انزلي، بندر عباس، كرمانشاه، ايلام، اردبيل، خرمشهر، كرمان، تبريز، رشت، يزد، سمنان و گرگان شعبه دارد.

 • گردهمايي مديران بيمه معلم با سازمان آموزش و پرورش

گردهمايي كارشناسان مسوول تعاون سازمان‌هاي آموزش و پرورش و مديران ارشد بيمه معلم و بيمه ايران نيز در مشهد مقدس برگزار شد.

قطب‌الديني، مديركل امور رفاهي و تعاون آموزش و پرورش در اين مراسم بر تداوم جلسات استاني با مسوولان شركت‌هاي بيمه و وزارت آموزش و پرورش در هر يك از استان‌هاي تابعه و ارزيابي عملكرد 6ماهه توسط كارشناسان مسوول به ميزباني بيمه معلم تاكيد كرد.

به دنبال اين تصميم در اواخر آذرماه امسال نيز دومين گردهمايي در شركت بيمه معلم برگزار شد و كارشناسان استان‌هاي كشور در اين جلسه حضور داشتند.

ماحصل جلسات ياد شده اين بود كه: نوپا بودن بيمه معلم به دليل آنكه هنوز حركت‌هاي پيچيده و سنتي در آن رسوخ نكرده و سريع‌تر مي‌تواند با شرايط موجود تطبيق يابد يكي از عوامل موثر در پيشرفت آن به حساب مي‌آيد.

در عين حال بازار هدف بيمه معلم جز جامعه فرهنگيان به جذب پرتفوي ساير بيمه‌گذاران نيز تعلق دارد و با توسعه شعب و نمايندگي در سراسر كشور و با همكاري وزارت آموزش و پرورش در آينده‌اي نه چندان دور شركت بيمه معلم مي‌تواند در شمار يكي از بزرگ‌ترين شركت‌هاي بيمه كشور قرار گيرد.

 • خدمات بيمه معلم

بيمه‌هاي حوادث: موضوع و محور اين بيمه‌نامه سانحه و حوادثي است كه مي‌تواند به فوت، نقص عضو و از كارافتادگي دائم كلي يا جزئي يا از كارافتادگي موقت و صدمات بدني منجر شود. خطر فوت و نقص عضو به عنوان پوشش‌هاي اصلي در بيمه‌هاي حوادث مي‌باشند و خطرات از كارافتادگي موقت كلي و از كارافتادگي موقت بستري و هزينه‌هاي ناشي از صدمات و جراحات به عنوان خطرات تبعي قرار دارند.

بيمه‌هاي حوادث اكثرا به صورت پوشش خطرات ناشي از حوادث تمام اوقات و در هر مكان و يا زمان در طول مدت بيمه‌نامه مي‌باشد.

انواع بيمه‌هاي حوادث عبارتند از: بيمه حوادث انفرادي، بيمه حوادث خانواده، بيمه حوادث شغلي، بيمه حوادث ورزشي، بيمه حوادث گروهي.

بيمه‌هاي درماني: مساله بهداشت و درمان يكي از شاخه‌هاي رفاه اجتماعي است كه دولت راسا جهت طبقه كارمندان و كارگران عهده‌دار مي‌باشد.

سازمان تامين‌اجتماعي و خدمات درماني بر طبق استانداردهاي معيني نسبت به بازپرداخت هزينه‌هاي درماني اقدام مي‌نمايند ليكن به منظور جبران تفاوت نرخ خدمات درماني به صورت آزاد با استانداردهاي دولتي خوشبختانه با اجراي طرح‌هايي كه روز‌به‌روز مورد استقبال قرار مي‌گيرد، اين مساله تا حدودي تعديل شده است.

شركت بيمه صادرات و سرمايه‌گذاري با ارائه پوشش بيمه تكميلي درمان گروهي براي كاركنان شاغل در سازمان‌ها و موسسات به همراه افراد تحت تكفل آنان خدمات اين بيمه‌نامه را به شرح زير ارائه مي‌نمايد.

 1. تامين هزينه‌هاي جراحي و بستري شدن در بيمارستان و مراكز جراحي محدود Day Care (با بيشتر از 6ساعت بستري) و آنژيوگرافي قلب و انواع سنگ‌شكن.
 2. تامين هزينه‌هاي زايمان طبيعي و سزارين.
 3. پوشش اضافي براي تامين اعمال جراحي، مغز و اعصاب (به استثناي ديسك ستون فقرات) و پيوند كليه و مغز استخوان تا دو برابر سرمايه.
 4. تامين هزينه‌هاي پاراكلينيكي مانند سونوگرافي، ماموگرافي، راديوتراپي، انواع اسكن، آندوسكوپي، اكوكارديوگرافي، M.R.I، شكستگي‌ها، ختنه و ليزر درماني.
 5. تامين هزينه رفع عيوب انكساري چشم.
 6. تامين هزينه فوريت‌هاي پزشكي و آمبولانس.

بيمه‌هاي اتومبيل: بيمه اتومبيل كليه حوادثي را كه در اثر رانندگي حادث مي‌گردد و خسارت‌هاي وارد به اتومبيل را جبران مي‌كند.

پوشش بيمه اتومبيل را به سه گروه مي‌توان تقسيم كرد. الف) پوشش خسارت مالي (بيمه بدنه اتومبيل) ب) پوشش مسووليت (جاني و مالي) ج) پوشش خسارت جاني (بيمه سرنشين)

الف) بيمه بدنه اتومبيل: بيمه بدنه اتومبيل جبران‌كننده خسارت ناشي از حوادثي است كه براي اتومبيل مورد بيمه اتفاق مي‌افتد و در بيمه‌نامه‌هاي عادي شامل سه خطر: حادثه، آتش‌سوزي و دزدي كلي است.

خطرات تبعي و تكميلي: خطرات ديگري در بيمه‌نامه بدنه اتومبيل با حق بيمه اضافي تحت پوشش قرار مي‌گيرد. اين پوشش‌ها عبارتند از:

خطرات ديگري در بيمه‌نامه بدنه اتومبيل با حق بيمه اضافي تحت پوشش قرار مي‌گيرد. اين پوشش‌ها عبارتند از:

 1. سرقت درجا
 2. شكست شيشه به تنهايي
 3. غرامت عدم استفاده از وسيله نقليه در ايام تعميرات
 4. نوسانات قيمت‌ها
 5. بلاياي طبيعي
 6. خطرات ناشي از مواد شيميايي

ب) بيمه شخص ثالث: بيمه شخص ثالث براساس قانون به صورت اجباري به اجرا درآمده است و تاميني است از سوي دارندگان وسايل نقليه كه در صورت بروز حادثه و ايجاد خسارت مالي و يا جاني به افراد ثالث توسط اتومبيل بيمه شده يا محمولات آن، خسارت وارده توسط بيمه‌گر قابل جبران خواهد بود.

 1. غرامت‌هاي مالي: بيمه‌گذار مي‌تواند هنگام صدور بيمه‌نامه و دريافت كارت بيمه شخص ثالث با پرداخت حق بيمه اضافي براي جبران خسارات مالي تعهدات بالاتر و بيشتري را اخذ كرده و از مزاياي ارزشمند آن بهره‌مند گردد.

 2. غرامت‌هاي جاني : غرامت جاني شامل هزينه‌هاي پزشكي و غرامت نقص عضو و فوت بوده كه حداقل آن براساس مصوبه شوراي‌عالي بيمه و مراجع ذي‌ربط براي هر نفر در هر حادثه تعيين مي‌شود.

ولي بيمه‌گذار مي‌تواند با پرداخت حق بيمه اضافي مبلغ جبران خسارت را تا حد ديه و يا بيشتر افزايش دهد.

ج) بيمه سرنشين اتومبيل: هنگام رانندگي و وقوع حادثه در پاره‌اي اوقات افراد داخل اتومبيل مورد بيمه مصدوم مي‌شوند در بيشتر مواقع اين افراد شامل راننده، بيمه‌گذار و يا افراد تحت تكفل آنها مي‌باشند. از آنجا كه طبق ماده 2 قانون بيمه شخص ثالث افرادي مانند بيمه‌گذار، مالك و يا راننده وسيله نقليه مسوول حادثه، همسر، پدر و مادر، اولاد و اجداد تحت تكفل بيمه‌گذار يا راننده، شخص ثالث تلقي نمي‌گردند، لذا خسارتي از محل بيمه‌نامه شخص ثالث به افراد مذكور تعلق نمي‌گيرد.

براي جبران غرامت و خسارت وارد به افراد ذكر شده (غيرثالث) بيمه سرنشين اتومبيل با تعهدات موردنظر بيمه‌گذار همراه با بيمه ثالث فروخته مي‌شود.

بيمه‌هاي مهندسي: بيمه‌هاي مهندسي از جمله رشته‌هاي مهم و نوين در بازار جهاني بيمه محسوب مي‌شوند كه با توجه به كاربردهاي گوناگون آن، از تنوع زيادي برخوردار هستند. در اين زمينه بيمه‌نامه‌هاي مختلفي صادر مي‌گردد كه متداول‌ترين آنها در حال حاضر به شرح ذيل مي‌باشند:

بيمه‌ تمام خطر پيمانكاران (C.A.R): كليه طرح‌هاي عمراني در بخش ساختمان از تاريخ شروع به كار تا زمان تحويل موقت تحت پوشش اين بيمه‌نامه قرار مي‌گيرند. در اين زمينه انواع عمليات ساختماني نظير احداث سدها، فرودگاه‌ها، تونل‌ها، سيلوها، بيمارستان‌ها، هتل‌ها، بندرسازي، اسكله‌سازي، ساختمان ايستگاه‌هاي فرستنده راديو تلويزيون و تاسيسات مخابراتي، ساختمان‌هاي مسكوني و تجاري و هر نوع عمليات ساختماني ديگر پوشش بيمه‌اي دريافت مي‌نمايند.

بيمه تمام خطر نصب (E.A.R): اين بيمه تامين جامع و كافي در مقابل خطراتي است كه به هنگام نصب تاسيسات و ماشين‌آلات پروژه‌هاي صنعتي و توليدي از جمله نيروگاه‌هاي برق، خطوط‌ انتقال نيرو، فولاد، ذوب‌آهن، خطوط راه‌آهن، پالايشگاه‌ها، خطوط لوله نفت و گاز، فعاليت‌هاي نساجي، شيميايي و غيره به وقوع مي‌پيوندد.

بيمه مسووليت: هرگاه بر اثر كردار و رفتار فرد يا افرادي به ديگر فرد يا افراد جامعه خسارتي وارد آيد مسووليت مدني تحقق مي‌يابد. مسووليت مدني عبارت است از تعهد و التزامي كه شخص نسبت به جبران زيان وارده به ديگران دارد، اعم از اينكه زيان مذكور در اثر عمل شخص مسوول يا اعمال اشخاص وابسته به او و يا ناشي از اشيا و اموال تحت مالكيت يا تصرف وي محقق شده باشد.

شركت بيمه صادرات و سرمايه‌گذاري ضمن تسهيل شرايط صدور 30نوع بيمه‌نامه مسووليت با نرخ‌هاي كاملا رقابتي، ‌كارشناسي و پرداخت خسارات احتمالي به عموم بيمه‌گذاران محترم در كوتاه‌ترين زمان ممكن را نويد مي‌دهد.

بيمه آتش‌سوزي: رشد تكنولوژي و گسترش شهرنشيني در جوامع در حال توسعه موجب افزايش ضريب خطرپذيري فعاليت‌هاي صنعتي و اقتصادي بر اثر عوامل انساني و طبيعي گرديده است و اثرات زيانبار آن صاحبان سرمايه و كالا را مجبور به چاره‌انديشي و اتخاذ تدابيري براي حفظ منابع و سرمايه‌هاي عظيم خود در برابر اين نوع حوادث نموده است.

آتش‌سوزي يكي از بدترين و غم‌انگيزترين حوادثي است كه علاوه بر تباه نمودن حاصل تلاش و سرمايه‌گذاري يك موسسه يا سازمان، مي‌تواند تبعات اقتصادي و اجتماعي سهمگيني نيز بر جوامع بشري تحميل نمايد. در شركت بيمه صادرات و سرمايه‌گذاري، بيمه آتش‌سوزي بر حسب نوع فعاليت به چهار حالت صادر مي‌گردد:

 • الف- واحدهاي مسكوني: شامل سازه ساختمان، اثاثه منزل و تاسيسات آن مي‌گردد.
 • ب- بيمه‌نامه‌هاي آتش‌سوزي واحدهاي صنعتي
 • ج- بيمه آتش‌سوزي غير صنعتي (تجاري) براي ريسك‌هاي غيرصنعتي
 • د- بيمه‌نامه آتش‌سوزي انبارها (عمومي و اختصاصي)

خطرات تبعي در بيمه‌هاي آتش‌سوزي

الف) بيمه هواپيما: بيمه بدنه و مسووليت هواپيما؛ بيمه هواپيما به طور كلي سه دسته از خطرات را تحت پوشش قرار مي‌دهد:

 1. از بين رفتن يا خسارت وارده به هواپيما
 2. مسووليت قانوني نسبت به اشخاص ثالث (غير از مسافران)
 3. مسووليت قانوني نسبت به مسافران

بيمه كشتي: در بيمه كشتي دو دسته خسارت تحت پوشش قرار مي‌گيرد:

الف) خسارت وارد به كشتي در نتيجه خطرات زير:

 1. آتش‌سوزي و انفجار، زمين لرزه، فوران آتش‌فشان يا صاعقه، طوفان
 2. به گل نشستن و يا برخورد با صخره، تصادم شناور مورد بيمه با شناورهاي ديگر
 3. برخورد هواپيما يا وسايل مشابه يا اشيايي كه از آنها سقوط كند به مورد بيمه، برخورد مورد بيمه با وسايل نقليه زميني، حوضچه تعمير يا تجهيزات و تاسيسات ساحلي
 4. حوادث ناشي از بارگيري، تخليه يا جابه‌جايي كالا (يا ماهي صيد شده در مورد شناورهاي صيادي)
 5. تركيدن ديگ بخار، شكستن شفت
 6. زيان همگاني و هزينه‌هاي نجات
 7. خسارت وسايل و ادوات صيادي (در مورد شناورهاي صيادي)

بيمه باربري: بي‌گمان عامل اطمينان، نقش غيرقابل انكاري را در توسعه و گسترش و مبادلات تجاري بين‌الملل ايفا مي‌نمايد. فروشندگان كالا، اعتباردهندگان، حمل‌كنندگان و خريداران بدون وجود اطمينان از انجام صحيح معاملات و وجود تضمين‌هاي لازم جهت خنثي‌كردن پيامدهاي ناخوشايند مالي حوادث و اتفاقات محتمل و غيرقابل پيش‌بيني بدون سهولتي كه امروز شاهد آن هستيم قادر به انجام معاملات و مبادلات بازرگاني در اين سطح نبوده‌اند. بيمه باربري كه مقدم بر ديگر رشته‌هاي بيمه‌اي پديدار گرديده، توانسته است به صورت قابل اطميناني زيان‌هاي مالي كالاهاي تجاري را در صورت تحقق خطرات مرتبط با حمل‌ونقل دريايي، هوايي و زميني مورد پوشش قرار دهد.

بيمه بازپرداخت تسهيلات اعطايي بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري: در اين نوع پوشش بيمه‌اعتباري، بازپرداخت تسهيلات انفرادي ارائه شده توسط بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري به صادركنندگان كالا يا خدمات و مجموعه مشخصي از تسهيلات گروهي ارائه شد، تحت پوشش بيمه قرار گرفته و اين‌گونه موسسات مي‌توانند عمليات تامين مالي خود را با اطمينان از تثبيت جريان نقدينگي افزايش دهند.

بيمه اعتبار فروش‌هاي اقساطي: در اين بيمه اعتباري خسارات وارده به توليدكنندگان يا شركت‌هاي مجري طرح‌هاي فروش اقساطي تحت پوشش بيمه قرار گرفته و عدم انجام تعهدات خريداران كالا در قالب بيمه‌نامه اعتباري گروهي بيمه مي‌شود.

بيمه اعتبار صادرات كالا قبل از حمل: اين پوشش بيمه‌ اعتباري براي صادركنندگاني كه طبق استانداردهاي خاص و سفارش خريدار خارجي به توليد و صادرات كالا مي‌پردازند مناسب بوده و بيمه‌گذار از زمان عقد قرارداد فروش تحت پوشش بيمه قرار خواهد داشت.

بيمه اعتبار صادرات كالا بعد از حمل: در اين نوع بيمه‌نامه صادركننده ايراني با اطمينان بيشتري نسبت به فروش كالاهاي خود به خريداران خارج از كشور اقدام مي‌نمايند زيرا اگر صادركننده به جهت تحقق خطرات اقتصادي و سياسي در كشور خريدار نتواند بهاي كالاهاي فروخته شده را در سررسيد مقرر از خريدار خارجي وصول نمايد شركت بيمه صادرات و سرمايه‌گذاري خسارت را بر اساس شرايط عمومي بيمه‌نامه پرداخت مي‌كند.

بيمه اعتبار صادرات خدمات فني و مهندسي: در اين نوع بيمه، شركت‌‌هاي مهندسي مشاور و پيمانكار اگر در اثر وقوع خطرات اقتصادي و سياسي در كشور خريدار خدمات فوق، نتوانند بهاي آنها را از كارفرماي خود وصول نمايند، شركت بيمه خسارت آنها را پرداخت مي‌كند.

بيمه سرمايه‌گذاري: در اين نوع بيمه، سرمايه‌گذاري موسسات و شركت‌‌هاي ايراني در خارج از كشور يا سرمايه‌گذاري موسسات و شركت‌هاي خارجي در ايران تحت پوشش بيمه‌اي شركت بيمه صادرات و سرمايه‌گذاري قرار مي‌گيرد و در صورتي كه به علت تحقق خطرات سياسي، انتقال اصل سرمايه و منافع آن ممنوع شود، شركت بيمه صادرات و سرمايه‌گذاري خسارت را براساس بيمه‌نامه پرداخت مي‌نمايد.

ريسك‌هايي كه مي‌توانند تحت پوشش اين بيمه‌نامه قرار گيرد، عبارتند است:

 1. محدوديت انتقال ارز 
 2. صادره سرمايه‌گذاري انجام شده توسط كشور ميزبان
 3. جنگ و آشوب‌هاي داخلي
 4. لغو قرارداد سرمايه‌گذاري

1