اهميت داووس براى کشورهاى در حال توسعه عنوان

 --------------------------------

نويسنده

 روزنامه دنياي اقتصاد 08/11/86

مرجع

 

مجمع جهاني اقتصاد که در فاصله 23 تا 27 ژانويه سال 2008 ميلادي در داووس برگزار ‌شد، يکي از پلت فرم‌هاي بسيار با اهميت در سطح جهان است و قدرت‌هاي اقتصادي، تجاري، علمي و سياسي جهان را گردهم مي‌آورد تا در مورد مهم‌ترين مسائل مبتلا به جامعه جهاني به بحث و گفت‌وگو بنشينند و بهترين راه‌حل‌ها را برگزينند.

با توجه به فهرست شرکت‌كنندگان در اين اجلاس متوجه مي‌شويم که کشورهاي چين، هند و برزيل در سال 2008 ميلادي حضور پررنگ‌تري نسبت به سال‌هاي قبل داشتند و حتي از ديگر کشورهاي در حال توسعه نيز پيشي گرفته‌اند.

اين حضور فعال سبب مي‌شود تا زمينه براي رشد بيشتر اقتصاد اين ‌سرزمين‌ها با حمايت اقتصادي و سياسي جامعه جهاني فراهم شود و کشورهاي مذکور به کشورهايي مطرح در عرصه تصميم‌گيري‌هاي بين‌المللي تبديل شوند.

تاثير پوياي کشورهاي در حال توسعه در اجلاس داووس بر اقتصاد اين کشورها بر اهميت آن در جهان صحه مي‌گذارد. در اين اجلاس نمايندگان کشورهاي درحال توسعه مي‌توانند با عيان کردن پتانسيل‌هاي اقتصادي و علمي کشورشان در تعامل با اقتصاددانان و بازرگانان کشورهاي پيشرفته و صنعتي جهان زمينه را براي افزايش روابط دوجانبه علمي و اقتصادي فراهم آورند.

البته براي به‌دست آوردن اين نتيجه مطلوب زمينه‌هايي نيز لازم است. کشورهاي در حال توسعه در اولين گام موظف هستند يک تعامل و توافق تاثير گذار بين سران صنعتي، دانشگاهي، سياسي و تجاري خود ايجاد کنند تا هنگام برخورد با سران اقتصادي و علمي کشورهاي توسعه يافته تصوير يکساني از کشورشان ارائه دهند.

به عبارت بهتر پيش از برگزاري اجلاس داووس دولت‌ها موظف هستند سياست‌هاي اقتصادي خود را براي بازرگانان و سردمداران صنعتي کشورشان که نماينده آنها در اجلاس جهاني داووس هستند، تشريح کنند و منافع ملي اين سياست‌ها را مشخص نمايند. اين سبب مي‌شود تا نمايندگان کشورهاي در حال توسعه در اجلاس داووس بتوانند اولويت‌هاي سياسي و اقتصادي کشورشان را به خوبي تبيين کنند و با توجه به اين اولويت‌ها در مورد مسائل جهاني به بحث با ديگر حضار بپردازند.

اين يک ديپلماسي اقتصادي درايتمندانه و دقيق است و تنها در کشورهايي به کار گرفته مي‌شود که بر ضرورت تعامل و همکاري موثر دولت با شرکت‌هاي اقتصادي و صنعتي و مجامع دانشگاهي آگاه هستند. اين تعامل سبب مي‌شود تا کشورها بتوانند در بازارهاي جهاني نفوذ کنند و از فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري موجود بهترين بهره را ببرند.

از طرف ديگر کشورهاي در حال توسعه بايد بتوانند روابط مستحکم و قابل اعتمادي را در جريان اجلاس داووس برقرار کنند. روابطي که بتواند بعد از اتمام اجلاس پل‌هايي محکم براي اهداف توسعه اقتصادي و تجاري آنها باشد.

اجلاس سالانه داووس فضاي مناسبي براي پيشرفت اهداف استراتژيک ملت‌ها فراهم مي‌کند. داووس يک شبکه جهاني گسترده است که فرصت‌هاي طلايي زيادي براي انجام معاملات بزرگ در فضايي تقريبا غيررسمي فراهم مي‌کند و اگر ارتباطات ايجاد شده مستحکم باشد معاملات کلان اقتصادي و صنعتي را در سطوح رسمي و ملي به همراه دارد.

اجلاس سال 2008 داووس در يک دوره خاص اقتصادي و سياسي جهان برگزار مي‌شود. اجلاس سال‌جاري در شرايطي برگزار مي‌شود که رشد سريع اقتصاد آسيا به خصوص چين و هند، تغييرات جوي، امنيت غذايي و انرژي در جهان، بحران‌هاي زير ساختي و پديده ملي شدن اقتصاد که مانعي بزرگ بر سر راه جهاني شدن محسوب مي‌شود از مسائل مبتلا به جهان است و بدون شک محوريت مذاکرات سران صنعتي و اقتصادي جهان را در سال 2008 ميلادي تشکيل خواهد داد.

محور مذاکرات سياسي در اين اجلاس مسائل خاورميانه، انتخابات آمريکا، دموکراسي در روسيه و آفريقا،‌ تروريسم جهاني، درگيري‌هاي موجود در قاره آفريقا به خصوص کنيا، سلاح‌هاي هسته‌اي و در نهايت معماري مديريت جهاني خواهد بود.

موضوع انتخاب شده براي اجلاس سال 2008 ميلادي «قدرت خلاقيت مشارکتي» است و شرکت‌كنندگان داووس بايد حوزه‌هايي که براي حل مشکلات آن حوزه‌ها مشارکت جهاني وجود ضروري است را تعيين کنند.

از طرف ديگر قدرت خلاقيت جهانيان بايد به گونه‌اي هدايت شود که نتيجه آن نه براي يک عده خاص که براي شمار زيادي از انسان‌هاي ساکن روي کره زمين سودمند باشد. در اين جريان حضور موثر کشورهاي در حال توسعه مي‌تواند سبب بزرگ‌تر شدن دايره تاثير اين سياست‌هاي جهاني و از طرف ديگر مطرح شدن آن کشورها در سطح بين‌الملل باشد.

البته اين اجلاس منتقداني هم دارد. منتقدان اجلاس داووس را تنها يک گردهمايي جهاني مي‌دانند که افراد برجسته صنعتي و اقتصادي جهان در آن شرکت مي‌کنند و در مورد سياست‌هايي که سبب ادامه تسلط آنها بر اقتصاد جهان مي‌شود با يکديگر به بحث مي‌نشينند.

1