خدمات شغلي دانشگاهها و دانشكده‌هاي كشاورزي عنوان

 مهندس آزاده سعيدي و مهندس عطيه فلاح‌شهيدي

نويسنده

 نشريه تخصصي اشتغال و كارآفريني رويش شماره 19

مرجع

 

بررسي دانشگاهها و دانشكده‌هاي كشاورزي مختلف دنيا نشان مي‌دهد كه در بسياري از آنها بويژه آمريكا و كانادا، مراكزي تحت عنوان خدمات شغلي يا كاريابي وجود دارد كه همانند پلي ارتباطي ميان دانشجويان، فارغ‌التحصيلان و كارفرمايان عمل نموده و ارتباط ميان دانشگاه و بازاركار در اين رشته تحصيلي را برقرار مي‌نمايند. در اين مطلب به تعدادي از اين مراكز و خدمات قابل ارائه توسط آنها اشاره شده است.

1- دانشكده علوم كشاورزي و زندگي دانشگاه مديسون  آمريكا:   

مركز خدمات شغلي اين دانشكده با نام اختصاري (CALS)، بعنوان پلي ارتباطي ميان فارغ‌التحصيلان و كارفرمايان عمل كرده و به فارغ‌التحصيلان كمك مي‌كند كه به جستجوي شغل مناسب و نيز توسعه شغلي خود بپردازند. بنيان‌گذاران اين مركز معتقدند كه كليه دانشجويان به هدايت شغلي نياز دارند و بايد مفهوم جستجوي شغلي فعال و نحوه مصاحبه با كارفرما در زمينه مشاغل مورد علاقه‌شان به آنها آموزش داده شود. اين مركز، خدمات خود را براي دانشجويان، فارغ‌التحصيلان و كارفرمايان انجام مي‌دهد.

1-1- خدمات شغلي ويژه دانشجويان و فارغ‌التحصيلان

منابع موجود در اين مركز و خدماتي كه توسط آن ارائه مي‌گردد، اين امكان را به دانشجويان و فارغ‌التحصيلان مي‌دهد كه بتوانند مشاغل مرتبط با رشته تحصيلي يا ساير مشاغل مورد علاقه خود را يافته و به آنان كمك مي‌كند كه ارزشها، علايق و مهارتهاي خود را بشناسند.

اين مركز آموزشهاي مختلفي از جمله: رزومه نويسي، نحوه نگارش نامه‌هاي استخدامي و چگونگي مصاحبه شغلي را به مخاطبين خود ارائه داده و به آنها كمك مي‌كند كه بتوانند دوره‌هاي كارورزي مورد نظر خود را بيابند. به طور كلي خدمات اين مركز را مي‌توان در قالب موارد زير خلاصه نمود:

1-1- 1- ارائه اطلاعات بيش از صدها شركت و مؤسسه به دانشجويان و فارغ‌التحصيلان

1-1-2-  ارائه فهرست مشاغل موجود در سطوح مختلف محلي، منطقه‌اي و سراسر كشور

1-1-3-  نگهداري اطلاعات شغلي هر دانشجو يا فارغ‌التحصيل در سيستم آن-لاين رزومه‌ها

1-1-4-  آموزش مهارتهاي كسب و كار

با توجه به اينكه دارا بودن تجربه تخصصي و عملي، مهارتهاي ارتباطي و قدرت تصميم‌گيري از مهمترين عواملي هستند كه كارفرمايان در استخدام يك فرد جديد به آن توجه دارند، اين مركز مي‌كوشد تا با تدوين دوره‌هاي كارورزي، دانشجويان را براي شغل مورد ‌نظرشان آماده سازد. اين دوره‌ها با توجه به نيازهاي دانشجويان در دانشكده و به دو صورت پاره وقت و تمام وقت برگزار مي‌گردد.

1-1-5-  معرفي دوره‌هاي كارورزي بين‌المللي

اين مركز به دانشجوياني كه علاقمند به كسب تجربه‌هاي بين‌المللي هستند، سايت www.goingglobal.comرا معرفي مي‌نمايد. در اين سايت اطلاعات روزآمد مربوط به 10.000 منبع براي يافتن شغل مناسب وجود دارد. همچنين اطلاعاتي در مورد مجوزهاي كاري، مقررات مربوط به ويزا، هزينه اقامت، اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد، فرهنگ مردم، راهنماي رزومه‌نويسي و مصاحبه از طريق آن قابل دستيابي است كه اين مركز امكان برقراري ارتباط رايگان با اين سايت را در اختيار مراجعان خود قرار مي‌دهد.

1-1-6-  برگزاري نمايشگاههاي شغلي:

اين مركز، همه ساله دو نمايشگاه شغلي برگزار مي‌كند. اولي در پاييز و دومي در بهار. در اين نمايشگاهها افراد جوياي كار مي‌توانند با نمايندگان كسب و كارهاي مختلف، صنعت، دولت و نهادهاي اجتماعي كه در رابطه با كارورزي و اشتغال پس از فارغ‌التحصيلي فعاليت مي‌كنند، ارتباط برقرار نمايند.

1-1-7-  برگزاري كارگاههاي آموزشي:

در هر ترم، كارگاههاي آموزشي متنوعي نيز براي دانشجويان برگزار مي‌شود كه عبارتند از:

- رزومه نويسي

- نوشتن نامه‌هاي استخدامي

- نحوه مصاحبه شغلي

- جستجوي شغلي

- چگونگي شبكه‌سازي در نمايشگاههاي شغلي

- اهميت كارورزي

 اين كارگاههاي آموزشي به دانشجويان كمك مي‌كند كه هنگام ملاقات با نمايندگان شركتهاي مختلف در نمايشگاه شغلي، موفق عمل كنند.

1-1-8-  ارائه آمار مربوط به وضعيت اشتغال فارغ‌التحصيلان و حدود حقوق و دستمزد آنها جهت اطلاع جويندگان كار

1-2- خدمات شغلي ويژه كارفرمايان

1-2-1- انجام مصاحبه شغلي در محوطه دانشگاه: 

     اين مركز به كارفرمايان امكان مي‌دهد كه بتوانند با ثبت‌نام قبلي و زمان‌بندي خاصي كه براي آنها در نظر گرفته شده است (يك روز كامل يا نصف روز)، به دانشگاه آمده و با افراد جوياي كار مصاحبه نمايند. در اين حالت، براي مصاحبه دو گزينه محتمل است:

- كارفرما و كارجو براي اولين بار و بدون وجود پيش زمينه ذهني با يكديگر ملاقات مي‌كنند

- كارفرما قبلاً رزومه افراد را مطالعه كرده و تنها با افرادي كه از ميان آنها برگزيده، مصاحبه مي‌نمايد

1-2-2- برگزاري نمايشگاههاي شغلي در محوطه دانشگاه:

برگزاري اينگونه نمايشگاهها يك فرصت بي‌نظير براي كارفرمايان فراهم مي‌كند تا بتوانند مستقيماً با دانشجويان و فارغ‌التحصيلاني كه در جستجوي گذراندن دوره كارورزي مناسب يا شغل تمام وقت هستند، ملاقات داشته باشند.

از ديگر خدمات اين مركز اين است كه كارفرمايان و دانشجويان مي‌توانند از طريق پايگاه اينترنتي اين مركز ثبت‌نام نموده، با همديگر ارتباط برقرار كنند و به تقويم زمانبندي فعاليتهاي مركز نيز دسترسي داشته باشند (رمز عبور و شناسه كاربري بايد از مركز دريافت گردد).

2- دانشكده كشاورزي، غذا و منابع طبيعي دانشگاه ميسوري كلمبيا

مركز خدمات شغلي اين دانشكده با نام اختصاري (CAFNR)، فرآيند جستجو و توسعه شغلي را فرايندي مادام‌العمر دانسته و به دانشجويان توصيه مي‌كند كه جهت دستيابي به اهداف شغلي خود در آينده، همواره آن را مد نظر داشته باشند. هدف اصلي اين مركز اين است كه رابطه متقابل ارزشمندي را بين كارفرمايان و فارغ‌التحصيلان برقرار نمايد. اين مركز مي‌كوشد با ارائه خدمات مناسب، مهارتهاي خود‌شناسي را در افراد تقويت كرده و اطلاعات بازار كار را در اختيار آنها بگذارد. همچنين بتواند فرصتي را جهت ارائه آموزشهاي عملي ايجاد كرده و دانشجويان را با گزينه‌هاي شغلي مناسب مرتبط نمايد. اين مركز بخش عمده فعاليت خود را از طريق پايگاه اطلاع‌رساني شغلي آن-لاين انجام مي‌دهد.

اين پايگاه اطلاع‌رساني به گونه‌اي طراحي گرديده كه دانشجويان، فارغ‌التحصيلان، كارفرمايان و مربيان مي‌توانند از آن بهره‌مند شوند. با ورود به اين پايگاه مي‌توان به مطالب مختلفي در زمينه برنامه‌ريزي شغلي، هدايت شغلي، تستهاي خودشناسي (اعم از سنجش مهارتها، سنجش علايق و اولويت‌گذاري ارزشها) دسترسي پيدا كرد. كارفرمايان مي‌توانند در اين پايگاه ثبت‌نام كرده، نوع كار خود را (اعم از تمام وقت، پاره‌وقت و فصلي) مشخص نمايند، از تقويم زمان‌بندي مصاحبه در محوطه دانشگاه مطلع شوند، رزومه فارغ‌التحصيلان واجد شرايط را مشاهده نموده و در نمايشگاههاي شغلي ثبت‌نام نمايند.

دانشجويان و فارغ‌التحصيلان نيز مي‌توانند نوع كار مورد تقاضاي خود را مشخص كرده و براي شركت در مصاحبه در محوطه دانشگاه ثبت‌نام نمايند. همچنين مي‌توانند به كتابچه راهنماي كارفرمايان مراجعه كرده و از عناوين و زمان كارگاههاي شغلي و نمايشگاههاي شغلي مطلع شوند.

3-  دانشگاه كشاورزي نوآ- اسكاتيا كانادا    

مركز خدمات شغلي اين دانشگاه، در زمينه جستجوي شغلي، برنامه‌ريزي شغلي و توسعه شغلي فعاليت نموده و خدمات خود را به دانشجويان، فارغ‌التحصيلان و كارفرمايان ارائه مي‌دهد. اين مركز مي‌كوشد كه خدمات خود را به نحو شايسته‌اي به متقاضيان ارائه دهد. بخش اعظم اين فعاليتها از طريق شبكه اطلاع‌رساني شغلي آن-لاين انجام مي‌شود:

3-1- خدمات شغلي ويژه دانشجويان و فارغ‌التحصيلان

3-1-1- ارائه فهرست مشاغل تمام وقت، پاره وقت، فصلي، كارورزي (اعم از مشاغل مورد نياز خود دانشگاه و مراكز ديگر)

    به طور ‌كلي فرايند استخدام از طريق اين مركز به اين ترتيب است كه متقاضيان پس از مشاهده آگهي استخدام، نامه استخدامي و رزومه خود را به مركز خدمات شغلي دانشگاه ارسال مي‌كنند و مدارك مذكور از طريق اين مركز براي كارفرمايان ارسال مي‌گردد. كارفرمايان مدارك را بررسي كرده و ليست افرادي را كه تمايل دارند مورد مصاحبه قرار دهند، تهيه نموده و به مركز اعلام مي‌كنند. اين مركز با دانشجويان منتخب تماس مي‌گيرد و زمان و مكان مصاحبه را اطلاع مي‌دهد. بخش اعظم ارتباطات از طريق پست الكترونيكي انجام مي‌شود.

3-1-2- آموزش نحوه جستجوي شغلي مؤثر، رزومه نويسي، نگارش نامه استخدامي و چگونگي مصاحبه شغلي

    جهت جستجوي شغلي مؤثر، به افراد توصيه مي‌شود كه ابتدا در ميان دوستان، آشنايان، خويشاوندان، اساتيد و مراكز كاريابي نزديك محل زندگي خود جستجو را آغاز نمايند. سپس از اينترنت كمك گرفته و منابع مختلف جهت دستيابي به اطلاعات بازار كار را مورد بررسي قرار دهند. به اين ترتيب افراد مي‌توانند به فرصتهاي شغلي موجود و ماهيت مشاغل دسترسي پيدا نمايند.

    در مورد رزومه نويسي به افراد توصيه مي‌گردد كه رزومه خود را ساده، روان و كامل بنويسند. در نگارش رزومه از يك نوع خط استفاده كرده و بين پاراگرافها فاصله زيادي نگذارند. از كاغذ سفيد استفاده كرده و بعد از تكميل رزومه خود، آنرا به يك دوست، آشنا يا استاد نشان دهند تا آنرا باز‌خواني كرده و اشكالات موجود را رفع نمايد.

    نامه استخدامي بايد شامل 4 بخش باشد: معرفي، بيان ارتباط ميان تجربيات و مهارتهاي فردي با شغل مورد نظر، توضيح نحوه آشنايي با شركت يا مؤسسه و خاتمه.

    براي مصاحبه، به افراد توصيه مي‌گردد كه پيش از انجام مصاحبه، به منظور آشنايي بيشتر بازديدي از محل مورد نظر بعمل آورده و در مورد شركت يا مؤسسه مورد نظر اطلاعات بيشتري كسب نمايند همچنين پرسشهاي احتمالي را در نظر گرفته، مطالبي را كه قصد بيان كردن دارند مرور كرده و از ديگران هم نظرخواهي كنند.

3-1-3- توصيه‌هاي ويژه به دانشجويان رشته‌هاي كشاورزي

    از آنجا كه كشاورزي ابعاد گسترده‌اي دارد، گزينه‌هاي شغلي متعددي پيش ‌روي دانشجويان و فارغ‌التحصيلان اين رشته وجود دارد. با توجه به اينكه مشاغل كشاورزي دنياي امروز بسيار متنوع بوده و كشاورزي در حال تكامل به سمت يك صنعت مدرن و نوآورانه مي‌باشد، اين مركز به دانشجويان رشته كشاورزي توصيه مي‌كند كه همواره درصدد شناسايي فرصتهاي جديد كسب و كار باشند. برخي از مشاغل و زمينه‌هاي فعاليت ويژه كشاورزي معرفي شده توسط اين مركز عبارتند از: مديريت مزرعه، مديريت توليد، كشت هيدروپونيك، نمايندگي فروش مواد‌غذايي، تكنسين ماشين‌آلات كشاورزي، مديريت ضايعات كشاورزي، دفاتر اطلاعات كشاورزي، كنترل كيفيت شير و مواد لبني، مديريت فضاي سبز، اجراي پروژه‌هاي بين‌المللي توسعه و...

3-2- خدمات شغلي ويژه كارفرمايان

1- تهيه فهرستي از مشاغل مورد نياز كارفرمايان

2- جمع‌آوري رزومه متقاضيان و ارائه آنها به كارفرمايان

3- تعيين زمان مصاحبه در محوطه دانشگاه

4- كمك به سنجش و انتخاب افراد هنگام مصاحبه

5- تهيه تجهيزات و امكانات مورد نياز مصاحبه

6- ارسال نامه تشكرآميز براي افراد موفق و ناموفق پس از مصاحبه

7- جستجوي افراد توانمند با مهارتهاي مورد نياز كارفرمايان

4- دانشكده كشاورزي رويال انگلستان

اين دانشكده كه قديمي‌ترين دانشكده انگليسي زبان جهان مي‌باشد، در سال 1840 تأسيس شده است. اين دانشكده بعلت سطح بالاي كيفي آموزشها و دوره‌هاي كارورزي كه برگزار مي‌نمايد، در سراسر جهان شناخته شده است. اين دانشكده با ارائه آموزشهاي مورد‌نياز در زمينه مديريت كسب و كار، مديريت مزارع كشاورزي، صنايع غذايي، علوم زمين، توسعه روستايي و... از سراسر جهان دانشجو مي‌پذيرد و بهترين مديران كشاورزي و مشاورين صنايع غذايي را تربيت مي‌كند.

"مركز مهارتهاي روستايي" اين دانشكده، آموزشهاي مختلفي را در تمام سطوح ارائه مي‌دهد از جمله: نجاري، آهنگري، علف‌زني، تعمير ماشين‌آلات كشاورزي، محصولات زراعي و آفت‌كشها، مبارزه با علفهاي هرز، كار با جرثقيل و تراكتور، جوشكاري، كمكهاي اوليه، حصاركشي و....

 اين آموزشها به دو منظور ارائه مي‌شود: پر كردن اوقات فراغت افراد و بهبود كسب و كار (آموزشهايي در زمينه مهارتهاي جديد مورد نياز در كسب و كار، افزايش بهره‌وري، سازگاري با تغييرات نوين كسب و كار و...).

"مركز توسعه كسب و كار" اين دانشكده، يك مركز تبليغاتي دانشگاهي براي افراد، شركتها، سازمانهاي مختلف و بخشهاي دولتي است. اقدامات اين مركز عبارتند از:

توسعه برنامه‌هاي آموزشي تخصصي مورد نياز افراد، ارائه آموزشهاي كاربردي و حرفه‌اي از طريق مركز مهارتهاي روستايي، هماهنگي ميان تحقيقات دانشگاهي و نيازهاي واقعي جامعه.

5- دانشكده كشاورزي- جنگلداري و اقتصاد خانگي دانشگاه آلبرتا كانادا

مركز خدمات شغلي و كاريابي اين دانشكده از ساعت 8 صبح تا 4 بعد‌ از ظهر پاسخگوي مراجعين مي‌باشد. از طريق پايگاه اطلاعات شغلي آن-لاين اين مركز، دانشجويان و فارغ‌التحصيلان مي‌توانند به اطلاعات مربوط به كارفرمايان، نحوه رزومه نويسي و اطلاعيه‌هاي شغلي دسترسي پيدا كرده و همچنين به سايتهاي مختلفي در رابطه با مشاغل مرتبط با رشته‌هاي مختلف كشاورزي و صنايع غذايي، محيط زيست، توسعه منابع انساني، جنگلداري و... مرتبط شوند.

6- دانشكده كشاورزي دانشگاه ساسكاچوان كانادا

مركز خدمات شغلي و اشتغال اين دانشكده (SECC)، خدمات گسترده‌اي را بصورت آن-لاين در اختيار دانشجويان، فارغ‌التحصيلان و كارفرمايان مي‌گذارد. از طريق اين مركز افراد مي‌توانند در زمينه‌هاي ذيل اطلاعات مورد نياز خود را كسب نمايند:

4-1-  جستجوي شغلي مؤثر

- آموزش خود‌شناسي: سنجش علايق، مهارتها، ارزشها، توانمنديها، توصيف اهداف شغلي و...

 - آموزش مديريت جستجوي شغلي، تحليل روند تغييرات بازار كار

4-2-  هدايت شغلي: نحوه ارزيابي گزينه‌هاي شغلي موجود، تصميم‌گيري و اقدام.

4-3-  شبكه‌سازي: توصيف و اولويت‌بندي اهداف شغلي، بهره‌گيري از فرصتها، شبكه‌سازي با كارفرمايان و...

4-4-  آموزش مهارتهاي استخدامي: چگونگي رزومه نويسي، افزايش مهارتهاي مصاحبه و...

4-5-  توسعه شغلي: بازسازي شغلي، مكان‌يابي مجدد، كناره‌گيري از شغل، توسعه شغلي پيشرفته

به طور كلي خدمات شغلي كه اين مركز براي دانشجويان و فارغ‌التحصيلان انجام مي‌دهد عبارت است از:

- درج اطلاعيه‌هاي شغلي: دسترسي افراد به آگهي‌هاي استخدامي به صورت آن-لاين

- برگزاري كارگاههاي شغلي: دسترسي به عناوين كارگاهها، زمان برگزاري، مدرس، نحوه شركت و ... به صورت آن-لاين

- مشاوره شغلي: دسترسي افراد به عناوين جلسات مشاوره و زمان برگزاري به صورت آن-لاين

   لازم به ذكر است كه هدف از انجام مشاوره شغلي در اين مركز، كمك به تصميم‌گيري مؤثر شغلي، رفع سردرگمي‌ دانشجويان و فارغ‌التحصيلان در مورد گزينه‌هاي شغلي موجود، شيوه‌هاي دستيابي به اهداف شغلي، موفقيت شغلي و...) مي‌باشد. 

- برگزاري سخنراني‌هاي كوتاه: در مورد مهارتهاي استخدامي از جمله رزومه ‌نويسي

- برگزاري دوره‌هاي كارورزي:دوره‌هاي كارورزي بدين منظور برگزار مي‌شود كه دانشجويان كشاورزي بتوانند همگام با آموزشهاي تئوري، توانمنديهاي عملي خود را نيز افزايش دهند

- كتابخانه آن-لاين اشتغال: افراد مي‌توانند به صورت آن-لاين به ليست كتابها و مقالات موجود در زمينه اشتغال، نويسنده و انتشارات آن دسترسي پيدا نمايند.

- برگزاري نمايشگاههاي شغلي: هدف از برگزاري اين نمايشگاهها كه در محوطه دانشگاه انجام مي‌شود، رو در رو قرار گرفتن دانشجويان و فارغ‌التحصيلان با صاحبان كسب و كارهاي كشاورزي، شركتها و مؤسسات فعال در بخش كشاورزي مي‌باشد

- انجام مصاحبه‌هاي شغلي: اين مصاحبه‌ها اغلب در محوطه دانشگاه انجام مي‌شود

     از ديگر خدمات اين مركز اين است كه كارفرمايان مي‌توانند از طريق آن به رزومه دانشجويان و شرايط كاري آنها (اعم از: تمام وقت، نيمه وقت، فصلي و...) و زمان برگزاري مصاحبه‌ها دسترسي پيدا كنند.

 
5- دانشگاه كشاورزي و تكنولوژي جاويند بالاپانت هند

اين دانشگاه، اولين دانشگاه كشاورزي بود كه يك مركز تخصصي براي كارآموزي و كاريابي دانشجويان ايجاد كرد تا دانشجويان بتوانند به شغل مورد علاقه خود دست پيدا كنند. به طور متوسط ساليانه 400 دانشجوي ليسانس و 150 دانشجوي فوق ليسانس در 133 رشته از اين دانشگاه فارغ‌التحصيل مي‌شوند. اين دانشجويان به گونه‌اي آموزش ديده‌اند كه براي مشاغل متعددي از جمله: كار در گروههاي مختلف توسعه، مؤسسات دانشگاهي، بانكهاي سراسر كشور، صنايع و بخشهاي تعاوني آمادگي دارند. هدف عمده اين مركز اين است كه از يك طرف اطلاعات شغلي روزآمدي را براي دانشجويان ارائه داده و از طرف ديگر مقدمات مربوط به مصاحبه با كارفرمايان را در محوطه دانشگاه فراهم نمايند تا آنها بتوانند به شغل مورد علاقه خود دست يابند.

6- دانشگاه كشاورزي و تكنولوژي چاندرا شكار هند

مركز كاريابي اين دانشگاه، آموزشهاي تخصصي در زمينه علوم كشاورزي را ارائه مي‌دهد. اين مركز 2 نوع فعاليت را انجام مي‌دهد: آموزش مهارتهاي لازم و مورد نياز دانشجويان و فارغ‌التحصيلان و يافتن شغل مناسب براي آنها. اين مركز با مؤسسات، سازمانها و شركتهاي مختلف مرتبط با كشاورزي (اعم از دولتي و خصوصي) ارتباط برقرار مي‌كند و با برگزاري مصاحبه‌هاي شغلي در محوطه دانشگاه فرصتهاي شغلي را در اختيار دانش‌آموختگان خود قرار مي‌دهد.

7- دانشكده كشاورزي دانشگاه وسترن استراليا

    مركز كاريابي اين دانشكده‌ بصورت آن-لاين اطلاعيه‌هاي شغلي را در اختيار افراد قرار مي‌‌دهد. با مراجعه به سايت اين مركز مي‌توان به وب سايت شركتها، مؤسسات و مراكز مختلف در زمينه كشاورزي مرتبط شد و اطلاعيه‌هاي شغلي موجود را مشاهده نمود. 

همانگونه كه ملاحظه گرديد در اكثر دانشگاهها و دانشكده‌هاي كشاورزي جهان مراكز خدمات شغلي مانند پلي ارتباطي ميان دانشگاه و بازاركار عمل نموده و همچنين وظيفه مشاوره و هدايت شغلي دانشجويان و فارغ‌التحصيلان خود را بعهده دارند تا با توجه به اهميت كشاورزي در اقتصاد كشورها و تنوع بالقوه موجود در مشاغل كشاورزي، افراد بتوانند زندگي شغلي صحيحي را براي خود انتخاب كرده و جامعه را نيز از منافع آن برخوردار نمايند.

با توجه به وجود معضل بيكاري قابل توجه در ميان دانش‌آموختگان كشاورزي در كشور ما جا دارد كه به اين مقوله توجه ويژه‌اي نشان داده شده و در دانشگاههاي ما نيز چنين مراكزي تعبيه گردد.

1