حق كارگر با قانون فعلي كار پايمال مي‌شود عنوان

 --------------------------------

نويسنده

 هفته نامه بازار كار

مرجع

 

همايش يک روزه جايگاه صنعت استان مرکزي درچشم انداز 20 ساله کشورکه روزپنجم اسفندماه درشهراراک برگزار شد. دراين همايش وزراي کارواموراجتماعي و صنايع و معادن به تشريح ديدگاه هاي خود پرداختند که نگاهي داريم به آنچه دراين همايش گفته شده است :

وزيرکارواموراجتماعي :بسياري ازکارفرمايان خواستاراجراي قانون کارفعلي هستند

 نفت و گاز و پتروشيمي مزيت اصلي كشور است، اما هنوز نتوانسته‌ايم از اين مزيت خدادادي استفاده لازم ببريم.

 محمد جهرمي ـ وزير كار و امور اجتماعي ـ در همايش جايگاه صنعت استان مركزي در چشم‌انداز 20 ساله كشور افزود: طي سال‌هاي گذشته بيشتر به صنايع بالادستي گاز و پتروشيمي توجه كرده و به صنايع پايين‌دستي آن‌طور كه بايد بها نداده‌ايم. در حوزه نفت نيز آن ميزان كه به صنعت و تجهيزات خارجي بها مي‌دهيم به صنايع داخلي بها نمي‌دهيم.

وي ادامه داد: به موازات سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي بالادستي پارس جنوبي و شمالي، نمي‌توانيم حداقل يك سرمايه‌گذاري 100 ميليارد دلاري در بخش مياني و پايين‌دستي در پتروشيمي انجام دهيم.

او خاطرنشان كرد: سه هزار و 400 كيلومتر راه‌آهن در دست اجرا داريم كه بايد به 12 هزار كيلومتر افزايش يابد كه با توجه به تصويب لايحه دولت در مجلس اميدواريم به نتيجه برسد. البته اين ميزان ريل‌گذاري نياز به واگن و تاسيسات جانبي دارد و اگر قرار باشد براي خريد اين ريل‌ها واگن‌سازي پارس را دور زده و از خارج وارد كنيم درست نيست؛ بنابراين با توجه به اين‌كه تا پنج سال ديگر حداقل به هزار واگن نياز داريم، بايد چند واحد جديد در زمينه توليد واگن احداث شود.

وزير كار و امور اجتماعي افزود: صنايع غذايي يكي از مزيت‌هاي اصلي كشور است، اما متاسفانه به دلايلي كه بخشي مربوط به خود شركت‌ها و بخشي مربوط به عوامل پيراموني است، اين صنعت نسبت به بخش‌هاي ديگر كشور عقب افتاده است.

جهرمي با بيان اين كه در 10 سال گذشته صنايع غذايي جزو پنچ رتبه اول صنايع كشور بود، گفت: اما در حال حاضر به رتبه هفتم و هشتم سقوط كرده است؛ در حالي كه مزيت ما در صنعت غذايي غيرقابل انكار است.

وي اضافه كرد: ممكن است كه در صنعت خودروسازي مزيت چنداني نداشته باشيم، اما در قطعه‌سازي مزيت داشته و با اين وجود هنوز نتوانسته‌ايم جايگاه خود را در صنعت قطعه‌سازي دنيا پيدا كنيم.

به گفته او براي تحقق سند چشم‌انداز 20 ساله با توجه به قيمت‌هاي سال 85 حداقل به سه هزار و 700 تا چهار هزار ميليارد دلار سرمايه‌گذاري نياز داريم كه به طور متوسط 200 ميليارد دلار در سال مي‌شود. البته اين برنامه ايستا نبوده و با كشورهايي كه توليد ناخالصاشان 200 تا 300 ميليارد دلار است، بايد خود را مقايسه كرده و عملكرد آن‌ها را نيز رصد كنيم.

وزير كار و امور اجتماعي با طرح اين سوال كه آيا سياست‌هاي پولي، بانكي و نظام سرمايه كشور قابليت تحقق سرمايه‌گذاري سالانه 200 ميليارد دلار دارد و آيا اين نظام بانكي پوسيده و كاملا عقب افتاده از نظر نظام بانكي دنيا و از نظر ميزان سرمايه و سرمايه در گردش، براي تحقق برنامه چشم‌انداز مناسب است؟ اضافه كرد: در حال حاضر درد صنعتگران كشور آن است كه نظام بانكي نمي‌تواند پابه‌پاي آن‌ها حركت كند، بنابراين براي تحقق برنامه بايد به سمت تحول بنيادي نظام بانكي، پولي و بازار سرمايه حركت كنيم.

وي تصريح كرد: با سياست‌هاي انقباضي يا انبساطي در بانك‌ها نمي‌توان اين مشكلات را حل كرد و نياز به برنامه بنيادي داريم تا به وسيله آن ريشه مشكلات بانكي هم حل شود.

وزير كار و اموراجتماعي در ادامه گفت: 44 شهرك يا شهر پتروشيمي در كشور طراحي شده و زمين لازم نيز در اختيارشان قرار گرفته تا بخش ميان‌دستي در كنار بالادستي پتروشيمي ايجاد شود.

وي با اشاره به اين كه مزيت كشور در صنايع انرژي‌بر فلزي مانند آهن، مس، آلومينيوم، سرب و روي بسيار بالاست، تصريح كرد:‌ سالانه 270 هزار تن مس توليد مي‌شود كه تنها 800 هزار تن آن در داخل مصرف شده و بقيه صادر مي‌شود، زيرا صنايع پايين‌دستي در اين بخش هنوز ايجاد نشده است.

جهرمي اظهار كرد: در حوزه لوازم‌خانگي زماني اعلام كردم كه حدود 40 درصد بازار در اختيار كشورهاي خارجي است؛ در حالي كه صنايع خانگي كشور نتوانستند براي استفاده از بازار داخل برنامه‌ريزي كنند.

وي ادامه داد: وزارت كار در جهت حفظ كار، رفع موانع توليد و سرمايه‌گذاري را دنبال كرد كه اين مساله اثرات مثبتي را به دنبال داشته است. به دنبال سياست‌هاي اجرا شده تعداد شكايات كارگران به نسبت كمتر از گذشته شده و مشكلات كارخانه‌ها و حوادث كمتر و رفاقت بين مدير و كارگر بيشتر شده است.

به گفته وزير كار و امور اجتماعي، ‌بايد برخي قوانين و مقررات دست‌وپاگير را اصلاح و قوانيني همچون قانون كار و تامين اجتماعي را پويا كنيم.

وي با اشاره به قانون كار تصريح كرد: در خصوص اصلاح قانون كار برخي مي‌گويند كه مي‌خواهند حقوق كارگر را از بين ببرند، اما اتفاقا در قانون كار فعلي است كه حق كارگر پايمال مي‌شود.

وي اظهار كرد: بسياري از كارفرمايان مي گويند، بگذاريد همين قانون كار فعلي اجرا شود، زيرا فهميده‌اند كه چگونه مي‌توان تحت همين قانون اهداف خود را پيگيري كنند.

وزير صنايع و معادن: رشد اشتغال با رشد سرمايه‌گذاري در بخش صنعت و معدن تناسب ندارد

ديگر سخنران اين همايش علي اکبر محرابيان وزيرصنايع و معادن بود . او طي سخناني گفت :حوزه صنعت در 30 ماه گذشته رشد قابل توجهي نسبت به مدت مشابه سال‌هاي قبل داشته است. در اين مدت صدور جوازهاي تاسيس، نجومي بوده كه برخي از اين جوازهاي تاسيس اجرايي نشده است.

به گزارش خبرنگار ايسناوزير صنايع ومعادن افزود: در 30‌ماهه گذشته عملكرد دولت نهم 48 درصد رشد نسبت به 30‌ماهه قبل از آن داشته و در حوزه سرمايه‌گذاري صنعت و معدن نيز رشدي در حدود 132 درصد.

او با بيان اين كه در اين مدت در بخش صنعت و معدن 12 درصد رشد اشتغال داشته‌ايم، ادامه داد: مشخص است كه علي‌رغم آن‌كه رشد سرمايه‌گذاري در بخش صنعت و معدن بيش از عدد پيش‌بيني شده در برنامه است، اما رشد اشتغال عدد پيش‌بيني شده در برنامه را پوشش نمي‌دهد.

محرابيان خاطرنشان كرد: رشد اشتغال يك عامل تابعي و به دنبال سرمايه‌گذاري ايجاد مي‌شود و پيشنهاد كرده‌ايم كه اين بخش از برنامه چهارم اصلاح شود.

وزير صنايع و معادن ادامه داد: در برنامه چهارم براي سال 86 رشد 11.2 درصدي در بخش صنعت و معدن پيش‌بيني شده بود كه دراين 9 ماه حدود 11.7 درصد و بيش از آن‌چه كه در برنامه پيش‌بيني شده رشد داشته‌ايم و پيش‌بيني مي‌كنيم كه رشد ارزش افزوده در بخش صنعت و معدن تا پايان سال به 12 درصد برسد.

وي گفت: سقف توليد در كشور هر ماهه كنترل و آمارهاي آن استخراج شده و طي ماه گذشته در برخي از بخش‌ها مقداري افت توليد داشتيم كه جزيي است، اما در بيشتر بخش‌ها بيش از برنامه رشد داشته‌ايم.

او با اشاره به صنايع كوچك و بازده اضافه كرد: صنايع بزرگ در راس هرم سرمايه‌گذاري و صنايع زودبازده و كوچك در كف هرم قرار دارند كه هر چه به سمت راس هرم حركت كنيم، ميزان سرمايه‌گذاري افزايش و ميزان اشتغال كاهش مي‌يابد كه در يك نظام توليدي مناسب اگر صنايع پايين‌دستي به درستي طراحي و ايجاد شده باشند، مي‌توان ميزان ارزش افزوده و اشتغال‌زايي را در تمام بخش‌ها افزايش داد.

وي ادامه داد: در سال‌هاي گذشته توجه مناسبي به صنايع مادر شده و در حال حاضر بايد توجه بيشتري به صنايع پايين‌دستي شود كه اين امر به معناي بي‌توجهي به صنايع مادر نبوده و اين صنايع بايد دائما به‌روز شوند.

محرابيان كه در همايش جايگاه صنعت استان مركزي در چشم‌انداز 20 ساله كشور سخن مي‌گفت، افزود: براي تقويت بخش صنعت در استان مركزي استراتژي با 10 محور ترسيم شده كه اولين محور حمايت از ارتقاي فن‌آوري در واحدهاي صنعتي و معدني است.

وي ادامه داد: حمايت از بخش‌هاي صنعتي با هدف نوسازي و افزايش توليد نيز از ديگر محورهاي اين استراتژي است. سالانه حدود 700 ميليون دلار صادرات اين بخش است كه با توجه به استعدادهاي موجود مي‌توان آن را افزايش داد.

وزير صنايع و معادن تصريح كرد: كمك به راه‌اندازي طرح‌هاي صنعتي و معدني در دست اجرا از ديگر محورهاي اين استراتژي است. در حال حاضر تعداد زيادي واحدهاي صنعتي با پيشرفت بالاي 20 درصد وجود دارد كه هنوز راه‌اندازي نشده است كه با سرمايه‌گذاري و اتمام آن‌ها مي‌توان از سرمايه‌گذاري كلان انجام شده استفاده كرد.

وي ادامه داد: توسعه صنايع ساخت ماشين‌آلات و تجهيزات و حمايت از تشكيل واحدهاي خدمات مهندسي طراحي و فن‌آوري از ديگر محورهاي اين استراتژي است. همچنين از ديگر محورهاي اين استراتژي ايجاد پارك‌هاي علمي و فن‌آوري است.

محرابيان گفت: توسعه صنايع پايين‌دستي پتروشيمي نيز از محورهاي در دست اجراست كه اخيرا در مجمع عمومي پتروشيمي مصوب شده كه وزارت‌خانه‌هاي صنايع و نفت طرح مشتركي را به مجمع عمومي پتروشيمي ارايه كنند تا صنايع پايين‌دستي پتروشيمي گسترش يابد.

وي خاطرنشان كرد: پي‌جويي و اكتشافات معدني با تكيه بر ايجاد ارزش افزوده بيشتر در اين حوزه در استان مركزي نيز در دستور كار قرار دارد. اخيرا نيز طرحي تدوين شده كه بر اساس آن قرار است توازن منطقه‌اي در حوزه صنعت و معدن در كشور ايجاد شود. حدود 800 طرح را كه مزيت‌هاي فراواني داشته و نتيجه مطالعات استراتژي صنعت اصلاح شده است را بين استان‌ها و مناطق مختلف كشور تقسيم كرده‌ايم.

وزير صنايع و معادن خاطرنشان كرد: در برخي از سال‌ها با معرفي طرح‌هاي مناسب، حضور سرمايه‌گذاران به آن بخش‌ها زياد شده و به عنوان مثال امروز هجوم به حوزه سيمان وجود داشته و ميزان مجوزهاي صادره و طرح‌هاي در دست اجرا در اين بخش بيش از نياز كشور است كه در صورت عدم كنترل اين وضع موجب ايجاد رقابت ناسالم و از بين رفتن برخي از اين واحدها خواهد شد.

وي درباره پرداخت مابه‌التفاوت يورو و دلار به صنعتگران گفت:‌ هياتي از وزارت صنايع و معادن و وزارت امور اقتصادي و بانك مركزي تشكيل شده كه در حال تدوين راه‌حلي براي رفع اين مشكل هستند.

محرابيان در حاشيه اين همايش در پاسخ به سوالي در خصوص ساخت خودروي اسلامي گفت: خودروي اسلامي ايده‌اي بود كه به سازمان كنفرانس اسلامي ارايه كرديم و 4 كشور ديگر نيز در اين زمينه اعلام آمادگي كرده و در حال اجراي آن هستيم.

وي درباره اظهاراتش مبني بر عقب بودن كشور در حوزه اكتشفات معدني خاطرنشان كرد: استعدادهاي بخش معدن بيش از اين بوده و براي افزايش بهره‌وري در اين حوزه، بازنگري در قانون معادن و همچنين نوسازي معادن در دستور كار قرار دارد.

او همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر آن‌كه چه ميزان سرمايه‌ براي انجام تحقيقات جهت ساخت خودروي ارزان‌قيمت در اختيار ايران‌خودرو قرار مي‌گيرد؟ تصريح كرد: افزايش سرمايه‌گذاري در بخش تحقيقاتي صنعتي و معدني و از جمله در حوزه خودرو جزو برنامه‌هاي وزارت صنايع و معادن است.

درحاشيه اين همايش يک روزه دکترجهرمي وزيرکارواموراجتماعي به گفت وگوباخبرنگاران پرداخت . وي گفت با رويكرد‌هاي جديد كارگران راضي‌تر شده و آمار شكايات كارگران در سال‌هاي 85 و 86 به مراتب كمتر از سال‌هاي گذشته است.

وي اضافه كرد: رويكرد وزارت كار توسعه و تقويت كار بوده و قبل از بحث كارگر و كارفرما حفظ بنگاه‌هاي اقتصادي را پيگيري مي‌كند زيرا اگر كار نباشد كارگر و كارفرما نيز وجود نخواهند داشت.

وي درباره تاسيس بانك‌هاي استاني گفت: قبل از هر تاسيسي بايد قوانين و مقررات موجود و نوع نگاه به مقوله‌ توليد را متحول كرد.

او ادامه داد:‌ تا زماني كه نظام بانكي سنتي و با سودآوري با روش ربوي وجود دارد، بانك‌هاي موجود را هم اگر تعطيل كنيم بهتر است. اما اگر نگاه‌ بانك جمع‌آوري سرمايه‌هاي خرد در دست مردم و ايجاد توليد باشد تاسيس بانك‌هاي جديد مثبت است.

جهرمي اضافه كرد:‌ بخشي از قوانين مالياتي در جهت تقويت توليد، بخشي از قانون كار در جهت حفظ و توسعه كار و بخشي از قوانين تامين اجتماعي در جهت هدايت بهتر و كامل‌تر از معيشت و تامين اجتماعي كارگران بايد اصلاح شود.

وي ادامه داد: در نظام ارزي و قوانين واردات و صادرات نيز بايد تغييراتي داده شود. بخشي از واردات بر روند توليد داخل ضربه زده و فرصت را از صنعت‌گران داخلي مي‌گيرد.

جهرمي در خصوص نرخ بيكاري گفت: نرخ بيكاري سال گذشته 3/11 درصد بود كه در سال جاري يك درصد كاهش داشته است.

وي همچنين در پاسخ به سوالي در خصوص انتقال پايتخت خاطرنشان كرد: ‌مساله‌ انتقال پايتخت از نظر اقتصادي،‌ سياسي، اجتماعي و امنيتي بسيار مهم بوده به طوري كه در حال حاضر ميزان يارانه‌ مصرفي در تهران چندين برابر شهرهاي كوچك است.
او خاطرنشان كرد: هدف آن است كه در صورت پذيرش مسوولان، پايتخت را انتقال دهيم كه مطمئنا پايتخت جديد از شعاع 200 تا 250 كيلومتري تهران دورتر نخواهد بود.

1