5 هزار فارغ التحصيل در طرح كارورزي پذيرفته مي‌شوند عنوان

 گفتگو با مديركل دفتر كارآفريني وزارت بهداشت

نويسنده

 هفته نامه بازار كار (امين بلند همت)

مرجع

 
 • اشاره:

كارشناسان همواره عدم انطباق دانش فارغ‌التحصيلان، با نيازهاي بازاركار را از مهمترين دلايل بيكاري اين قشر ذكر مي‌كنند ودولت نيز براي حل اين مشكل طرح‌هاي گوناگوني را در پيش گرفته است كه از مهمترين آن‌ها مي‌توان به طرح كارورزي دانش‌آموختگان دانشگاهي اشاره كرد.

طبق آمارهاي وزارت كار اموراجتماعي مقرر شده است با همكاري تمامي دستگاه‌ها بيش از 100 هزار نفر از فارغ‌التحصيلان در سال جاري در بخش‌هاي مختلف در اين دوره‌هاي 11 ماهه شركت كنند .

در شماره‌هاي گذشته اطلاعاتي در رابطه با اجراي اين طرح در بخش‌هاي مختلف ارايه شد اما در حوزه بهداشت و درمان به دليل پيش‌بيني دوره "طرح نيروي انساني" براي بسياري از رشته‌‌هاي اين گروه، مقدمات اجراي طرح كارورزي با تاخير بيشتري همراه بوده كه به همين بهانه سعي كرديم در گفت و گو با غضنفرميرزابيگي، رييس سازمان نظام پرستاري و مديركل دفتر كارآفريني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ضمن بررسي آخرين وضعيت طرح كارورزي در گروه بهداشت و درمان، ديگر اقدامات اين دفتر را براي اشتغال فارغ‌التحصيلان اين بخش جويا شويم:

چندي پيش از جانب شما اعلام شده بود كه بيش از سه هزار و 500 نفر از فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي بهداشتي درماني در طرح كارورزي مشغول به كار مي‌شود. هم‌اكنون اين طرح در چه مراحلي قرار دارد؟

 • براي بررسي اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهي بايد به اين نكته اشاره كنم كه كارشناسان همواره از عدم انطباق دانش فارغ‌التحصيلان با نياز بازاركار و جامعه به عنوان مهم‌ترين عامل بيكاري اين قشر نام مي‌برند.

  از ابتداي شكل‌گيري دفاتر كارآفريني در وزارتخانه‌هاي مختلف نيز يكي از مهمترين مباحث مطرح شده در اين دفاتر بحث اشتغال اين قشر از افراد جامعه بود كه براي حل آن راحل‌هاي مختلف پيش‌بيني شد كه مهمترين آن‌ها اجراي طرح كارورزي براي فارغ‌التحصيلان است.

  در اين طرح، دانش‌آموختگان در يك دوره 11 ماهه در سازماني مشغول مي‌شوند و با توجه به مدرك تحصيلي آن‌ها بين 50 تا 90 درصد از حداقل حقوق در نظر گرفته شده براي نيروي كار به آن‌ها پرداخت مي‌شود. 50 درصد از اين حقوق توسط دولت تقبل شده و مابقي نيز از طرف كارفرما پرداخت مي‌شود.


  اما تاخير اجراي طرح كارورزي در رشته‌هاي زيرمجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به دليل اين است كه فارغ‌التحصيلان گروه پزشكي معلولان در طي دوران تحصيل و پس از فارغ‌التحصيلي يك طرح نيروي انساني را سپري مي‌كنند كه اين موضوع سبب شده است كه اجراي اين طرح در اين گروه تفاوت‌هايي با ساير رشته‌ها داشته باشد.در ابتدا نيز پذيرفتن اين طرح در جامعه گروه پزشكي كمي سخت بود و مسولان بر اين باور بودند كه طرح هنوز در وزارتخانه مصوب نشده است كه اين مسايل باعث بروز تاخيرهايي در اجراي اين طرح شد.


  در اين زمينه با جلسات توجيهي و كارشناساني كه براي روساي دانشگاه‌ها برگزار شد به اين نتيجه رسيديم كه براي آن دسته از رشته‌هاي علوم پزشكي كه طرح نيروي انساني را سپري نمي‌كنند طرح كارورزي اجرا شود.

  در آخرين نشست دفاتر كارآفريني در دو ماه پيش نيز مصوب شد كه طرح كارورزي براي سه هزار و 544 هزار نفر از فارغ‌التحصيلان گروه بهداشت و درمان برگزار شود.

  اما با اعلام نياز بيشتر دانشگاه‌ها در نظر داريم آن را براي حدود چهار تا پنج هزار نفر برگزار كنيم كه پيش بيني ما اين است كه ظرف دو ماه آينده اين طرح را عملياتي كنيم.

طرح كاروزي براي چه رشته‌هايي برگزار مي‌شود؟

 • پيش بيني شده فارغ التحصيلان رشته‌هايي كه دوره طرح نيروي انساني را سپري مني‌كنند و دروسشان بيشتر جنبه تئوري دارد در طرح كارورزي شركت كنند.

  از اين دسته رشته‌ها مي‌توان به رشته‌هايي چون تغذيه، شنوايي و بينايي‌سنجي، كار درماني، فيزيوتراپي، مدارك پزشكي، آمار حياتي، روانشناسي باليني و... اشاره كرد.

  در اينجا بايد به اين نكته اشاره كنم كه مهم‌ترين هدف ما از اجراي طرح كارورزي براي اين فارغ‌التحصيلان اين است تا آن‌ها بتوانند بعد از اجراي دوره خود با استفاده از تسهيلات بنگاه‌هاي زودبازده، كسب و كاري راه‌اندازي كنند و يك كارفرما شوند.

آيا آماري وجود دارد كه تاكنون در گروه بهداشت و درمان چه ميزان از تسهيلات بنگاه‌هاي اقتصادي زودبازده استفاده كرده‌اند؟

 • از آغاز به كار شروع پرداخت اين تسهيلات  تاكنون بالغ بر 10 هزار طرح اشتغالزا در اين گروه ارايه شده است كه حدود 800 ميليارد تومان اعتبار پيش‌بيني شده آن‌هاست.

  در اين طرح‌ها بالغ بر 45 هزار شغل پيش‌بيني شده و تا كنون با احتساب تسهيلات پرداختي بانك توسعه صادرات، صندوق مهر امام رضا و وزارت تعاون طرح‌هايي با ارزش 750 ميليارد تومان به تصويب رسيد و از محل طرح‌هاي به بهره‌برداري رسيده اشتغال 22 هزار نفر قطعي شده است.

فارغ‌التحصيلان گروه بهداشت و درمان براي دريافت اين تسهيلات به چه صورت مي‌توانند اقدام كنند؟

 • اولين گام دانشگاه‌ها هستند. در حال حاضر نيز در تمامي دانشگاه‌ها دفاتر كارآفريني را داير شده كه در اين دفاتر حتي طرح‌هاي توجيهي از پيش طراحي شده نيز در اختيار متقاضان قرار داده مي‌شود.


  طرح‌هاي توجيهي با جمع‌آوري اطلاعات بازاركار تهيه شده و به عبارتي يك طرح تيپ شغلي گروه پزشكي به حساب مي‌آيد و در آن‌ها يك حداقل و حداكثر تسهيلات براي طرح‌هاي مختلف پيشنهاد شده است.


  پس از ارايه اين طرح از بعد فني در كارگروه‌هاي اشتغال استان طرح بررسي شده و بررسي اقتصادي آن‌ها نيزبه عهده بانك‌ها قرار دارد و كسي كه واقعاً روحيه كارآفريني داشته باشد مي‌تواند ظرف مدت چند ماه از اين تسهيلات استفاده كند.

  بررسي ما نشان مي‌دهد كه انحراف معيار كمي در اين طرح‌ها داشتيم و كساني كه اهل كار بوده و مديريت لازم را داشتند توانستند موفق شوند.

ساليانه ظرفيت پذيرش چه مقدار از تسهيلات زودبازده را داريد؟

 • در سال حدود 30 هزار نفر فارغ‌التحصيل در گروه پزشكي در دانشگاه‌هاي آزاد و دولتي داريم كه اگر 50 درصد آن‌ها جذب مشاغل دولتي شوند.

  استفاده از تسهيلات بنگاه‌هاي اقتصادي زودبازده مي‌تواند ظرفيت اشتغال خوبي براي ساير دانش‌آموختگان باشد. با توجه به اين متقاضيان ساليانه ظرفيت جذب همين مقدار تسهيلات را داريم و سياست‌هاي جديدمان در اين جهت است كه به سمت فعال كردن بنگاه‌هاي متوسط و مادر تخصصي حركت كنيم.

  چون ديگر بعضي از مشاغل همانند مطب‌هاي پزشك عمومي و دندانپزشكي در مراكز استان‌ها و شهرهاي بزرگ اشباح شده است و بايد اين افراد را با سياست‌هاي تشويقي به سمت مناطق محروم سوق دهيم.

  در اينجا بايد به اين نكته اشاره كنم كه اعطاي تسهيلات در بخش بهداشت و درمان باعث تورم نمي‌شود چون متقاضيان اجازه ندارند از تسهيلات براي خريد ملك استفاده كنند و اكثر تسهيلات صرف خريد تجهيزات مدرن مي‌شود كه به سود بهداشت و درمان كشور است.

به عنوان يكي از متوليان اشتغال در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، وضعيت اشتغال فارغ‌التحصيلان گروه و بهداشت و درمان را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

 • اگر در اصطلاح پزشكي عدم انطباق دانش فارغ‌التحصيلان با نياز بازاركار را يك بيماري تلقي كنيم. طرح كارورزي يك درمان علامتي و روبنايي براي آن  است كه درمان زيربناي آن قطعاً بايد با كاركارشناسي در دانشگاه‌ها بررسي شود.


  در اين چند سال گذشته توانسته‌ايم شرايط خوبي را براي اشتغال اين افراد به وجود آوريم به گونه‌اي كه هم‌اكنون فشار نيروي بيكار و جوياي كار نداريم. در بعضي رشته‌ها نيز حتي سيستم درخواست نيرو دارد ولي متقاضي براي آن مشاغل كم است.

  به طور مثال در طرح پزشك خانواده قبل از اينكه در شهرها فعال شود بالغ بر هزار و 700 نفر پزشك عمومي مورد نياز بود كه متقاضيان كمتر از اعلام نياز بودند. در بحث اورژانس نيز تقاضا براي 300 نفر پرستار وجود دارد كه هنوز در سازمان نظام پرستاري نتوانسته‌ايم اين خواسته را برآورده سازيم.

  طبق آمارهاي سايت نظام پرستاري هم‌اكنون نياز بيمارستان‌هاي خصوصي به پرستاران، به تعداد پرستاران آماده به كار فزوني گرفته و در اشتغال خارج از كشور پرستاران نيز آن‌ها در ابتدا درآمد آنجا را با حقوق خود مقايسه كرده و سپس در رابطه را رفتن با نرفتن خود تصميم‌گيري مي‌كنند.


  اما به طور كلي آمار و اطلاعات نشان مي‌دهد تا پايان اسفند ماه گذشته 76 هزار نفر در گروه زيرمجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مشغول به كار شده‌اند.

در پايان با اتخاض چه سياست‌هايي مي‌توانيم در جهت رونق و شكوفايي اشتغال اين گروه از فارغ التحصيلان قدم برداريم ؟

 • بايد در متون درسي رشته‌هاي گروه بهداشت و درمان تغييراتي ايجاد شود و به سمت داير كردن رشته‌هاي بين رشته‌اي حركت كنيم. هم‌اكنون نيز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي يكسري از رشته‌هاي اين چنيني ايجاد كرده و در حال داير كردن است كه مي‌توان به تب مكمل و يا كارشناسي‌ارشد پرستاري سي سي يو و آي سي يو اشاره كرد.


  همچنين رشته كارآفريني سلامت نيز به زودي با سه گرايش براي اولين بار در دانشگاه شهيد بهشتي داير مي‌شود.اما در مجموع بايد به اين نكته اشاره كنم كه بايد اقداماتي انجام دهيم كه فارغ‌التحصيلان اين گروه در كنار دانايي توانايي‌هاي خود را نيز افزايش دهند.
1