زندگي‌نامه خانم شكوه السادات هاشمي عنوان

 كتاب اوج

نويسنده

 كتاب اوج

مرجع

 

براي من كه مسير پر فراز و نشيبي را از گذشته تا به امروز طي كرده‏ام، مرور تقويم روزشمار زندگي‏ام مرهمي است بر رنج‏ها و سختي‏ها. اگر امروز مديرعامل شركت «توره شيمي پارس» و توليدكننده و كارآفريني برتر هستم ثمره و پاداشي است براي عقب ننشستن‏ها و نااميد نشدن‏ها و يادآوري شيرين اين نكته است كه توفيق من در تمامي مراحل زندگي‏ام تنها و تنها مرهون لطف و عنايت ويژه خداوند است كه زير سايه‏اش، پشتكار و خواستنِ من به بار نشست.

من، شكوه‏السادات هاشمي در تيرماه 1334 در شهريار به جهاني سرشار از اتفاق چشم گشودم. اگر فرزند از دست رفته پدر و مادر را به‌حساب نياوريم، اولين فرزند خانواده پر جمعيت‏مان بودم. اسمم را شكوه گذاشتند؛ اسمي كه دوستش دارم و هميشه حسي اين‌چنين در من ايجاد مي‏كند كه رسيدن به موفقيت و شكوه را جزئي از تقديرم بدانم. حتي گاهي فكر مي‏كنم به‌دليل داشتن چنين اسمي خواهر و برادرانم نيز عزت و احترام ويژه‏اي برايم قائل بودند.

در زمان تولدم، پدرم جزء اولين نانوايي‏داران ايران به ‌شمار مي‏رفت، براي همين صاحبِ خانه و چند مغازه بوديم و در رفاه زندگي مي‏كرديم. مادرم هم زن بي سر و صدايي بود كه بيشترين هم‌و‌غمش رسيدگي به كارهاي خانه و رفت و روب بود و كمتر با ديگران ارتباط برقرار مي‏كرد در نتيجه ما رفت‌و‌آمد چنداني با اقوام نداشتيم. اتفاقا همين موضوع باعث ناراحتي و دلخوري اقوام پدري‏‏ام شد تا جايي‌كه وقتي پنج ساله بودم اين دلخوري كار دست ما داد و پدرم با همراهي و مساعدت خانواده‏اش زن ديگري اختيار كرد. البته در اين ماجرا، اينكه وضع مالي پدرم خوب بود و از پس يك زندگي ديگر بر مي‏آمد هم بي‏تاثير نبود. در همين دوران بود كه ما به تهران نقل مكان كرديم و دوران سخت زندگي من آغاز شد چون حالا پدرم به‌جاي آنكه به تلاش در كسب‌و‌كار سرگرم باشد، بيشتر اوقات گرفتار حل‌وفصل اختلافات زن‏هايش بود.

دريغ كه پدر مرحومم نه تنها در امور زندگي نتوانست مديريت لازم را اجرا كند، بلكه در كار و سرمايه‏گذاري‏هايش هم خسارت‏هاي مالي زيادي ديد و با ورود پول نزول به زندگي‌مان داشته‏هايمان هم بر باد رفت. تجربه پدر و بعدها همسرم در زندگي باعث شد تا در موضوع تكراري انشاي «علم بهتر است يا ثروت؟» به اين اعتقاد برسم كه ثروت بدون علم و توان مديريت كردن بر زندگي ثمر خوشايندي نخواهد داشت و هيچ يك بدون ديگري كسي را در مسير رشد و شكوفايي قرار نخواهد داد.

زندگي ما در فراز و نشيب مي‏گذشت تا اينكه من به سن مدرسه رسيدم. روز اول مدرسه را با ذوق و شوق شروع كردم. از همان بدو ورود به كلاس ميز اول را انتخاب كردم و نشستم. اما چون قد بلندتر و درشت‏تر از بقيه بودم ناظم از من خواست كه بلند شوم و عقب‏تر بروم ولي حاضر نبودم جايم را عوض كنم. خانم ناظم اولش دستم را مي‏كشيد ولي بعد كه ديد اين كار بي‏فايده است و من سفت ميزم را چسبيده‏ام، با زبان نرم‏تري گفت: «دخترم بچه‏هاي پشت سَرت نمي‏تونن تخته رو ببينن چون قدت بلنده. پس برو عقب بشين». ولي باز هم از ميز اول تكان نخوردم و در عوض خودم را به ديوار چسباندم. انگار درس خواندنم به جلو نشستن بستگي داشت و من نمي‏خواستم اين فرصت را از دست بدهم. خلاصه ناظم نتوانست راضي‏ام كند.

ليست موفقيت‌ها
- كارآفرين منتخب مركز كارآفريني دانشگاه صنعتي اميركبير در سال 1382
- كارآفرين منتخب مركز كارآفريني دانشگاه تهران (جشنواره كسب و كار دانشجويان) در سال 1384
- كارآفرين برگزيده كشور در جشنواره شيخ بهايي در سال 1384
- كارآفرين برتر استاني در جشنواره كارآفريني وزارت كار و امور اجتماعي در سال 1386
- كارآفرين منتخب در جشنواره زنان صنعت و حرف در سال 1387
- كارآفرين منتخب جشنواره ملي نوآوري و شكوفايي در سال 1387

نوآوري‌ها
- مبتكر طرح توليد حشره‌كش هاي غيرسمي در ايران و جهان (چندين محصول)
- مبتكر طرح توليد نوين در صنايع غذايي به‌صورت پيش غذا، سالاد، دسر، چاشني و ... در شرايط توليد بلند‌مدت

ليستي از محصولات و فعاليت‌ها در چشم اندازهاي آتي:
شركت توره شيمي پارس علاوه بر توليد محصولات فعلي اقدام به توليد محصولات جديدتري نيز نموده است:
- خمير ريشه‌كن‌كننده سوسك با فرمولاسيون برتر (افنا)
- ژل مورچه‌كش (مات مور)
- طرح توليد مواد غذايي (پيش غذا، چاشني، سالاد و ...) در قالب شركت جديد صنايع غذايي ريحان و ليمو

1