زندگي‌نامه خانم آفاق سالاري نصرآباد عنوان

 كتاب اوج

نويسنده

 كتاب اوج

مرجع

 

مرور زندگي براي آدمي مثل آن است كه‌ به تماشاي فيلمي بنشيند كه بازيگر نقش اول آن خودش است؛ فيلمي كه گاه او را مي‏خنداند و گاه اشك بر چشمانش مي‏نشاند؛ فيلمي كه تماشاي آن آيينه‏اي را پيش روي انسان مي‏گذارد كه نه تنها مرور گذشته را ميسر مي‏سازد، بلكه دقت در آن باعث ايجاد ديدي بهتر براي ساختن آينده مي‏شود.

شايد تماشاي اين فيلم براي من كه از دوران كودكي هميشه در روياها خود را در تكاپوي يافتن زواياي كشف نشده زندگي يافته‏ام، شيرين‏تر و دلچسب‏تر است. براي من كه هميشه به دنبال كشف چراها و رفع ايرادها بوده‏ام، اين فرصتي است تا خود را بار ديگر بنگرم و به تلاشي مضاعف بپردازم.

من در سال 1328 در نگين كوير، يزد؛ شهر مناره‏ها و بادگيرها به‌دنيا آمدم. شهري كه مردمانش به سختكوشي مشهورند. جايي‌كه طبيعت به ساكنانش آموخته تا دمي از تلاش فرو نايستند. تولد من در خانواده‏اي فرهنگي و مذهبي يكي از نعمت‏هايي بود كه خداوند نصيبم كرده است. پدرم از اهالي يكي از ييلاق‏هاي باصفاي يزد به نام «نصرآباد پيش‏كوه» بودند؛ جايي‌كه بسياري از خاطرات من در سبزي مناظرش و سادگي‏اش شكل گرفت.
پدر و مادرم هر دو تحصيلكرده بودند و تحصيلاتي در حد متوسطه داشتند كه آن روزها تحصيلات بالايي محسوب مي‏شد. پدر تا سطح دبيرستان درس خوانده بود اما به دلايلي تحصيل را رها كرده و به تجارت پرداخته بود. او در يزد بازرگاني خوشنام به شمار مي‏رفت. مادرم فرهنگي بود، اما به‌خاطر تربيت فرزندان كار را رها كرده بود تا فرزنداني تربيت كند كه هر يك دِين او را نسبت به جامعه ادا نمايند.

خدا را شكر كه آرزويش برآورده شد و زحماتش به ثمر نشست. همه ما به تحصيل علم پرداختيم و به جز برادرم كه با مدرك مهندسي برق افتخار خدمت در ارتش را پيدا كرد، بقيه در آموزش و پرورش كار ناتمام مادر را بر عهده گرفتيم. دوران كودكي من دوراني زيبا و خاص بود. بسياري از آموخته‏هايم را از آن دوران دارم و همه را مرهون پدربزرگي هستم كه با رفتار و گفتار خود ذره ذره به من رسم زندگي آموخت.

پدربزرگ ملاك بود اما شخصيت مهربان و ساعي او زمين تا آسمان با چيزي كه ما در ذهن به‌عنوان ارباب داريم تفاوت داشت. او عاشق كشاورزي و دامپروري بود. او روز را با رعايا شروع مي‏كرد و دمي از رسيدگي به امور مزرعه و افرادي كه با او كار مي‏كردند غافل نبود. پدربزرگ به معناي سنتي، يك كارآفرين واقعي بود. او از درآمد يك مزرعه، مزرعه ديگري ايجاد مي‏كرد و عده‏اي ديگري را در آنجا به كار مي‏گمارد. علاقه زياد او به كشاورزي و دامداري باعث مي‏شد كه هميشه به دنبال راه‏هاي بهتري براي ايجاد اشتغال در اين رشته‏ها باشد.

يكي ديگر از نعمت‏هاي خداوند به من همنشيني دائم و زندگي با پدربزرگ بود. من اولين نوه او بودم. مادربزرگ مدتي بود كه از اين دنيا رخت بربسته بود. پدربزرگ روزهاي خود را با كار پر مي‏كرد اما شب‏ها تنها بود و اين‌گونه فرصتي براي من فراهم شده بود تا با او زندگي كنم. بنابراين شب‏هاي من پر شد از حكايت‏ها، قصه‏ها، مثل‏ها و حرف‏هاي پدربزرگ؛ سخناني كه هنوز شيريني‏شان را در كامم حس مي‏كنم. حتي گاهي در مقابل مشكلاتي كه در كار پيش مي‏آيد از خود مي‏پرسم:
اگه پدر‌بزرگ به‌جاي من بود چيكار مي‏كرد؟

ليست موفقيت‌ها
- كارآفرين نمونه استان فارس در سال 1386
- كارآفرين نمونه كشور در بخش صنعت در سال 1387
- واحد نمونه معاونت صنايع و توسعه روستايي در سال 87
- كسب مقام برتر در بخش كشاورزي در استان فارس

مسئوليت‌ها و فعاليت‌ها
- موسس و مديرعامل شركت صنايع غذايي آريا
- توليدكننده انواع فرآورده‌هاي لبني، كيك، كلوچه، انواع بيسكويت، حلوا شكري و شيريني كنجدي

1