گفتگو با آقاي جواد كارگر نژاد عنوان

 دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني كاشان

نويسنده

 دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني كاشان

مرجع

 

 

    خودتان رامعرفي كنيد و تاريخچه زندگي تان را بيان بفرماييد

    من جواد كارگر نژاد 75 سال سن دارم فعاليت خود را از سن 5 سالگي آغاز كرده ام . كودكي 5 ساله بودم كه پدرم مرا در يك كار گاه نجاري مشغول به كار كرد مدت زيادي نگذشت كه كارهاي اوليه نجاري را ياد گرفتم و در آن زمان قابهايي مي ساختم كه افراد گوشتهاي خود را در منزل روي آن مي گذاشتند بعد از مدتي در مغازه دايي ام مشغول به كار شدم وي مغازه ميوه فروشي داشت كه تاسن 15 سالگي در آنجا مشغول بودم و روش كسب و كار را در اين مدت ياد گرفتم به سربازي رفتم و در زمان سربازي فروشگاه نيروي هوايي را اجاره كردم و در اين مدت سود خوبي كسب نمودم بعد از سربازي به كاشان برگشته ودر محل زندگي ام يك مغازه گرفتم و شروع به فروش ماست و پنيرو ديگر مواد لبني كه از روستا مي آوردند كردم در كنارفرو ش مواد لبني براي اولين بار در كاشان شروع به فروش ساندويج نيز نمودم به همين ترتيب كار خود را توسعه دادم به تدريج گوشت مرغ از تهران تهيه و در كاشان توزيع مي نمودم .

    با توجه به علاقه مندي خود شروع به تهيه بستني نمودم و بستني سنتي به ميزان زيادي به فروش مي رساندم بعداز فروش زياد بستني براي اولين بار تهيه بستني به شيوه صنعتي را آغاز كردم

    به مرور زمان به صورت اشتها ناپذير كار خود را توسعه دادم و كم كم زميني در بيرون از شهر(جاده قم كاشان) خريدم و كارخانه شير پاستوريزه كاشان به نام شيركده را احداث نمودم كه اينك محصولات لبني اين كارخانه از قبيل شير –پنير –خامه- در بيش از 5 استان كشور توزيع مي گردد .

    به غير از توليد محصولات لبني در زمينه هاي ديگري نيز فعال هستيد؟

    بله ،من با توجه به علاقه اي كه به پرندگان داشتم در حاشيه كارخانه شروع به جمع آوري پرندگان مختلف از سراسر كشور كردم بعد از آن فكر ساخت  و احداث باغ پرندگان به ذهنم رسيد بعد از مشاوره با دوستان و اهل فن  اقدام به تهيه زميني در قمصر كاشان نمودم و شروع به ساخت باغ پرندگان نمودم كه در اين باغ انواع پرندگان و چهار پايان به معرض ديد بازديدكنندگان قرارداده شده است.

     در اين مجموعه شروع به ساخت بزرگترين رستوران استان نموده ام همچنين ساخت تالار براي مراسم هاي عروسي شروع و روبه اتمام مي باشد .ساخت اين مجموعه در قمصر باعث رونق بيشتر صنعت توريسم در اين منطقه شده است .همچنين در حاشيه كارخانه شير پاستوريزه و باغ پرندگان مجموعه گلخانه هاي سرپوشيده احداث نموده ايم كه به كشت انواع ميوه جات و صيفي جات پرداختيم .

    آيا در فعاليت هاي خيريه و عام المنفعه نيز مشاركت داريد؟بله ساخت بيمارستان 120 تخت خوابي جهت بستري بيماران رواني در مجموعه دانشگاه علوم پرشكي كاشان  از اين جمله مي باشدكه تحويل دانشگاه شده است و شروع به فعاليت كرده است. خريد دستگاه دياليز و آمبولانس براي بيمارستان و موارد ديگري نيز انجام شده است.

     نحوه تعامل شما با كاركنانتان چگونه است؟

    كارمندان و كاركنان كه در مجموعه هاي مختلف تحت سرپرستيم كارمي كنند جزءخانواده خود مي دانم و مشكلات آنان را مشكلات خود مي دانم و سعي مي كنم تا حد مقدور كمك كنم بنده خو دم هنوز در سن 75 سالگي هميشه صبح اول وقت به كارخانه مي روم . پسرانم مديران قسمتهاي مختلف هستن آنان نيز مثل ديگر كارگران راس ساعت بايد كار را شروع كنند و در قسمتهاي فني وقتي مشكلي پيش مي آيد لباس كار مي پوشند و به رفع مشكل مي پردازند .  من  عقيده دارم كه را س ساعت آمدن و همپاي كارگران كار كردن باعث مي شود كه كارگران با عشق و علاقه و دلسوزي بيشتركار كنند. و خود را صاحب كار بدانند.

    فرصت ها ، تهديد ها، نقاط قوت و ضعف در فعاليت شما چيست؟

    سعي كرديم با درايت تهديدات را تبديل به فرصت كنيم ازجمله تعاملي كه با كارخانه هاي سراسر كشور ايجاد نموده ايم فرصتي براي ما فراهم نموده است كه محصولاتمان را به راحتي از سوي عوامل فروش آن كارخانه ها عرضه نماييم .

    تامين منابع مالي مورد نيازشما از آغاز فعاليت چگونه بوده است؟

    منابع مالي مورد نياز  را ابتدا از منابع مالي خانوادگي  و سپس براي گسترش فعاليت ها از سود حاصله از كار و از وام بانكي نيز استفاده كرده ايم.

    فكر مي كنيد چه عواملي در موفقيت شما موثر بوده است؟

    اول توكل به خدا بعد جسارت ،ريسك پذيري،پيگيري و اسرار زياد جهت رسيدن به اهداف ،سخت كوشي ،آينده نگري از ديگر عوامل موفقيت من در عرصه اقتصاد مي باشد .

 

1