طرح ايجاد خوشه صنعتي كامپوزيت (استان مازنداران) عنوان

 --------------------------------

نويسنده

 پايگاه اطلاعات كارآفريني صنعت نفت

مرجع

 

كامپوزيت به موادي مي گويند كه از امتزاج دو يا چند ماده با يكديگر تشكيل شده است كه يك جز به عنوان ماتريس (فاز بهم پيوسته و نگهدارنده) و ديگري به عنوان فاز تقويت كننده عمل مي كند.

انواع كامپوزيت ها به سه دسته فلزي سراميكي و پليمري طبقه بندي مي گردد. امروزه كامپوزيت هاي پليمري روز به روز گسترش و پيشرفت داشته و نوع فلزي و سراميكي بخش بسيار محدودي را در دنياي كامپوزيت ها شامل مي شود و در حقيقت هنگامي كه صحبت از كامپوزيت ها است، منظور نوع پليمري آن مي باشد.

طرح حاضر از مطالعات آمايش صنعت پتروشيمي در استان مازندران كه شركت پژوهش و فناوري پتروشيمي آن را انجام داده، تهيه شده است.

  • مزايا و كاربردها

از خواص كلي كامپوزيت ها را مي توان استحكام و مقاومت ضربه اي بالا ، انعطاف پذيري مقاومت در برابرعوامل خورنده محيطي و شيميايي، سبكي و غيره دانست.

دامنه كاربرد كامپوزيت ها بسيار وسيع مي باشد و از ساده ترين تا پيشرفته ترين صنايع بكار مي رود از كامپوزيت ها در صنايع دريايي، توليد خودرو، قطار، هوافضا، ساختمان، نظامي به طور گسترده استفاده شده و به دليل خواص عالي آن هر روزه بعنون جايگزين ديگر مواد در اين حوزه ها بيشتر مطرح مي گردد.

با توجه به نياز كشور و منطقه به اين مواد و امكان صادرات و درآمدزايي طرح، پيشنهاد مي گردد خوشه صنعتي كامپوزيت در استان مازندران با حدود بيست واحد توليدي مكمل ايجاد گردد.

  • نقش پتروشيمي

با توجه به اينكه ماده اوليه ماتريس و همچنين بخشي از تقويت كننده از مواد پتروشيميايي تهيه مي‌گردد، صنايع كامپوزيت جزو صنايع پايين دستي صنايع پتروشيمي بوده و يك بازار مصرف عمده محصولات پتروشيمي مي‌باشد.

به دليل روند رو به رشد صنعت و نياز كشور و فوايد اقتصادي بالاي آن و فوايد غيرمستقيم اين صنايع همچون اشتغال زايي بالاي اين صنايع از ثبات و پايداري و بازدهي لازم برخوردار مي‌باشد.

با توجه به اينكه راه اندازي كل ساختار خوشه صنعتي كامپوزيت، نياز به يك طراحي، اجرا و نظارت به صورت كلان مي‌باشد و قسمتها و حوزه‌هاي چهارگانه مختلف اين طرح در حوزه تخصصي خود كاملاً متفاوت از يكديگر مي‌باشد، طراحي و ايجاد اين خوشه توسط يك حوزه از اين خوشه و يا بنگاه اقتصادي معمولي امكان‌پذير نمي‌باشد، لازم است يك شركت مادر و بزرگ در سطح منطقه نسبت به ايجاد آن مبادرت ورزد.

  • طراحي خوشه صنعتي

ابتدا لازم است مجموعه صنايع درگير در حوزه كامپوزيت مشخص و سپس خوشه صنعتي را بر اساس آن طراحي و اجرا كرد.

در صنعت كامپوزيت چندين بخش درگير هستند

  1. صنايع رزين سازي شامل رزين هاي پلي استر به ويژه ايزو فتاليك، وينيل استر و اپوكسي استرها
  2. صنايع تهيه كننده تقويت كننده ها از جمله الياف و پيش آماده هاي شيشه و غيره
  3. صنايع تهيه كننده ماشين آلات و قطعات تهيه كامپوزيت
  4. صنايع تهيه كننده محصول كامپوزيت شامل شركت هاي قطعات سازي خودرو به ويژه خوردروهاي سنگين، قطارها و واگن هاي مترو، انواع قطعات صنعتي به ويژه نيروگاه ها و پوشش و بدنه برج هاي خنك كننده و دستگاه هاي صنعتي نظير پمپ ها و كمپرسورها و غيره.

جهت خوشه صنعتي كامپوزيت لازم است اين حوزه‌هاي چهارگانه ايجاد گردد.

رزين مورد استفاده در صنايع كامپوزيتي، عموماً رزين پلي‌استر و اپوكسي مي‌باشد كه هم اكنون امكان توليد آن درداخل فراهم مي‌باشد و شركت هاي مواد مهندسي مختلفي بصورت پراكنده در كشور به توليد آن مي‌پردازند.

در خوشه صنعتي يك و حداكثر دو بنگاه كوچك و متوسط اقتصادي مواد مهندسي جهت توليد رزين كافي مي‌باشد. در قسمت تقويت كننده بسته به نوع خواص درخواستي، از تقويت كننده‌هاي گوناگوني استفاده مي‌گردد.

اين تقويت كننده مي‌تواند به صورت پودري نواري پارچه‌اي و غيره باشد كه توليد تمام تقويت كننده‌ها به دليل تنوع زياد، تقاضاي اندك در برخي اقلام، توليد توسط ديگر رقباء مقرون به صرفه نمي‌باشد، ولي مي‌توان با شناسايي تقويت كننده‌هاي پرمصرف و مقرون به صرفه بنگاه‌هاي توليد اين تقويت كننده‌ها در اين خوشه صنعتي ايجاد كرد.

به عنوان مثال يكي از پرمصرف‌ترين اقلام در اين زمينه الياف شيشه مي‌باشد كه حتماً در اين طرح بايد بنگاه توليدي آن را در خوشه صنعتي كامپوزيت ايجاد كرد.

حوزه ديگر مربوط به روش توليد و درحقيقت توليد نهايي كامپوزيت مي‌باشد كامپوزيت ها را به روشهاي گوناگوني و براساس قيمت نوع خواص و غيره توليد مي‌شود.

اين روش ها معمولاً در پنج دسته كلي طبقه بندي مي‌توان كرد. مسئله مهم اين است كه بايد هر پنج دسته موجود باشد تا بتواند درصورت تقاضاي هر نوع محصول كامپوزيتي آن را توليد كرده و پاسخگوي مشتري باشد تا به عنوان مركزي كامل و جامع در زمينه توليد هر نوع محصول كامپوزيتي شناخته شود.

همچنين موارد جانبي چون واحدهاي خدمات، بازاريابي و... كه لازمه هر خوشه صنعتي و واحدهاي ديگر كه مخصوص خوشه صنعتي كامپوزيت است ايجاد گردد.

  • جمع بندي و نتيجه گيري

سرمايه‌گذاري در صنعت كامپوزيت به دو دليل عمده گسترش استفاده روزافزون از آن در جهان و ايران و بودن درمراحل ابتدايي صنعتي خود در ايران داراي ارزش افزوده فراوان پايدار و بلند مدت مي‌باشد و درصورتي كه هر سازمان و بنگاهي و نهادي به صورت اصولي و سريعتر و زودتر در اين صنعت سرمايه‌گذاري كند برنده اين ميدان خواهد بود.

از طرفي اين صنعت به ساده‌ترين روش‌ها قابل توليد مي‌باشد و ديگر روش هاي توليد آن از لحاظ صنعتي در حد متوسط بوده و اشتغال زايي اين طرح به دليل روشهاي اجرا، بالا مي‌باشد، اين طرح از طرفي منجر به ايجاد يك بازار مصرف عمده در داخل كشور جهت مواد پتروشيميايي مي‌باشد ولي از طرفي با توجه به دلايل ذكر شده ايجاد آن نياز به پشتيباني حمايت و اجرا و نظارت توسط يك شركت مادر همچون پتروشيمي دارد.

1