Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

11082 آمار منابع
5236

آمار اخبار


 

 

آ  ا ب پ ت ث ج چ ح
خ د ذ ر ز ژ س ش
ص ض ط ظ ع غ ف ق
ک گ ل م ن و ه ي

 

 

به كدام يك از زندگي شغلي علاقمند هستيد؟
انتقادات و پيشنهادات

جذب مشاور و تسهیل‌گر

 فهرست خبرها                                                                                تعداد بازديد: 2611
اگر كنار هم باشيم، هر تحريمي را به فرصت تبديل خواهيم كرد

اگر كنار هم باشيم، هر تحريمي را به فرصت تبديل خواهيم كرد

حجت الاسلام و المسلمين دكتر حسن روحاني شامگاه يك‌شنبه در ديدار صميمي با جمعي از اساتيد و فعالان اقتصادي با اشاره به اينكه «براي پيشرفت، بايد همزمان از سرمايه‌گذار خارجي و صادرات ملي حمايت شود»، گفت: به سرمايه‌گذاران ايراني داخل و خارج كشور، بايد اولويت و اطمينان خاطر داد.

روحاني با بيان اينكه دولت يازدهم از آغاز كار بخش قابل توجهي از تمركز خود را صرف مساله اقتصاد كرد، افزود: دولت از ابتدا رسيدگي به مسايل حوزه سياست داخلي، سياست خارجي، مسايل فرهنگي و ديگر مسايل را نيز مورد توجه قرار داد، اما از آنجا كه وضعيت اقتصاد كشور، عادي نبود، دولت تمركز زيادي را صرف مسايل بخش اقتصاد كرد تا بتوانيم وضعيت را در اين حوزه به حالت عادي بازگردانيم.

رئيس‌جمهور با اشاره به اينكه در اين راستا در بعضي از زمينه‌ها موفقيت‌هاي خوبي به دست آورديم و در بعضي زمينه‌ها موفقيت‌ها در سطح متوسط بود، افزود: با توجه به نياز كشور و تبيين برنامه‌هاي بلندمدت براي دستيابي به رشد اقتصادي 8 درصد، نياز به جذب سرمايه قابل توجهي داشتيم؛ در 4 سال دولت يازدهم به طور متوسط بيش از 4 درصد رشد اقتصادي ساليانه داشتيم كه اگر چه خوب بود اما با هدف‌گذاري انجام شده فاصله داشت، اما در زمينه سرمايه‌گذاري و جذب سرمايه برآيند كلي منفي بود و رقم جذب سرمايه‌گذاري در اين 4 سال منفي 1?8 دهم درصد بود.

وي روحاني اظهارداشت: در زمينه اشتغال دولت توفيقات نسبي داشت و به عنوان مثال رقم اشتغال خالص ايجاد شده در سال گذشته اندكي كمتر از 800 هزار شغل بود، اما با اين وجود، باز هم در زمينه رفع بيكاري جوانان، آمارها وضعيت خوبي را نشان نمي‌دهند و نياز به تلاش بيشتري داريم.

رئيس‌جمهور با بيان اينكه دولت از ابتدا توجه زيادي را صرف بهبود اقتصاد و معيشت مردم كرد، ادامه داد: دولت در اين زمينه هم به توليد و رشد شتابان اشتغال‌زا توجه كرد و هم در زمينه عدالت در توزيع و گسترش عدالت اجتماعي و فقرزدايي، گام‌هاي خوبي برداشت و اجازه نداد يكي از اين دو فداي ديگري شود.

روحاني تصريح كرد: تلاش ما اين بود كه ماشين اقتصاد كشور را كه از ابتداي كار مشكلاتي داشت به تحرك انداخته و اشكالات آن را نيز تا حدودي اصلاح كنيم. در اين راستا مسيري را ترسيم كرده بوديم كه امروز مجبوريم مقداري در آن تغيير دهيم و بايد مراقب باشيم چرا كه موانع راه بيشتر از گذشته خواهد بود.

رئيس‌جمهور خاطر نشان كرد: ما در سال‌هاي 90 و 91 دچار يك تحريم بزرگ شديم، اما نتوانستيم از آن تجربه تحريم استفاده خوبي بكنيم و در داخل كشور، متاسفانه رانت و فساد بوجود آمد. بجاي استفاده مناسب از فرصت‌ها بخشها و نهادهايي را وارد اقتصاد كرديم، به خيال اينكه مي‌توانيم با كمك آنها مسايل اقتصاد را حل كنيم. شرايط در بخش واردات ما مناسب نبود، از همين‌رو امروز بايد حواسمان را بيشتر جمع كنيم تا كالاهايي كه در بخش توليد، نقش و تاثيري نداشته و مورد مصرف عامه نيستند، در اولويت واردات نباشد.

روحاني با تاكيد بر اينكه بايد امروز از تجربه تحريم در سال‌هاي 90 و 91 استفاده كنيم، گفت: البته امروز شرايط مثل سال‌هاي 90 و 91 نيست، چرا كه آن زمان ما از سوي سازمان ملل و براساس قطعنامه‌هاي شوراي امنيت تحت يك تحريم عمومي، از جانب همه كشورها بوديم و در ظاهر منزوي شده و در صحنه سياسي تنها مانده بوديم؛ اما امروز، اين طرف مقابل و بدخواه ماست كه منزوي شده است.

رئيس‌جمهور اضافه كرد: امروز به جز چند كشور، اكثريت قاطع كشورها، بدخواهي آمريكا در مقابل ايران را محكوم كرده و جمهوري اسلامي ايران از يك حمايت حقوقي بين‌المللي و پشتوانه گزارش‌هاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي برخوردار است و اين موضوع اثبات ادعاها عليه جمهوري اسلامي ايران را سخت مي‌كند.

روحاني اظهارداشت: البته با اين وجود بايد از فرصت پيش رو به درستي استفاده كنيم؛ امروز شرايط تغيير كرده و اگر درست عمل كنيم، مي توانيم از اين شرايط تغيير يافته به نفع كشور استفاده كنيم.

رئيس‌جمهور تصريح كرد: اولين زمينه‌اي كه بايد به آن ورود كنيم، واگذاري تصدي بنگاه‌هاست. به يك بخش خصوصي فعال نياز داريم تا حربه اصلي فشار آمريكا را از دست آن خارج كند.

آمريكايي‌ها امروز و در ظاهر مدعي هستند كه قصدشان فشار به دولت ايران و كمك به مردم ايران است و اگر ما يك بخش خصوصي فعال داشته باشيم اين حربه از دست آمريكا خارج خواهد شد، چرا كه فشار به بخش خصوصي كشورمان براي آنها سخت‌تر از به فشار به بخش دولتي است.

روحاني با تاكيد بر اينه بخش خصوصي بايد به طور جدي وارد صحنه شود، خاطر نشان كرد: البته دولت هم بايد به بخش خصوصي كمك كند و در اين زمينه بايد به توليدكنندگان اطمينان لازم را بدهيم تا بتوانند از منابع ارزي صندوق توسعه ملي استفاده كنند.

رئيس‌جمهور با اشاره به اينكه در ستاد اقتصادي دولت نظر جمع كارشناسان و صاحب‌نظران اقتصاد اعمال مي‌شود، گفت: معتقدم بايد به نظر جمع عمل كنيم. به عنوان مثال در زمينه قيمت ارز معتقدم حداقل قيمت قطعي ارز را تا پايان دولت دوازدهم مشخص باشد كه مثلا در هر سال چه ميزان تغيير خواهد داشت. در هر صورت تاكيد دارم كه به بخش خصوصي و حداقل به بخش توليد در زمينه قيمت ارز در سال‌هاي آينده اطمينان بدهيم تا بتوانند راحت‌تر از منابع ارزي صندوق توسعه استفاده كنند.

روحاني با بيان اينكه بايد بخش خصوصي واقعي را وارد عرصه بنگاه‌داري كنيم، افزود: يكي از كارهاي مهمي كه مرحوم آيت‌الله هاشمي رفسنجاني بعد از جنگ انجام داد، همين تقويت بخش خصوصي بود و پس از آن نيز مقام معظم رهبري با تدوين و ابلاغ سياست‌هاي كلي خصوصي‌سازي اجراي آن را به شرط اجراي صحيح، انقلاب اقتصادي توصيف كردند؛ اما متاسفانه نتيجه اجرا اين شد كه ما عملا يكسري نهادهاي غيرتخصصي را به ميدان آورديم و بنگاه‌هاي تخصصي را در اختيار آنها قرار داديم كه مشكلات زيادي را هم ايجاد كرد.

رئيس‌جمهور اظهار داشت: امروز فرصت مناسبي در اختيار ماست و در جلسات دولت و ديگر جلساتي كه مسئولان حضور دارند، همواره به دستگاه‌ها تاكيد مي‌كنم كه بايد بنگاه‌هاي زيرمجموعه خود را هر چه سريع‌تر واگذار كنند و حتي براي بعضي از آنها زمان تعيين كرده‌ام تا در سال‌هاي 97 و 98 بنگاه تحت نظر خود را به بخش خصوصي واقعي واگذار كنند.

روحاني تصريح كرد: در روزهاي اخير اولين جلسه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي قواي سه‌گانه نيز با نظر مقام معظم رهبري و به منظور بررسي مسايل پيش‌روي واگذاري بنگاه‌هاي دولتي به بخش خصوصي واقعي تشكيل شد.

رئيس‌جمهور خاطر نشان كرد: مسأله دوم پس از واگذاري تصدي‌گري‌هاي دولتي برون‌گرايي است. وقتي الگوي رشد ساير كشورها را مي‌بينيم، در مي‌يابيم كه تا وقتي كه سياست برون‌گرايي را در پيش نگرفتند و دروازه‌هاي اقتصاد ملي شان را به روي جهان باز نكردند، موفق نبودند.

روحاني گفت: سياست كلي نظام يك تصميم و يك جمله است و تفصيل ندارد، اگر اين تصميم را گرفتيم و اجرا كرديم، مي‌توانيم كشور را متحول كنيم.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه بخش خصوصي بايد فعال‌تر از گذشته در عرصه اقتصاد كشور حضور داشته باشد، گفت: همواره به دوستان خود در دولت گفته‌ام و مي‌گويم كه با بخش خصوصي مشورت كنيد، چرا كه شما به واسطه تحصيلات آكادميك و حضور در پست‌هاي مديريتي امروز در اين سمت‌ها قرار داريد و اين فرق دارد با كسي كه خودش در صحنه تجارت و كار حضور داشته و تمام تجارب را كسب كرده است.

روحاني با تاكيد بر اينكه بايد از تجربه بخش خصوصي استفاده كنيم، اظهارداشت: در زمينه طرح نوسازي بافت‌هاي فرسوده هر چه قدر با دولتي‌ها جلسه داشتيم نتوانستيم به نتيجه برسيم و در نهايت از بخش خصوصي دعوت كرديم و از آنها راه‌حل خواستيم و وقتي آنها پيشنهادات خود را ارايه كردند، ديديم كه حرف آن‌ها درست و حتي معكوس آن چيزي بود كه مسئولان بخش دولتي مي‌گفتند.

رئيس‌جمهور با اشاره به تسهيلات دولت براي سرمايه‌گذاران و خريداران مسكن در بافت فرسوده، گفت: بخش خصوصي مي‌تواند در زمينه برون‌گرايي نيز نقش بسزايي ايفا كند و مي‌بايست پيشنهادات خود را در راستاي چگونگي افزايش صادرات كشور، ارايه كند.

روحاني با اشاره به اينكه دولت در راستاي توسعه همكاري‌ها با كشورهاي مختلف و همسايگان برنامه‌ريزي و تلاش‌هاي گسترده‌اي كرده است، اظهار داشت: انعقاد قرارداد با اتحاديه‌هاي منطقه‌اي و همكاري‌ها و تجارت با ساير كشورها بوسيله پول ملي در اين راستا بوده و امور را تسهيل مي‌كند.

رئيس‌جمهور تاكيد كرد: ما بايد صادرات را افزايش دهيم و گرنه كشور پيشرفت نمي‌كند و بايد دروازه‌ها را نيز براي حضور سرمايه‌گذاران بگشاييم.

روحاني افزود: متاسفانه امروز برخي از اينكه بعضي شركت‌هاي خارجي نمي‌توانند در ايران سرمايه‌گذاري كنند، خوشحال هستند و با خوشحالي اعلام مي‌كنند كه فلان شركت از ايران رفته است و تصور مي‌كنند كه اگر يك شركتي برود، دوباره نوبت به آنها خواهد رسيد؛ در حالي كه نبايد اجازه دهيم اشتباهات سال 90 و 91 در اقتصاد كشور تكرار شود.

رئيس‌جمهور با اشاره به ضرورت توجه به بهبود محيط و فضاي كسب و كار، گفت: با بهبود محيط كسب‌وكار سرمايه داخلي و خارجي و ايرانيان مقيم خارج از كشور، جذب خواهد شد و اگر بتوانيم به سرمايه‌گذار ايراني، نسبت به سرمايه‌اش اطمينان بدهيم، بسيار حائز اهميت است.

روحاني اظهار داشت: يكي از مواردي كه در جلسه اقتصادي سه قوه دنبال مي‌كنيم اين است كه ايراني‌هايي كه خارج از كشور هستند، بتوانند، بيايند و در كشور سرمايه‌گذاري كنند.

رئيس‌جمهور اظهار داشت: متاسفانه برخي از مقررات مانع رشد اقتصادي هستند و بايد اين مقررات را از ميان برداريم و برخي مقرراتي كه نياز داريم را ايجاد كنيم.

روحاني خاطر نشان كرد: اگر همه دست به دست هم بدهيم و با هم مشاركت و همكاري داشته باشيم، تحريم مي‌تواند به نفع ما باشد و اگر از هم فاصله بگيريم، تحريم‌ها مي‌توانند به ضرر ما تمام شوند.

رئيس‌جمهور تاكيد كرد: بايد از تجربه هم استفاده كرده و يكديگر را ياري كنيم و بخش خصوصي مي‌توان با تلاش خود حربه اقتصادي دشمن را كند كند تا بتوانيم از اين مسيري كه امروز كمي دشوار شده عبور كرده و تحريم را به فرصت تبديل كنيم.

پيش از سخنران رئيس‌جمهور ، مهندس شافعي رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي با تقدير از موضع‌گيري هوشيارانه دولت در مقابل خروج آمريكا از برجام و بيان اينكه مردم و بخش خصوصي از اين تصميم حمايت خواهند كرد، بر لزوم اعتماد بيشتر به منابع، ظرفيت‌ها و فرصت‌هاي داخلي كشور و جلوگيري از فرار يا انحراف سرمايه به بخش‌هاي غيرمولد اقتصادي تأكيد كرد و گفت: حضور دولت در مديريت بازار ارز، بسيار قابل تقدير است و بخش خصوصي آمادگي دارد تا پيشنهادهاي لازم در اين راستا را ارايه كند.

مهندس رضا خياميان رئيس هيات مديره انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت ايران با اشاره به توانمندي بالاي صنعت نفت كشور بويژه در سطوح پايين‌دستي، اظهار داشت: بخش خصوصي در صنعت نفت به طور كامل آماده تأمين تمام نيازهاي كشور است و اين نتيجه اعتماد به جوانان و صنعتگران ايراني است.

وي اظهار داشت: بايد بخش خصوصي واقعي با شفافيت بيشتر در فضاي كسب و كار بيش از پيش حمايت شود.

مهندس علي فاضلي رئيس اتاق اصناف ايران با بيان اينكه براي حل مشكلات اقتصادي كشور بويژه در شرايط جديد همه بايد دست به دست هم دهيم، گفت: اگر سياست‌هاي اصل 44 در سال‌هاي گذشته به تدريج و به خوبي اجرا مي‌شد، امروز با بسياري از مشكلات مواجه نبوديم.

وي با پيشنهاد تشكيل كميته مشترك سه اتاق كشور، براي بهبود و تسريع فرآيند واگذاري بنگاه‌هاي دولتي به بخش خصوصي، خواست كه به تأمين سرمايه در گردش نظام توزيعي كشور بيش از پيش كمك شود.

فرشاد مؤمني عضو هيات علمي دانشكده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي با بيان اينكه اقتضائات شرايط جديد، برنامه‌هاي ويژه‌اي براي افزايش تقويت بنيه توليد ملي مي‌طلبد، خواستار تلاش دولت و نهادهاي ذي‌ربط در راستاي ايجاد محدوديت براي واردات كالاهاي لوكس و تجملي، مبارزه قاطع‌ با فساد، قاچاق، رانت و عدم شفافيت در مناسبات اقتصادي و بسط فرصت‌هاي شغلي مولد در كشور شد.

محمدرضا انصاري رئيس شوراي هماهنگي تشكل‌هاي مهندسي، صنفي و حرفه‌اي كشور نيز استفاده مناسب از ظرفيت‌هاي تبصره 19 قانون بودجه براي طرح‌هاي نيمه تمام را موجب جهش قابل توجه در اشتغال، عنوان كرد و اظهار داشت: بخش خصوصي آمادگي لازم براي همراهي در اجراي بهينه طرح نوسازي بافت‌هاي فرسوده را دارد.

همچنين مهندس بهمن عبداللهي رئيس اتاق تعاون ايران، با اشاره به سياست اخير دولت در يكسان‌سازي نرخ ارز، آن را مورد حمايت و باعث ثبات در محاسبه نرخ تمام شده عنوان كرد و افزود: براي توانمندسازي بخش خصوصي و تعاوني بايد با استفاده از منابع قانوني از جمله در زمينه واگذاري بنگاه‌ها، اين بخش‌ها حمايت شوند.

همچنين خانم مهندس فريال مستوفي رئيس كميسيون سرمايه‌گذاري اتاق ايران نيز با تاكيد بر اينكه بخش خصوصي آمادگي دارد و بايد سكاندار اقتصاد كشور باشد، گفت: اتاق بازرگاني با همكاري مراجع تخصصي بين‌المللي، در حال تدوين شاخص‌هايي براي شفافيت‌هاي بيشتر در اقتصاد ملي است.

منبع خبر : ايسنا

دوشنبه 7 خرداد 1397


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است