صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 64319                                               
فرم جديد و نهايي قراردادهاي كار
قانون منبع
فرم جديد و نهايي قراردادهاي كار عنوان
نويسنده
1387/12/20 تاريخ

وزير كار از ارائه فرم‌هاي جديد قرارداد كار در سال آينده خبر داده بود كه به وسيله‌ آن مي‌توان قراردادهاي موقت را از بين برد.

خلاصه
خبرگزاري ايسنا مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

در جلسه روز گذشته شوراي عالي كار، فرم جديد و نهايي شده قراردادهاي كار ارائه شد.

مدتي قبل وزير كار از ارائه فرم‌هاي جديد قرارداد كار در سال آينده خبر داده بود كه به وسيله‌ آن مي‌توان قراردادهاي موقت را از بين برد.

بعد از آن نيز هر چند همچنان در اين مورد بحث‌هايي وجود داشت اما چون اين فرم‌هاي جديد نهايي نشده بود، بنابراين كسي از جزييات كامل آن اطلاع نداشت.

اما در جلسه ديروز شوراي عالي كار اين فرم‌هاي جديد و نهايي شده ارائه شدند كه در ابتداي آن آمده است:

اين قرارداد به موجب ماده (10) قانون كار جمهوري اسلامي ايران و تبصره (3) الحاقي به ماده (7) قانون كار موضوع بند (الف) ماده (8) قانون رفع برخي از موانع توليد وسرمايه‌گذاري صنعتي ـ مصوب 25 آبان ماه سال 87 مجمع تشخيص مصلحت نظام بين كارفرما / نماينده قانوني كارفرما و كارگر منعقد مي‌شود.

اين قرارداد كه در دو صحفه و 15 تهيه شده است، حاوي مشخصات طرفين اعم از ميزان تحصيلات و نوع و ميزان مهارت كارگر است و بعد از آن در گزينه دوم نوع قرارداد ذكر شده كه طرفين بايد يكي از دائم، موقت و كار معيني را گزينش كنند.

پس از اين نيز نوع كار يا حرفه يا حجم كار، محل انجام آن كار، تاريخ انعقاد قرارداد، مدت قرارداد و ساعات كار ذكر شده است.

موضوع بعدي مطرح در اين فرم قرارداد حق السعي است كه در آن ميزان مزد ثابت يا مبنا روزانه يا ساعتي و ميزان پاداش افزايش توليد يا بهره‌وري و ساير مزايا بايد مرقوم شده است.

بخش‌ ديگر آن است كه طبق اين فرم كارگر شماره حساب بانكي اعلام مي‌كند كه كارفرما به آن حساب حقوق او را واريز كند.

بعد از اعلام مكلف شدن كارفرما به بيمه كردن كارگر در اين فرم قرارداد، در مورد عيدي و پاداش سالانه نيز آمده است: به موجب ماده واحده قانون مربوط به تعيين عيدي و پاداش سالانه كارگران شاغل در كارگاه‌هاي مشمول قانون كار ـ مصوب شش اسفند ماه سال 70 ـ به ازاي يك سال كار معادل 60 روز مزد ثابت يا مبنا (تا سقف 90 روز حداقل مزد روزانه قانون كارگران) به عنوان عيدي و پاداش سالانه به كارگر پرداخت مي‌شود، براي كار كمتر از يك سال ميزان عيدي و پاداش و سقف مربوط به نسبت محاسبه خواهد شد.

در بند ديگر اين فرم قرارداد كار در مورد حق سنوات يا مزاياي پايان كار عنوان شده كه بر اساس نسبت كاركرد كارگر اين مبلغ پرداخت مي‌شود.

از جمله نكات مهم ديگر اين قرارداد كار شرايط فسخ قرارداد است كه در آن آمده و در اين مورد عنوان شده است كه در اين قرارداد در مواردي توسط هر يك از طرفين قابل فسخ است. اما اين موارد در اين فرم نيامده و جاي آن را براي طرفين خالي گذاشته‌اند و حتي مدت روزهايي را كه فسخ قرار داد بايد به طرف مقابل به صورت كتبي اعلام شود نيز در اين فرم به خود طرفين واگذار شده است.

تصوير فرم قرارداد 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است