Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 5612                                               
کارآفريني ديجيتالي و جامعه اطلاعاتي ايران
مقاله منبع
کارآفريني ديجيتالي و جامعه اطلاعاتي ايران عنوان
علي محمد آقا زماني نويسنده
1386/09/19 تاريخ

صنعت فناوري اطلاعات و ارتباطات (ICT)، امروزه افق‌هاي نويني در کسب و کار و اشتغال زايي مولد ايجاد کرده که همگي، در توسعه پايدار در دهکده جهاني نقش مهمي‌ايفا کرده است

خلاصه
روزنامه همشهري مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

صنعت فناوري اطلاعات و ارتباطات (ICT)، امروزه افق‌هاي نويني در کسب و کار و اشتغال زايي مولد ايجاد کرده که همگي، در توسعه پايدار در دهکده جهاني نقش مهمي‌ايفا کرده است.

 عصر سايبر  که امروزه مرزهاي فيزيکي را در نورديده است و چهره اي جديد از دنياي ارتباطات و اطلاعات را فرا روي ساکنان شش ميليارد نفر کره خاکي قرار داده است، نمونه عيني عصري است که آلوين تافلر، از آن به نام انقلاب ارتباطات  ياد مي‌کند.

 جامعه شناسي جامعه اطلاعاتي جهان ما را به اين حقيقت رهنمون مي‌کند که ديجيتالي شدن مولفه‌هاي موثر در زندگي بشر امروزي، اعم از تجارت، بازاريابي، آموزش، اطلاع رساني و ارتباطات و حتي حمل و نقل، يک واقعيت غير قابل انکار است که مرحله گذار از سنت به مدرنيسم ديجيتالي را نويد مي‌دهد. فناوري اطلاعاتي و ارتباطي روز، به عنوان يک صنعت در حال توسعه و پيشرفت، نقش فوق العاده اي در توسعه زير ساخت‌هاي فرهنگي، اقتصادي و علمي‌و حتي سياسي کشورهاي مختلف جهان داشته است.

 يکي ازاين زير ساخت‌ها، حوزه کسب و کار مي‌باشد که براي همه کشورهاي جهان، به عنوان يک سمبل رفاه و پيشرفت تلقي مي‌شود.  محيط‌هاي الکترونيکي و پايگاه‌هاي اطلاع رساني تيم‌هاي مشاور طراحي در اقصي نقاط جهان، زمينه‌هاي تبادل ايده‌ها و افکار را در team workهاي گوناگون فراهم مي‌کنند و از طريق پهنه جهاني وب، تبادل اطلاعات، صورت مي‌گيرد. اين مساله براي خريد، فروش ،مشاوره، بازاريابي و آموزش نيز صادق است.

 بازاريابي و آموزش الکترونيکي (e-learning & e-marketing) افق‌هاي جديدي در اقتصاد و دانش ايجاد کرده است . مدرسه‌هاي اينترنتي بسياري هم اکنون در وب فعاليت مي‌کنند و دانشجويان آنها از اقصي نقاط کره خاکي مي‌باشند.

در کشور ما نيز دانشگاه مجازي علم و صنعت www.elaerning-iust.irو دانشگاه علوم حديث www.hadith.ac.irدراين حوزه فعاليت مي‌کنند.  اين دانشگاه‌ها مي‌توانند زمينه همکاري با اساتيدي که مي‌توانند از طريق يک تعامل الکترونيکي دوسويه، با دانشجويان ارتباط برقرار کنند و به آن‌ها آموزش دهند را فراهم کند و زمينه يک کارآفريني الکترونيکي را خلق کنند. فروشگاه‌هاي تجارت الکترونيک و بانک‌هاي سرويس دهنده خدمات پول الکترونيک مانند پارسيان و سامان، در تقويت پتانسيل تجارت الکترونيک در کشور و رشد کارآفريني ديجيتالي، موثر هستند.

کارآفريني ديجيتالي در ايران

بر اساس اعلام رسانه‌ها، قرار است اولين همايش و نمايشگاه ملي کارآفريني ديجيتالي ايران، بيست و چهارم لغايت بيست و ششم تيرماه سال جاري در مجموعه فرهنگي ورزشي تلاش وزارت کار در تهران برگزار شود.ايجاد مراکز کارآفريني در اکثر دانشگاه‌ها ي کشور و تلاش وزارت علوم، مبني بر گسترش زير ساخت‌هاي آي‌تي در دانشگاه‌ها، همه و همه نشان از عزم دولت براي گسترش مباني کارآفريني در حوزه الکترونيکي در ايران دارد.

 اکنون که چند سالي از ابلاغيه تاريخي اصل چهل و چهارم قانون اساسي توسط رهبر معظم انقلاب اسلامي‌مي‌گذرد، مي‌توان از بسترکارآفريني ديجيتالي براي توسعه امر خصوصي سازي در کشور بهره برد. براي نيل به آرمان‌هاي سند چشم اندازه بيست ساله توسعه فرهنگي و علمي‌جمهوري اسلامي‌ايران نيز، اهتمامي‌اثر بخش به سوي افق‌هاي طلايي اشتغال زايي ديجيتالي، پارامترهاي راهبردي هستند که بايد دردستور کار مسئولان کشور در حوزه اشتغال زايي و فناوري اطلاعات قرار بگيرد.

رويکرد به کارآفريني ديجيتالي

کارآفريني ديجيتالي را مي‌توان از پنج منظر در جامعه اطلاعاتي ايران مورد بررسي و کاوش قرار داد که به طور خلاصه درادامه به آن‌ها اشاره شده است. بايد پذيرفت که کارآفريني ديجيتالي در کشور جوان و مستعد ايران با بيش از دوازده ميليون کاربر اينترنت و هزاران فارغ التحصيل رشته فناوري اطلاعات، مي‌تواند فرصتي براي تحقق آرزوهاي ديجيتالي باشد.

 کارآفريني ديجيتالي و جامعه اطلاعاتي ايران، در حقيقت يک نگاه از درون به مختصات اثرگذار کسب و کار الکترونيکي بر روي تقويت نهادهاي جامعه اطلاعاتي ايران مي‌باشد. کارآفريني ديجيتالي ، يک فرصت ارزشمند براي تقويت و خلق نوآوري‌هاي ديجيتالي و بالندگي و نشاط در جامعه اطلاعاتي ايران است.

کارآفريني ديجيتالي و توسعه خدمات الکترونيک، واقعيتي غير قابل انکار است . کارآفريني ديجيتالي مي‌تواند دريکي از حوزه‌هاي: بانکداري الکترونيک (e-banking)، تجارت الکترونيک(e-commerce)، روابط عمومي‌الکترونيک(e-public relations)، آموزش الکترونيک (e-learning) و گردشگري الکترونيک(e-tourism) اتفاق افتد و زمينه کسب و کار و اشتغال زايي مولد هزاران نيروي مستعد را فراهم کند. دولت الکترونيک (e-government) بايد، بستر اين فعاليت را فراهم کند. 

کارآفريني ديجيتالي از منظر شهروند الکترونيک و ارتقا سطح زندگي، رويکردي به جايگاه اثر بخش شهرداري الکترونيک در ساز و کارهاي خدمات شهري نوين است. قطعا انتظاري که از شهرداري به عنوان يک مرکز خدماتي شهري مي‌رود، تنها مربوط به تنظيفات نيست.

 همين طور، از شهرداري‌ها در جامعه اطلاعاتي کنوني انتظار نمي‌رود که خدمات‌آن‌ها سنتي باشد. راه اندازي مرکز کارآفريني در شهرداري منطقه دو تهران، خود نمونه اي از اهتمام شهرداري تهران به مقوله کسب و کار الکترونيکي است.

 نقش شهرداري و شهروند الکترونيک در هدايت نيروهاي فعال جامعه اطلاعاتي کشور، يک نقش جديدي است که مي‌توان براي ان تعريف کرد. شهرداري الکترونيک تهران که درنشاني www.tehransamairقرار دارد، مي‌تواند زمينه‌هاي تشکيل مرکز کارآفريني ديجيتالي پايتخت را مانند مرکز وبلاگ نويسان تهران، فراهم کند. آرزوهاي ديجيتالي پايتخت نشينان را بايد شهرداري تهران برآورده کند.

قطعا، اهميت به جايگاه شهروند الکترونيک (e-citizen) و در کنارآن توجه به رويکردهاي شهردار ي الکترونيک (e-municipality) مولفه‌هايي از تقويت بستر کارآفريني ديجيتالي در کلان‌شهر‌ها به ويزه تهران است.

بايد پذيرفت که کسب‌وکار الکترونيکي، ارزش افزوده فوق العاده اي دارد. چرا که با کم ترين هزينه و مواد مصرفي و سرمايه گذاري فيزيکي، مي‌توان بالاترين راندمان را در اختيار داشت.نقش صنعت و دانشگاه در تقويت کارآفريني ديجيتالي بايد مورد بررسي کارشناسان قرار بگيرد تا نقش بنگاه‌هاي اقتصادي کوچک در محيط کسب‌وکار در حوزه ICT تبيين و در اجراي سياست‌هاي ابلاغي اصل 44، تقويت شود. 

 بررسي چالش‌ها، فرصت‌ها و مزيت‌هاي تدوين طرح جامع کارآفريني الکترونيکي در چشم‌انداز 20 ساله و  اجراي ابلاغيه اصل 44 قانون اساسي  ايران، مساله‌اي حياتي است. بايد پاتولوژي بيکاري در کشور با نگاه آي‌تي‌مدار مسئولان امر، مورد موشکافي قرار بگيرد و در راستاي نيل به آرمان‌هاي نظام، تحليل و برنامه ريزي شود.

همايش ملي کارآفريني ديجيتالي ايران، گامي‌بزرگ براي فهم پتانسيل کشور در حوزه کسب و کار الکترونيک است. کارآفريني ديجيتالي يک گام به جلو در مسير اشتغال زايي نوين در ايران است. در فهرست ميلياردرهاي جهان که هر سال مجله FORBES اعلام مي‌کند، کارآفرينان ديجيتالي جهان، رتبه يک رقمي‌در اختيار دارند.

پل آلن و بيل گيتس، رهبران مايکروسافت، سال‌ها است که در صدر اين فهرست قرار دارند. تدوين واحد کارآفريني ديجيتالي و توسعه زير ساخت‌هاي کارآفريني مبتني بر فناوري اطلاعات در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي کشور، گامي‌است که اهتمام همه ارکان نظام را مي‌طلبد. حركت به چپ
حركت به راست


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است