Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 3379                                               
توسعه بخش تعاون
مقاله منبع
توسعه بخش تعاون عنوان
غلامرضا جهانگير مقدم نويسنده
1386/06/27 تاريخ

ارائه نظراتي در زمينه توسعه بخش تعاون

خلاصه
سايت وزارت تعاون مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

   توسعه بخش تعاون
غلامرضا جهانگير مقدم/اداره كل تعاون اصفهان


نظر به اهميت و جايگاه اين بخش در اقتصاد جمهوري اسلامي ايران، و با عنايت به اثر بخشي قابل توجه رسانه ملي (صدا و سيما) پيشنهاد مي‌گردد، برنامه‌هاي منتظم و لاينقطع اما كوتاه و مكرر نسبت به پخش اهداف و اثرات بخش تعاون به صورت مستمر و همه روزه از صدا و سيما در قالب برنامه‌هاي آموزشي، سرگذشت واقعي تشكيل تعاوني‌هاي موفق، بيان تجارب و الگوهاي ممتاز، اخبار بخش تعاون و مقايسه آن با تعاون در ساير نقاط جهان، تهيه و پخش گردد. لازم به ذكر است آنچه تاكنون از رسانه ملي تهيه و پخش شده در قالب‌هاي تكراري و كليشه‌اي و مقطعي بوده، حال آنكه براي رسيدن به اهداف مهم بخش تعاون، يك خيزش و حركت عمومي لازم است تا از طريق اطلاع‌رساني و ايجاد انگيزه توسط رسانه ملي آگاهي همگاني افزايش يابد امكان‌پذير خواهد بود.(ساير رسانه‌ها چون مطبوعات نيز مكمل اين طرح مي‌باشند). اينجانب به صورت الگو، مواردي را در نظر دارم.

- به منظور بهره‌وري ازكليه امكانات بالقوه پيشنهاد مي‌گردد، اصول و اهداف تعاون از طريق آموزشياران نهضت سوادآموزي در كلاس‌هاي مقدماتي و تكميل نهضت تدريس و اصولاٌ اهميت بخش تعاون براي افراد بزرگسال تبيين گردد.

- نظر به اهميت انكار ناپذير تعاون همكاري و كارهاي گروهي، در حل مشكلات و معضلات امروزه پيشنهاد مي‌گردد با همكاري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و سازمان آموزش و پرورش اهداف بخش تعاون از طريق كتب درسي و حتي واحدهاي عمومي دانشگاهي مورد توجه جدي قرار گرفته و مسئولان آموزش و پرورش كشور در يك خيزش عمومي و اثربخش، نسبت به تنوير افكار عمومي اهتمام ورزند.

- ايجاد و تاسيس بازارچه‌هاي دائمي تعاون، به منظور فروش محصولات و رونق بنگاه‌هاي توليدي تحت پوشش وزارت تعاون كه امكان ايجاد فروشگاه را ندارند، مي‌تواند در ايجاد انگيزه كاري و دلگرمي توليدكنندگان و تحويل اجناس مورد نياز به صورت متمركز و با نرخ مناسب به دست عامه مردم، مثمرثمر قرار گرفته و محدود به بازارچه‌هاي فصلي و موسمي نشود. (لازم به ذكر است تشكيل اين گونه مكان‌ها، حركتي مغاير با تعاوني‌هاي مصرف محلي و كارمندي و يا كارگري نخواهد بود.)

- با عنايت به لزوم اجرايي شدن طرح سرشماري از شركت‌هاي تعاوني فعال و غيرفعال و بهينه‌سازي آمار و اطلاعات و نگاهي به گذشته اين اقدام كه در دو سال گذشته با صرف چند صد ميليون توماناعتبار انجام و نتايج اقدامات انجام شده كه در سال نخست اعلام نگرديده، پيشنهاد مي‌گردد اداره‌اي با عنوان (به‌روزآوري اطلاعات اتحاديه‌ها و شركتهاي تعاوني) به صورت دائمي پس از پايان كار اين دوره در وزارت تعاون و بالطبع در مراكز استان‌ها تشكيل و صرفاً كار جمع‌آوري و تكميل اطلاعات از تعاوني‌ها را بر عهده داشته باشند. چون اقدام به سرشماري و بهينه كردن اطلاعات از شركتهاي تعاوني در يك مقطع يك ماه و نيم و يا دو ماهه اصولاٌ صرف انرژي و هزينه بدون بهره‌مندي كامل و اختلال در روند اداري خواهد بود و حال آنكه استمرار اين اداره موجب تنظيم برنامه‌ها و حصول نتايج مورد نظر مي‌باشد.

- نظر به توسعه روز افزون بخش تعاون در كشور و دنيا، لزوم برگزاري ارتباط بين تعاوني‌هاي كشور با ساير كشورها بيش ازپيش احساس مي‌گردد، لذا تحكيم مباني اتاق تعاون و برگزاري دوره‌هاي آموزشي با عنوان (مديريت به‌هنگام) و يا (مديريت هوشمندانه در تعاوني‌ها) امري ضروري است كه بدين ترتيب موجب افزايش توان اجراي هيات مديره و مديران عامل شركت‌هاي تعاوني و جلوگيري از بروز مشكل و انحلال تعاوني‌ها خواهد شد.

- پيشنهاد مي‌گردد با توجه به گسترش روزافزون مشكلات و پيچيدگي‌هاي اداري در زمينه خريد، فروش و نقل و انتقال مسكن و مستغلات و بي‌حوصلگي مردم از انجام تشريفات اداري از جمله استعلام از شهرداري و سازمانهاي آب و برق و گاز دارايي كه روزهاي متوالي ادامه دارد شركت‌هاي تعاوني جديد، با گرايش خدمات مسكن در بخش تعاون تشكل و جوانان تحصيل كرده جوياي كار نسبت به انجام اين مراحل و رعايت حق و حقوق طرفين انجام وظيفه نمايند.

- برگزاري مداوم مسابقات در زمينه طرحهاي نوين در گرايش‌هاي جديد، راهكارهاي استكام بخش تعاون و الگوهاي توسعه صادرات آن، نه در يك زمان خاص، مي‌تواند موجب پيدايش انگيزه‌هاي عملي و شتاب در روند توسعه بخش تعاون باشد.

- تشكيل شركتهاي تعاوني همچون ساير شركتها همراه با دغدغه‌ها و آمدو رفت‌هاي مكرر است كه بعضاً همين موضوع موجب انصراف جوانان و گرايش آن‌ها به انواع ديگر شركت‌ها خواهد شد و لذا تشكيل شركتهاي تعاوني مشاوره و خدمات در تشكيل تعاوني‌ها در اين امر تسريع خواهد نمود.

- با توجه به سه وظيفه مهم بخش تعاون يعني هدايت، حمايت و نظارت و اموزش اصول تعاون كه از بنيادي‌ترين اهداف آن است، بخش پژوهش و آموزش نيازمند سرمايه‌گذاري و پيگيري جدي‌تري مي‌باشد و بايد اين اهداف به صورت ويژه مورد حمايت قرار بگيرد.

- توجه به امور رفاهي و حقوق كارمندان وزارت تعاون كه همواره به عنوان كوچك‌ترين وزارتخانه در كشور مشغول كار و خدمت بوده‌اند و از سويي افزايش امور اداري كه موجب بالا رفتن مسئوليت پرسنل گرديده مي‌تواند به طور جدي در ايجاد انگيزه خدمت به ارباب رجوع مثمرثمر واقع گردد. 
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است