Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 4940                                               
نقش پارک‌هاي فن‌آوري در کارآفريني
مقاله منبع
نقش پارک‌هاي فن‌آوري در کارآفريني عنوان
مرکز کارآفريني دانشگاه صنعتي شريف نويسنده
1386/06/13 تاريخ

در اين مقاله ابتدا به معرفي مفهوم پارک‌هاي علم و فن آوري و اهداف کلي اينگونه پارک ها مي‌پردازيم. سپس به هفت ضابطه اساسي که در موفقيت تمام پارک‌ها نقش اساسي دارند اشاره ميکنيم.

خلاصه
وب‌سايت كارآفريني صنعتي شريف مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان
1 2 3 4 5

در اين گزارش ابتدا به معرفي مفهوم پارک‌هاي علم و فن آوري و اهداف کلي اينگونه پارک ها مي‌پردازيم. سپس به هفت ضابطه اساسي که در موفقيت تمام پارک‌ها نقش اساسي دارند اشاره ميکنيم.

در ادامه ويژگي‌هاي فرآيند تکنولوژي در کشورهاي در حال صنعتي شدن و کشورهاي صنعتي، و تفاوت‌هاي آن‌ها را بيان مي‌کنيم و در انتها به ارائه‌ي نکاتي کليدي مي‌پردازيم که در راه‌اندازي پارک هاي علم و فن‌آوري در کشورهاي در حال توسعه بايد مد نظر داشت.

اهميت تحولات تکنولوژيک در سالهاي اخير به اندازه‌اي بوده که دولت‌ها سعي در نظام‌مند کردن پروسه نو‌آوري داشته تا به نحوي ورودي فن‌آوري و خروجي رشد صنعتي را مديريت کنند. در اين رابطه دولت‌هاي مرکزي از ايجاد شهرک‌هاي مرتبط با اين گونه فعاليت‌ها، دو هدف را دنبال مي‌کنند:

  1. ارتقاء توان رقابتي صنايع يک کشور بويژه در فعايت‌هاي تکنولوژي بر " و دانش‌بر" در چارچوب سياست کلان اقتصادي متکي بر رشد
  2. بهبود توسعه منطقه اي از طريق زمينه سازي و معرفي صنايع جديد

در واقع مأموريت اصلي اين شهرک‌ها بستر سازي و ايجاد نظامي است که امکان شکل‌گيري و انتقال فن‌آوري‌هاي پيشرفته را به فعايت‌هاي صنعتي بهبود بخشد. منتهي از همين مأموريت، تعابير متفاوتي صورت پذيرفته که چکيده آنها را مي‌توان در الفاظ و واژه هايي که کشورهاي مختلف درمورد اينگونه شهرک ها به کار مي‌برند مشاهده کرد.

در واقع اين تعابير متفاوت، بيانگر رنگ و بويي است که اين پديده در بستر ساختاري و نهادين هر کشور پيدا کرده است. بعضي مراکز، تکيه بر چگونگي شکل گيري و ايجاد فن‌آوري‌هاي جديد داشته درحاليکه بعضي ديگر بکارگيري واشاعه گسترده اينگونه فن‌آوري‌هاي را محوري تلقي مي‌کنند. بعضي از شهرک‌ها، عملکرد ملي بلکه جهاني داشته و بعضي ديگر از عملکردي منطقه‌اي برخوردارند.

تعدادي از اين شهرک‌ها از مقياس بسيار بالا  از نظر وسعت جغرافيايي و بودجه‌هاي تخصيص يافته بهره مي‌برند. و بعضي مراکز نسبتاً کوچک و متمرکز روي فعاليت‌هاي کاملاً مشخصي بوده  و از بودجه محدودي استفاده مي‌کنند.

جذب واحد R&D شرکت‌هاي توليدي معظم براي بعضي شهرک‌ها کليدي است، در حاليکه برخي ديگر به ارائه و بردن خدمات فن‌آوري  به محل فعاليت واحدهاي کوچک و متوسط مشغولند. بعضي به ايجاد فن‌‌آوري تمايل دارند و برخي روي توليد تمرکز کرده‌اند.

شکل‌گيري شهرک‌هاي فن‌آوري پديده اي است بسيار غامض، پيچيده و چند و جهي که در برنامه ريزي و بهره برداري از آن مي‌بايست به نياز‌ها و اولويت هاي اقتصادي يک کشور، سطح توسعه يافتگي صنعتي، و ماهيت تلاش‌هاي فن آوري آن کشور توجه دقيق داشت.

آنچه کليدي است شکل گيري ارتباطات نمادين و يک نظامي است که بتواند روابط هم‌افزايانه را با توجه به ماهيت تلاش‌ها و سطح نيازهاي فن‌آوري کشور سازمان‌داده و نتايج اقتصادي حاصله از اشاعه و سرريز فن‌آوري‌ها را محک واقعي موفقيت بداند.

اين نحوه نگرش با کوشش هايي که در جهت ايجاد زمينه براي فعاليت هاي مبتني بر اختراع يا نو‌آوري افراد صورت مي‌پذيرد تفاوت اساسي دارد، چرا که بر تجاري بودن نتايج حاصله تأکيد داشته واز اين رو تلاش‌هاي تحقيقاتي و تکنولوژيکي که آينده تجاري نامعلومي دارد را محور فعاليتها قرار نمي‌دهد.

نکته کليدي ديگر آنست که توسعه اينگونه شهرکها يا پارکها زماني شتاب مي‌يابد که بصورت شبکه‌هايي پويا سازماندهي شود. شبکه هايي که از نقاط متعدد تماس و ارتباط، تقاطع‌هاي چند جانبه، جريانات اطلاعاتي و مبادلاتي چند سويه و ارتباطات گسترده فراملي و بين المللي  برخوردار باشند.

از اينرو بايد هشدار داد که طرح‌ها زماني موفع خواهند بود که قادر باشند شبکه هايي مرکب از چندين نوع ارتباطات هوشمند در سطوح ملي وبين المللي ايجاد کنند.

1 2 3 4 5


حركت به چپ
حركت به راست


پايگاه اطلاع‌رساني داوري

 
http://davary.com/SciencePush-TchnologyPark.aspx
 

پرتال معاونت فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فنآوري

 
http://techno.msrt.ir/Default.aspx?tabid=67
 

the NOVUM Research Park

 
http://www.novum.se/
 

پارك علم و فناوري پارس

 
http://www.fstp.ir/emag/no4/fno4_a1.htm
 

پارك فنآوري پرديس

 
http://www.techpark.ir/Parks/Farsi/News/Park-Law.h
 

شهرك فناوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/fanavari_Home.asp
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است