Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 5227                                               
الگوهاي ايجاد و گسترش پارك ها و مراكز رشد علم و فن آوري با مشاركت بخش تعاون
مقاله منبع
الگوهاي ايجاد و گسترش پارك ها و مراكز رشد علم و فن آوري با مشاركت بخش تعاون عنوان
الهام رحمانزاده نويسنده
1386/06/28 تاريخ

جهت خارج شدن از پوسته سنتي و قديمي كه يادگيري را صرفاً قابل حصول در كلاس‌هاي درس و ميزان دانايي حاصله را بر پايه درجه مدارك اخذ شده ارزيابي مي‌كند، پاركهاي علمي و فناوري در اين راه كمك شاياني مي تواند به ما بكند.

خلاصه
سايت وزارت تعاون مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان
1 2 3 4 5 6

  راهكار ها و الگوهاي ايجاد و گسترش پارك ها و مراكز رشد علم و فن آوري با مشاركت بخش تعاون

الهام رحمانزاده
(كارشناس بررسهاي آمار اقتصادي تعاوني ها – دفتر تحقيقات)


مقدمه

ميزان موفقيت هر جامعه، وابسته به توان دانش پژوهاني دارد كه درگير فرايند يادگيري هميشگي هستند. اگر توان آن را نداريم كه فردا را براي فرزندان خود به دلخواه بسازيم، شرط عقل است كه جوانان خود را براي زندگي در شرايط فردا آماده سازيم. لازمه اين امر خارج شدن از پوسته سنتي و قديمي است كه يادگيري را صرفاً قابل حصول در كلاس‌هاي درس و ميزان دانايي حاصله را بر پايه درجه مدارك اخذ شده ارزيابي مي‌كند ، پاركهاي علمي و فناوري در اين راه كمك شاياني مي تواند به ما بكند.

لغات كليدي: پارك علمي و فناوري ، مركز رشد ، نظام ملي نوآوري


پارکهاي علمي و فناوري در ايران

تقسيم نمودن فعالان فناوري و نوآوري کشور به سه دسته؛ دولت، دانشگاه و صنعت و تلاش براي برنامه ريزي و سياست گذاري بر اين اساس، امروزه از جايگاه ضعيف تري برخوردار است. چرا که برخي فعالان و اجزاي درگير در حوزه فناوري و نوآوري در کشور و نيز ارتباطات و عرفهاي ميان آنان فراتر از اين تقسيم بندي ساده است. از جمله رويکردهاي جديدي که در جهان در حوزه سياست گذاري و برنامه ريزي نوآوري و فناوري مورد اقبال قرار گرفته، نگريستن به اجزاي درگير در حوزه نوآوري و فناوري در يک سيستم کلانتر و وراي دولت، دانشگاه و صنعت است که به نظام ملي نوآوري شهرت يافته است.

در مورد سيستم (ملي) نوآوري نيز تعاريف زيادي ارائه شده است که در ذيل به چند مورد از آنها اشاره مي شود:

 شبکه اي از مؤسسات دولتي و خصوصي که فعاليتها و تعاملات آنها باعث شکل‌گيري، اصلاح و انتشار فناوريهاي جديد مي شود[1].
 عناصر و روابطي که درخلق، انتشار و استفاده از دانش جديد با هم تعامل دارند که با در درون مرزهاي يک جامعه قرار دارند و يا از درون يک جامعه نشأت گرفته اند[2] .

 مجموعه از مؤسسات که تعامل آنها، عملکرد نوآورانه شرکت‌هاي ملي را تعيين مي‌کند[3] .

مفهوم پارک

واژه پارک از نظر زبان شناسي ريشه اي مشترک با واژه‌هاي ((پارادايز)) و ((پرديس)) دارد و در همه زبانها بار عاطفي و تصور مقدسي از مکاني ايده آل براي آسايش، همنشيني، صحبت و بازي به ذهن متبادر مي سازد. در ترکيباتي چون پارک علمي، فناوري، پارک نوآوري و... يک تضاد معنايي نهفته است تضادي که ميان در هم آميختن نيازهاي نيروهاي مولد و کاري با تمايلات و نيازهاي ساکنان همراه با تصويري از معماري زيبا و چشم اندازي دلپذير وجود دارد[4].

2 – 13 – 1 تعاريف پارکهاي علمي و فناوري

1) پارك فناوري، يك توسعه مبتني بر مالكيت، در يك محيط فيزيكي با كيفيت بالا و پارك‌مانند است. آنها از مزاياي نزديكي به منابع مهم سرمايه معنوي، زيرساخت‌هاي مناسب و سياست‌هاي راهنمايي‌كننده، بهره‌مند مي‌شوند و شركت‌هاي مبتني بر فناوري و مؤسسات دولتي را در يك "محيط مديريت شده" حمايت مي‌كنند و بنابراين، تعامل، توسعه فناوري و رشد اقتصادي را تسهيل مي‌كنند[5].

2) يك پارك علمي سازماني است كه بوسيله متخصصين حرفه‌اي مديريت مي‌شود و هدف اصلي آن افزايش ثروت در جامعه از طريق ارتقاء فرهنگ نوآوري و رقابت در ميان شركت‌هاي حاضر در پارك و مؤسسات متكي بر علم و دانش است. براي دستيابي به اين هدف يك پارك علمي،جريان دانش و فناوري را در ميان دانشگاهها، موسسات تحقيق و توسعه، شركت‌هاي خصوصي و بازار، به حركت انداخته و مديريت مي‌كند و رشد شركت‌هاي متكي بر نوآوري را از طريق مراكز رشد و فرآيندهاي زايشي تسهيل مي‌كند. پارك‌هاي علمي همچنين خدمات ديگري با ارزش افزوده بالا همراه با فضاهاي كاري و تسهيلات با كيفيت بالا فراهم مي‌نمايند[6].

3) پارك فناوري: مجموعه‌اي است كه براي برقراري تعامل متعادل ميان منابع علمي و فناوري محلي مديريت مي‌شود تا بنيانهاي اقتصادي محلي را توسعه و بهبود بخشند. رسالت پارك فناوري ارتقاء توسعه محلي، تشويق بازسازي صنعتي و تسهيل نوآوريهاي صنعتي و تجاري است و فعاليتهاي آن بنيانهاي اقتصادي ناحيه‌اي را از طريق غني‌سازي فرهنگ فني و علمي منطقه و ايجاد ثروت و اشتغال تقويت مي‌كند[7].

4) پارك فناوري: مكاني است كه سازمانها و حرفه‌هاي مختلف از نظر فيزيكي در كنار هم قرار مي‌گيرند و يا بصورت مجازي به يكديگر متصل مي‌شوند تا به تمام يا برخي از اهداف زير دست يابند[7]:

1) افزايش اشتغال و حمايت از كارآفريني براي استقرار بهتر و سوددهي بالا.

2) سرمايه‌گذاري در تحقيق و توسعه بومي.

3) بهبود قابليت‌هاي آموزشي مهندسي و علمي دانشگاهها از طريق تحقيقات مشترك.

4) توسعه صنايع پيشرفته و جهت‌گيري شده بر مبناي فناوري از طريق تبديل نتايج تحقيقات به مشاغل زنده ي تجاري و انتقال فناوري.

5) يک پارک علمي سازماني است که در راستاي رسيدن به آرمانهاي زير قدم بر ميدارد:

 فراهم آوردن مجموعه اي از شركتهاي نوپا و مستعد در كنار هم براي? فعاليت در حوزه هاي فناوري پيشرفته.

 نزديك كردن واحدهاي فناوري و مراكز تحقيقاتي به وسيله متخصصان حرفه اي به دانشگاهها و سياست گذاران امر تحقيقات.
 ايجاد فضائي جهت خلق ايده و نيز تجاري كردن تحقيقات در زمينه نوآوري و به ثمر رساندن ايده هاي نوآورانه.
 كمك به فارغ التحصيلان دانشگاهي در ورود به بازار كار و ايجاد مشاغل متناسب با رشته هاي تحصيلي فارغ التحصيلان و آموزش آنها در جهت آشنائي با خلأهاي موجود در بازار كار [5].

1 2 3 4 5 6


حركت به چپ
حركت به راست


پايگاه اطلاع‌رساني داوري

 
http://davary.com/SciencePush-TchnologyPark.aspx
 

پرتال معاونت فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فنآوري

 
http://techno.msrt.ir/Default.aspx?tabid=67
 

the NOVUM Research Park

 
http://www.novum.se/
 

پارك علم و فناوري پارس

 
http://www.fstp.ir/emag/no4/fno4_a1.htm
 

پارك فنآوري پرديس

 
http://www.techpark.ir/Parks/Farsi/News/Park-Law.h
 

شهرك فناوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/fanavari_Home.asp
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است