Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 5872                                               
توسعه پارك‌ها و مراكز رشد فارس
گفت و گو منبع
توسعه پارك‌ها و مراكز رشد فارس عنوان
اميرعلي بينام نويسنده
1386/11/01 تاريخ

گفت و گو با آقاي دكتر به‌گزين درباره پارك علم و فناوري فارس

خلاصه
هفته‌نامه بازار كار مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

توسعه پارك‌ها و مراكز رشد فارس، نغمه ديار حافظ براي اشتغال فارغ‌التحصيلان

 اشاره:

كنفرانس پارك‌ها و مراكز رشد علم و فناوري روزهاي چهاردهم، پانزدهم و شانزدهم اسفندماه سال جاري در شيراز برگزار مي‌شود؛ به بهانه برگزاري اين كنفرانس، با دكتر سيد احمد به‌گزين رئيس پارك علم و فناوري استان فارس، گفتگويي داريم و مخاطبان را از حال و هواي توسعه كسب و كارهاي مركز رشدي در استان فارس آگاه مي‌كنيم.

مسوولان استان فارس با توجه به وجود پارك و مركز رشد فعال در شيراز، به ايجاد مراكز رشد در شهرستان‌هاي اين استان همت گماشته‌اند، شهرستان‌هايي كه هر كدام داراي ظرفيت‌ها و توانايي‌هاي ويژه‌اي براي توسعه كسب و كارهاي جديد و تبديل ايده‌هاي كارآفرينانه فارغ‌التحصيلان دانشگاهي به كار و محصول جديد هستند.

برگزاري كنفرانس پارك‌ها و مراكز رشد در اسفندماه سال جاري در شيراز بهانه‌اي شد تا درباره پارك علم و فناوري استان فارس بيشتر بدانيم؛ آقاي دكتر به‌گزين درباره پارك علم و فناوري فارس بيشتر برايمان صحبت بفرمائيد.

 درباره پارك‌هاي علم و فناوري و مراكز رشد، بحث‌هاي فراواني صورت گرفته است و در اينجا نيازي به طرح مجدد اين موضوع وجود ندارد. بحث عمده‌اي كه مي‌توان در اين زمينه مطرح كرد، تقويت بخش خصوصي از طريق ايجاد پارك‌ها و مراكز رشد و توسعه اقتصاد دانش بنيان است. چه اينكه پارك‌ها و مراكز رشد ابزاري در جهت رسيدن به اقتصاد دانش بنيان تلقي مي‌شود، البته تنها ابزار نيست.

ايجاد اين مراكز علاوه بر كمك به توسعه بخش خصوصي موجود، به رشد و توسعه بخش خصوصي جديد هم منجر مي‌شود و اين مباحث بطور كلان در اصل 44 پيش‌بيني شده است؛ بطور كلي بر اساس همين سياست‌ها، كه خوشبختانه در سال‌هاي اخير در كشور دنبال مي‌شود، پارك‌ها و مراكز رشد، از جمله پارك علم و فناوري استان فارس شكل گرفتند، كه هدف كلي اين است كه بخش دولتي تا حدودي از حوزه فعاليت اصلي اقتصادي دور شود و بخش دولت‌ها بيشتر سياست‌گذاري كند و بخش خصوصي وارد عرصه شود.

معاونت فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با همكاري ساير دستگاه‌هاي مرتبط، تلاش‌هاي زيادي را صورت داده است تا هم از طريق پارك‌ها و هم از طريق مراكز رشد كه متصدي ايجاد شركت‌هاي كوچك و نوپا هستند، اهداف مورد نظر را در اين زمينه محقق كنند.

در طول چند سال گذشته دوره‌ها و كارگاه‌هاي زيادي برگزار شده و هدف اين بوده مديران پارك‌ها و مراكز رشد بتوانند خودشان را با مباحث جديد كسب و كار و بطور كلي مباحث كارآفريني آشنا شدند و بتوانند در مجموعه‌هاي خود اين ديدگاه را پرورش دهند. جالب اينكه شروع كار اكثر پارك‌هاي علم و فناوري با ايجاد مراكز رشد، شروع شد، مراكز رشدي كه عمدتاً ICT بودند و اين بدليل حمايت تكفا و وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات از مراكز رشد آي سي تي بود.

ما نيز ابتدا مجوز مركز رشد ICT را دريافت كرديم ولي با توجه به استعدادها و ظرفيت‌هاي فراوان منطقه، درخواست مجوز مركز رشد ما نيز به مركز رشد واحدهاي فناوري تغيير نام يافت. با توجه به اينكه پارك علم و فناوري و مركز رشد واحدهاي فناوري در شيراز فعال است، سياست و استراتژي ما، ايجاد مراكز رشد در ساير شهرستان‌هاي استان فارس است كه اولين مركز رشد ما در شهرستان جهرم راه‌اندازي مي‌شود. خوشبختانه شهرها و شهرستان‌هاي اطراف شيراز زمينه‌هاي بسيار مساعدي براي ايجاد مراكز رشد دارند و ما تلاش مي‌كنيم از اين زيرساخت‌ها براي توسعه حركت پارك‌ها و مراكز رشد در سطح استان استفاده كنيم.

ما معتقديم راه‌اندازي مراكز رشد در شهرستان‌ها ابزاري براي توسعه بومي و منطقه‌اي است و بايد از تمام امكانات و ظرفيت‌هاي منطقه‌اي براي ايجاد مراكز رشد استفاده كنيم، حداقل توقع ما هم در درجه اول اين است كه فضاي مورد نياز براي استقرار مركز رشد از سوي مسوولان و مردم محلي در اختيار ما قرار بگيرد. ايجاد پارك‌ها و مراكز رشد در حال حاضر مثل ايجاد مدرسه و دانشگاه حائز اهميت است،چه اينكه مهمترين مسئله كشور نيز پرداختن به موضوع كارآفريني و اشتغال است.

همچنين نكته‌اي كه قابل اهميت است، تقاضا از سوي فارغ‌التحصيلان صاحب ايده براي ورود به مراكز رشد در استان فارس بسيار بيشتر از انتظار ما بوده و اين امر مي‌طلبد ما توجه بيشتري به توسعه مراكز رشد داشته باشيم؛ جالب است بدانيد در فراخوان اوليه براي پذيرش شركت‌هاي صاحب ايده متشكل از فارغ‌التحصيلان در شهرستان جهرم، بيش از 50 مورد تقاضا وجود داشت.

سراغ شهرستان استهبان هم رفته‌ايم و در حال حاضر به دنبال تعيين جا و مكان مناسب براي ايجاد مركز رشد هستيم- همچنين شهرستان لارستان موقعيت ممتازي براي ايجاد مركز رشد دارد و دانشگاه آزاد اسلامي شهرستان لارستان اعلام آمادگي كرده تا همه امكانات و فضاي لازم براي ايجاد مركز رشد در اختيار ما قرار دهد. به نظر مي‌رسد در اين راستا نيز همكاري دانشگاه‌هاي دولتي و آزاد در جهت ايجاد و توسعه كسب و كار از طريق راه‌اندازي مراكز رشد جالب باشد. براي ايجاد مراكز رشد در شهرستان‌هاي مرودشت و كازرون هم بحث‌هايي داشتيم.

 در حال حاضر چه تعداد شركت در پارك علم و فناوري فارس و مراكز رشد وابسته به آن فعاليت دارد؟

 با توجه به زمينه مساعد براي توسعه مراكز رشد، بيشتر شركت‌هاي پذيرش شده، مركز رشدي هستند و در واقع بيش از 40 شركت متشكل از فارغ‌التحصيلان دانشگاهي در مراكز رشد ما مستقر هستند و 25 شركت ديگر نيز در پارك علم و فناوري استقرار دارند. در حال حاضر نيز دهها شركت متقاضي حضور در پارك و مركز رشد هستند ولي به دليل كمبود جا و فضا، امكان پذيرش وجود ندارد. لذا از مسوولان مي‌خواهيم كه بحث فضاي فيزيكي را نه تنها براي توسعه پارك‌ها و مراكز رشد در استان فارس بلكه در كل كشور جدي بگيرند ، در حال حاضر بيش از 600 فارغ‌التحصيل دانشگاهي صاحب ايده در قالب تيم‌ها و هسته‌هاي كارآفرين در اين مراكز فعاليت دارند.

 استان فارس هم بدليل صنايع الكترونيك و هم دانشگاه و جهاد دانشگاهي فعال و معتبر و كتابخانه علوم و تكنولوژي و ساير موقعيت‌هاي منطقه‌اي از جمله نزديكي به خليج فارس و همچنين همجواري با خوزستان و ... مي‌تواند نقش محوري در بحث علم و فناوري داشته باشد، چه سياست‌ها و برنامه‌هايي براي استفاده بهتر از اين موقعيت‌ها وجود دارد و آيا به صرف كمبود فضا و جا مي‌شود از اين موقعيت‌ها و ظرفيت‌هاي ممتاز استاني و منطقه‌اي براي توسعه اقتصادي و اجتماعي چشم‌پوشي كرد؟

خوشبختانه استان فارس پتانسيل‌هاي فراواني براي توسعه دارد كه يكي از آن‌ها صنايع الكترونيك است. استان فارس به عنوان قطب علمي كشور هم محسوب مي‌شود؛ كتابخانه منطقه‌اي علوم و تكنولوژي فارس به عنوان يكي از تامين‌كنندگان اطلاعات علمي كشور و حتي كشورهاي اطراف نقش موثري را ايفا مي‌كند. فارس به عنوان قطب پزشكي كشور نيز محسوب مي‌شود. اين استان همچنين در نزديكي صنايع نفت و گاز و منطقه پارس جنوبي قرار دارد و اين منطقه مي‌تواند نقش موثر و بالقوه‌اي براي پارك‌ها و مراكز رشد استان باشد تا محورهاي كاري خود را به اين سمت و سو هدايت كنند.

بحث توريسم يكي ديگر از جذابيت‌هاي استان است و مي‌توانيم فارغ‌التحصيلان و افراد صاحب ايده در پارك‌ها و مراكز رشد را به اين سو هدايت كنيم و حتي بحث‌هايي داريم كه در صورت ممكن، مركز رشد توريسم را در استان ايجاد كنيم.

ما به عنوان پارك علم و فناوري فارس در اكثر كارگروه‌ها و شوراهاي مرتبط عضو هستيم و هدف ما توسعه ارتباطات بين سازماني براي استفاده از امتيازات و موقعيت‌هاي موجود براي توسعه پارك‌ها و مراكز رشد است خوشبختانه استانداري‌ها و فرمانداري‌ها، توجه خوبي به اين موضوع دارند و اين امكان براي ايجاد و راه‌اندازي پارك‌ها و مراكز رشد براي استقرار شركت‌ها و واحدهاي دانش بنيان فراهم مي‌شود.

با توجه به اينكه كنفرانس پارك‌ها و مراكز رشد علم و فناوري در اسفندماه سال جاري در شيراز و به ميزباني پارك علم و فناوري فارس برگزار مي‌شود، درباره اهداف و برنامه‌‌هاي اين كنفرانس هم براي مخاطبان صحبت كنيد؟

 چهارمين كنفرانس ملي پارك‌ها و مراكز رشد علم و فناوري روزهاي 14 و 15 و 16 اسفندماه توسط پارك علم و فناوري فارس در شيراز برگزار مي‌شود، شعار اصلي اين كنفرانس توسعه مبتني بر دانايي با تكميل زنجيره ايده تا محصول است. مهمترين موضوعات كنفرانس نيز شامل نقش پارك‌ها و مراكز رشد در استفاده از نخبگان در جهت توسعه فناوري، عوامل و معيارهاي موفقيت پارك‌ها و مراكز رشد علم و فناوري، ارائه تجربيات موفق پارك‌ها و مراكز رشد علم و فناوري در ساير كشورها، چالشهاي فراروي ايجاد و توسعه پارك‌ها و مراكز رشد علم و فناوري در كشور، فرايند حمايت از مالكيت معنوي در توسعه واحدهاي فناور مستقر در پارك‌ها و مراكز رشد، روش‌هاي تجاري‌سازي نتايج تحقيقات و ... است.

دكتر خلف مدير مركز رشد واحدهاي فناوري استان فارس نيز مي‌گويد: مجوز مركز رشد فارس ديماه 1381 اخذ شده است و در مهرماه 1382 اين مركز راه‌اندازي شده است و بايد اشاره كنم.

يكي از مشكلات اين مراكز فضاي فيزيكي براي استقرار واحدها و تيم‌هاي فارغ‌التحصيل دانشگاهي است. مدير مركز رشد واحدهاي فناور استان فارس با اشاره به اينكه استان فارس از هر جهت براي توسعه شركت‌هاي نوپاي متشكل از فارغ‌التحصيلان و توسعه كسب و كارهاي خصوصي مساعد است، ادامه مي‌دهد:

اين استان يكي از استانهايي است كه ميزان بيكاري فارغ‌التحصيلان دانشگاهي بسيار بالاست و همين موضوع مي‌طلبد كه ما توجه ويژه‌اي به توسعه پارك‌ها و مراكز رشد به عنوان ابزاري براي اشتغال و كارآفريني فارغ‌التحصيلان باشيم.

وي درباره موفقيت شركت‌هايي كه توسط تيم‌ها و هسته‌هاي فارغ‌التحصيل دانشگاهي به ثمر نشسته مي‌گويد: خوشبختانه اغلب اين شركت‌ها موفق هستند و قراردادهاي خوبي را با بخش‌هاي مختلف منعقد كرده‌اند.

دكتر خلف تجربه مراكز رشد را براي توسعه كسب و كارهاي فارغ‌التحصيلان دانشگاهي يكي از تجارب موفق جمهوري اسلامي بويژه در سال‌هاي اخير عنوان مي‌كند و مي‌گويد: حمايت از اين مراكز در جهت توسعه فضاي فيزيكي و عمراني ضروري است و مي‌تواند بيش از پيش زمينه اشتغال فارغ‌التحصيلان را فراهم نمايد.حركت به چپ
حركت به راست


پايگاه اطلاع‌رساني داوري

 
http://davary.com/SciencePush-TchnologyPark.aspx
 

پرتال معاونت فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فنآوري

 
http://techno.msrt.ir/Default.aspx?tabid=67
 

the NOVUM Research Park

 
http://www.novum.se/
 

پارك علم و فناوري پارس

 
http://www.fstp.ir/emag/no4/fno4_a1.htm
 

پارك فنآوري پرديس

 
http://www.techpark.ir/Parks/Farsi/News/Park-Law.h
 

شهرك فناوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/fanavari_Home.asp
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است