Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 6436                                               
گفت و گو منبع
مصاحبه با آقاي هژبر(موسسه پوران پژوهش) عنوان
نويسنده
1386/02/17 تاريخ

مصاحبه با آقاي هژبر مدير موسسه پوران پژوهش

خلاصه
سايت كارآفريني مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

نام: آقاي هژبر   

نام شرکت: موسسه پوران پژوهش

نام محصول: خدمات آموزشي کارشناسي ارشد 

تحصيلات: فوق ليسانس آمار

 

روياهاي کودکي ام بيشتر در زمينه اشتغال بود که مي خواستم شغلي داشته باشم که تقريباَ مرتبط با علوم باشد ولي هيچ وقت فکر نمي کردم که يک بازاري موفق شوم، بسيارعلاقه داشتم که در رشته  مهندسي مکانيک تحصيل  کنم و هنوز هم اين آرزو را تقريباً دارم که درآينده يک مهندس مکانيک  شوم. در زمينه علم و دانش همواره الگوي  من ابوعلي سينا بوده که سريال و فيلمي که مربوط به ايشان بود با علاقه دنبال مي کردم  و درمسائل مذهبي حضرت علي براي من بهترين الگو محسوب مي شد متأسفانه مادرم را در سن 4 سالگي از دست دادم و طبيعي است که درهر شرايطي هم باشم نمي توانم اين فقدان را جبران کنم ولي ازلحاظ مالي مشکلي نداشتيم واز لحاظ مادي تأمين بوديم اما روحيه پدرم طوري بود که اعتقاد داشت بچه ها بايد روي پاي خودشان بايستند. بعد از گرفتن ديپلم در سال 68 به دانشگاه فردوسي  مشهد رفتم  و در همان ترم اول تصميم گرفتم زندگي مستقلي داشته باشم وشروع به کسب در آمد کردم  و به دليل روحيه ي استقلال طلبي که از کودکي در وجودم بود بيشتر دوست داشتم که رهبري و مسئوليت کارها را خودم بدست بگيرم.  در کودکي  در جمع هاي دوستانه که شرکت مي کردم اگر در آن جمع احساس مي کردم که پايين تر از ديگران قرار دارم  سعي مي کردم که خودم را به حدي برسانم که از آنها پايين تر نباشم.

فکر مي کنم وقتي که کاري را شروع مي کنم،  جديت و پشتکارفراوان دارم يعني تلاش زيادي مي کنم که کارها را به بهترين شکل انجام دهم. البته اين مطلب به اين معنا نيست که من هر کاري را که شروع کرده ام به اتمام رسانده باشم  اول اينکه اگر کارها را با وسواس زياد انجام دهم از ادامه آن باز مي مانم، دوّم اين که در شرايط سخت دوست دارم کارهاي زيادي را به عهده بگيرم  يعني تمام زحمت و بار کار را به تنهايي به دوش کشم واين طبيعي است که انسان به تنهايي قادر به انجام همه ي کارها نيست. به همين دليل است که کارهاي ناتمام زيادي داشته ام.  کل شکستهايي هم در زندگي داشته ام ولي خيلي خوشحالم که عکس العمل من درمقابل شکستها هميشه عکس العمل خاص ومناسبي بوده وفقط از خدا مي خواهم که بدهکار نباشم، چون تحمل بدهکاري را ندارم ولي اگر به صفرهم  برسم خيلي طبيعي  برخورد مي کنم،  زيرا به سفارش حضرت علي بزرگترين سرمايه، عقل است اگر من همه دارايي خود را از دست بدهم باز هم خدا را شکر مي کنم که مي توانم از عقلم استفاده کنم و دوباره مي توانم از نو شروع کنم .

کارمن ازآنجا شروع شد که حدوداً در سال 74 وارد يک مؤسسه آموزشي شدم که در بخش دبيرستان فعاليت مي کرد و  من مسئوليت بخشي از آنجا را در اختيار گرفتم، در آن بخش بيشتر به کارهاي پژوهشي  وآماري مي پرداختند و بعد هم در بخش ديگري که در زمينه کنکور سراسري فعاليت مي کرد وارد شدم درآنجا هم سه يا چهار ماه  بيشتر فعاليت  نکردم که اين فکر به ذهنم رسيد که کلاسهاي کنکور فوق ليسانس را راه اندازي نمايم البته قبل از من در جهاد دانشگاهي و دانشگاه علامه طباطبايي تهران کلاسهاي کنکوربرگذار مي شد ولي اين کلاسها  بصورت خصوصي،ودرمؤسسات، برگذارنمي شد. فکر تاسيس کلاس هاي خصوصي به ذهن من رسيد،  شايد ظاهراَ اين يک فکر معمولي باشد ولي  با توجه به اينکه تعداد دانشجويان معمولاً خيلي کمتراز دبيرستان بود و درسهايي که براي دانشجويان مي بايست آموزش داده مي شد  خيلي متنوع تر و بيشتر از درسهاي دبيرستاني بود و ديگر اينکه براي دبيرستان مي بايست يک دبير استخدام کرد که تدريس کند اما براي دانشگاه بايد يک استاد دانشگاه مي بود،  اين نيز کاري بسياردشوار بود، اين سه ويژگي نظريه کار کردن در اين بخش را بصورت خصوصي، غير ممکن  مي ساخت  و شايد نکته جالب اين بود که باوجود اين مشکلات  باز اين کار را انجام دادم، چون در آن زمان در دانشگاه آزاد در  رشته هاي مديريت وحسابداري تدربس مي کردم  و متوجه شدم که اغلب دانشجويان علوم انساني در درس رياضيات و آمار و زبان ضعيف هستند در نتيجه به اين فکر افتادم که حد اقل بر روي اين سه درس کار کنم . چون اولاَ تعداد دانشجوياني که دراين درس ضعيف هستند زياد بود ثانياََ چون که آمار ورياضي هم تدريس مي کردم،با اساتيد آشنايي و دسترسي داشتم و ازاين لحاظ در تدريس وپيدا کردن استاد مشکلي نداشتم. درس هاي مديريت مالي و اقتصاد خرد و کلان درس هاي مورد تقاضا بودند که اين امر باعث شد ايده را پخته تر و کلي تر کنيم و کليه ي دروس مديريت و حسابداري را تدريس کنيم.

دوستاني نيز در اين کار به من کمک کردند. اساتيد را از دانشگاه آزاد آورديم و آنها به واسطه دوستي و با حق التدريس کم به من کمک کردند. منابع مالي را هم صاحب مؤسسه اي که در آن کار مي کردم سرمايه را در اختيار ما گذاشت و قرار شد سود را با هم تقسيم کنيم که البته خيلي ناچيز بود و مشکل تبليغات را هم با يکي دو تن از دوستان و برادرم و حتي خودم حل کرديم.

ما الان تقريباًحدود 6 سال است که دراين زمينه فعاليت مي کنيم، حدود دو سال در مؤسسه ايران سنجش فعاليت کردم که با توجه به قراري که با رئيس مؤسسه گذاشته بوديم بنا بود اين کار را در يکي از ساختمانهاي آن مؤسسه که کمتر مورد استفاده آنها  قرار مي گرفت شروع کنيم،  و در مورد سر مايه هاي ديگر مثل تبليغات و سرمايه هاي حاشيه اي مثل آب، برق، تلفن و غيره هم مؤسسه ايران سنجشَ به ما کمک کرد به اين اميد که اين کار رونق بگيرد و سود داشته باشد.  بعد از گذشت دو سال صاحب مؤسسه علاقه اي به ادامه کار نشان نداد در نتيجه تغييرمکان داديم و مؤسسه اي را به نام پوران پژوهش ثبت کرديم. مي توان گفت که از همان سال، به سود آوري رسيديم . در سال اول تاًسيس، هزينه هاي زيادي را متحمل شديم  و چيزي حدود 3 ميليون تومان به طريق مختلف قرض کرديم، پس از رونق گرفتن اين کار، به جايي رسيد که  مقدار پولي که قرض کرده بوديم را برگردانديم چيزي حدود سه ميليون تومان هم براي ما سود داشت .

در اين مدت  به دو مشکل برخورد کرديم که يکي از مشکل ها هنوز باقي است هنوز برقراراست ولي ديگري مرتفع شده است .درابتدا وقتي  که حدود دو سه ميليون سرمايه گذاري کرديم دائما در اين فکر بوديم که اگر اين سرمايه رااز دست بدهيم، ضربه سختي به ما مي خورد به همين دليل محتا طانه عمل مي کرديم. يکي هم مجوز برگذاري کلاسهاي کنکورکار شناسي ارشد بود که متأسفانه چون آموزش عالي مرجعي تا به حال نداشته که به برگزاري اين کلاسها رسيدگي کند و براي ما مشکل ساز شده است.  مؤسساتي هم که تابه حال در اين زمينه فعاليت کردند بدون مجوز، فعاليت کرده اند و هيچ مؤسسه اي در اين زمينه مجوز آموزش عالي را ندارد و اين بزرگترين مشکل ما محسوب مي شود. ما حدود17-18 نيرو داريم که  از طريق اين مؤسسه کسب روزي مي کنند و14-15 استاد که با ما ارتباط دارند و خيلي وقتها دوستان ما اظهار داشته اند که در اينجا خيلي بيشتر از يک دانشگاه آزاد به اساتيد رسيدگي مي کنند و حق التدريس بيشتري به آنها پرداخت مي شود. با اين حال ما هميشه اين خطر را پشت گوش خود حس مي کنيم که وزارت علوم ممکن است خيلي ساده و بي مسئوليت و بي تعهد اعلام کند،  بايد کار خودتان را تعطيل بکنيد و اين بزرگترين مشکل است که ما هميشه از آن نگران هستيم سال اول و دوم از لحاظ مالي مشکل نداشتيم چون تأمين مالي ما با مؤسسه ايران سنجش بود. ولي با لطف خدا تلاش ما هم به نتيجه رسيد.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است