Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 7302                                               
مقاله منبع
چشم‌انداز 20 ساله مناطق روستايي كشور عنوان
محمدرضا ميرزااميني نويسنده
1386/04/03 تاريخ

شكل‌گيري يك جامعه‌ي روستاييِ دانش‌بنيان در بستر يك جامعه‌ي اطلاعاتيِ شكوفا و مستعد كارآفريني

خلاصه
انديشگاه شريف مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...

مقدمه

روزي يك جوانِ مدعيِ پهلواني براي خالكوبي به حمام رفت تا نقش شيري ژيان را بر بدنش حك كنند. طراح از هر كجاي شير كه شروع مي‌كرد جوان در اثر درد زياد و تحملِ كمِ خود, از او مي‌خواست كه از جاي ديگري از شير آغاز كند.

بالاخره استاد طراح, اصل موضوع را دريافت و در حالي كه او را ترك مي‌كرد گفت: ”جوان! شيرِ بدون سر و يال‌وكوپال و اِشكم و دم نداريم! برو و به خودت زحمت بيهوده نده!“. يك جامعه نيز از بخش‌هاي مختلفي تشكيل شده است كه نمي‌توان بدون توجه به هريك از آن‌ها به ايجاد يك كشور شكوفا و موفق اميد داشت.

مناطق روستايي, چادرنشينان و حاشيه‌نشينان شهرها هم همگي جزيي از بدن اين شير هستند كه نمي‌توان بدون توجه جدي به آنان و رفع مشكلات امروز و فرداي آنان, توفيقي در پهلواني داشت.

بعلاوه پيشرفت همه‌جانبه جامعه نيز ضرورتي اجتناب‌ناپذير است: نمي‌توان كشوري داشت كه بخشي از آن در قرن بيست‌ويكم زندگي مي‌كنند و بخش ديگر در قرن نوزدهم سير مي‌كنند.

همانگونه كه برنامه‌ريزي‌هاي مختلفي براي مناطق شهري انجام مي‌شود (هرچند بعضاً ناكافي و غيراثربخش هستند), مناطق روستايي و دورافتاده نيز نيازمند توجه اصولي و برنامه‌ريزي آينده‌نگرانه هستند.

خوشبختانه چندصباحي است چشم‌انداز 20 ساله كشور تدوين گرديده است كه در آن ”تبديل‌شدن به برترين قدرت منطقه در تعاملي مقتدرانه و عادلانه با كل جهان“ به عنوان تصوير مطلوب آينده ما برگزيده شده است.

مطالعه كشورهاي مختلف, همراه با پژوهش‌هاي متعدد انجام‌شده, در كنار فعاليت‌هاي آينده‌پژوهي گسترده, حاكي از آن است كه تحقق چنين چشم‌اندازي تنها در سايه شكل‌گيري ”جوامع دانش‌بنيان و يادگيرنده“ ممكن مي‌شود.

آنچه مسلم است بيان اين واقعيت است كه ما امروز توانمندي‌ها و الزامات موردنياز براي تبديل‌شدن به يك جامعه دانش‌بنيان ويا يادگيرنده را نداريم و فاصله زيادي با چنين چشم‌اندازي داريم؛ اما همين‌جا بايد اين مساله را نيز درك كرده و كاملاً بپذيريم كه براي بقا و شكوفايي (در يك فرصت 20 ساله) چاره‌اي جز اين هم نداريم! هم‌اكنون كشورهاي زيادي به اين رؤيا نزديك شده‌اند و ”جامعه اطلاعاتي“ (به عنوان بستر و زيرساخت آن) در بسياري از اين كشورها در حال تكميل‌شدن است.

آنچه امروز بايد بدان بپردازيم پاسخ به اين سوال است كه ”چگونه مي‌توانيم در فرصت باقي‌مانده به چنين حد از پيشرفت و توسعه‌يافتگي دست يابيم؟“. قطعاً در شرايطي كه هر روز فشارهاي حاصل از رقابت, عرصه را تنگ‌تر مي‌نمايند بايد بگونه‌اي جدي, اميدوارانه و خلاقانه به كشف راه‌حل‌ها بپردازيم و بكوشيم چنين چالش‌هايي را به فرصت‌هايي گرانقدر براي خود, تبديل نماييم.

شكل‌گيري جوامع اطلاعاتي شهري و روستايي كشور (كه از مسير تكميل و تكامل زيرساخت‌هاي ارتباطاتي كشور مي‌گذرند) ديگر از حالت يك ايده تجملي خارج شده‌اند و به يك الزام و ضرورت بنادين تبديل گشته‌اند.

تغيير ماهيت فضاي اقتصادي و كسب‌وكاري آينده دركنار شكل‌گيري مشاغل نوين دانشي در آينده, كشوري همچون ما را كه با چالش اساسي بيكاري و وجود نيروهاي غيرمتخصص و غيركارآفرين مواجه است, بيش از ديگران در معرض خطر قرار مي‌دهد.

در اين مقال كوتاه تنها برآنيم تا تصويري مطلوب از آينده همراه با خطوط كلي حركت را بيان داريم. باشد كه مطالعات و بررسي‌هاي گسترده‌تر و عميق‌تر, برنامه دقيق و جامع حركت را شفاف‌تر و اجرايي‌تر بيان دارند. به همين علت تعاريف, مباحث و تحليل‌ها بسيار خلاصه بيان مي‌شوند. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است