Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 5579                                               
هفت عادت مشابه در شرکت‌هاي ناکارآمد
دانستني منبع
هفت عادت مشابه در شرکت‌هاي ناکارآمد عنوان
توفيق وحيدي آذر نويسنده
1386/09/19 تاريخ

شرکت‌هاي بسياري هستند که به ظاهر سرپا ديده مي‌شوند و تصور مي‌کنند که در حال پيشرفت هستند. ولي اين شرکت‌ها، حتي در صورت داشتن وضعيت مالي مناسب، فشار زيادي را از نظر روحي بر کارمندان خود وارد مي‌کنند.

خلاصه
روزنامه همشهري مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

ما در زندگي حرفه‌اي به لحظه‌اي مي‌رسيم که در آن از خود مي‌پرسيم: شرکت ما چگونه مي‌تواند رشد کند؟

شرکت‌هاي بسياري هستند که به ظاهر سرپا ديده مي‌شوند و تصور مي‌کنند که در حال پيشرفت هستند. ولي اين شرکت‌ها، حتي در صورت داشتن وضعيت مالي مناسب، فشار زيادي را از نظر روحي بر کارمندان خود وارد مي‌کنند، شرکت‌هايي که داراي فشارهاي اقتصادي يا روحي بر روي کارکنان خود هستند، از نظر حس سازماني داراي عناصر و الگوهاي رفتاري مشترک مي‌باشند.

«بله قربان»

در اين سازمان‌ها، مديريت سازمان تنها مي‌خواهد کلمه «بله» يا به عبارت ديگر «چشم» را بشنود، مديريت در اين سازمان‌ها متزلزل بوده و از اين مي‌ترسد که افراد ديگر با هوش‌تر و با ايده‌هاي نو باشند. بنابراين بازيکن يک تيم بودن به معني موافق بودن با آن افراد فرض مي‌شود، همه بايد در تيم بازي کنند.

«ظاهر فراتر از ماهيت است»

اين شرکت‌ها پنج عضو عالي رتبه و توانمند سازمان را يک ماه در يک اتاق جمع مي‌کنند تا تدارک سخنراني يک ساعته‌اي را براي يک مقام بلند‌پايه يا يک مهمان، آماده كنند و حتي يک هفته قبل از سخنراني، وقت زيادي  صرف بحث در مورد رنگ‌هاي زمينه پاور پوينت مي‌شود.

«من بايد معلم ادبيات و زبان مي‌شدم»

در بازنگري اکثر اسناد و گزارشات، دستور زبان، اندازه فونت و سبک و شيوه شماره بندي صفحه مد نظر است گرچه اين موارد نکات مهمي است، اما نسبت به بحث در مورد محتوا، در رتبه بعدي قرار دارند.

«من گروه‌هاي کاري بزرگ را دوست دارم»

در اين شرکت‌ها، گروه‌هاي بزرگ کاري کليد  انجام هر کاري هستند. اين سازمان‌ها تصور مي‌کنند که در هر تصميم‌گيري، بايد يک گروه 30 نفري يا بيشتر شرکت داشته باشد و تنها بعد از گذشت مدت زمان بسيار و شنيدن نظرات همه افراد و بحث در مورد همه آنها، امكان نيل يک نتيجه نهايي ميسر است.

«همه چيز بايد به نفع من باشد»

سياست‌هاي سازماني، بخشي از حيات سازمان به شمار مي‌روند که در ذات خود، نه خوب هستند و نه بد. در شرکت‌هاي خاص، هر تصميمي به اين شيوه بررسي مي‌گردد که در اين تصميم چه سودي براي من وجود دارد و سپس در غير اين صورت، چگونه مي‌توانم اين کار را به گردن ديگري بيندازم.

«من يک مهندس هستم»

در اين نوع سازمان‌ها، مديريت ارشد سازمان نه تنها مي‌خواهد داده‌ها و اطلاعات پردازش شده را ببيند، بلکه مي‌خواهد اطلاعات خام را نيز در دسترس داشته باشد. هيچ‌گونه مسير و تفکر استراتژيکي در اين شرکت‌ها وجود ندارد و هر کس تا حد ممکن محافظه‌کارانه عمل کرده و به مهارت بازي دست مي‌يابد، زيرا که آتش بازي و توپ بازي بسيار سرگرم کننده‌تر است و در نهايت افراد سطح بالا در کارهاي پايين تر و فاقد  ارزش درگير مي‌شوند.

«هيچکس به ما چيزي نگويد»

ارتباطات در اغلب سازمان‌ها يکي از بزرگترين مشکلات درون سازماني به شمار مي‌رود. يافتن سطح و موضوع مناسب براي هر  ارتباطي بسيار مشکل مي‌نمايد. از طرف ديگر، در اين سازمان‌ها، افراد خود نمي‌توانند ارتباطي برقرار کنند و در نهايت در اين سازمان‌ها، هيچ کس نمي‌داند چه چيزي در درون سازمان با ارزش و مهم است. فرهنگ‌هاي سازماني بايد متناسب با نيازهاي رقابتي و محيطي باشد، با تغييرات شرايط و وضعيت محيطي و اجتماعي و رقابت، مشکلات فزاينده‌اي به‌وجود مي‌آيند و هنجارهاي قبلي سازماني نمي‌تواند پاسخگوي نيازهاي جديد باشند. مديريت بايد همواره آينده‌نگر و شرايط‌نگر باشد و بخواهد که فرهنگ سازماني را در جهت برآوردن نيازهاي روز توسعه دهد.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است