Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 5320                                               
كارآفرينان جوان اروپايي جهاني مي‌انديشند
دانستني منبع
كارآفرينان جوان اروپايي جهاني مي‌انديشند عنوان
محمد علي آذري نيا نويسنده
1386/12/06 تاريخ

روند جديدي كه طي يك دهه گذشته در ساختار كارآفريني اروپا مشاهده مي‌شود يعني ظهور كسب وكارهاي مبتني بر تكنولوژي اطلاعات زمينه را براي اميدواري جوانان با امكانات مالي كم يا متوسط به آغاز فعاليت اقتصادي مستقل افزايش داده است.

خلاصه
روزنامه سرمايه 86/12/06 مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

در اتحاديه اروپا كه از 27 كشور تشكيل شده است 23 ميليون شركت كوچك و متوسط در حال فعاليت هستند و 120 ميليون نفر در آن ها كار مي كنند.

روند جديدي كه طي يك دهه گذشته در ساختار كارآفريني اين قاره مشاهده مي شود يعني ظهور كسب وكارهاي مبتني بر تكنولوژي اطلاعات زمينه را براي اميدواري جوانان با امكانات مالي كم يا متوسط به آغاز فعاليت اقتصادي مستقل افزايش داده است. كارآفريني مرز ندارد.

اگر چه طي پنج دهه گذشته ايالات متحده مركز كارآفريني جهان محسوب مي شده اما اروپايي ها با درك نياز به مشاركت جوانان با هر نوع توانايي در امر كارآفريني به تدريج در اين زمينه به رقابت با ايالات متحده و آسيا مي پردازند. ويژگي اصلي كارآفريني در قاره اروپا وجود تعداد بسيار زياد شركت هاي كوچك است.

اين شركت ها بخش بزرگي از توليد ناخالص داخلي اروپا را تشكيل مي دهند و از ديد كارشناسان فقدان آن ها تاثير منفي بسيار زيادي بر اقتصاد، اشتغال و امور اجتماعي قاره اروپا خواهد داشت.

نكته قابل تامل در مورد تاسيس كسب و كارها در اروپا اين است كه شركت هاي بزرگ اين قاره از چند سال پيش برون سپاري فعاليت هاي خود را آغاز كرده اند. به همين دليل مي توان گفت نسل جوان و تحصيلكرده چاره اي جز حركت مستقل اقتصادي ندارند، اما كارشناسان معتقدند اروپايي ها هنوز هم در مقايسه با هم قطارهاي خود در آسيا و آمريكا ريسك پذيري كمتري دارند.

به نظر مي رسد فرهنگ كارآفريني آن ميزان كه بايد در اين قاره رشد نكرده است. يكي از دلايل اين امر رشد ناكافي زيرساخت هاي حمايتي براي شركت هاي تازه تاسيس است.

براي مثال در قاره اروپا تنها در بخش غربي در تعدادي از كشورها خدمات مشاوره اي براي افراد متقاضي كارآفريني وجود دارد. همچنين بسياري از بانك ها بخش ارزيابي ريسك وام دهي ندارند در نتيجه جوانان براي تامين مالي پروژه هاي اقتصادي خود با دشواري هاي زيادي روبه رو هستند كه انگيزه آن ها را براي شروع و ادامه كارها كاهش مي دهد. البته براي گروهي نوظهور از جوانان مستعد و خلاق اين موانع چندان بزرگ محسوب نمي شود.

در اين جا نقش دولت ها در تدوين مقررات لازم و فرهنگ سازي از اهميت خاصي برخوردار است. در اقتصادهاي بزرگ اروپا از جمله آلمان، فرانسه و انگلستان از مدت ها پيش دولت ها برنامه هايي را در زمينه آموزش شيوه هاي كارآفريني آغاز كرده اند زيرا از پتانسيل اشتغالزايي شركت هاي كوچك و متوسط آگاه شده اند.

كميسيون اروپا از 27 كشور عضو اتحاديه اروپا خواسته است كه متون درسي در دبيرستان ها، دروس مبنا و اوليه را در زمينه كارآفريني بگنجانند و در كارگاه هاي عملي، دانش آموزان را با موانع و مزاياي كارآفريني آشنا كنند.

اين اقدام آگاهي افراد را براي فعاليت اقتصادي آتي بسيار افزايش مي دهد و ضريب خطا را براي آن ها پايين مي آورد. از پيش چنين برنامه هايي در تعدادي از كشورهاي اروپايي اجرا شده است. تحقيقات نشان مي دهد 20 درصد دانش آموزان دبيرستاني كه در اين دوره ها شركت كرده اند پس از پايان تحصيلات دانشگاهي به تاسيس شركت و راه اندازي كسب و كار پرداخته اند.

در بريتانيا دولت برنامه اجاره مغازه را به متقاضيان كارآفريني اجرا كرده است. اين مغازه ها براي كسب و كارهاي جديد با يارانه دولت به فرد كارآفرين اجاره داده مي شود و او از خدمات مشاوره اي در زمينه امور حقوقي، شناخت بازار، آشنايي با مفاهيم اوليه اقتصادي و بازرگاني و... استفاده مي كند.

در حال حاضر 270 مركز شامل مغازه و خدمات مشاوره اي در بريتانيا مشغول به كار هستند كه نسبت به سال 1996 رشدي چهار درصدي داشته است. همچنين تعداد پارك هاي علمي از 39 عدد در سال 1998 به 100 عدد در سال 2007 افزايش يافته و دولت قصد دارد طي 10 سال آينده به سرمايه گذاري در اين زمينه ها ادامه دهد.

يكي از مزيت هايي كه كارآفرين هاي اروپايي از آن بهره مي برند داشتن چشم انداز بين المللي است. تقريبا تمام جوانان كارآفرين اين قاره به چند زبان آشنا هستند و با فرهنگ ديگر كشورها از طريق مسافرت به آن ها يا كار در آن ها آشنا شده اند.

اين آگاهي باعث شده آن ها در انتخاب حوزه كارآفريني با دقت بيش ترين اقدام كنند و پس از به توليد رساندن شركت بهتر بتوانند محصولات خود را به فروش برسانند.

در تحقيقي كه از سوي مراكز مشاوره كارآفريني در اروپا صورت گرفته مشخص شده جوانان اروپايي از اين كه پس از تاسيس شركت از حمايت هاي لازم جهت ادامه فعاليت برخوردار نباشند به عنوان بزرگ ترين عامل نگراني ياد كرده اند.

مقررات دست و پا گير تاسيس شركت، قوانين كار، ماليات و مقررات مربوط به پايان دادن به فعاليت شركت حوزه هايي هستند كه نسل جوان متمايل به كارآفريني اطلاعات دقيقي درباره شان ندارند، به همين دليل مشاهده مي شود كه اكثر جوانان ابزارهاي تكنولوژي اطلاعات به ويژه اينترنت را وسيله ايجاد كسب و كاري كوچك قرار داده اند.

كارشناسان معتقدند اگر خدمات مشاوره اي به صورت مفيد براي اين افراد ارايه شود ترس آن ها از اداره شركتي بزرگ از ميان مي رود و زمينه براي ايجاد اشتغال براي گروهي بزرگ تر از نيروي كار فراهم خواهد شد.

در شركت هاي كوچك اروپايي متوسط نيروي كار سه نفر است. هر چه تعداد اين افراد بيش تر شود هزينه توليد كاهش مي يابد زيرا با تدابيري كه در زمينه رشد بهره وري از سوي كميسيون اروپا و تك تك كشورهاي اروپاي غربي انديشيده شده است هزينه افزايش نيروي كار كم تر از سود حاصل از به كارگيري نيروي كار متبحر در توليد كالا و ارايه خدمات است.

به سبب منتقل شدن تعداد زيادي از شغل ها از اروپا به كشورهاي آسيايي نظير هند و تايلند، جوانان اروپايي براي توليد با هزينه پايين با مشكلي به نام رقابت سخت از سوي اين گروه كشورها روبه رو هستند.

كارآفرين هاي اروپايي براي غلبه بر اين مشكل به حوزه هايي از فعاليت اقتصادي روي آورده اند كه يا به تخصص بالا نياز دارد يا بازار مصرف آن كاملا داخلي است.

براي مثال طي چند سال گذشته تعداد سايت هاي راه اندازي شده كه در آن دانشجويان دانشگاه ها اطلاعات خود را وارد مي كنند تا به استخدام شركت ها درآيند به شدت افزايش يافته است. در كل مي توان گفت كارآفريني هاي مبتني بر تكنولوژي اطلاعات در اروپا به سرعت در حال رشد است زيرا پس از شكست بسياري از شركت ها رايانه اي در اواخر دهه 1990 رشد اين شركت ها روندي صعودي طي كرده و همين امر به جذب سرمايه گذاران منجر شده است.

همچنين به سبب وجود تعداد بسيار زيادي نيروي كار تحصيلكرده در شرق اروپا كه دستمزد كم تري نسبت به همكاران خود در اروپاي غربي دارند، شركت هاي تازه تاسيس فعال در حوزه تكنولوژي اطلاعات به تدريج مي توانند با شركت هاي مشابه مستقر در هند به رقابت بپردازند.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است