Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 7805                                               
وزارت كشاورزي ايتاليا، رابط كشاورزان و اتحاديه اروپا
گزارش منبع
وزارت كشاورزي ايتاليا، رابط كشاورزان و اتحاديه اروپا عنوان
ترجمه و گردآوري مطالب: شهرزاد يقطين نويسنده
1387/01/19 تاريخ

كشاورزي در ايتاليا به لطف منابع كافي آب و خاك كاملا توسعه يافته بوده و داراي انواع محصولات مختلف و با كيفيت بالا مي باشد.

خلاصه
ماهنامه دام کشت و صنعت، شماره 99 مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

 • ايتاليا، كشوري با نواحي كشاورزي مختلف

كشاورزي در ايتاليا به لطف منابع كافي آب و خاك كاملا توسعه يافته بوده و داراي انواع محصولات مختلف و با كيفيت بالا مي باشد. موقعيت طبيعي اين كشور به گونه اي است كه در مناطق شمالي آن، بيشتر فعاليت هاي صنعتي و در مناطق جنوبي آن كشاورزي برتري دارد.دشت پو مركز فعاليت هاي اقتصادي اين كشور است و بيشتر تاسيسات صنعتي و كشاورزي ايتاليا در آن متمركز است.

دامداري و پرورش چهار پايان در سرتاسر ايتاليا رواج دارد و غلات و زيتون و انگور از فرآورده هاي اصلي كشاورزي آن مي باشد. استان هاي شمالي ايتاليا شامل اميليا، لمبارديا، ليجرنا، ونتو، ترينتينو- آلتو- آديگه و واله دي آسوتا بيشتر به توليد غلات، شير و پنير ، ميوه و سبزيجات صنايع و توليدات گوشتي مي پردازند.

استان هاي مركزي ايتاليا (مارچه، آبروزي، لاتزيو، توسانا) در توليد محصولات مختلف از قبيل غلات، انگور، زيتون و روغن زيتون، دامداري و توليد فرآورده هاي گوشتي، توليد ميوه و سبزيجات، توليد انواع گل و محصولات صنعتي (آفتابگردان، گوجه فرنگي و سويا) فعال مي باشند. اما جنوب ايتاليا فعالترين ناحيه در ايتاليا در توليد محصولات كشاورزي اين كشور است.

در اين ناحيه از ايتاليا مزارع بسياري به چشم مي خورد كه داراي محصولات متنوعي مي باشند. توليد غلات، پرورش گله هاي گاو، گوسفند، توليدات زيتون، باغ هاي ميوه، مركبات مختلف، پرورش انواع گل از جمله فعاليت هايي مي باشند كه در اين ناحيه از ايتاليا كه شامل استان هاي كامپاريا، موليزه، پاگليا، باسيليكاتا، سيسيل، ساردگنا مي باشد، انجام مي شوند.

در زمينه هاي مديريتي بخش كشاورزي در ايتاليا مديريت هاي ناحيه اي و استاني بر مديريت مركزي از سوي وزارت كشاورزي در ايتاليا غلبه دارند و وزارت كشاورزي در اين كشور بيشتر به عنوان رابط فيمابين كشاورزان و سياست هاي اتحاديه اروپا فعاليت دارد. ايتاليا همچنين دومين كشور صادركننده ماشين آلات توليد و نگهداري مواد غذايي در اتحاديه اروپا محسوب مي شود. 

به گزارش روزنامه "ايل سوله" صادرات شركت هاي ايتاليايي در زمينه اين نوع ماشين آلات در سال 2007ميلادي 11درصد نسبت به سال 2006 افزايش داشته و فروش آنها نيز 7/2درصد رشد كرده است. 

ارزش اين صادرات در سال گذشته ميلادي برابر با 1/1ميليارد يورو بوده است كه خود باعث شده است كه ايتاليا پس از آلمان در مكان دوم در اروپا جاي گيرد. 8 هزار نفر در ايتاليا دراين بخش فعاليت مي كنند و ارزش توليدات آنها در سال گذشته به 1/65ميليارد يورو رسيد.

 • دي كاسترو، وزيري از جنس كشاورزي 

پائولو دي كاسترو در دوم فوريه سال 1958 در سن پيترو ورنيتكو (San Pietro Vernotico) ايتاليا در خانواده اي مزرعه دار و كشاورز متولد شد. او در دوران كودكي شاهد رشد محصولات كشاورزي و برداشت انواع مختلفي از محصولات كشاورزي همانند زيتون، پنبه، تنباكو و .. بود. در دوران جواني و بلوغ به كاشت محصولات و همچنين سيستم هاي كشاورزي بيشتر علاقه مند شد.

 • تحصيلات وزير 

دي كاسترو در دانشكده دامپزشكي بلوگنا (Blogna) تحصيلات خود را در زمينه دانش اقتصاد كشاورزي آغاز نمود و در سال 1980 با كسب بيشترين نمره در دروس كشاورزي فارغ التحصيل شد.

وي هم اكنون در آكادمي كشاورزي بلوگنا، آكادمي اقتصاد جغرافياي كشاورزي فلورانس، آكادمي كشاورزي پيزارو و در آكادمي ملي ترجا به عنوان پروفسور و استاد فعاليت دارد. او همچنين مدير نشريه سياست هاي بين المللي كشاورزي (Journal of International Agricultural Policy (و نشريه علمي نوابغ روستايي (Rural Genius tested) مي باشد. دي كاسترو در مركز بين المللي تحقيقات كشاورزي پيشرفته مديترانه (CIHEAM) در پاريس فعاليت داشته و عضو جامعه اقتصاددانان كشاورزي ايتاليا (SIDEA) و نيز عضو انجمن اقتصاددانان كشاورزي اروپا (EAAE) نيز مي باشد.

دي كاسترو از سال 2001 تا 2004 به عنوان عضو انستيتوي تحقيقات اقتصادي ناميسما فعال بوده همچنين به عنوان رييس انجمن پايه ريزي كيفي محصولات كشاورزي نيز فعاليت داشته است. 

 • اقدامات آقاي وزير    

 دي كاسترو از سال 1996 تا 1998 به عنوان مشاور نخست وزير وقت رمانو پرادي (Romano Prodi) فعال بوده و همچنين به عنوان مشاور اقتصادي وزير كشاورزي و منابع جنگل، ميچله پينتو (Michele Pinto) فعاليت داشت. وي از 21 اكتبر 1998 تا 25 آپريل 2000 در هر دو دولت ماسيمو دي آلما (Massimo DAlma) به عنوان وزير كشاورزي و جنگلداري انتخاب شد.

در نوامبر سال 2000 رييس جمهور وقت، كارلو آزگيا لوسيامپي (Carlo Azeglio Ciampi) به او جايزه شواليه نيك جمهوري ايتاليا (‍‍‍‍Cavaliere di Gran Croce al merito della Repebblica Italiana) را اهدا نمود. 

دي كاسترو از يكم جون تا 31 دسامبر 2000 به عنوان مشاور وي‍ژه در كميسيون رياست جمهوري برگزيده شد. بعد از انتخابات مجلس در سال 2006 او به عنوان نماييده مجلس انتخاب شد. از 17 مي سال 2006 دي كاسترو به عنوان وزير كشاورزي در دولت دوم رمانو پرادي نيز انتخاب شد.

دي كاسترو در جولاي سال 2006 پس از ملاقات با النا اسپينوزا Elena) Spinosa) وزير اسپانيا، برنامه اي را براي ماهيگيري در مديترانه واحد ايجاد نموده و در بهبود سازماندهي بازار اروپا (CMO) بخصوص در مبارزه با محصولات ارزان قيمت شرق و به ويژه در مورد محصولات ارزان قيمت چيني اقداماتي را انجام داد.

 • كشاورزي اروپا با سياست واحد 

سياست رايج كشاورزي در اروپا (CAP) سيستمي است كه بر دادن يارانه هاي كشاورزي در اتحاديه اروپا و برنامه هاي خاص آن نظارت دارد. اين سيستم حدود 44 درصد از بودجه اتحاديه اروپا (در حدود 43 ميليون يورو در سال 2005) را به اين مساله اختصاص داده است.

در واقع CAP، دادن حداقل بهاي محصولات توليدشده توسط توليدكنندگان بخش كشاورزي را به آنها تضمين مي كند و برخي محصولات وارد شده از كشورهاي غير اتحاديه اروپا به داخل را سهميه بندي نموده و به زمين هاي كشاورزي در حال كشت مستقيما يارانه ارايه مي دهد. در واقع ارايه يارانه مستقيم در موارد زير صورت مي گيرد:

 • به هر هكتار زمين كشاورزي كه داراي شرايط مناسب براي كشاورزي باشد.
 • به فعاليت هاي ويژه كه سبب توسعه مناطق روستايي مي شوند.
 • به فعاليت هاي مديريتي خاص كه در بهبود شرايط محيط زيست مفيد واقع شوند.

تا سال 1992 بودجه اهدايي اتحاديه اروپا در بخش كشاورزي 61 درصد از كل بودجه را شامل مي شد اما پيش بيني شده است كه در سال 2013 تنها 32 درصد از بودجه اتحاديه اروپا به بخش كشاورزي داده شود.

در واقع سياست مشترك كشاورزي اتحاديه اروپا سهم بزرگي از بودجه اين اتحاديه را به خود اختصاص مي دهد و به خاطر انتقال يارانه هاي كلان به كشاورزان و تشويق آنها به توليد با حجم گسترده كه نهايتا به دامپينگ محصولات كشاورزي اتحاديه در بازارهاي كشورهاي فقير تر مي انجامد، شديدا مورد انتقاد قرار گرفته است.

كميسيون اروپا تلاش مي كند كه ارتباط بين يارانه هاي مستقيم كشاورزي و سطح توليد را قطع كند. اما نخستين پيشنهاد در اين مورد توسط هسته اصلي اتحاديه شامل كشورهاي فرانسه، اسپانيا، ايرلند، اتريش و ايتاليا پذيرفته نشده است.

 • حمايت از كشاورزان و مصرف كنندگان 

در واقع هدف اصلي CAP فراهم نمودن حداقل استانداردها براي تامين زندگي توليدكنندگان بخش كشاورزي در اروپا، تامين مواد غذايي با كيفيت بالا براي مصرف كنندگان با قيمت هاي كاملا منصفانه و حفظ ميراث هاي فرهنگي كشاورزان مي باشد. 

سيستم هاي CAP همواره با گذشت زمان در حال تغيير و بروز شدن مي باشد تا امنيت غذايي مصرف كنندگان و همچنين سلامت محيط زيست حفظ شود. سيستم هاي نظارتي CAP فقط شامل بخشي از محصولات كشاورزي در اروپا مي شوند كه شامل غلات، برنج، سيب زميني، علوفه خشك، شير و محصولات آن، عسل، محصولات گوشتي، مرغ و تخم مرغ، شكر، ميوه و سبزيجات، پنبه، حبوبات، روغن زيتون، دانه كتان، كرم هاي ابريشم، كنف، تنباكو، گل ها و حيوانات علف خوار مي باشند.

 • تولد CAP در رم

تولد CAP در اواخر دهه 1950 و اوايل دهه 1960 رخ داد. در سال 1957 معاهده رم كه نتيجه آن تاسيس بازار رايج اروپا بود، تنظيم شد. در اين معاهده 6 عضو ايالتي مصرانه به بررسي وضعيت كشاورزي در بخش هاي مختلف با اين هدف پرداختند كه قيمت كالاها را در بخش كشاورزي ثابت نگه داشته و بر وضعيت توليدات كشاورزي نظارت كنند.

در واقع علت اصلي اين مساله عبور از دهه سخت و پر از قحطي و كمبود مواد غذايي پس از جنگ جهاني دوم بود. سرانجام در ماه جولاي 1958 مفاد اصلي سياست هاي رايج كشاورزي در اروپا در كنفرانس استرزا بررسي و مورد توافق واقع شد.

در سال 1962 سه اصل اساسي نيز براي تنظيم برنامه هاي CAP به آن افزوده شد كه عبارت بودند از: اتحاد بازار اروپا، ترجيح بازار اروپا به ساير كشورها و سرانجام همبستگي مالي در اروپا.

 •  موقعيت كشاورزي نوين در اروپا

دي كاسترو در كتاب خود تحت عنوان وضعيت كشاورزي نوين اروپايي ها موقعيت كنوني را كه سياست هاي كشاورزي اتحاديه اروپا با آن مواجه است، آناليز مي كند. او يكي از مهمترين ويژگي هاي كشاورزي را اهميت آن به عنوان يك بخش استراتژيك و حساس در اقتصاد اروپا و جامعه معرفي مي كند و لزوم توجه به سياست هاي كشاورزي در هر دو بخش بازاريابي و جنبه هاي محيطي را بسيار ضروري مي داند. 

وي همچنين بيان مي كند كه كشاورزان در اين برهه زماني با مشكلات جديدي مواجه هستند و سياست دولت نقش به سزايي در افزايش توان آنها براي رقابت و كسب سود در بازارها ايفا مي كند. به نظر او امنيت و ملاحظات محيطي از مهمترين فاكتورها در برنامه ريزي مشاغل كشاورزي و بهبود صنايع غذايي مي باشند.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است