Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 9664                                               
صدور نيروي كار به خارج از كشور، نياز يا ضرورت
گزارش منبع
صدور نيروي كار به خارج از كشور، نياز يا ضرورت عنوان
صفدر اکبري‌پور - محمود حيدري نويسنده
1387/04/17 تاريخ

يكي از راهكارهاي مبارزه با معضل بيكاري صدور نيروي كار به خارج از كشور است كه با توجه به شرايط فعلي نه تنها يك نياز بلكه ضرورت گريز ناپذير است،

خلاصه
هفته‌نامه بازار كار مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

يكي از راهكارهاي مبارزه با معضل بيكاري صدور نيروي كار به خارج از كشور است كه با توجه به شرايط فعلي نه تنها يك نياز بلكه ضرورت گريز ناپذير است ، بر اين اساس بسياري از كشورها كه با معضل بيكاري روبرو هستند از اعزام نيروي كار به خارج ا زكشور بعنوان راهكاري مناسب در خدمت اقتصاد كشور بخصوص كاهش نرخ بيكاري تحصيل‌كرده هاي دانشگاهي استفاده نموده اند.

البته اعزام نيروي كار يك راه حل اساسي نيست ، اما اين يك فرصت است كه ما در اختيار داريم و بنابراين بايد از تمام توانايي ها استفاده كنيم . اين اعزام مي تواند پيامدهاي مثبت و منفي در پي داشته باشد اما قطعاً پيامدهاي مثبتش بيشتر از پيامدهاي منفي است . آشنايي با فرهنگهاي ديگر ، در آمد ارزي و آشنايي با تكنولوژي ساير كشورها بويژه كشورهاي صنعتي و پيشرفته از آثار مثبت آن است .

با اين حال بهتر است كشورهايي كه به آنها نيرو مي فرستيم كشورهاي پيشرفته باشند اما در اين مورد سئوال اين است كه آيا نيروي كار ما با نيروي كار متخصصان آنها برابري مي كند يا خير ؟

واقعيت اين است كه كشورهاي پيشرفته براي اعزام نيرو مناسب هستند ، اما وقتي اين امكان وجود ندارد از كشورهاي درجه دوم و سوم هم براي بازكردن گره بيكاري مي شود استفاده كرد، بر اين اساس بايد نيروهاي ما مهارت و توانايي لازم را داشته باشند و اين به آموزشي كه قبل از اعزام نيرو به آنها داده شده است برمي گردد .

با بهبود روابط با كشورهاي ديگر مي توانند بازار كار براي نيروهاي خود ايجاد كنند . بطور مثال تعداد خارجيان در كشورهايي مثل فرانسه ، كانادا، ژاپن و حتي كشورهايي آفريقايي بيانگر وجود اين ارتباط است.

نكته مهم ديگر اين است كه بين كشورهاي مقصد و مبدأ يك رابطه حسنه بايد وجود داشته باشد. يعني كشورهاي فرستنده نيروي كار با كشورهاي پذيرنده رابطه مناسب ايجاد كرده و به همين دليل بر پايه همين روابط حسنه كشورهاي فرستنده نيرو هم درآمدي را براي كشور خود ايجاد مي كنند كه بسيار مهم است و هم اينك مي توانند تا حد زيادي وضعيت اشتغال كشور خود را بهبود بخشند .

همچنين اعزام نيروي كار در صورتي كه با كنترل و نظارت دقيق همراه باشد مي تواند بعنوان راهكاري عملي جهت جلوگيري از فرار مغزها نيز محسوب شود .

يعني افراد متخصص كه زمينه لازم جهت فعاليت آنها در داخل كشور وجود ندارد مي توانند بصورت قانوني و كنترل شده به خارج از كشور اعزام و پس از گذشت زمان مشخص و در صورت نياز به فعاليت آنها در داخل كشور دوباره برگردند .

در حالي كه در فرار مغزها بازگشتي در ميان نيست و آن را مي توان به منزل يك تبادل اقتصادي در نظر گرفت كه همانند يك نوع صادرات است و از نظر بين المللي هم لطمه اي به حيثيت بين المللي ما نخواهد زد .

با اين حال از آنجايي كه هم اكنون بخش قابل توجهي از نيروي كار اعزامي به خارج را نيروهاي تحصيلكرده و داراي مهارت بالا تشكيل مي دهند لذا بايد ترتيباتي اتخاذ شود كه توجه به اعزام نيروي كار به خارج در عمل به تشديد مسئله خروج متخصصان و نيروي كار ماهر مورد نياز در داخل كشور نيانجامد.

بنابر آنچه گفته شد مي توان از اعزام نيروي كار به خارج از كشور كه مستلزم برقراري روابط حسنه با كشورهاي همجوار و ساير كشورها مي باشد به عنوان يكي از راهكارهاي عمده كاهش ميزان بيكاري –حداقل در كوتاه مدت- ذكر كرد كه دولت جمهوري اسلامي ايران بايد توجه ويژه‌اي به آن مبذول نمايد .

  • ضرورت مديريت و توجه به ساختار مهاجرت و اعزام نيروي كار

آمارهاي موجود نشان مي دهند كه در خلال سالهاي 1970 تا 1990 ميلادي تعداد كشورهاي مهاجر پذير در زمينه نيروي كار از 42 كشور به بيش از 2 برابر و به رقمي حدود 90 كشور رسيده است .

اين آمار حاكي از اهميتي است كه كشورها به اعزام يا جذب نيروي مهاجر در اقتصاد خود قايل هستند . كشورهاي زيادي سياستهاي خود را در زمينه مهاجرت نيروي كار تعديل كرده يا ساختارهاي جديدي را با توجه به نيازهاي بازار كار خود بنا نهاده  اند كه در اين ميان مي توان به كشورهايي همچون كره جنوبي ،ژاپن و عربستان سعودي ، قطر و كويت در منطقه آسيا ، ايرلند ، آلمان ، هلند وايتاليا در منطقه اتحاديه اروپايي و كشور ايالات متحده امريكا بعنوان كشورهاي مهاجر پذير در زمينه نيروي كار اشاره كرد .

كشور ژاپن كه در دهه 90 ميلادي بدليل ركود اقتصادي بشدت با ورود كارگران خارجي برخورد و آنها را اخراج مي كرد ، با توجه به پير شدن جمعيت و كم شدن نرخ مواليد ، بالا بودن سطح دستمزدها و .... از اوايل سال 2000 ميلادي پذيرش نيروي كار خارجي را در دستور كار قرار داده است .

بر اين اساس به گزارش روزنامه آساهي ژاپن در حال حاضر بيش از 700 هزار نفر كارگر خارجي در ژاپن مشغول به كار هستند .

آمارهاي موجود حاكي از آن است كه تا پايان سال 2000 ميلادي 7/4 ميليون نفر كارگر خارجي در عربستان سعودي مشغول به كار بوده اند كه عمده ترين اين كارگران را نيروهاي كار اعزامي از كشورهاي هند ، پاكستان و مصر تشكيل مي دادند دركشور آلمان نيز 8/8 درصد از كل نيروي كار اين كشور را خارجيان تشكيل مي دهند .

در مقابل آنچه كه در بالا بعنوان ظرفيت ها و فرصتهاي مناسب اعزام نيروي كار اشاره شده (‌كشورهاي مهاجر پذير ) كشورهايي نيز هستند كه قسمت عمده در آمد ملي وبخشي از مشكلات بيكاري نيروهاي خود را با عرضه نيروي كار در جهت پر كردن تقاضاهاي فوق حل مي كنند( كشورهاي مهاجر فرست ) .بعنوان مثال كشور بنگلادش سالانه حدود 4 ميليارد دلار از اعزام نيروي كار به خارج از كشور ، در آمد ارزي كسب مي كند .

در آمد ارزي هندوستان از ناحيه صدور اعزام نيروي كار به كشور امارات چيزي حدود 4 تا 6 ميليارد دلار است .

طبق اعلام وزارت كار پاكستان در خلال سالهاي 1980 تا 1990 ميلادي بيش از 19 ميليارد دلار توسط نيروي انساني در ساير كشورها به پاكستان حواله شده است يعني به طور متوسط نزديك به 2 ميليارد دلار در هر سال . در آمد ارزي اين كشور در سال 98-97 ميلادي نزديك به 5/1 ميليارد دلار بوده است.

  • پيشنهاد :

بدليل وجود نداشتن يك بانك جامع اطلاعاتي از اين افراد و نظام مند نبودن اعزامها تا به كنون اطلاع دقيقي از كم و كيف نيروهاي كار ايراني در خارج از كشور وجود ندارد . لازم است كه با فعال كردن نقش مراكز نمايندگي ايران در خارج از كشور ، وابستگان كار و مراكز كاريابي خصصوي ، قدمهايي در جهت شناخت بازار كار كشورهاي مختلف و فرصتهاي شغلي قابل تامين با نيروي كار ايراني بداشته شود .

موضوع ديگري كه شايد بتواند به كشور ما كمك كند استفاده از تجربيات كشورهاي فعال و موفق در اين حوزه مي باشد . در اين زمينه مي توان از كشور هايي همچون پاكستان ، هند و فيليپين نام برد كه بيش از سي سال است كه در اين زمينه فعال مي باشند اعزام نيروي كار به خارج در برنامه هاي عمراني پاكستان نقش بسزايي دارد .
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است