Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 11262                                               
مادران و توازن بين كار و خانواده
دانستني منبع
مادران و توازن بين كار و خانواده عنوان
ترجمه : افسانه شكوري نويسنده
1387/04/25 تاريخ

در مطالعه‌اي كه چندي پيش سايت كارشناسان careerBuilde در روز مادر در مورد مادران شاغل انجام دادند به اين نتيجه دست يافتند كه مادران شاغل در صورتي كه از نظر مالي مزاياي خوبي داشته باشند مشتاق هستند در ساعاتي كه مختص خانواده هم است كار كنند.

خلاصه
هفته نامه بازار كار مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

اگر شما مادري هستيد كه هم داراي فرزنداني زيبا و هم شغلي داريد كه دوستش داريد، احتمالاً افراد زيادي به شما مي‌گويند كه هر دوي آنها را حفظ كنيد. در حالي كه تشكيل خانواده و موفقيت در شغل يعني انباشته شدن فشار كار و وظايف والديني و تعادل برقرار كردن بين آنها، آسان نيست.

در مطالعه‌اي كه چندي پيش سايت كارشناسان careerBuilde در روز مادر در مورد مادران شاغل انجام دادند به اين نتيجه دست يافتند كه مادران شاغل در صورتي كه از نظر مالي مزاياي خوبي داشته باشند مشتاق هستند در ساعاتي كه مختص خانواده هم است كار كنند.

43% از مادران شاغل حاضرند كه حقوق كمتري بگيرند ولي زمان بيشتري را با بچه‌هايشان بگذرانند. 34% دوست دارند كه 10% يا بيشتر از حقوقشان را نيز بدهند. همچنين 51% از اين مادران كه در خانواده‌هايي با بيش از يك منبع درآمد زندگي مي‌كنند اگر خانواده بتواند با درآمد همسرشان امرار معاش كند و يا درآمد عالي ديگري داشته باشند، ترك خدمت مي‌كنند.

  • نداشتن وقت كافي در روز

داشتن شغلي خارج از منزل و درگير وظايف ويژه والدين بودن، امروزه جزء دغدغه‌هاي روزانه مادران شاغل است. تا ديروفت در اداره بودن به معني از دست دادن يك شام خانوادگي، يا جلسه ملاقات با معلم فرزندان و يا شنيدن اولين كلماتي كه بچه شروع به حرف زدن مي‌كند، مي‌باشد.

70% مادراني كه مورد مطالعه قرار گرفتند حداقل 3 واقعه مهم در زندگي فرزندشان را از دست داده‌اند. در حقيقت 34% مادران قبول دارند كه هر روز 3 ساعت يا كمتر را بافرزندانشان سپري كنند. يكي از راههاي متداول كه مادران تلاش مي‌كنند كه مسؤوليت‌هاي شغلي و خانوادگي‌شان را متعادل كنند اين است كه كار را با خودشان به خانه بياورند.گرچه اين كار مي‌تواند پيشرفت شغلي برايشان داشته باشد اما به روابط خانوادگي‌شان صدمه مي‌زند.

بچه‌ها ممكن است در اتاق و دوروبر شما باشند اما فكر اينگونه مادران در اداره است . 16% از مادران شاغل حداقل هفته‌اي 3 روز كار اداره را به خانه مي‌آورند. در حالي كه 20% مادران شاغل هر روز اينكار را مي‌كنند . شايد خيلي عجيب باشد كه 24 درصد اين مادران به اثر منفي اين كار روي روابط شان با فرزندانشان اذعان دارند.

  • براي موفقيت چه بايد كرد ؟

اگرچه بزرگ كردن بچه‌ها و داشتن شغل خارج از منزل هميشه چالش آور است، نكاتي هست كه مي‌توان براي كم كردن فشار به كار بست.

  • انجام كار از راه دور

بسياري از شركتها به كاركنانشان اجازه مي‌دهند كه هفته‌اي يك روز يا بيشتر در خانه كارشان را انجام دهند. اين راه ساده‌اي است كه مادران مي‌توانند به جاي ماندن در ازدحام ترافيك ساعات بيشتري از صبح يا بعد از ظهر را با بچه هايشان بگذرانيد.

به قسمت منابع انساني و آئين نامه‌هاي پرسنلي بايد مراجعه كرد و ديد آيا امكان انجام كار از راه دور پيش‌بيني شده است. البته در انجام كار از راه دور، شما بايد خودتان منضبط باشيد و بتوانيد بدون احساس حضور رئيس بالاي سرتان كارتان را به خوبي انجام دهيد.

  • استفاده از تقويم براي ثبت تمام قرارها

اگر شما روز دوشنبه جلسه داريد، حتماً  نمي‌خواهيد دير به سر كار برسيد. اگر فرزند شما يك شب مشكل ويژه‌اي دارد و تصميم داريد به موقع آنجا باشيد. تمام ملاقات‌هايتان در موارد خانوادگي يا اداري را روي تقويم بنويسيد.

اين باعث جلوگيري از تداخل برنامه‌ها و قرار ملاقات‌ها و يا از دست دادن آنها مي‌شود و شما قادر خواهيد بود با يك نگاه سريع به تقويم متوجه شويد كه آيا وقت بيشتري براي شغلتان گذاشته ايد يا خانواده .

  • به خانواده اولويت بدهيد

اگرچه خانواده شما مهمترين چيز در زندگي تان است. ولي ممكن است فراموش كنيد كه اين را در عمل نشان دهيد. تعطيلات آخر هفته و تمام بعد از ظهر‌هايي كه آزاد هستيد را به خانواده اختصاص دهيد. حتي اگر شما نمي‌توانيد يك برنامه ميان هفته براي رسيدگي به وضعيت فرزندانتان بگذاريد، مي‌توانيد با تلفن از وضعيت فرزندانتان در مدرسه باخبر شويد.

  • سخت نگيريد

شغل شما ممكن است بقدري گيج كننده باشد كه فراموش كنيد كه شغلتان و افرادي را كه دور و برشما هستند را دوست داريد. وقت آزادي بين جلسات بگذاريد تا كمي آرامش بگيريد و بطور مدام در فشار و استرس نباشيد.

به اين صورت قادر خواهيد بود ارزش آنچه را كه انجام مي‌هيد و كساني را كه با آنها كار مي‌كنيد، بدانيد. همچنين بعد از ظهرها و آخر هفته را براي كار و شغلتان برنامه ريزي نكنيد تا بتوانيد استراحت كنيد و وقتي به اداره برمي‌گرديد پرانرژي باشيد.

  • اجازه بدهيد ديگران هم به سهم خودشان عمل كنند

اجازه بدهيد كساني كه در دورو برشما هستند هم مسؤوليتهايي را بعهده بگيرند. شما ممكن است دوست داشته باشيد كه خودتان همه كارها را انجام دهيد. اما اين كار فقط باعث مي‌شود به خودتان فشار وارد كنيد. اگر شما مدير هستيد، تفويض اختيار دادن كار شما را آسان مي‌كند و به كاركنانتان اجازه مي‌دهد كه مهارتهاي خود را بهبود بخشند.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است