Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 3958                                               
گزارش منبع
ليگ كارآفرين عنوان
نويسنده
1386/02/18 تاريخ

براساس گزارش اخير بانک جهاني از اوضاع کسب و کار در کشورهاي مختلف جهان، کشور صربستان و مونته‌نگرو در يکي دو سال اخير اوضاع کسب و کار خود را سر و سامان تازه اي داده است.

خلاصه
اداره امور اطلاع‌رساني سازمان همياري اشتغال مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

تا به حال هيچوقت اتفاق نيفتاده که کشور صربستان و مونته نگرو خود را در بالاي جدول ليگ اقتصادي جهان ببيند. اما براساس گزارش اخير بانک جهاني از اوضاع کسب و کار در کشورهاي مختلف جهان، اين کشور در يکي دو سال اخير اوضاع کسب و کار خود را سر و سامان تازه اي داده است.

براي مثال، کارآفرينان اين کشور از ژانويه سال جاري براي آغاز يک کسب و کار جديد تنها به 15 روز زمان و يک سپرده 500 يورويي (معادل 650 دلار) نياز دارند، در حالي که يک سال قبل آنها مجبور بودند براي برپايي کسب و کار مورد نظر خود علاوه بر صرف 51 روز وقت، يک سپرده بانکي 5 هزار يورويي در اختيار بانک قرار دهند.

پرداخت ماليات ها نيز آسان تر شده و استخدام کارگران پاره وقت و جمع آوري طلب هاي مالي از مشتريان هم خيلي به آساني صورت مي پذيرد. در نتيجه اين وضعيت، شمار بنگاه هاي کسب و کار اين کشور در يک سال اخير رو به فزوني نهاده است، به طوري که تعداد شرکت هاي ثبت شده نسبت به سال قبل 42 درصد رشد نشان مي دهد.

به عقيده کارشناسان تهيه و تنظيم اين گزارش، تشکيل يک کسب و کار جديد غالباً نشان دهنده افزايش اعتماد به نفس فرد کارآفرين است. اين در حالي است که در بيشتر کشورهاي جهان قوانين دست و پاگير، به طور معمول مانع از بروز اعتماد به نفس در شهروندان مستعد کارآفريني مي شوند.

مثال هاي ذيل جملگي صدق اين ادعا را آشکار مي سازند. در لائوس آغاز يک کسب و کار به صرف 198 روز زمان نياز دارد، در حالي که کارآفرينان اين کشور آنقدر زياد نيستند که ريسک پذيري ايستادن در چنين صف طولاني را داشته باشند.

در سييرالئون، اگر يک شرکت بخواهد آنقدر حماقت از خود به خرج دهد که ماليات خود را تمام و کمال بپردازد، در آن صورت حداقل 164 درصد از سود ناخالص شرکت بايد تقديم مأموران مالياتي گردد. خنده آور است! يعني علاوه بر همه آن چيزي را که کسب مي کند، بايد مقدار بيشتري هم روي آن بگذارد و به عنوان ماليات بپردازد!

همچنين اگر کسي آنقدر جسور باشد که بخواهد کالا به آفريقا وارد کند، در آن صورت بايد به طور متوسط 8 روز را در گمرکات بدون تأسيسات و تجهيزات کافي و 9 روز را در جاده هاي خراب، زمان از دست بدهد. بدتر از دو مورد يادشده، تشريفات گمرکي در آفريقا حداقل 43 روز طول مي کشد. واضح است که در يک بازار آزاد، شرکت ها با استفاده بهتر از منابع موجود، نسبت به رقبا از شکوفايي بهتر و بيشتري برخوردار مي شوند.

اما در بخش هاي فقير جهان که کمبود منابع بيداد مي کند، اين عملکرد - يعني استفاده بهينه از امکانات و منابع موجود - حياتي تر به نظر مي رسد. در همين راستا، تاکنون دولت هاي آفريقايي براي ضعيف تر کردن روحيه سرمايه داري رقابتي، از هيچ کوششي فروگذاري نکرده اند.

براي مثال، در سال گذشته 16 کشور غرب اين قاره تنها موفق به انجام دو اصلاح ساختاري اقتصادي شدند.يکي ديگر از مواردي که مانع شکل گيري آسان و راحت کسب و کار در سراسر جهان مي گردد، قوانين و مقررات سختگيرانه و غيرسودمندي است که حتي عليه خود نيز وارد عمل مي شوند.

به عنوان نمونه، در کشورهاي فقير جهان قوانين و مقررات سختگيرانه ساخت و ساز همواره منجر به احداث واحدهاي ساختماني امن و مستحکم نمي شود و يا اينکه افزايش ماليات ها غالباً به افزايش درآمدهاي دولت ها منجر نمي گردد. از اين دو عامل که بگذريم، بازارهاي کار انعطاف ناپذير هم اصولاً به نفع قشر کارگر نيستند، زيرا همه اين عوامل دست به دست هم داده و اقتصاد را از روي زمين به زيرزمين هدايت مي کنند.

از سوي ديگر، شرکت هايي که به صورت مخفيانه و به دور از چشم مأموران مالياتي فعاليت و توليد مي کنند، براي ادامه اين روند مجبورند همچنان کوچک باقي بمانند.

در حقيقت، آنها با اين کار خود را از بزرگتر شدن و توسعه يافتگي محروم مي کنند که البته چاره اي هم جز اين ندارند، زيرا براي در خفا فعاليت کردن، کوچک بودن يک ضرورت است. در همين راستا، بانک جهاني تخمين زده است که به طور متوسط شرکت هاي رسمي نسبت به شرکت هاي زيرزميني موجود در يک صنعت خاص، 40 درصد بيشتر توليد مي کنند.

کشور آفريقايي بورکينافاسو تلخ ترين مثال اين ادعاي بانک جهاني است. با وجودي که نام اين کشور يادآور سرزمين صداقت و مردمان راست قامت است، ولي از جمعيت 12 ميليوني اين کشور آفريقايي تنها 50 هزار نفر در بخش کسب و کارهاي رسمي فعاليت مي کنند و مابقي نيروي فعال کارگري آن در بخش هاي زيرزميني امرار معاش مي نمايند. کارشناسان يکي از دلايل اين امر را هزينه هاي کمرشکن اخراج نيروي کار براي شرکت ها در بورکينافاسو ذکر کرده اند.

به عبارت ديگر، براي اخراج هر نيروي کار، يک شرکت موظف به پرداخت 57 هفته کاري حقوق به نيروي اخراجي است. همچنين حداقل آورده لازم براي تشکيل يک کسب و کار در اين کشور، به پنج برابر متوسط درآمد سرانه شهروندان بورکينافاسويي بالغ مي شود.

اما با همه موارد ياد شده، شاخص هاي بانک جهاني يک راهگشاي اساسي براي حل اين قبيل مشکلات به شمار مي روند. در واقع، اگر در اين کشورها شاخص هاي مورد نظر بانک جهاني به دقت مورد توجه قرار گيرند، در آن صورت وضعيت کسب و کار آنها به گونه ديگري رقم خواهد خورد.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است