Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 4526                                               
رانت شغلي، دليل پايين بودن بهره‌وري‌
گزارش منبع
رانت شغلي، دليل پايين بودن بهره‌وري‌ عنوان
نويسنده
1388/08/20 تاريخ

ولي‌الله صالحي در خصوص افزايش دوباره نرخ بيكاري در تابستان سال‌جاري و ارزيابي دلايل آن گفت: چيزي كه مهم بوده نداشتن آمار دقيق از ميزان بيكاران واقعي است به نحوي كه ارايه آمارهاي نسبي از سوي مراجع آماري، برنامه‌ريزي را دچار مشكل مي‌كند.

خلاصه
خبرگزاري مهر مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

عضو شوراي عالي كار با ارايه پيشنهادي مبني بر صدور پروانه صلاحيت مديريت بنگاه‌ها گفت: رانت شغلي يكي از دلايل پايين بودن بهره‌وري در كشور است.

ولي‌الله صالحي درخصوص افزايش دوباره نرخ بيكاري در تابستان سال‌جاري (3/11 درصد) و ارزيابي دلايل آن گفت: چيزي كه مهم بوده نداشتن آمار دقيق از ميزان بيكاران واقعي است به نحوي كه ارايه آمارهاي نسبي از سوي مراجع آماري، برنامه‌ريزي را دچار مشكل مي‌كند.

عضو شوراي عالي كار اظهار كرد: اينكه نرخ بيكاري تابستان 88 نسبت به مدت مشابه سال قبل 1/1 درصد و نسبت به بهار سال‌جاري نيز 2/0 درصد افزايش داشت ناشي از نوسانات توليد است.

صالحي تصريح كرد: در مورد نرخ بيكاري برنامه‌اي كه بتواند به صورت روزانه و فراگير آمارها را جمع‌بندي كند، نداريم. بيشترين ارقام و آمارهايي كه در زمينه نرخ بيكاري ارايه مي‌شود مربوط به شناخت افراد است كه هر شخصي جمع‌بندي خود را ارايه مي‌دهد.

بررسي جداگانه نرخ بيكاري صالحي خواستار بهبود وضعيت آمار و اطلاع‌رساني در كشور شد و افزود: براي نرخ بيكاري و شاخص‌هاي ديگر آن بهتر است با در نظر گرفتن نقطه مطلوب استانداردهايي را قرار دهيم.

در اين مورد مي‌توان بخش‌هاي مهم اقتصادي مانند كشاورزي، خدمات و صنعت را جداگانه بررسي و اعلام كرد. اين مقام مسوول كارگري ضمن بيان اينكه اگر بتوانيم وضعيت كار در بخش‌هاي مختلف اقتصادي را دقيق برآورد كنيم و سپس مجموع آن را ارايه دهيم آمارهاي مربوط به نرخ بيكاري واقعي خواهد شد، بيان داشت: در مورد كاهش دادن نرخ بيكاري و جلوگيري از نوسانات دايمي آن توجه به توليد الزامي است.

به گفته صالحي، روابط سالم در بازار كار زماني اتفاق مي‌افتد كه نيروي كار بر اساس تلاشي كه در توليد انجام مي‌دهد از دستمزد منتفع شود. متاسفانه يكي از بزرگ‌ترين نقايصي كه در حال حاضر در زمينه پايين بودن بهره‌وري وجود دارد، كم توجهي به كار مولد است.

نماينده كارگران در شوراي عالي كار بستر سازي اساسي كاهش نرخ بيكاري را توجه ويژه به توليد دانست و تاكيد كرد: يكي از مهم‌ترين عوامل توليد مديريت است به نحوي كه هر شخصي نبايد در راس سازمان و شركتي قرار بگيرد كه توان اداره آن را ندارد.

عضو شوراي عالي كار حلقه مفقوده در زمينه مديريت بنگاه‌ها را آموزش مديران اعلام كرد و اظهار كرد: چگونه است وقتي يك نفر به‌عنوان پزشك شناخته مي‌شود حتما بايد مراحلي را طي كرده باشد ولي در توليد هر شخصي مي‌تواند خود را مدير بنامد؟ وي تامين منابع و نقدينگي براي توليد را از ضروريات خواند و گفت: توليد كار بسيار سخت محسوب مي‌شود بنابراين نرخ سود بانكي بايد به صفر برسد.

منابعي كه براي توليد هزينه مي‌شود بايد بتواند به ارتقاي سطح آموزش‌ها، رقابت و فروش بينجامد. صالحي از وجود دانشجويان بسيار زياد و خروجي بالا در اين بخش بدون توجه سيستم آموزشي كشور به تخصص و مهارت انتقاد كرد و بيان داشت: در كنار عوامل يادشده مدير مي‌تواند يك بنگاه توليدي را نجات دهد و يا به دليل ناآگاهي باعث نابودي آن شود.

اين مقام مسوول حوزه كارگري درخصوص ناتواني برخي افراد در مديريت بنگاه‌هاي اقتصادي و توليدي به عدم توجه به استانداردهاي مديريت اشاره كرد و افزود: افراد زيادي هستند كه مي‌توانند در صنعت، توليد لوازم خانگي، مواد غذايي، ساخت بيمارستان و بخش‌هاي مختلف ديگر سرمايه‌گذاري كنند ولي اين به معني توانمندي آنها در مديريت اين مجموعه‌ها نيست.

عضو شوراي عالي كار خواستار برنامه‌ريزي صدور پروانه صلاحيت براي مديران بنگاه‌هاي اقتصادي و توليدي كشور شد و خاطرنشان كرد: در عين حال مدرك گرايي بايد با افزايش توانمندي و دانش فني افراد همراه شود.

به گفته صالحي، متاسفانه در حال حاضر كارفرماياني هستند كه هيچ اعتقادي به كار شورايي ندارند و با وجود اينكه ظرفيت‌هاي خوبي از منابع را در اختيار دارند، ميلياردها تومان سرمايه را نابود مي‌كنند و چيزي عايد كسي نمي‌شود.

رانت شغلي‌ صالحي بازبيني در حوزه بازار كار و تربيت مديران را مطرح كرد و بيان داشت: نظارت، آموزش مديران و كاركنان، مصرف بهينه منابع و كنترل سيستم‌ها از مولفه‌هايي است كه در جريان توليد و ارتباط آن با بازار كار بايد مورد توجه قرار گيرد.

اين مقام مسوول در بخش كارگري توجه به تمام مواردي را كه به توليد مرتبط مي‌شود مدنظر قرار داد و افزود: در بحث توليد و اشتغال رابطه نمي‌تواند كارساز باشد. افرادي كه از طريق رانت مشاغلي را تصاحب مي‌كنند توان انجام آن را نخواهند داشت و اين به ضرر كشور است. كارفرما بايد به كارگري كه كار بهتري انجام مي‌دهد، دستمزد بيشتري پرداخت كند.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است