Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 14794                                               
مقاله منبع
فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري عربستان را دريابيد عنوان
نويسنده
1384/06/05 تاريخ

بررسي روند رو به رشد اقتصاد عربستان و افزايش سرمايه گذاري و سرمايه پذيري آن و آماده شدن اين کشور براي حضور قدرتمند در جريان جهاني شدن

خلاصه
مرجع
مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

با وجود اينكه در بيشتر محافل و مجامع اقتصادي از دبي به‌عنوان يك مركز قدرتمند تجاري و توريستي ياد مي‌شود اما هنوز هم عربستان سعودي از نظر ميزان ذخاير گاز و انرژي موجود در آن به شاه صحرا شهرت يافته است.

از طرف ديگر سياستگذاري مقامات عربستان سعودي براي تغيير زيرساخت‌هاي اقتصادي‌شان و باز كردن عرصه بازرگاني كشورشان بر روي بازرگاني جهان باعث شد تا اين كشور گام‌به‌گام به سمت يك اقتصاد ليبرال و آزاد حركت كند. از چند سال پيش زمزمه‌هايي مربوط به آزادي اقتصاد عربستان در گوش مردم و مقامات جهان نجوا مي‌شد و از همان سال نيز توافقنامه‌هايي بين مقامات اقتصادي عربستان سعودي با كشورهاي ديگر منعقد شد كه به موجب آنها حضور سرمايه‌داران خارجي در اقتصاد اين منطقه پررنگ‌تر شد.

 يكي از مهم‌ترين توافقنامه‌هاي امضا شده در كشور عربستان سعودي، توافقنامه‌ منعقد شده با اتحاديه اروپا بود كه در سال 2003 ميلادي تصويب شد. پس از انعقاد اين قرارداد دو طرفه موجي از بانكداران خارجي وارد اقتصاد عربستان شدند و نظام مالي آن را سامان يافته‌تر كردند. از آن سال به بعد بانك‌هاي HSBC، بانك دوچس، بانك بين‌المللي خليج، بانك ملي كويت و بانك ملي بحرين، جواز فعاليت در عربستان را اخذ كردند و با سرعت بسيار زيادي جايگاه خود را در نظام مالي اين كشور عربي به دست آوردند. روشن است، باز شدن فضاي اقتصادي و سرمايه‌گذاري عربستان سعودي به اين صورت در كشوري كه ساليان سال در شمار بسته‌ترين اقتصادهاي جهان محسوب مي‌شد تحولي چشمگير در ‌فضاي سياسي، اقتصادي و بازرگاني اين كشور محسوب مي‌شود و مي‌تواند دنيايي تازه را در مقابل چشمان دست‌اندركاران امور اقتصادي به تصوير بكشد.

حال نيز ايالات متحده آمريكا فشار مازادي به عربستان وارد كرده است و در نظر دارد با باز كردن فضاي بازرگاني و اقتصادي اين كشور و آزاد كردن ورود و خروج سرمايه (بيش از سطح موجود) از سرمايه‌هاي موجود در اين منطقه استفاده بهينه بكند و عربستان را به‌عنوان يك عضو قدرتمند وارد سازمان تجارت جهاني كند. اما در طي اين مذاكرات مشكلات چندي در اقتصاد عربستان مشاهده شد كه مانع از حضور اين كشور در سازمان تجارت جهاني است. مشكلات مذكور عبارتند از: سوبسيدهاي كلان بخش كشاورزي عربستان سعودي كه هم‌اكنون در اقتصاد جهان نقش چشمگيري دارند و آزادسازي بخش‌هاي آموزشي و بهداشتي كه نمادي از رشد يافتگي و فرهنگ بالاي يك ملت است. طي ساليان اخير نيز شهر صنعتي جبيل (jubail) با جذب بيش از 46 ميليارد دلار سرمايه خارجي كه معادل نيمي از كل سرمايه‌هاي درون‌ريز شده به اقتصاد عربستان بود، به‌عنوان بهترين شهر صنعتي خاورميانه معرفي شد و اعلام شد كه اين شهر در ميان تمامي شهرهاي خاورميانه از پتانسيل اقتصادي بالاتري برخوردار است. شايان ذكر است، انتخاب اين شهر به‌عنوان شهر برگزيده اقتصادي در خاورميانه در ميان 40 شهر صورت گرفت كه دبي هم يكي از آنها بود.در حال حاضر 30 كارخانه در اين شهر بزرگ صنعتي در حال ساخت است و طرح احداث 44 كارخانه ديگر در حال بررسي است. از طرف ديگر، اين شهر با جذب 56 ميليارد دلار سرمايه براي 55 هزار نفر از نيروي مشتاق كار، فرصت شغلي ايجاد كرد و تا حد زيادي معضل بيكاري در اين كشور را حل كرد.

 گفته مي‌شود يكي از دلايل رشد سرمايه‌گذاري خارجي در اين كشور سياستگذاري مقامات مبني بر اجازه مالكيت صد درصد سرمايه‌گذاران خارجي است اما قرار بر اين است كه قوانين تازه‌اي كه مرتبط با استانداردهاي سازمان تجارت جهاني باشد به زودي به اطلاع سرمايه‌داران و سرمايه‌گذاران برسد. يكي از پژوهشگران عربستان سعودي مي‌گويد: اين كشور در نظر دارد بيشتر پروژه‌هايي را اجرا كند كه بر محور دانايي‌ها و اطلاعات علمي متمركز است و از اجراي پروژه‌هاي سرمايه‌بر خورداري كند البته ايده جهاني‌سازي نيز در اين طرز تفكر بي‌تأثير نيست. وي عقيده دارد، جهاني‌سازي منافع زيادي براي اقتصاد و صنعت عربستان سعودي دارد و حتي اگر برخي از صنايع در اثر جهاني‌سازي از چرخه توليد خارج شوند، بدون ترديد اين صنايع در شمار صنايع ضعيفي بودند كه از بنياد، غلط راه‌اندازي شده بود. به هر حال حضور يك صنعت توانمند بهتر از چند صنعت ضعيف است و اگر عربستان در جهاني‌سازي تعدادي از صنايع ضعيف خود را از دست دهد باز هم مي‌تواند با كمك همان يك يا چند صنعت قدرتمند باقيمانده، بقاي خود را حفظ كند. به هر حال اقتصاد عربستان سعودي يكي از فرصت‌هاي بزرگ، با اهميت سرمايه‌گذاري محسوب مي‌شود كه مي‌تواند موتوري قدرتمند براي رشد خاورميانه باشد. AMEinfoحركت به چپ
حركت به راست


سازمان سرمايه گذاري و كمكهاي اقتصادي و فني ايران

 
http://www.investiniran.ir/
 

سازمان سرمايه گذاري و كمكهاي اقتصادي و فني ايران

 
http://www.investiniran.ir/
 

سازمان سرمايه گذاري و كمكهاي اقتصادي و فني ايران

 
http://www.investiniran.ir/
 

شبکه زنان کارآفرين

 
http://www.wenet.ir/index.php?option=com_content&t
 

اتاق بازرگاني صنايع و معادن ايران

 
http://www.tccim.ir/countries.aspx
 

پارس آتي نگر

 
http://www.parsatinegar.com/Farsi/CompanyAnalysis.
 

پارس آتي نگر

 
http://www.parsatinegar.com/Farsi/IndustryAnalysis
 

پارس آتي نگر

 
http://www.parsatinegar.com/Farsi/Reports.asp?cati
 

پايگاه اطلاعات صنعتي ايران

 
http://www.industryinfobase.ir/cofarsi/companies_r
 

پايگاه اطلاعات صنعتي ايران

 
http://www.industryinfobase.ir/cofarsi/employees_r
 

سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران

 
http://www.iraniec.com/pages/showdir.asp?PageId=10
 

سازمان همياري اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهها

 
http://www.eshteghal.ir/?CID=1_7
 

ستاد ويژه توسعه فناوري نانو

 
http://www.nano.ir/
 

مركز كارآفريني دانشگاه صنعتي اميركبير

 
http://www.karafariny.com/women.asp
 

مركز مطالعات تكنولوژي دانشگاه صنعتي شريف

 
http://www.techstudies.org/ipolicy/analysis.php?su
 

مرکز تحليل اخبار اقتصادي ايران

 
http://www.eghtesadonline.com/
 

معاونت امور اقتصادي وزارت امور اقتصادي و دارايي جمهوري اسلامي ايران

 
http://www.economicaffairs.ir/
 

موسسه كار و تامين اجتماعي

 
http://www.lssi.ir/pages/en/tkh/24-f.htm
 

هفته نامه بازاركار

 
http://www.bazarekar.ir/Reports/default.asp
 

سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي

 
http://www.agri-eng.com/fa/08/
 
1 2


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است