Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 3424                                               
هوش مالي‌تان را تقويت كنيد
دانستني منبع
هوش مالي‌تان را تقويت كنيد عنوان
جام جم نويسنده
1393/06/30 تاريخ

هوش مالي بخشي از هوش شماست كه مي‌تواند موضوعات مربوط به مسائل و مشكلات مالي‌تان را شناسايي و آن را حل كند.

خلاصه
جام جم - فرارو مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

نمي‌توانيم اين حقيقت را انكار كنيم كه براي رفع نيازهاي اوليه زندگي‌مان به پول احتياج داريم و به همين دليل نظم دادن به امور مالي و مسائل مربوط به پول و داشتن دانش و آگاهي مربوط به آن براي تك‌تك افراد جامعه ضروري است، البته نمي‌توان اين ادعا را داشت كه با پول مي‌توان خوشبختي را خريد، ولي اگر صادقانه به اين موضوع نگاه كنيم آيا بي‌پولي آرامشي به همراه دارد؟

به گزارش جام جم، بي‌پولي و فكر كردن دائم به آن جز اضطراب و نگراني و مبتلا شدن به انواع و اقسام بيماري‌هاي جسماني و رواني نكته مثبتي ندارد. پس باتوجه به اهميت مساله پول بهتر است به هوش مالي خود كه يكي از برترين هوش‌ها در زمينه مالي و اقتصادي است بيشتر توجه و سعي كنيم آن را تقويت كرده و بيشتر به آن بپردازيم تا با استفاده از اين هوش، هم بتوانيم در حل كردن مشكلات مالي‌مان بهتر عمل كنيم و هم راه‌هاي درآمدزايي بيشتر را ياد بگيريم.

هوش مالي بخشي از هوش شماست كه مي‌تواند موضوعات مربوط به مسائل و مشكلات مالي‌تان را شناسايي و آن را حل كند. نمونه‌هاي ساده‌اي از اين مشكلات كه اين هوش قادر به رفع آن است شامل نداشتن درآمد كافي و پيدا كردن راهكارهايي براي درآمدزايي بيشتر، بدهي‌هاي زياد، داشتن پول و ناآگاهي براي استفاده مفيد از آن است. البته اينها بخشي از مشكلات مالي است كه ممكن است براي هر فردي در طول زندگي پيش آيد. فردي با هوش مالي بالا مي‌تواند اين مشكلات را به آرامي و مرحله به مرحله حل كند. متاسفانه اگر شما هوش مالي پاييني داشته باشيد مشكلات مالي‌تان هميشه حل نشده باقي مي‌ماند و هرگز از بين نمي‌رود، بلكه در يك برهه از زمان كمرنگ‌تر و در زماني ديگر پررنگ‌تر مي‌شود. اگر هوش شما در اين زمينه پايين است، بايد معلومات مالي خود را افزايش دهيد. با اين افزايش مي‌توانيد مشكلات مالي را حل كرده و قوي‌تر از قبل شويد.

افراد بسياري هستند كه با وجود تحصيلات بالا، سختكوشي، صداقت و بسياري از صفات پسنديده هوش مالي پاييني دارند و هرگز در زندگي خود از نظر مالي احساس رضايت نمي‌كنند. آنان به استعداد‌هاي مالي خود پي نبرده‌اند و فقط ياد گرفته‌اند طبق عادت صبح از خواب بيدار شده و سر ساعت مقرر سر كار خود حاضر شوند، پس از بازگشت به منزل غذاي مختصري خورده و به رختخواب روند. درواقع اين گروه فقط كارفرمايان خود را كه شايد نصف آنان هم تحصيلات ندارند، پولدارتر مي‌كنند و خود هميشه درجا مي‌زنند. اگر آنان كمي به خود سختي دهند و از استعدادهاي مالي‌ و تحصيلاتشان استفاده كنند مي‌توانند براي خودشان كار كنند. اهميت اين هوش به اين دليل است كه با وجود مشكلات مالي و سايه انداختن آن بر زندگي ما، لذت و شادي را احساس نمي‌كنيم و هميشه با خود كلنجار مي‌رويم. يكي از مسائلي كه در تعيين هوش مالي مهم است ميزان هوش هيجاني ماست؛ اگر افراد نتوانند در زمينه‌هاي عواطف، احساسات و عادت‌هاي بد خود را كنترل كنند، قطعا در كنترل و حفظ پول‌هايشان هم با مشكل روبه‌رو مي‌شوند. مثلا افرادي كه هميشه عادت دارند بيش از درآمد خود خرج كنند، بزرگ‌ترين مقروضان دنيا هستند و حتما لازم است راه‌حل مناسبي براي اين مشكل خود پيدا كنند. پس چه خوب است ياد بگيريم روي هوش مالي خود كار و آن را تقويت كنيم، هرچه اين كار را بادقت‌تر انجام دهيم مي‌توانيم مشكلات مالي خود را راحت‌تر حل كرده و حرفه‌اي‌تر شويم.

در افزايش هوش مالي به توصيه‌هاي زير توجه كنيد:
براي چيزهايي كه ارزش دارند، سرمايه‌گذاري كنيد: سرمايه‌گذاري براي موارد بي‌ارزش، ارزش چيزهاي باارزش را هم از بين مي‌برد.

چشم و ذهني هوشيار داشته باشيم: از تجربيات مالي ديگران بخوبي استفاده كنيد و بر شكست‌هاي خود و ديگران تمركز كنيد. مطمئن باشيد پيروزي مقابل شكست نيست بلكه درون آن است.

اهداف والا انتخاب كنيد: بسياري از كارشناسان مالي به مردم پيشنهاد مي‌كنند براي موفق شدن اهداف كوچك را انتخاب كنند، اما به ياد داشته باشيد براي دستيابي به بهترين، بايد بهترين‌ها را انتخاب كرد و بهترين بود.

همچنين اگر مي‌خواهيد در زمينه مالي موفق شويد، به دنبال محيط مناسب براي رشد مالي‌تان باشيد تا بتوانيد از توانايي‌ها و قابليت‌هاي خود به بهترين شكل استفاده كنيد. مثلا اگر شما در محيطي كار مي‌كنيد كه فقط در آن شكست و نااميدي تعريف شده است دليلي ندارد آنجا بمانيد، زيرا اين ياس و نااميدي در شما هم رخنه كرده و هيچ‌گاه به رضايت شغلي نمي‌رسيد.

استعداد و توانايي‌هاي خود را دريابيد: افرادي كه سعي نمي‌كنند استعدادها و قابليت‌هاي خود را كشف كنند، افراد تنبلي هستند كه فقط كارهاي ساده و بي‌دردسر را انجام مي‌دهند. بايد توانايي‌هاي خاص خود را پيدا كرده و به خودمان اجازه دهيم در آنها به رشد و تكامل برسيم.

خانم‌ها، مدير مالي توانمند براي خانواده توانايي زنان براي مديريت مالي‌شان تا حد زيادي به اين امر بستگي دارد كه برخي از خرافه‌هاي زير را كاملا از ذهن خود پاك كنند.

پول براي يك زن شادي نمي‌آورد: البته نمي‌توان هميشه شادي را با پول خريد اما در فقر ماندن هم براي يك زن خوشحالي به همراه ندارد. گاهي پول و استفاده درست آن راه‌هايي پيش پاي شما مي‌گذارد كه هيچ چيز ديگري قادر به انجام آن نيست. اين جمله معروف را به يادداشته باشيد كه يكي از سرمايه‌داران مي‌گفت: من ثروتمند بوده‌ام، فقير هم بوده‌ام. باور كنيد ثروتمند بودن بهتر از فقر است. اگر شما نمي‌توانيد از پول خود لذت ببريد به اين دليل است كه نمي‌دانيد چگونه از پول براي حل مشكلاتتان استفاده كنيد. حداقل، پول مي‌تواند شما را نزد يك درمانگر خوب ببرد.

صحبت كردن درباره پول در شأن يك خانم نيست: واقعا گفت‌و‌گو درباره پول چه ارتباطي مي‌تواند به شأن و منزلت يك خانم داشته باشد؟ حقيقت صحبت كردن درباره پول نيست كه ديگران را آزار مي‌دهد، بلكه هوش و ذكاوت برخي زنان در زمينه‌هاي مالي است كه آنان را آزرده مي‌سازد. زنان فراموش نكنند دانش و پول هر دو براي آنان قدرت را به ارمغان مي‌آورد.

اين خرافه را باور نكنيد كه مردان در امور مالي و پول از زنان باهوش‌ترند: آيا ژن ناشناخته‌اي به نام ژن پول در مردان وجود دارد كه در زنان نيست. بارها اتفاق افتاده كه زنان به هوش مالي مردانشان اطمينان كرده‌اند و در نهايت ورشكسته شده‌اند.

اگر در آمد يك زن بالاتر از همسرش باشد، موجب سرخوردگي همسر وي مي‌شود: اين باور تا اندازه‌اي درست است، چراكه اغلب بالا بودن درآمد زن باعث ايجاد تنش و ‌اعتماد به نفس در ديگري مي‌شود. اما شما با مديريت درست، گفت‌و‌گو‌هاي صادقانه درباره مسائل مالي و هزينه‌ها و... با همسرتان مي‌توانيد اين‌گونه تنش‌ها را در خانه از بين ببريد و با ارائه ايده‌هاي خوب حتي باعث درآمدزايي همسرتان هم بشويد.

نيازي نيست تا اين اندازه روي تحصيلات عالي براي شغل پردرآمد تاكيد داشته باشيد: چراكه درآمد شما به‌عنوان درآمد ثانوي بعد از ازدواج محسوب مي‌شود. مطمئن باشيد افرادي كه اين تصور نادرست را در شما ايجاد مي‌كنند فقط قصد دارند مانع پيشرفت شما به سطوح عالي تحصيلي شوند.

زنان براي امور مربوط به پول و محاسبات مناسب نيستند: چرا برخي بر اين عقيده‌اند كه دختران در رياضيات قوي نيستند بنابراين محاسبات به آنان مربوط نمي‌شود؟ تحقيقات نشانگر آن است كه دختران و پسران به يك اندازه مي‌توانند در درس رياضي موفق شوند، اما دختران براي يادگيري رياضيات نگراني بيشتري دارند.

بايد و نبايدهاي تقويت هوش مالي
ـ هر روز زماني را به خواندن مطالبي درباره پول و مسائل اقتصادي اختصاص دهيد. برنامه‌هاي اقتصادي شبكه‌هاي تلويزيوني را ببينيد و با مطالعه كتاب‌ها و مجلات اقتصادي اطلاعات مالي خود را بالا ببريد.

ـ پس‌انداز كردن را شروع كنيد. فرقي نمي‌كند چقدر درآمد داريد و از چه مبلغي مي‌خواهيد پس‌انداز كردن را شروع كنيد، حتما مبلغي را به‌عنوان پس‌انداز كنار بگذاريد تا در صورت نياز محتاج نزديك‌ترين فرد خانواده‌تان هم نشويد.

ـ از مدير شدن نترسيد. از داشتن موقعيت شغلي بالاتر و حقوق پايه بيشتر استقبال كنيد. اعتماد به نفس خود را بالا ببريد و سعي كنيد مهارت‌هاي مديريت و تجارت را بخوبي فراگيريد و به آن عمل كنيد.

ـ هنگامي كه شرايط روحي خوبي نداريد، لطفا خريد نكنيد. خريد كردن يك راه‌حل كوتاه‌مدت براي حال بد شماست. ممكن است در همان لحظه حالتان خوب شود اما اين احساس زودگذر است.

ـ در برابر وسوسه خرج كردن مقاومت كنيد. سعي كنيد در لحظه‌اي كه وسوسه مي‌شويد تا پول‌هايتان را يكجا خرج كنيد، به احساسات ديگري فكر كنيد كه بتواند شما را از خرج كردن عاطفي برهاند.

ـ از خود بپرسيد در خرج كردن پول تحت تاثير چه شرايط و افرادي هستيد. به‌عنوان مثال اگر به واسطه ازدواج به يكباره به طبقه ثروتمند راه پيدا كرده‌ايد، طبيعتا شروع به خرج كردن پول‌هاي خود مي‌كنيد و درواقع خودنمايي مي‌كنيد. مراقب باشيد آرامش خود را با اين خود نمايي‌ها و ولخرجي‌ها از دست ندهيد.

ـ به ارزش‌هايتان توجه كنيد. برخي بر اين عقيده‌اند كه ثروت، فاني و زودگذر است چراكه ممكن است با يك بيماري يا دگرگوني شرايط اقتصادي ناگهان همه پول‌ها نابود شود. پس متناسب با ارزش‌هايتان زندگي كنيد نه متناسب با ثروتتان.

- براي استفاده از ارثيه خود برنامه‌ريزي صحيحي داشته باشيد. وقتي ارثيه‌اي به شما مي‌رسد اين تصور را داشته باشيد كه اين آخرين شانس شماست. با ارثيه خود براي آينده‌تان سرمايه‌گذاري كنيد.

- هيچ گاه اجازه ندهيد تمام دارايي مشترك‌تان به نام شريك مالي‌تان باشد. حتي اگر اين شريك مالي نزديك‌ترين فرد به شما باشد.

ـ مواظب احساسات‌تان باشيد. اجازه ندهيد احساسات‌تان مانعي براي حساب و كتاب مالي‌تان شود و به آساني از حق خود بگذريد.

ـ اجازه ندهيد مدرك تحصيلي‌تان تعيين‌كننده سرنوشت‌تان شود. فقط به اين دليل كه مدرك فلان رشته را داريد نبايد در شغل كم‌درآمد مربوط به آن رشته مشغول به كار شويد.

ـ در كارهاي خيريه شركت كنيد. برخي افراد آن قدر غرق در جمع‌آوري پول هستند كه ديگر توجهي به مستمندان و اطرافيان نيازمند خود ندارند. هيچ?گاه نيازمندان را فراموش نكنيد و پولتان را فقط براي خودتان خرج نكنيد. براي ديگران هم مايه بگذاريد.

- به فرزندان خود بقبولانيد كه مي‌خواهيد از نظر مالي مستقل باشيد. اگر دائما فرزندانتان از شما پول طلب مي‌كنند، يادآوري كنيد كه دوست نداريد در روزگار پيري محتاج كسي باشيد. البته كمك كردن به فرزندان بد نيست، اما اين كار نبايد به صورت عادت شود.حركت به چپ
حركت به راست


شبكه زنان كارآفرين

 
http://www.iranzanan.com/
 

اولين پايگاه اطلاع رساني تخصصي فناوري اطلاعات

 
http://www.itiran.com/?type=interview
 

روزنامه جوان

 
http://www.javannewspaper.com/1383/830817/student.
 

صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران

 
http://www.irib.ir/Economy/html/nahavandian.htm
 

مركز اطلاع رساني صنايع و معادن ايران

 
http://www.mim.gov.ir/Mits/WebNashrSystems/Ministe
 

مركز اطلاع رساني صنايع و معادن ايران

 
http://www.mim.gov.ir/Mits/WebNashrSystems/Ministe
 

مركز كارآفريني دانشگاه صنعتي اميركبير

 
http://www.karafariny.com/medicine.asp
 

موسسه كار و تامين اجتماعي

 
http://www.lssi.ir/pages/en/tkh/24-f.htm
 

هفته نامه بازاركار

 
http://www.bazarekar.ir/Interview/default.asp
 

ايران مانيا

 
http://www.iranmania.com/News/Farsi/ArticleView/De
 

دكتر علي ربيعي وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با حضور در برنامه تلويزيوني دستخط

 

بيش از 200 نفر ازبانوان را جذب كردم

 

آقاي هيدروپونيك و صيد آفات با تله‌هاي نوري

 

اولين نياز كارآفريني خودباوري است

 

تورم فارغ‌التحصيلان بيكار در سال 93

 

دكتر رضا رستمي، بنيان گذار گروه آتيه

 

چرخ خياطي يك ماشين مولد و درآمدزا است

 

دژاوو يعني رويايي كه در واقعيت اتفاق مي افتد و از پيش ديده شده

 

حالا ماهي بيست ميليون درآمد دارم

 

گفت‌وگو با محمد حسن سيد شجاع، صاحب برند اريكا

 

آقاي مهندس مرتضي پويان

 

گفتگو با آقاي جواد كارگر نژاد

 

هر كاري يك راهي داره

 

تلاش كن، صبر داشته باش و مايوس نشو!

 

در آموزش خسيس نباشيد

 

هدف بايد چراغي باشد در انتهاي راه

 

يك انسان موفق حتما شكست را تجربه مي‌كند

 

همه گفتند زن نمي‌تواند كار مردانه كند اما من

 

از تركيب علاقه، تحصيل و تجربه‌ ايده‌ خلق كنيد

 

خود را ملزم به تبعيت از برنامه‌هايتان كنيد

 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...

هوش مالي‌تان را تقويت كنيد

 

يك بانوي ايراني كارآفرين برتر جهان اسلام شد

 

سياستهاي كلي اشتغال در وزارت صنعت، معدن و تجارت

 

با چند كارآفرين جوان و پير موفق در همايش كارآفريني خانه شهرياران جوان

 

براي ترويج‌فرهنگ‌كارآفريني بايدبه زيرساخت‌ها توجه‌كرد

 

كارآفرين بايد روحيه مبارزه با هر نوع مشكلي را داشته باشد

 

نبودزيرساخت‌هاي‌فني‌هزينه‌تمام‌شده‌توليدرابالا‌مي‌برد

 

بروكراسي اداري نبايد براي كارآفرين مانع‌تراشي كند

 

ايران مي‌تواند بهشت صنعت و سرمايه‌گذاري باشد

 

جوان‌هاي ‌ما مستعد ‌كارهاي‌ بزرگ‌ و كارآفريني‌ خلاقانه ‌هستند

 

توليد نرم‌افزار در ايران داراي ريسك‌هاي زيادي است

 

كوچكترين دختر مخترع كشور

 

رقابت نمي‌كنيم، بلكه رقابت مي‌آفرينيم

 

چهار جانباز 70 درصدي كه براي ده‌ها جوان اشتغال ايجاد كردند

 

مشكلات مالي مهمترين مانع گسترش فعاليت‌هايم بود

 

ضرورت شناخت كافي يك كارآفرين از بازار كار

 

آشنايي با كارآفرين موفق (ابراهيم زكي)

 

بيكاري فارغ‌التحصيلان كشاورزي ريشه اقتصادي ندارد

 

كمك ‌به ‌كارآفرينان ‌لزوما به ‌معني ‌ارائه ‌تسهيلات ‌‌نيست

 

مصطفي كاوه:معتقدم‌كارآفرين‌در راه‌خدا جهاد‌مي‌كند

 
1 2


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است