Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 9799                                               
كوچكترين دختر مخترع كشور
دانستني منبع
كوچكترين دختر مخترع كشور عنوان
نويسنده
1389/06/24 تاريخ

بيتا پري‌نژاد كودك مخترع ايراني دوست دارد دانشمند گياه‌شناس شود

خلاصه
خانه كارآفرينان ايران مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

مادر و فرزند هر دو مخترعند. مادر مبدع شيوه منحصر به فرد آموزش زبان (ثبت شده در استراليا) و نيز يك فرمول شيمي است. دخترش هم در سن 9 سالگي چهار اختراع ثبت شده دارد. پدر كوچكترين دختر مخترع كشور كارمندي شريف است. مادر و دختر مي گويند ايده هاي زيادي دارند اما توان مالي لازم براي اجراي آن ندارند...

به گزارش خبرنگار مهر، كسب عنوان بانوي سرافراز ايراني بهانه اي شد براي مصاحبه با فرانك ابراهيمي مخترع زن ايراني كه شيوه منحصر به فرد آموزش زبان در دوره كوتاه مدت با كسب موفقيت بالا و يك فرمول شيمي از اختراعات او هستند. اين بانوي سرافراز اتفاقا مادر جوان ترين مخترع كشور هم هست. دختري كه در سن 6 سالگي با اختراع حفاظ گياهان به جمع مخترعان ايران پيوست و حالا هم 9 سال دارد با چهار اختراع ثبت شده. ايده ساخت هواپيمايي نظامي بدون نياز به فرودگاه را به وزارت دفاع داده و از اين طرح استقبال شده و گويا اين وزارتخانه به دنبال بررسي جدي اين طرح است.

اين بانوي شايسته و سرافراز ايراني بيش از اين كه به فعاليتهاي خود بپردازد از دخترش مي گويد. مادر بيتا پري نژاد مي گويد كه دخترش مدتهاست كه دلش مي خواهد تلسكوپ داشته باشد ولي درآمد كارمندي پدر و مادرش اجازه نمي دهد، سه ميليون تومان تنها جايزه و حمايت مالي است كه تا كنون از نهادهاي دولتي گرفته ايم كه آن را هم خرج چاپ كتاب و حضور در جشنواره اختراعات انگليس كرده ايم.

البته شهردار منطقه 9 با اهداي يك لپ تاپ به او يكي از آرزوهايش براي اينكه بتواند بيشتر تحقيق كند را برآورده كرد. اتاق كار جوان ترين مخترع ايران بخشي از اتاق پذيرايي منزلشان است كه به ابتكار پدر او با ساخت يه حايل قفسه اي چوبي جدا شده است.

اگر چه اين مصاحبه به نيت گفتگو با اين بانو و مادر سرافراز ايراني برگزار شد ولي نهايتا بيشتر وقت جلسه به صحبت در مورد دختري كه جوان ترين مخترع كشور است گذشت.
 
در مورد اختراعهاي خود و فعاليتهاي علمي تان كه موجب شد عنوان بانوي سرافراز ايراني را كسب كنيد توضيح دهيد.

- فرانك ابراهيمي: سال 71 اولين اختراع شيمي ام را در ايران ثبت كردم. در سال چهارم دبيرستان در رشته شيمي تجديد شدم و اين مقدمه اي شد كه سال بعد از آن يك فرمول شيمي اختراع كنم و البته آن درس را هم با تك ماده قبول شدم. پس از دوره دبيرستان در دانشگاه پزشكي در شهري دور از محل سكونت خانواده قبول شدم ولي به اجبار از تحصيل در اين رشته صرف نظر كردم.

همان زمان در دانشگاه آزاد رشته زبان قبول شدم با اينكه به اين رشته واقعا علاقه نداشتم و هفته هاي اول حتي قادر به فهميدن چند كلمه زبان هم نبودم. ولي در چند جلسه اول چند نفر از همكلاسي هاي خود را ديدم كه به راحتي انگليسي صحبت مي كردند و اين انگيزه اي شد كه به طور جدي شروع به يادگيري زبان و كار ترجمه كنم. تبحرم در زبان انگليسي به حدي رسيد كه در ترم دوم تائيديه دانشگاه را براي تدريس زبان گرفتم و ابتدا در دوره پيش دانشگاهي زبان درس مي دادم و بعد در دانشگاه تربيت معلم، دانشگاه علوم پزشكي و مراكز مختلف تدريس  كردم. در اين دانشگاهها من به عنوان دانشجوي كارشناسي ارشد معرفي مي شدم و هرگز عنوان نمي شد كه دانشجوي كارشناسي هستم.

در سال 82 جديدترين تكنيك آموزش زبانهاي زنده دنيا را كه ابداع كننده آن بودم در استراليا به ثبت رساندم. در ابتدا مي خواستم اين اختراع را در ايران ثبت كنم ولي به دليل اينكه قانون مالكيت صنعتي در ايران وجود نداشت با صرف هزينه بسيار به استراليا سفر كردم تا اين اختراع را ثبت كنم.

پس از آن بلافاصله پذيرش دانشگاه براي من آمد و شهروند علمي استراليا نام گرفتم و به خانواده ام هم اقامت دادند . مدتي هم در اين كشور تحصيل كردم ولي به دليل مشكلات خانوادگي كه برايم به وجود آمد مجبور به بازگشت شديم.

*در مورد اين تكنيك آموزش زبان بيشتر توضيح دهيد.

- برگشت به ايران باعث شد موقعيتي براي كار روي اين تكنيك پيدا كنم و آن را گسترش دهم. چون هماهنگي بين بخشهاي دولتي وجود نداشت و ما هم سرمايه كمي داشتيم اين كار را به صورت خصوصي ادامه داديم و تعاوني آموزشي را با نام بينا متد ثبت كرديم. تا كنون حدود هزار و 500 نفر از افراد خانه دار تا افراد سطوح بالاي سياسي كشور با اين شيوه زبان انگليسي ياد گرفته اند. اين روش براي آموزش تمام زبانهاي زنده دنيا قابل استفاده است. يكي از بزرگترين محاسن اين روش اين است كه مدرس به زبان يادگيرنده صحبت مي كند ولي چگونگي صبحت به زبان مقصد را آموزش مي دهد. در اين تكنيك بعد از چهار جلسه فرد شروع به صحبت به زبان مقصد مي كند ولي مدرس همچنان به زبان مبدا حرف مي زند.

آموزش قرآن به زبان انگليسي در 18 جلسه براي افرادي كه در حوزه هستند با اين شيوه ممكن است ولي براي مكالمه معمولي 12 جلسه نياز است كه جلسه اول آن رايگان برگزار مي شود. جالب است كه تبليغات موسسه هاي مختلف در مورد آموزش زبان انگليسي در كوتاه مدت بعد از ابداع اين شيوه آغاز شد.

الان دو سه هزار نفر در نوبت يادگيري زبان به اين شيوه هستند ولي به دليل نبود امكانات و فضاي لازم آموزشهاي عمومي را متوقف كرده ايم و فقط آموزش خصوصي داريم. مهندس جعفري شهردار منطقه 9 تنها مسئولي بود كه در مدت اين سالها از اين ابداع حمايت و براي در اختيار قرار دادن مراكز هنري واقع در منطقه 9 و آموزش زبان انگليسي به شهروندان در اين مراكز اعلام آمادگي كرد و براي اولين بار آموزش مربي كتابهاي كودك و نوجوان براي گروه سني 7 تا 12 سال در اين مراكز آغاز شد.

كوچكترين معلم اين مراكز نيز بيتا است كه كتاب چاپ شده اش را براي كودكان چهار تا هفت سال تدريس مي كند در واقع بعد از هفت سال اين اولين حمايتي است كه از ما شده است.

* پيگيري براي گسترش اين شيوه يادگيري زبان درجامعه و استفاده از امكانات دستگاههاي دولتي نداشتيد؟

- طرحي را در اين زمينه تهيه كرده و در قالب درخواست به دكتر قاليباف شهردار تهران ارائه كرديم و نظر ايشان اين بود كه اين كار گسترده تر شود. پيشنهاد ما راه اندازي هتل زبان بين المللي بود كه در سطح خاورميانه منحصر به فرد باشد. اين نامه توسط شهردار دستور داده شده ولي افراد كه در سطح پايين تر مديريت بودند به اشتباه برداشت كرده و من را به منطقه 21 كه يك منطقه صنعتي است براي واگذاري زمين معرفي كردند ولي بعد از معرفي طرح خود مسئولان نيز به اين باور رسيدند كه اين طرح در اين منطقه نمي گنجد.

با اجراي اين طرح و ساخت هتل زبان همه مي توانند با اقامت چند روزه در هتل مكالمه روزمره هر زباني را ياد بگيرند. هم ارز آوري براي كشور دارد و چون در دنيا منحصر به فرد است مي توان از اين طريق دانشجويان زيادي را براي آموزش در اين هتل دعوت كرد.

*چطور متوجه نبوغ دختر 6 ساله خود شديد و آيا از سن كم آموزش خاصي به او داديد و يا كاملا اتفاقي بود؟

- به صورت اتفاقي متوجه اين استعداد بيتا شدم. زماني كه بيتا 6 سال داشت پوشش گلها را درست كرد و يك روز پيش من آمد و گفت چيزي درست كرده كه نيازي نباشد در فصل سرما روي گلها كيسه بكشيم و هر سال هم امكان استفاده از آن وجود دارد و از طرفي زباله هم درست نمي شود. بعد به ذهنم رسيد كه اين وسيله جديد است و بيتا قبل از آن نمونه اش را در جايي نديده است. پس از آن بيشتر بر روي كارهايش دقيق شدم. متوجه شدم براي هر مشكلي راه حلي پيدا مي كند تا اينكه تصميم گرفتيم به اداره مالكيت صنعتي بروم و پيشنهاد ثبت اين وسيله را بدهم. بعد هم سه كارشناس از مجموع چهار نفر راي مثبت براي ثبت آن دادند ولي يك نفر مخالف بود كه رئيس مالكيت صنعتي گفت مگر قرار است اين بچه آپولو هوا كند كه بعد از آن طرح تصويب شد. بيتا به تنهايي براي توضيح در مورد اختراعش رفت و جالب است كه آن زمان اسم مخروط را بلد نبود و با دست شكل آن را به كارشناسان نشان مي داد.

* چه وسايل كمك آموزشي در اختيار بيتا براي توسعه فعاليتهايش قرار دارد؟

- پيش از اختراع اولش، به دنبال وسايل كمك آموزشي نبوديم ولي بعد از آن وسايلي كه نياز داشت را در اختيار او مي گذاشتيم مثلا كتاب دايره المعارف را هميشه همراه دارد و به آن مراجعه مي كند. ولي تهيه برخي وسايل در توان ما نيست مثلا بيتا نياز به يك كامپيوتر داشت و شهردار منطقه 9 به عنوان نخبه لب تاپي به بيتا هديه داد.الان بيتا به يك تلسكوپ نياز دارد اما با حقوق كارمندي قادر به تهيه آن و ساير وسايل مورد نياز او نيستيم.

با فشار بيتا را در جشنواره خوارزمي جوان كه به افراد كمتر از 13 سال اجازه شركت در آن داده نمي شد وارد كرديم و توانست رتبه سوم را كسب كند.

*در مورد فعاليت خود در كانون نخبگان بيشتر توضيح بدهيد؟

- به جاي اجراي طرح هتل زبان، كانون نخبگان را در منطقه 21 راه اندازي كرديم و من هم اكنون دبير كانون نخبگان منطقه 21 و 22 هستم كه چهار هزار نفر عضو دارد. توسط اين كودكان با دوست بيتا آشنا شديم كه با هم ويلچر تجهيز شده را اختراع و به ثبت رساندند كه در مالزي و انگلستان در جشنواره اختراعات مدال برنز گرفت.

*چه حمايتهايي از سوي دولت از شما به عنوان يك مخترع زن و دخترتان كه كم سن ترين مخترع ايران است انجام شده است؟

- در اين مدت من و دخترم به عنوان نخبه تنها سه ميليون تومان پشتيباني مالي شديم كه با اين پول كتاب بيتا چاپ شد و در نمايشگاه انگليس شركت كرد و در بقيه جشنواره هاي اختراع دنيا به صورت غيابي شركت كرديم چون بودجه شركت در آنها را نداشتيم .ولي بيتا موفق به كسب مدال در چندين جشنواره شد.البته ما درخواست كمك مالي نداريم فقط مي خواهيم يك استاد راهنما براي بيتا درنظر گرفته شود چون كه سطح علمي من و پدرش جوابگو نيست و او نياز به يك استاد دارد.

حتي من بارها درخواست تنها يك فضا را داشته ام كه در آن علاوه بر اشتغال زايي براي عده اي بتوانم با اين شيوه آموزش زبان به هموطنانم خدمت كنم ولي تا كنون هيچ حمايتي از ما نشده است.

در ادامه اين گفتگو بيتا پري نژاد در مورد اختراعهاي خود توضيح داد كه چهار اختراع شامل پوشش گياه، دستگاه ميوه چين، ويلچر تجهيز شده و كيوسك پليس داشته كه اولين آم در سن 6 سالگي، دومين اختراع در سن هفت سالگي، سومين اختراع در 9 سالگي و ويلچير تجهيز شده هم در 9 سالگي بوده است.

اين كودك مخترع ايراني گفت كه دوست دارد دانشمند گياه شناس شود و قصد دارد به زودي رباتي اختراع كند كه به جاي او مشق بنويسد. البته در حال تكميل ايده هواپيمايي است كه نياز به فرودگاه نداشته باشد.حركت به چپ
حركت به راست


شبكه زنان كارآفرين

 
http://www.iranzanan.com/
 

اولين پايگاه اطلاع رساني تخصصي فناوري اطلاعات

 
http://www.itiran.com/?type=interview
 

روزنامه جوان

 
http://www.javannewspaper.com/1383/830817/student.
 

صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران

 
http://www.irib.ir/Economy/html/nahavandian.htm
 

مركز اطلاع رساني صنايع و معادن ايران

 
http://www.mim.gov.ir/Mits/WebNashrSystems/Ministe
 

مركز اطلاع رساني صنايع و معادن ايران

 
http://www.mim.gov.ir/Mits/WebNashrSystems/Ministe
 

مركز كارآفريني دانشگاه صنعتي اميركبير

 
http://www.karafariny.com/medicine.asp
 

موسسه كار و تامين اجتماعي

 
http://www.lssi.ir/pages/en/tkh/24-f.htm
 

هفته نامه بازاركار

 
http://www.bazarekar.ir/Interview/default.asp
 

ايران مانيا

 
http://www.iranmania.com/News/Farsi/ArticleView/De
 

دكتر علي ربيعي وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با حضور در برنامه تلويزيوني دستخط

 

بيش از 200 نفر ازبانوان را جذب كردم

 

آقاي هيدروپونيك و صيد آفات با تله‌هاي نوري

 

اولين نياز كارآفريني خودباوري است

 

تورم فارغ‌التحصيلان بيكار در سال 93

 

دكتر رضا رستمي، بنيان گذار گروه آتيه

 

چرخ خياطي يك ماشين مولد و درآمدزا است

 

دژاوو يعني رويايي كه در واقعيت اتفاق مي افتد و از پيش ديده شده

 

حالا ماهي بيست ميليون درآمد دارم

 

گفت‌وگو با محمد حسن سيد شجاع، صاحب برند اريكا

 

آقاي مهندس مرتضي پويان

 

گفتگو با آقاي جواد كارگر نژاد

 

هر كاري يك راهي داره

 

تلاش كن، صبر داشته باش و مايوس نشو!

 

در آموزش خسيس نباشيد

 

هدف بايد چراغي باشد در انتهاي راه

 

يك انسان موفق حتما شكست را تجربه مي‌كند

 

همه گفتند زن نمي‌تواند كار مردانه كند اما من

 

از تركيب علاقه، تحصيل و تجربه‌ ايده‌ خلق كنيد

 

خود را ملزم به تبعيت از برنامه‌هايتان كنيد

 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...

هوش مالي‌تان را تقويت كنيد

 

يك بانوي ايراني كارآفرين برتر جهان اسلام شد

 

سياستهاي كلي اشتغال در وزارت صنعت، معدن و تجارت

 

با چند كارآفرين جوان و پير موفق در همايش كارآفريني خانه شهرياران جوان

 

براي ترويج‌فرهنگ‌كارآفريني بايدبه زيرساخت‌ها توجه‌كرد

 

كارآفرين بايد روحيه مبارزه با هر نوع مشكلي را داشته باشد

 

نبودزيرساخت‌هاي‌فني‌هزينه‌تمام‌شده‌توليدرابالا‌مي‌برد

 

بروكراسي اداري نبايد براي كارآفرين مانع‌تراشي كند

 

ايران مي‌تواند بهشت صنعت و سرمايه‌گذاري باشد

 

جوان‌هاي ‌ما مستعد ‌كارهاي‌ بزرگ‌ و كارآفريني‌ خلاقانه ‌هستند

 

توليد نرم‌افزار در ايران داراي ريسك‌هاي زيادي است

 

كوچكترين دختر مخترع كشور

 

رقابت نمي‌كنيم، بلكه رقابت مي‌آفرينيم

 

چهار جانباز 70 درصدي كه براي ده‌ها جوان اشتغال ايجاد كردند

 

مشكلات مالي مهمترين مانع گسترش فعاليت‌هايم بود

 

ضرورت شناخت كافي يك كارآفرين از بازار كار

 

آشنايي با كارآفرين موفق (ابراهيم زكي)

 

بيكاري فارغ‌التحصيلان كشاورزي ريشه اقتصادي ندارد

 

كمك ‌به ‌كارآفرينان ‌لزوما به ‌معني ‌ارائه ‌تسهيلات ‌‌نيست

 

مصطفي كاوه:معتقدم‌كارآفرين‌در راه‌خدا جهاد‌مي‌كند

 
1 2


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است