Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 12063                                               
چرخ خياطي يك ماشين مولد و درآمدزا است
گفت و گو منبع
چرخ خياطي يك ماشين مولد و درآمدزا است عنوان
كارآفرين ناب نويسنده
1392/11/30 تاريخ

مهندس سيد مهدي مير سجادي، مدير عامل شركت كارخانجات چرخ خياطي ايران- كاچيران، مهندس مكانيك با 12 سال تجربه در سطوح مديريتي و 3 سال تجربه در شركت كاچيران با سمت معاون مديرعامل و 2 سال در سمت مدير عامل.

خلاصه
كارآفرين ناب مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

بيوگرافي:

مهندس سيد مهدي مير سجادي، مدير عامل شركت كارخانجات چرخ خياطي ايران- كاچيران، مهندس مكانيك با 12 سال تجربه در سطوح مديريتي و 3 سال تجربه در شركت كاچيران با سمت معاون مديرعامل و 2 سال در سمت مدير عامل.

كاچيران از آغاز تا به امروز:

شركت كارخانجات چرخ خياطي ايران- كاچيران در سال 1358 توسط حاج آقا سيد صادق سبزواري پدربزرگم و با همكاري گروهي از وارد كنندگان چرخ خياطي تأسيس شد.

هدف بنيان گذاران اين كارخانه از جمله: حاج آقاي سبزواري و بقيه كه وارد كنندگان چرخ خياطي بودند ايجاد خودكفايي در صنعت چرخ خياطي، اشتغال و پيشگيري از خروج ارز و صادرات اين محصول به ساير كشورها بود.

سال 1358 يعني زماني كه همه مردم سرمايه هاي خود را برداشته و به خارج از كشور مي رفتند، پدر بزرگ من به همراه دوستان خود تصميم به تأسيس  اين كارخانه مي گيرند. ايشان هميشه در خاطرات خود مي گويد: براي دولت هم اين تعجب برانگيز بود. حتي در آن زمان رئيس مجلس در سخنراني اي گفت: در زماني كه مي بينيم همه سرمايه هايشان را به خارج از كشور منتقل مي كنند، هستند افراد مؤمن و ميهن دوستي كه مانده و براي راه اندازي كسب وكار، سرمايه گذاري مي كنند.

شهر صنعتي البرز در استان قزوين جهت احداث اين كارخانه انتخاب گرديد و پس از تأسيسات زيربنايي اقدام به كسب تكنولوژي اين صنعت از كشور آلمان و از كارخانجات معظم و قديمي فاف شد. تا قبل از احداث كارخانه كاچيران هيچ گونه سرمايه گذاري در زمينه توليد چرخ خياطي برق خانگي در ايران صورت نگرفته بود و اين كارخانه اولين كارخانه توليد اين محصول در ايران و در سطح خاورميانه بود كه البته تاكنون نيز در سطح خاورميانه كارخانه اي به عظمت و اهميت كارخانجات كاچيران جهت توليد چرخ خياطي برقي خانگي وجود ندارد.

حاج آقا سيد صادق سبزواري كه به حق، پدر اين صنعت و بنيان گذار اين شركت بوده، در خاطرات خود مي گويد: از دوران كودكي و در كنار پدر كه وارد كننده و توزيع كننده چرخ خياطي بود، بسياري چيزها درباره اين صنعت آموختم و از همان كودكي اين فكر را در سر مي پروراندم كه بتوانم سرانجام روزي يك كارخانه چرخ خياطي در ميهن خود راه اندازي كنم. وقتي كه پس از ساليان طولاني اين فكر را مطرح كردم، براي همكاران، مقامات ذيربط اداري و حتي توليدكنندگان خارجي امري محال و نشدني تلقي مي شد، اما همزمان با انقلاب اسلامي ايران نخستين طليعه هاي تأسيس اين كارخانه درخشيد و سرانجام اين رويداد بزرگ در سال 1358 اتفاق افتاد و به سرعت با شكل گيري قانوني شركت و انتخاب محل كارخانه و خريد تكنولوژي و سفارش ماشين آلات بهره برداري از كارخانه آغاز گرديد. كار را در ابتدا با پانصد ميليون ريال سرمايه اوليه و 40 نفر مهندس، تكنسين و كارگر و كارمند آغاز كرديم. اما هم اكنون اين كارخانه به طور متوسط بين 500 تا 600 نفر پرسنل در سطوح مختلف تخصصي، فني و اداري دارد.

طراحي چنين پروژه اي با اين وسعت و عظمت بي ترديد نياز به شهامت، پشتكار و عشق و شيفتگي دارد كه بتواند پاسخگوي مشكلات اوليه تأسيس چنين كارخانه اي باشد، سرمايه گذاري بالا، تعهدات خارجي سنگين، مشكلات اداري، نو بودن تكنولوژي و نبود تخصص هاي فني از مشكلات اوليه شركت ما به شمار مي رفت كه خوشبختانه در مقابل اراده محكم و عزم راسخ و به خصوص آشنايي هاي فني قبلي بنيان گذاران كارخانه، همگي اين مسائل قابل حل بود.

پس از دريافت تكنولوژي و سفارش ساخت ماشين آلات توليدي به سازندگان آلماني، بالاخره در سال 1371 خط مونتاژ كارخانه با توليد دو مدل چرخ خياطي و در سال 1374 خطوط توليد كارخانه با افزودن چند مدل ديگر افتتاح گرديد. در سال 1376 تكنولوژي ديگري نيز به محصولات كاچيران اضافه شد و در حال حاضر نيز بيش از 30 مدل چرخ خياطي در كارخانجات كاچيران توليد و به بازارهاي داخلي و خارجي عرضه مي شود.

در حال حاضر نيز در طول 20 سالي كه از تأسيس اين كارخانه مي گذرد با كمك مهندسين و كارشناسان مجرب و صديق اين كارخانه توانسته ايم از بسياري وابستگي هاي اين صنعت به خارج از كشور بكاهيم و به مرحله اي برسيم كه امروز خود، صاحب تكنولوژي چرخ خياطي باشيم و در ميان رقباي جهاني خود حرفي براي گفتن داشته باشيم. ايجاد واحد تحقيق و توسعه (R&D) و ترسيم چشم انداز دراز مدت براي حضور در بازارهاي جهاني ما را مكلف و موظف ساخته كه حتماً به علم و تكنولوژي روز جهان مجهز باشيم تا بتوانيم حضور خود را در بازار پر رقابت جهاني حفظ و اين صنعت ملي را تداوم بخشيم.

توليدات كارخانجات چرخ خياطي ايران- كاچيران، فقط توليد چرخ هاي خياطي خانگي است و ما اصلاً چرخ هاي صنعتي توليد نمي كنيم.

در واقع اسم اصلي اين بنياد كارخانجات چرخ خياطي ايران است كه مخفف آن شده كاچيران. البته برندمان با نام شركت مان متفاوت است.

هم چنين برندهاي معروف نيولايف و جاسمين است كه هر دوي اين ها طراحي خودمان بوده است.

مهندس ميرسجادي در رابطه با مشكلات كاري كاچيران و صنعت چرخ خياطي مي گويد: مشكلات شركت كاچيران نيز مانند ساير صنايع است و به هر حال كار و فعاليت سازنده در هر زماني مشكلات خاص خود را دارد كه بايد با سرانگشت تدبير حل و رفع شود و ما نيز تمام سعي خود را كرده ايم كه با اين مسائل كنار آمده و تا سرحد توان براي آن ها راه حلي بيابيم.

ايشان در مورد تحريم هاي اقتصادي و تأثير آن بر فعاليت هاي كاري مي گويد: خيلي تأثيرگذار نبوده است؛ در واقع سعي كرده ايم از راه هايي اين تحريم ها را دور بزنيم.

ايشان در ادامه در مورد بازار هدف محصولات شركت مي افزايد: بازار هدف، ابتدا بازار داخلي و پس از آن بازار بزرگ دنيا و ساير كشورهاست. در اين راستا از سال 1376 برنامه ريزي براي صدور محصولات شركت را به تمامي نقاط جهان انجام داده و با شيوه هاي جديد بازاريابي و هدف سنجي اقدام به جلب مشترياني در تمامي قاره هاي جهان كرده ايم. در اين راستا محصولات شركت كاچيران سال هاست كه به كشورهاي مهم اروپايي، آسيايي، آفريقايي و به ويژه خاورميانه صادر مي شود و صدور محصولات به قاره آمريكا نيز در برنامه هاي آتي شركت قرار دارد.

نظر ايشان در رابطه با رقباي كاري اين است: ما معتقديم هر چه رقيب بيش تر و قدرتمند تر باشد، براي ما بهتر است، زيرا خود را مكلف مي دانيم كه روز به روز دانش، تجربه و كيفيت محصولات خود را بهتر و افزون تر كنيم، خوشبختانه طي سال هايي كه در حوزه صدور محصولات وارد شده ايم، توانسته ايم اعتبار و مقبوليت بالايي بين توليد كنندگان و تجار عمده جهان به دست آوريم و در رديف بزرگ ترين و سرشناس ترين كارخانجات توليد چرخ خياطي جهان قرار گيريم.

مهندس مير سجادي دانش روز را از اصول اوليه ي مديريت در دنياي امروز مي داند و مي گويد: از يك سو واحد تحقيق و توسعه شركت و از سوي ديگر فعاليت هاي رقبا در ساير كشورها، هم چنين آگاهي از سليقه و خواست مشتريان تاكنون توانسته است ما را به دانش روز مجهز و به آينده اميدوار سازد. بزرگترين رمز موفقيت هر كار سازنده و مولد، پس از اتكا به خداوند متعال، بلند نظري، شهامت، پشتكار، خلاقيت و به استقبال مشكلات رفتن است. هم چنين مديريت صحيح، علمي و متكي به اصول، رموز ماندگاري و تفكر دراز مدت، داشتن اعتقاد به كار تيمي و اجتناب از فردمحوري است.

نظر ايشان در رابطه با محصولات توليدي كاچيران اين است كه : محصول ما كالايي مولد است؛ يعني خودش كالايي را توليد مي كند؛ مثل پوشاك، سيسموني، ملحفه و خيلي قشنگ گلدوزي مي كند به شرط آن كه الگوهاي خوبي داشته باشيد. در اصل ما چيزي توليد مي كنيم كه خود درآمدزاست؛ شخص مي تواند از چرخ خياطي درآمدي كسب كند. بنابراين حاصل آن يك محصول تجملاتي و تشريفاتي و مصرفي نيست.


ايشان در رابطه با موفقيت هاي شركت كاچيران تا به امروز مي گويد: تاكنون موفق به كسب عناوين مختلف و گواهينامه هاي گوناكون بين المللي و داخلي شده ايم از جمله:

1-     صادر كننده نمونه كشوري در چندين نوبت

2-     واحد نمونه صنعتي در چندين نوبت

3-     دارنده گواهينامه ايزو 9001 - مديريت كيفيت-

4-     دارنده گواهينامه ايزو 14001 - محيط زيست-

5-     دارنده گواهينامه استاندارد سي اي " “CE(مجوز صادرات به اروپا)

6-     دارنده گواهينامه استاندارد سي بي"CB" (استاندارد جنوب شرق آسيا)

7-     دارنده گواهينامه عربستان سعودي "SASO"

8-     دارنده گواهينامه استاندارد ملي ايران

9-     دارنده هفت لوح و تنديس حمايت از حقوق مصرف كنندگان

10-  برگزيده برگزيدگان صنعت سبز

11-  چندين عنوان و گواهي ديگر

كاچيران تنها كارخانه اي است كه براي اولين بار فاضلاب صنعتي ايجاد كرده است، يعني براي آلاينده هاي آب و خاك و هوا تجهيزاتي گذاشته ايم كه از آلودگي آن ها پيشگيري كند.

مهندس ميرسجادي در رابطه با كارآفريني و ايجاد اشتغال معتقد است: يكي از نيات عاليه بنيان گذار اين شركت از ابتدا ايجاد اشتغال و كارآفريني بوده است، انتخاب اين رشته از صنعت كه بزرگ ترين ويژگي آن سرمايه بري بالا و سود كم است، مؤيد اين نيت آنان است. نظري به سير صعودي نيروي انساني در كاچيران نيز گواهي بر اين مدعاست، به صورتي كه هم اكنون حدود 600 نفر به طور مستقيم و حدود ده هزار نفر به صورت غيرمستقيم از فعاليت هاي توليدي اين كارخانه منتفع شده و زندگي مي كنند.

ايشان ارتباط و همكاري بين صنعت و دانشگاه را در پيشبرد اهداف فني و صنعتي كارخانجات مؤثر دانسته و مي گويد: همكاري صنعت و دانشگاه مي تواند در پيشبرد اهداف فني و صنعتي كارخانجات بسيار مؤثر بوده و از سوي ديگر مي تواند مشوق دانشجويان در انتخاب راه آينده آنان باشد. شركت كاچيران تاكنون با تعدادي از دانشگاه هاي داخلي تعامل سازنده داشته و همه ساله گروه هاي زيادي از دانشجويان و هنرجويان به همراه اساتيد و مربيان خود از كارخانجات كاچيران بازديد مي كنند و از نزديك با فعاليت ها و تحركات موجود در صنعت چرخ خياطي آشنا مي شوند. اين تعاملات تا آن جا پيش رفته كه بعضاً موجب عقد قراردادهاي همكاري با برخي از دانشگاه ها به ويژه دانشگاه هاي فني و حرفه اي شده است.

ايشان اخلاق كسب و كار را در هر پيشه اي ضروري و مؤثر مي داند و مي گويد: اخلاق در هر كار و حرفه اي حرف اول را مي زند؛ تمامي نهاد هاي صنعتي و توليدي موفق چه داخلي و چه خارجي همواره مديون اتكاء به اصول اخلاق و حركت در مسير اخلاق حرفه اي بوده اند. تاريخچه صنايع به خوبي نشان مي دهد كه بنيادهاي صنعتيِ فاقد اصول اخلاقي در كوتاه مدت متلاشي شده و از بين رفته اند. شركت كاچيران نيز همواره كاركنان خود را در جهت آشنايي با اخلاق و فرهنگ كار و ارتباطات اخلاق مند آموزش داده است.

ايشان در مورد چشم اندازهاي آينده كاچيران براي سال هاي آتي مي گويد: بزرگ ترين چشم انداز ترسيم شده براي اين شركت افزايش بهره وري و كارايي، افزايش توليد، گسترش صادرات، طراحي و ساخت چرخ خياطي هاي خانگي و گلدوزي الكترونيكي و كامپيوتري و همچنين حفظ و ارتقاء كيفيت محصولات مي باشد.

در نهايت در توصيه اي به جوانان و كارآفرينان مي گويد: توصيه مهم ما اول توكل به خداوند متعال و همت بلند، عزم راسخ، نهراسيدن از مشكلات و بالاخره پشتكار و كار و تلاش شبانه روزي و مايوس نشدن از پيگيري و تلاش است. اميدوارم هر فرد در هر نقطه از اين مملكت براي پيشرفت و توسعه و آباداني ايران عزيز گامي مؤثر و بلند بردارد.حركت به چپ
حركت به راست


شبكه زنان كارآفرين

 
http://www.iranzanan.com/
 

اولين پايگاه اطلاع رساني تخصصي فناوري اطلاعات

 
http://www.itiran.com/?type=interview
 

روزنامه جوان

 
http://www.javannewspaper.com/1383/830817/student.
 

صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران

 
http://www.irib.ir/Economy/html/nahavandian.htm
 

مركز اطلاع رساني صنايع و معادن ايران

 
http://www.mim.gov.ir/Mits/WebNashrSystems/Ministe
 

مركز اطلاع رساني صنايع و معادن ايران

 
http://www.mim.gov.ir/Mits/WebNashrSystems/Ministe
 

مركز كارآفريني دانشگاه صنعتي اميركبير

 
http://www.karafariny.com/medicine.asp
 

موسسه كار و تامين اجتماعي

 
http://www.lssi.ir/pages/en/tkh/24-f.htm
 

هفته نامه بازاركار

 
http://www.bazarekar.ir/Interview/default.asp
 

ايران مانيا

 
http://www.iranmania.com/News/Farsi/ArticleView/De
 

دكتر علي ربيعي وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با حضور در برنامه تلويزيوني دستخط

 

بيش از 200 نفر ازبانوان را جذب كردم

 

آقاي هيدروپونيك و صيد آفات با تله‌هاي نوري

 

اولين نياز كارآفريني خودباوري است

 

تورم فارغ‌التحصيلان بيكار در سال 93

 

دكتر رضا رستمي، بنيان گذار گروه آتيه

 

چرخ خياطي يك ماشين مولد و درآمدزا است

 

دژاوو يعني رويايي كه در واقعيت اتفاق مي افتد و از پيش ديده شده

 

حالا ماهي بيست ميليون درآمد دارم

 

گفت‌وگو با محمد حسن سيد شجاع، صاحب برند اريكا

 

آقاي مهندس مرتضي پويان

 

گفتگو با آقاي جواد كارگر نژاد

 

هر كاري يك راهي داره

 

تلاش كن، صبر داشته باش و مايوس نشو!

 

در آموزش خسيس نباشيد

 

هدف بايد چراغي باشد در انتهاي راه

 

يك انسان موفق حتما شكست را تجربه مي‌كند

 

همه گفتند زن نمي‌تواند كار مردانه كند اما من

 

از تركيب علاقه، تحصيل و تجربه‌ ايده‌ خلق كنيد

 

خود را ملزم به تبعيت از برنامه‌هايتان كنيد

 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...

هوش مالي‌تان را تقويت كنيد

 

يك بانوي ايراني كارآفرين برتر جهان اسلام شد

 

سياستهاي كلي اشتغال در وزارت صنعت، معدن و تجارت

 

با چند كارآفرين جوان و پير موفق در همايش كارآفريني خانه شهرياران جوان

 

براي ترويج‌فرهنگ‌كارآفريني بايدبه زيرساخت‌ها توجه‌كرد

 

كارآفرين بايد روحيه مبارزه با هر نوع مشكلي را داشته باشد

 

نبودزيرساخت‌هاي‌فني‌هزينه‌تمام‌شده‌توليدرابالا‌مي‌برد

 

بروكراسي اداري نبايد براي كارآفرين مانع‌تراشي كند

 

ايران مي‌تواند بهشت صنعت و سرمايه‌گذاري باشد

 

جوان‌هاي ‌ما مستعد ‌كارهاي‌ بزرگ‌ و كارآفريني‌ خلاقانه ‌هستند

 

توليد نرم‌افزار در ايران داراي ريسك‌هاي زيادي است

 

كوچكترين دختر مخترع كشور

 

رقابت نمي‌كنيم، بلكه رقابت مي‌آفرينيم

 

چهار جانباز 70 درصدي كه براي ده‌ها جوان اشتغال ايجاد كردند

 

مشكلات مالي مهمترين مانع گسترش فعاليت‌هايم بود

 

ضرورت شناخت كافي يك كارآفرين از بازار كار

 

آشنايي با كارآفرين موفق (ابراهيم زكي)

 

بيكاري فارغ‌التحصيلان كشاورزي ريشه اقتصادي ندارد

 

كمك ‌به ‌كارآفرينان ‌لزوما به ‌معني ‌ارائه ‌تسهيلات ‌‌نيست

 

مصطفي كاوه:معتقدم‌كارآفرين‌در راه‌خدا جهاد‌مي‌كند

 
1 2


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است