Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 8485                                               
آقاي هيدروپونيك و صيد آفات با تله‌هاي نوري
گفت و گو منبع
آقاي هيدروپونيك و صيد آفات با تله‌هاي نوري عنوان
خبرگزاري تسنيم نويسنده
1395/10/11 تاريخ

كشت هيدروپونيك يا آبكشت شيوه كشت بدون خاك است. در اين نوع كشت متخصصان نيازهاي غذايي گياه را اندازه‌گيري كرده و به جاي خاك با استفاده از آبي كه به گياه داده مي‌شود با افزودن عناصر ماكرو و ميكرو نياز به خاك را منتفي مي كنند.

خلاصه
سرويس اقتصادي خبرگزاري تسنيم مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

كشت هيدروپونيك يا آبكشت شيوه كشت بدون خاك است. در اين نوع كشت متخصصان نيازهاي غذايي گياه را اندازه‌گيري كرده و به جاي خاك با استفاده از آبي كه به گياه داده مي‌شود با افزودن عناصر ماكرو و ميكرو و نگهداشتن گياه توسط مواد نگهدارنده بي‌اثر مانند پرليت عملاً نياز به خاك را منتفي مي‌كنند. كشت هيدروپونيك به صورت‌هاي گوناگوني اعمال مي‌شود. در ساده‌ترين و قديمي‌ترين روش كشت هيدروپونيك گياهان را در بسترهاي از جنس كاه كشت مي‌كنند و مواد غذايي را در اختيار گياهان كشت شده دراين بسترها قرار مي‌دهند. روش‌هاي جديدتري نيز بكار برده مي‌شود مانند روش NFT كه در آن مواد غذايي به صورت يك لايه نازك در اختيار گياه قرار مي‌گيرد.

در اين نوع كشت نيازي به شخم و آبياري نيست و مصرف آب به صورت چشمگيري كاهش مي‌يابد. همچنين در اين روش ضد عفوني كردن محيط رشد بسيار ساده و كم هزينه است. چون محلول غذايي به صورت مايع است به راحتي مي‌توان آن را كنترل كرد. در جايي كه خاك مناسب ندارد يا خاك دچار بعضي بيماري‌ها است اين روش توصيه مي‌شود. كنترل شرايط محيطي از جمله نور، دما، رطوبت و تركيب هوا در آبكشت بسيار ساده‌تر است.

كارگري مجاني در گلخانه‌ها براي تجربه اندوزي

داود كريمي، 28 ساله و فارغ‌التحصيل مهندسي كشاورزي و كارشناسي ارشد صنايع غذايي است. او يكي از برگزيده‌هاي سومين همايش ملي طلايه داران اقتصاد مقاومتي است كه با استفاده از علم روز كشاورزي موفقيت‌هاي زيادي به دست آورده و براي 8 نفر اشتغالزايي كرده است.

او درباره چگونگي آغاز به كار در عرصه كشاورزي مدرن، مي‌گويد: «در دوره دانشجويي با هدف فراگرفتن تجربيات عملي در كار كشاورزي مدرن، بعد از پايان كلاس‌ها در گلخانه‌هاي شيراز به صورت رايگان كارگري مي‌كردم، بيل مي‌زدم، كود مي‌ريختم، فرغون دست مي‌گرفتم و... . هدف اصلي‌ام تلفيق دانش تئوري با تجربه عملي بود و از همان دوره دانشجويي برنامه بلند مدتي براي حضور در عرصه كشاورزي به صورت مدرن و علمي داشتم.»

اين فعال اقتصاد مقاومتي مي‌افزايد: «وقتي از دانشگاه فارغ التحصيل شدم هيچ سرمايه‌اي نداشتم تا با آن زمين بخرم يا گلخانه احداث كنم، از طرفي اصلا دلم نمي‌خواست كارمند دولت و حقوق بگير باشم. تصميم گرفتم يك گلخانه اجاره كنم اما حتي پول اجاره گلخانه را هم نداشتم، در يزد برخلاف كرج و ورامين زمين كشاورزي بسيار گران است، در نتيجه با صاحبان چند گلخانه مذاكره كردم و از آن‌ها خواستم گلخانه شان را به من اجاره بدهند اما اجاره بها را بعد از برداشت محصول و فروش در بازار از من بگيرند. خدا را شكر قبول كردند و من هم بعد از اولين فصل برداشت توانستم پول اجاره اولين گلخانه را بپردازم.»

توليد سالانه 500 هزار نشاء

داود كريمي در حال حاضر چندين گلخانه در اختيار دارد و محصولات بسيار متنوعي را بر اساس تكنيك‌هاي روز علم كشاورزي توليد مي‌كند. او در اين باره اظهار مي‌كند: «يكي از عرصه‌هاي كار من، توليد نشاء استاندارد براي ديگر گلخانه‌ها و كشاورزان است. در گذشته كشاورزان بذر را در زمين مي‌كاشتند اما امروزه ثابت شده كه توليد نشاء و كاشت آن بهتر از شيوه سنتي كاشت بذر در خاك است. ما نشاء‌ها را در فضايي استاندارد براي انتقال به زمين كشاورزي آماده مي‌كنيم. سال گذشته بيش از 500 هزار انواع نشاء گياهاني چون كلم بروكلي، كاهو، كرفس، گوجه، فلفل و به ليمو توليد كرديم و به فروش رسانديم. استفاده از نشاء باعث مي‌شود ريشه گياه قوي‌تر باشد، رشد آفات كاهش يابد و فصل كشت به خاطر آماده‌سازي زمين عقب نيفتد.»

او اضافه مي‌كند: «عرصه ديگر فعاليت من توليد محصولات ارگانيك است. يك گلخانه گوجه گيلاسي، يك گلخانه گوجه سالادي و يك گلخانه شناور در اختيار دارم كه متناسب با تقاضاي فصل در آن فلفل دلمه‌اي و بادمجان كشت مي‌كنم. در اين گلخانه‌ها به هيچ وجه از سموم شيمايي براي مبارزه با آفات استفاده نمي‌كنيم، در عوض از تكنيك‌هاي ساده علمي بهره مي‌گيريم. واقعيت اين است كه استفاده از سموم نه به نفع سلامت مصرف‌كننده است و نه به نفع جيب كشاورز چون قيمت سموم بسيار بالاست. در اين گلخانه‌ها با استفاده از تله‌هاي نوري با انواع آفت‌ها مبارزه مي‌كنيم. تله‌هاي نوري ما از جنس سلول‌هاي خورشيدي هستند و در روز نور را جذب مي‌كنند و از برق استفاده نمي‌كنند. اين تله‌ها در شب طيفي از نور را توليد و انواع آفات را به خود جلب مي‌كنند، در نزديكي اين تله‌هاي نوري هم فن هايي نصب شده كه آفات را به درون محلول آب و ريكا مي‌كشد و نابود مي‌كند.»

توليد محصول اختصاصي براي گياه خواران

داود كريمي خاطرنشان مي‌كند: «متاسفانه اين شيوه منحصر به فرد، موفق و بدون هزينه صرفا در گلخانه من اجرا مي‌شود و در سراسر استان يزد نظير ندارد. علتش اين است كه در سراسر كشور كشاورزان پيرو يكديگر هستند و كار مدرن انجام نمي‌دهند و متاسفانه كارشناس‌ها هم برايشان توضيح نمي‌دهند. اين در حالي است كه گلخانه‌هاي اطراف با وجود استفاده از سموم باز هم موفق به كنترل آفات نشده‌اند.»

برگزيده سومين همايش ملي طلايه‌داران اقتصاد مقاومتي، اظهار مي‌كند: «رژيم غذايي گياه‌خواري و خام‌خواري در يزد رو به گسترش است. كلم بروكلي براي گياه خواران و خام خواران ماده غذايي بسيار مهم و پر مصرفي است. به همين دليل يك گلخانه هم براي توليد كلم بروكلي ويژه اين مصرف‌كننده‌هاي جديد داريم و محصولات را به صورت اختصاصي به آن‌ها مي‌فروشيم. عرصه ديگر فعاليت ما، توليد گياهان زينتي مانند زرشك زينتي، خرزهره و رزماري است كه هر گلدان از آن‌ها بين 10 تا 15 هزار تومان به فروش مي‌رسد. اطلسي، شب بو و گازانيا را هم براي استفاده در فضاي سبز شهري و ارائه به مديريت شهري با نصف قيمت بازار توليد مي‌كنيم هرچند با وجود مزيت اقتصادي محصولات ما، رانت‌هاي موجود اجازه نمي‌دهد مسئولان شهري اين محصولات را جايگزين محصولات گران توليدكننده‌هاي خاص كنند!»

گلخانه آبكشت در پادگان

او مي‌افزايد: «در سپاه ناحيه يزد هم يك گلخانه هيدروپونيك راه‌اندازي كرده‌ايم و بدون استفاده از خاك توت فرنگي، گياهان دارويي، كلم و كاهو توليد مي‌كنيم. از آنجايي كه در فصل سرما، تحقق گرمايش گلخانه هزينه بالايي مي‌طلبد، براي حذف اين هزينه در فصول سرد گياهان سردزي چون كلم و كاهو توليد مي‌كنيم. كشاورزي بدون خاك مزيت‌هاي زيادي دارد از جمله از بين رفتن آفات خاك زي، كشت طبقاتي و استفاده از حجم علاوه بر سطح و كاهش 70 درصدي مصرف آب. تحقيقات جهاني نشان از بازده فوق‌العاده اين شيوه از كشت دارد، مثلا بازده خيار در كشت هيدروپونيك 50 درصد و فلفل 100 درصد بيشتر از كشت سنتي است. البته هزينه توليد محصولات هيدروپونيك 30 تا 40 درصد بيشتر است اما كميت و كيفيت محصولات افزايش مي‌يابد و در نهايت اين هزينه سر به سر مي‌شود.»

داود كريمي با اشاره به برگزاري دوره‌هاي آموزشي كشاورزي مدرن در سپاه ناحيه يزد، خاطرنشان مي‌كند: «به درخواست فرمانده محترم سپاه يزد براي فعالان اقتصاد مقاومتي دوره‌هاي متعددي نظير آموزش كشت نشاء، كشت هيدروپونيك خانگي با استفاده از فضاي حياط و پشت بام، كشت گياهان زينتي و نحوه استفاده از كودها را برگزار مي‌كنم. من به بچه‌هاي سپاه ناحيه مديون هستم و اميدوارم بتوانم محبت آن‌ها را جبران كنم. با استفاده از وام 30 ميليون توماني آن‌ها توانستم از فشار اقتصادي رها شوم و با خيال راحت‌تري فعاليت كنم.»حركت به چپ
حركت به راست


شبكه زنان كارآفرين

 
http://www.iranzanan.com/
 

اولين پايگاه اطلاع رساني تخصصي فناوري اطلاعات

 
http://www.itiran.com/?type=interview
 

روزنامه جوان

 
http://www.javannewspaper.com/1383/830817/student.
 

صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران

 
http://www.irib.ir/Economy/html/nahavandian.htm
 

مركز اطلاع رساني صنايع و معادن ايران

 
http://www.mim.gov.ir/Mits/WebNashrSystems/Ministe
 

مركز اطلاع رساني صنايع و معادن ايران

 
http://www.mim.gov.ir/Mits/WebNashrSystems/Ministe
 

مركز كارآفريني دانشگاه صنعتي اميركبير

 
http://www.karafariny.com/medicine.asp
 

موسسه كار و تامين اجتماعي

 
http://www.lssi.ir/pages/en/tkh/24-f.htm
 

هفته نامه بازاركار

 
http://www.bazarekar.ir/Interview/default.asp
 

ايران مانيا

 
http://www.iranmania.com/News/Farsi/ArticleView/De
 

دكتر علي ربيعي وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با حضور در برنامه تلويزيوني دستخط

 

بيش از 200 نفر ازبانوان را جذب كردم

 

آقاي هيدروپونيك و صيد آفات با تله‌هاي نوري

 

اولين نياز كارآفريني خودباوري است

 

تورم فارغ‌التحصيلان بيكار در سال 93

 

دكتر رضا رستمي، بنيان گذار گروه آتيه

 

چرخ خياطي يك ماشين مولد و درآمدزا است

 

دژاوو يعني رويايي كه در واقعيت اتفاق مي افتد و از پيش ديده شده

 

حالا ماهي بيست ميليون درآمد دارم

 

گفت‌وگو با محمد حسن سيد شجاع، صاحب برند اريكا

 

آقاي مهندس مرتضي پويان

 

گفتگو با آقاي جواد كارگر نژاد

 

هر كاري يك راهي داره

 

تلاش كن، صبر داشته باش و مايوس نشو!

 

در آموزش خسيس نباشيد

 

هدف بايد چراغي باشد در انتهاي راه

 

يك انسان موفق حتما شكست را تجربه مي‌كند

 

همه گفتند زن نمي‌تواند كار مردانه كند اما من

 

از تركيب علاقه، تحصيل و تجربه‌ ايده‌ خلق كنيد

 

خود را ملزم به تبعيت از برنامه‌هايتان كنيد

 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...

هوش مالي‌تان را تقويت كنيد

 

يك بانوي ايراني كارآفرين برتر جهان اسلام شد

 

سياستهاي كلي اشتغال در وزارت صنعت، معدن و تجارت

 

با چند كارآفرين جوان و پير موفق در همايش كارآفريني خانه شهرياران جوان

 

براي ترويج‌فرهنگ‌كارآفريني بايدبه زيرساخت‌ها توجه‌كرد

 

كارآفرين بايد روحيه مبارزه با هر نوع مشكلي را داشته باشد

 

نبودزيرساخت‌هاي‌فني‌هزينه‌تمام‌شده‌توليدرابالا‌مي‌برد

 

بروكراسي اداري نبايد براي كارآفرين مانع‌تراشي كند

 

ايران مي‌تواند بهشت صنعت و سرمايه‌گذاري باشد

 

جوان‌هاي ‌ما مستعد ‌كارهاي‌ بزرگ‌ و كارآفريني‌ خلاقانه ‌هستند

 

توليد نرم‌افزار در ايران داراي ريسك‌هاي زيادي است

 

كوچكترين دختر مخترع كشور

 

رقابت نمي‌كنيم، بلكه رقابت مي‌آفرينيم

 

چهار جانباز 70 درصدي كه براي ده‌ها جوان اشتغال ايجاد كردند

 

مشكلات مالي مهمترين مانع گسترش فعاليت‌هايم بود

 

ضرورت شناخت كافي يك كارآفرين از بازار كار

 

آشنايي با كارآفرين موفق (ابراهيم زكي)

 

بيكاري فارغ‌التحصيلان كشاورزي ريشه اقتصادي ندارد

 

كمك ‌به ‌كارآفرينان ‌لزوما به ‌معني ‌ارائه ‌تسهيلات ‌‌نيست

 

مصطفي كاوه:معتقدم‌كارآفرين‌در راه‌خدا جهاد‌مي‌كند

 
1 2


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است