Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 8397                                               
گفت و گو منبع
ريسك متفكرانه: عاملي براي پيشرفت جهش وار عنوان
گفت وگو با مهندس ناصر حجازيان – مدير عامل شركت فن‌آوران انياك نويسنده
1385/10/24 تاريخ

استفاده از سيستم‌هاي باركد و همچنين پرداخت الكترونيك از مقوله‌هايي است كه طي چند سال اخير در كشور توجه جدي به آن شده است و شركت‌هاي خصوصي و برخي شركت‌هاي وابسته به دولت در اين زمينه فعاليت مي‌كنند. هر دو اين سيستم‌ها از تكنولوژي‌هايي هستند كه در روان‌سازي فعاليت‌هاي مربوطه و تسهيل فعاليت نقش دارند. سيستم باركد دسترسي آسان و سريع به بيشترين اطلاعات را ميسر ساخته و پرداخت الكترونيك بسياري از مشكلات مربوط به نگهداري و حمل پول نقد را از بين برده است.

خلاصه
وب‌سايت روزنامه تفاهم مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان
1 2 3 4

استفاده از سيستم‌هاي باركد و همچنين پرداخت الكترونيك از مقوله‌هايي است كه طي چند سال اخير در كشور توجه جدي به آن شده است و شركت‌هاي خصوصي و برخي شركت‌هاي وابسته به دولت در اين زمينه فعاليت مي‌كنند. هر دو اين سيستم‌ها از تكنولوژي‌هايي هستند كه در روان‌سازي فعاليت‌هاي مربوطه و تسهيل فعاليت نقش دارند.

سيستم باركد دسترسي آسان و سريع به بيشترين اطلاعات را ميسر ساخته و پرداخت الكترونيك بسياري از مشكلات مربوط به نگهداري و حمل پول نقد را از بين برده است. با توجه به رونق استفاده از اين سيستم‌ها گفتگويي را با مديران يكي از شركت‌هاي ارائه‌دهنده اين خدمات انجام داده‌ايم. مهندس ناصر حجازيان مدير عامل و رئيس هيات مديره شرت فن‌آوران انياك است و فارغ‌التحصيل رشته رياضي مي‌باشد آنچه مي‌خوانيد حاصل گفت وگوي ما با ايشان است.

به عنوان اولين سوال از تجربه اولين كار و چگونگي آغاز آن بگوئيد؟

  • در سال‌هاي ابتدايي با چه مشكلاتي مواجه بوديد؟

در مورد شركت انياك بايد به اين نكته اشاره كنم كه ماهيت نرم‌افزاري دارد و ما از سال 1368 شروع به كار نموده‌ايم. در سال 1378 مذاكرات ما با يك شركت خارجي منجر شد كه با همراهي آن شركت انياك در دو زمينه كار خود را شروع كند يكي بحث سيستم‌هاي شناسايي كدها كه باركد و Rfid است و بحث دوم سيستم‌هاي الكترونيكي بود.

چون در سال 1378 بستر براي پرداخت الكترونيكي در ايران چندان فراهم نبود. فعاليت شركت صرفا در حد شناخت بازار و بررسي نيازهاي آن بود. ما اولين حركت خود را با يك سمينار بسيار موفق در هتل آزادي شروع كرديم و در آنجا توانستيم 400-300 نفر از مديران صنايع مختلف را در يك جا گرد هم آوريم. با توجه به اين كه بحث باركد در ايران چندان فعال نشده بود ما سال‌هاي اول فعاليت را به فرهنگ‌سازي و شناساندن اين صنعت اختصاص داديم.

از سال 1380 عملا فعاليت ما وارد مرحله اجرا شد و ما بحث اقتصادي را دنبال نموديم. ما در زمينه سيستم‌هاي شناسايي خودكار فعاليت‌هايي را داشتيم كه از جمله واردات تجهيزات و تعريف پروژه‌هايي بود كه به نحوي بشود در آن كار كرد. ما سعي كرديم كه ابتدا يك مشاور خوب باشيم تا يك فروشنده خوب و نياز سنجي براي مشتريان را انجام مي‌دهيم و نيازهاي مجموعه‌شان را محقق مي‌كنيم، چرا كه آنها به علت عدم شناخت دقيق‌ از پروژه‌ ما نمي‌‌توانند براساس آن اطلاعات خوبي بدهند و اگر ما هم مي‌خواستيم نيازهاي آنها را درك كنيم حالت يك جانبه داشت و چندان امكان‌پذير نبود.

اين است كه سياست ما همواره اين بوده كه در كنار مشتريان خود باشيم تا اينكه به اين نتيجه برسيم كه در كجا چه سيستمي را پياده كنيم. ما تاكنون دوران مختلفي را داشته‌ايم در مرحله‌اي سعي كرديم كه جاي پايي را در صنايع مختلف داشته باشيم و هم اينكه نمونه‌هايي را براي معرفي تكنولوژي به مشتريان داشته باشيم و بعدها شروع به گسترش اين نمونه‌ها نموديم. ما از خرداد 81 با اولين نمايشگاه سيستم‌هاي بانكداري خودمان را به بانك هاي كشور معرفي كرديم و باز هم در زمينه بانكداري كارهاي مختلفي را مي‌توانيم انجام بدهيم كه از جمله تامين كارت هاي بانك‌ها – تامين دستگاه‌هاي كارت خوان است.

در سال 1383 با توجه به اينكه بانك مركزي از شركت ما شناخت پيدا كرده بود به ما مجوز داد كه در زمينه PSD فعاليت كنيم و اعلام كردند كه مي‌خواهند شركت‌هاي خصوصي را درگير بحث پرداخت الكترونيك بنمايند و شركت‌هايي را به عنوان PSD بشناسند ما فرم‌هاي مربوطه را گرفتيم و موافقت اصولي از طرف بانك مركزي صادر شد.

در مجموع الان چند شركت PSD در ايران وجود دارد كه اكثرا وابسته به بانك‌ها هستند از جمله بانك پارسيان كه شركت تجارت الكترونيك پارسيان را دارد يا بانك ملت به پرداخت ملت را دارد و بقيه بانك‌ها نيز PSD خود را دارند و نهايتا 3 يا 4 شركت خصوصي است كه در ثبت پرداخت الكترونيك فعاليت مي‌كند.

ما تنها شركت خصوصي هستيم كه علاوه بر موافقت اصولي توانستيم مجوز بگيريم و اقدامات وسيعي را در 2 سال گذشته در زمينه PSD انجام داده‌ايم، ما در 2 سال گذشته توانستيم كه در 200 شهر پشتيباني اين سيستم را داشته باشيم و با بانك‌هاي مختلف همكاري داريم مثلا دستگاه‌هاي پرداخت الكترونيك آنها را در فروشگاه‌ها استقرار مي‌دهيم و ارتباطشان را با سيستم بانكي ايجاد مي‌كنيم و پشتيباني‌هاي لازم را انجام مي‌دهيم و در مجموع دستگاه‌ها را سرپا نگه مي‌‌داريم.

در قالب PSD هدف فقط پشتيباني نيست بلكه هدف ما اين است كه سوئيچ را داشته باشيم، در دنيا نيز به همين گونه است و پذيرندگان كارت و فروشگاه‌ها به سوئيچ شركت‌هاي PSD وصل مي‌شوند و حاصل اين ارتباط را به بانكها انتقال مي‌دهند و بانك در اين زمينه كه مشتري پيدا بكند يا ديتاي مشتريان را داشته باشد درگير نمي‌شود و شركت‌هاي خصوصي كه نام PSD دارند اين كار را برعهده دارند.

در حال حاضر چون قوانين در حال تدوين است و شفاف نيست لذا ما سرمايه‌ گذاري‌هاي خود را بر همين اساس انجام مي‌دهيم ما در حال تجهيز سوئيچي هستيم كه به 30 هزار عضو خدمات ارائه بدهد لذا به عنوان يكي از شركت‌هاي مطرح در زمينه سيستم پرداخت الكترونيكي مطرح خواهيم شد.

1 2 3 4بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است