Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 1369                                               
هشدار درباره موج جديد تقاضا براي كار
دانستني منبع
هشدار درباره موج جديد تقاضا براي كار عنوان
خبرگزاري مهر نويسنده
1393/02/20 تاريخ

مقامات دولت تدبير و اميد هشدار مي دهند علائم سونامي چند ميليوني بيكاري در كشور وجود دارد و به زودي ميليون‌ها تحصيل كرده دانشگاهي به پشت دروازه‌هاي بازار كار مي رسند كه اگر نتوان به موقع به نيازهاي شغلي آنها پاسخ گفت، حتما سيلي ويرانگر در راه خواهد بود.

خلاصه
خبرگزاري مهر مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

خبرگزاري مهر-گروه اقتصادي: مقامات دولت تدبير و اميد هشدار مي دهند علائم سونامي چند ميليوني بيكاري در كشور وجود دارد و به زودي ميليون‌ها تحصيل كرده دانشگاهي به پشت دروازه‌هاي بازار كار مي رسند كه اگر نتوان به موقع به نيازهاي شغلي آنها پاسخ گفت، حتما سيلي ويرانگر در راه خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، اكبر تركان مشاور ارشد رئيس جمهور مي گويد در حال حاضر 3 ميليون نفر در كشور بيكار داريم، مركز آمار ايران اعلام كرده است در پايان سال 92 تعداد بيكاران حدود 2.5 ميليون نفر بوده است.

با اين حال، وزير كشور هشدار داده با روند فعلي در سال 1400 تعداد بيكاران تحصيل كرده كشور به 1 ميليون نفر مي رسد؛ از آنسو وزير اقتصاد از احتمال وقوع بيكاري 8 ميليون نفري در كشور سخن گفته و علي ربيعي نيز هشدار مي دهد در سال هاي آينده 4.5 ميليون نفر به جمعيت فارغ التحصيلان جوياي كار كشور افزوده مي شود.

روايت‌هاي متفاوت از بيكاري

علاوه بر اين، كارشناسان و فعالان بازار كار كشور معتقدند آمارهاي اعلام شده از سوي مركز آمار ايران درباره بيكاري با واقعيات جامعه همخواني ندارد و اساسا استانداردهايي كه در استخراج آمار بيكاران مورد استفاده قرار مي گيرد، خيلي در ايران جواب نمي دهد؛ بنابراين همواره تعداد بيكاران را تا 2 برابر آنچه كه در هر فصل و يا هر سال اعلام مي شود مي دانند؛ پس از نظر كارشناسان بازار كار تعداد بيكاران در حال حاضر دستكم 5 ميليون نفر است.

اما با وجود آمارهاي گوناگون و متعددي كه همواره از سوي افراد و مسئولان در بخش هاي مختلف درباره بيكاري ارائه مي شود چند نكته حائز اهميت در اين زمينه وجود دارد كه امروز به يك چالش اساسي پيش روي دولت تبديل شده است.

همانگونه كه رئيس جمهور نيز پيش از اين اعلام كرده است، بيكاري در كنار حل مشكل تورم دو چالش بزرگ و جدي اي است كه دولت بايد در سال جاري با آن مواجه شود. از نظر جامعه نيز بيكاري يكي از مهم ترين اولويت ها و بزرگترين دغدغه بسياري از خانواده ها محسوب مي شود.

رئيس جمهور: بيشترين تقاضا از دولت شغل است

حسن روحاني؛ رئيس جمهوري در جريان سفر به استان ايلام گفته است در مسيري كه مي آمدم (مسير فرودگاه تا محل سخنراني براي هموطنان ايلامي)، بيشترين تقاضا و نوشته هايي كه در دست مردم بوده است، درخواست براي كار بوده است.

اين يك واقعيت است؛ متاسفانه امروز كمتر خانواده اي را مي توان يافت كه در آن حداقل يك نفر جوياي كار كه عموما نيز تحصيل كرده دانشگاهي هستند وجود نداشته باشد؛ بنابراين ادامه بيكاري جوانان جوياي كار و عدم دسترسي آنها به يك فرصت شغلي مناسب به شدت خانواده ها را تحت تاثير قرار داده و هم اكنون بيشتر والدين از اين بابت نگراني هاي جدي دارند.

بيكاري امروز در كشور به يك معضل بزرگ تبديل شده كه به دنبال خود مسائل و تبعات منفي فراوان ديگري نيز براي جامعه به همراه دارد و به عبارت ديگر هزينه هايي براي كشور ايجاد كرده است.

بالا رفتن سن ازدواج، بي استفاده ماندن بخش قابل توجهي از توان كشور كه مي تواند در خدمت توسعه قرار گيرد، فرار مغزها و مهاجرت اجباري بخشي از بدنه توانمند بازار كار به خارج به اميد يافتن شغل و مسائلي از اين دست هزينه هايي است كه بيكاري مي تواند بر جامعه تحميل كند.

كارشناسان بازار كار معتقدند در دستكم يك دهه اخير دولت ها موفق به ارائه راهكارهاي موثري براي خروج كشور از وضعيت بحران بيكاري نشده اند و مستند آن هم اينكه تعداد بيكاران در طول سال هاي گذشته كاهش نيافته و روند بحران بيكاري همچنان در جامعه وجود دارد.

19 ماه انتظار كارجويان براي شغل

وزارت كار اخيرا با انتشار نتايج تحقيق از وضعيت انتظار جوانان براي ورود به بازار كار اعلام كرد: حدود 40 درصد از افراد جوياي كار بيش از 19 ماه را در انتظار پيدا كردن يك شغل مي مانند. همچنين به دليل عدم وجود مكانيزم هاي روشن در جذب نيرو در بازار كار، اغلب افراد به جاي عرضه توانمندي ها و تخصص خود، به دنبال پيدا كردن يك آشنا و يا معرف در بنگاه ها براي ورود به بازار كار هستند.

اين مسئله مي تواند منجر به چيدمان نادرست نيروها در كشور، اتلاف مهارت و توانمندي افراد و همچنين لطمه به توسعه كشور شود چرا كه ممكن است بسياري از افراد در جايگاه هاي واقعي خود قرار نداشته باشند.

علي ربيعي وزير تعاون، كار و رفاه در جديدترين اظهارات خود پيرامون مسائل بازار كار كشور گفت: يكي از مشكلات پيش روي برنامه ريزي دولت در حوزه اشتغال همين تغيير نگاه نيروي كار است.

وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي شمار تحصيل كردگان جوياي كار را 45 درصد كل جمعيت بيكار كشور دانست و از اضافه شدن 4 ميليون و 500 هزار نفر ديگر در سال هاي آينده به اين جمعيت خبر داد و افزود: بايد براي اين گروه از افراد جامعه شغل هايي را تعريف و براي آن سرمايه گذاري كنيم.

ربيعي وظيفه سازمان آموزش فني و حرفه اي را آماده كردن اين گروه از جويندگان كار و پيوند آنان با شغل و توليد دانست و از كارآفرينان هم خواست با ايجاد يك جنبش كارآفريني براي ايجاد اشتغال در كشور وارد ميدان شوند.

45 درصد بيكاران كشور، درس خوانده اند

وي ايجاد اشتغال از طريق مشاغل كوچك، روي آوردن به مشاغل روستايي و خانگي را از ديگر برنامه هاي دولت در سال 93 براي پاسخ دادن به نياز بازار كار دانست.

وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي همچنين از تهيه نقشه اشتغال استان ها بر اساس خوشه هاي صنعتي هر استان در سال 93 خبر داد و گفت: بر اساس اين نقشه، سازمان آموزش فني حرفه اي كشور وظيفه دارد مهارت هاي مورد نياز مناطق مختلف كشور تحت پوشش آموزشي خود قرار دهد.

ربيعي از اختصاص 8 هزار و 400 ميليارد تومان تسهيلات بانكي براي بنگاه هاي توليدي بزرگ خبر داد و گفت: با اين اعتبار كه موانع بانكي آن بزودي برطرف مي شود، دولت كمك خوبي به بخش هاي توليدي كشور مي كند.

وي افزود: اين وزارتخانه هم با پرداخت وام به مشاغل خُرد در قالب پشتيبان و تعاوني هاي كوچك، آماده حمايت از كارآفرينان در اين بخش است. ربيعي به شرايط اقتصادي كشور كه هم اكنون با ركود و تورم روبرو است اشاره و تاكيد كرد: براي خارج شدن از اين وضع بايد نگرشمان را به كار تغيير دهيم.

وزير كار دستيابي به رشد اقتصادي 7 درصدي را براي ارتقاي كيفيت و بهره وري ضروري دانست و گفت: براي افزايش توليد نيز بايد به آموزش هاي مهارت توجه ويژه شود. ربيعي با بيان اينكه بخش قابل توجهي از نيروي كار دانش آموخته هستند، بر لزوم ارتقاي مهارت اين گروه از دانش اموختگان تاكيد كرد.

ربيعي با اشاره به منابع موجود در صنايع بزرگ، هزينه ايجاد يك شغل در صنعت پتروشيمي را 20 ميليارد ريال (دو ميليارد تومان) دانست و تاكيد كرد: براي توسعه مشاغل بايد به سمت حرفه هاي  روستايي، خانگي و بنگاه هاي كوچك گام برداشت.حركت به چپ
حركت به راست


آيا رتبه‌بندي كاركنان به نفع سازمان است؟

 

آثار گردشگري بر اشتغال

 

توسعه كارآفريني اجتماعي؛ آسيب‌ها، عوامل مؤثر و راهكارها

 

نقش عوامل فرهنگي در گرايش به كارآفريني

 

دستورالعمل اعتمادسازي در كسب وكار

 

كارآفريني اجتماعي : الگوها و مفاهيم

 

مفهوم شناسي كارآفريني اجتماعي و مروري بر ابعاد و عوامل موثر بر آن

 

توسعه خوشه هاي كسب و كار در مناطق روستايي

 

دورنماي تحقق كارآفريني اجتماعي سازماني با نگاهي به مسئوليت اجتماعي شركت ها بر مبناي شبكه هاي نسل بعد

 

شناسايي پتانسيلهاي كارآفريني در بخش دامپروري شهرستان ايذه به منظور ايجاد اشتغال(كسب و كار)

 

عوامل نهادي تاثيرگذار بر پيدايش فعاليت‌هاي كارآفرينانه‌ي اجتماعي

 

صنعت گردشگري و سهل انگاري

 

بررسي ارتباط ميان حمايت از مالكيت شخصي با كارآفريني

 

بررسي رابطه سرمايه اجتماعي بر كارآفريني اجتماعي

 

كارآفريني اجتماعي: چگونه بنگاه‌هاي اجتماعي سودآور شدند؟

 

مطالعه ي موانع كارآفريني در ورزش كشور

 

چگونه شركت خود را براي رشد بلندمدت آماده كنيد

 

عوامل اجتماعي موثر بركارآفريني

 

كارآفريني فرهنگي

 

هم افزايي بنگاه‌هاي خرد و متوسط چگونه؟

 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...

بررسي اقتصادي زمينه‌هاي ايجاد كسب و كار در صنعت گل و گياهان زينتي (مطالعه موردي استان قم)

 

راهكارهاي بهبود رتبه ايران در گزارش انجام كسب و كار بانك جهاني

 

مدل چند محصولي مديريت موجودي توسط فروشنده با محدوديت سفارش هم‌زمان

 

ارائه‌ي مدلي براي ارزش‌گذاري دانش

 

تجربيات برخي كشورها در ارزيابي محيط كسب و كار

 

دولت و هرم وارونه اشتغال

 

بسته پيشنهادي براي افزايش توليد و اشتغال

 

تحقق كار شايسته مهمترين بخش برنامه حوزه اشتغالزايي است

 

واكاوي مشكل دانشكده‌هاي كسب‌و‌كار‌ در تدريس كارآفريني - كارآفريني از ديدگاه آكادمي

 

تعاريف مفاهيم واژه‌هاي مرتبط با بازاركار

 

فهرست اولويت‌ها و طرح‌هاي پژوهشي مركز پژوهشهاي مجلس شوراي اسلامي در سال 1390

 

بررسي عوامل موثر بر سنجش و بهبود فضاي كسب و كار در ايران

 

كاهش هزينه‌هاي اوليه و رشد كارآفريني مهم‌ترين نتايج دوركاري

 

شاخص هاي استاندارد و جهاني كارآفريني در كشور

 

شاخص فعاليت‌هاي كارآفرينانه در كشور

 

طرح ايجاد فضاي مساعد كارآفريني و رفع موانع كسب و كار

 

بررسي عوامل موثر بر فرآيند كارآفريني مستقل

 

بررسي عوامل مرتبط با كارآفريني و عملكرد شغلي

 

بررسي پتانسيل کارآفريني اجتماعي

 

مقايسه ويژگي‌هاي شخصيتي افراد كارآفرين و غيركارآفرين

 
1 2

بازشدن قفل اشتغال با كليد وب

 

24 اقدام فوري در بازار كار/ طراحي بسته‌هاي جديد اشتغالي

 

تيم توليدمحتوا چطور به هدف نزديك مي‌شود يك سناريوي تمام‌عيار براي يك استارت‌آپ

 

چند نكته مهم و در عين حال كم‌هزينه در تبليغات

 

وقتي انگيزه كافي براي كسب و كار نداريم چه كنيم

 

بوم مدل كسب و كار چيست؟

 

اين طرح فارغ التحصيلان بيكار را جذب مي‌كند

 

هشدار بانك جهاني درباره بحران اشتغال

 

سرمايه‌گذاران به دنبال چه كارآفريناني هستند؟

 

افزايش شمار بيكاران به 75 ميليون نفر

 

قبل از شروع يك كسب‌وكار به نداي درون خود گوش دهيد

 

فرهنگ و مديريت جهادي، بسترساز تحقق اقتصاد مقاومتي

 

قاچاق و محيط كسب‌و‌كار

 

مشاغل سنتي در پشت ويترين خاطره‌ها

 

هشدار درباره موج جديد تقاضا براي كار

 

16 دستور ويژه روحاني درباره اشتغال

 

مهارت، كليد كار آفريني در اقتصاد مقاومتي

 

بهترين و بدترين نكات در مورد كارآفرين بودن

 

راهنماي ايجاد شركت ها و موسسات دانش بنيان

 

جزئيات پرداخت تسهيلات‌ ضمانتي به دانش آموختگان كشاورزي

 
1 2 3 4 5


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است