Object reference not set to an instance of an object. نظام جامع اطلاع‌رساني اشتغال

صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 


تعداد بازديد: 6884                                               
مقاله منبع
آموزش عالي و توسعه نيروي كار متخصص در عرصه فناوري اطلاعات عنوان
غلامعلي منتظر، استاديار دانشگاه تربيت مدرس نويسنده
1385/12/05 تاريخ

اهميت اشتغال به عنوان يكي از ضرورتهاي فردي و اجتماعي بر هيچ كس پوشيده نيست. افزايش نرخ اشتغال در جامعه بدون توجه به امر آموزش و تربيت نيروهاي كارآمد كه از عهدة مشاغل موجود برآيند، ميسر نمي‌‌شود.

خلاصه

    چاپ   ارسال براي دوستان
1 2

  • مقدمه

انسان در طول حيات خود جوامع متعددي را تجربه كرده است از جوامع ايلياتي، گرفته تا جوامع مبتني بر كشاورزي، صنعت و جوامع نوين اطلاعاتي كه مولود فناوري اطلاعات است.

تولد، رشد و تحول هر يك از جوامع مبتني بر تعريف وظايف و مشاغل خاصي بوده كه اجراي آن به عهده انسان گذاشته شده است با اين تفاوت كه در اين سير تكاملي، نقش انسان نيز از يك نيروي كار ساده به سرماية انساني، كه مهمترين عامل توليد به شمار مي‌آيد، ارتقا يافته است. توسعة منابع انساني، مفهوم جديدي است كه از پيدايي آن در جهان امروز بيش از سه دهه نمي‌گذرد.

امروزه اهميت توسعة منابع انساني به قدري گسترده و عميق شده است كه در بسياري از كشورها، وزارتخانه‌ يا مؤسسات خاصي را براي اين منظور بنا نهاده‌اند تا با مشاركت نهادهاي دولتي و خصوصي برنامه توسعه منابع انساني را در سطح ملي ارائه كنند.

نيروي انساني متخصص و ماهر سرمايه اصلي يك جامعه محسوب مي‌شود بويژه آنكه در عصر فعلي علت تفوق و برتري كشورها بر يكديگر عنصر دانايي است.

تعاريف ذيل از نيروي انساني متخصص ارائه شده است: «متخصص كسي است كه در يكي از سطوح كارداني، كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري (عمومي و اختصاصي) از يكي از دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي دانش آموخته باشد» ]1[. و يا مي‌توان گفت: «نيروي انساني متخصص به دانش آموختگان مؤسسات آموزش عالي اطلاق مي‌شود كه صاحب صلاحيت در زمينه‌هاي مختلف تخصصي بوده و براي فعاليت و توسعه اقتصادي يك جامعه به كار گرفته مي‌شوند»

يونسكو در سال 1997، طبقه‌بندي جديدي را براي فعاليتهاي آموزشي ارائه كرده است، در اين طبقه‌بندي، كلية فعاليتهاي آموزشي از مقدماتي تا عالي در سطوح معيني و بر اساس معيارهاي مشخصي تفكيك شده‌اند.

بر مبناي اين طبقه‌بندي، آموزشهايي كه هم اكنون در ايران به عنوان آموزش عالي شناخته مي‌شوند با سطوح 5 و 6 يونسكو تطابق دارد و شامل مقاطع: كارداني، كارشناسي، كارشناسي ارشد، دكتري حرفه‌اي و تخصصي است.

اما فناوري اطلاعات چيست؟ فناوري عبارت است از مجموعه‌اي از فرايندها، روشها، فنون، ابزار، تجهيزات، ماشين‌آلات و مهارتهايي كه توسط آنها كالايي ساخته مي‌شود يا خدمتي ارائه مي‌گردد.

فناوري اطلاعات به عنوان خاستگاه اصلي جامعة اطلاعاتي ناشي از «ظهور كامپيوتر»، «توسعة شبكه‌هاي مخابراتي» و نياز روز‌افزون به «استفاه از اطلاعات» بوده است. ماهيت و ابعاد گستردة اين فناوري، تعريف دقيق آن را با مشكل مواجه مي‌سازد، به طوري كه تعاريف مختلفي براي آن ارائه شده كه برخي از آنها ذيلاً آمده است:

1 2


حركت به چپ
حركت به راست


شبكه اطلاع‌رساني تسهيلات اعتباري

 
http://tashilat.ir/index.php?page=law
 

بخشنامه بودجه سال 98 ابلاغ شد/ حفظ ثبات اقتصادي و مهار تورم

 

بررسي لايحه بودجه سال 1396 كل كشور بازار كار و اشتغال

 

لايحه بودجه سال 1396

 

قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوري اسلامي ايران (1390 -1394)

 

بررسي قوانين و مقررات مربوط به اشتغال زنان

 

طرح هاي پژوهشي دستگاههاي اجرايي ساماندهي مي شوند

 

تكاليف 21 دستگاه براي ايجاد 2.5 ميليون شغل

 

كار شايسته؛ گامي ارزشمند براي تحقق اشتغال كامل

 

اشتغال در برنامه پنجم توسعه

 

قوانين و مقررات مربوط به اشتغال زنان در جمهوري اسلامي ايران

 

واگذاري بنگاه‌هاي دولتي به موسسات غيردولتي

 

جزئيات پيش‌نويس قانون بهبود فضاي كسب و كار

 

آيين‌نامه نظام اقساطى واگذارى و نحوه دريافت بهاى حقوق قابل واگذاري

 

جزئيات قانون اصل 44

 

متن كامل قانون مطبوعات

 

سند فرابخشي توسعه اشتغال و كاهش بيكاري

 

ماده (60) اصلاحي قانون برنامه سوم توسعه

 

قرارداد مشاركت مدني (ارزي ماده 60 قانون برنامه سوم توسعه)

 

واگذاري سهام ترجيحي به كارگران وزارت امور اقتصادي و دارايي

 

ضوابط اجرايي واگذاري سهام ترجيحي به كاركنان

 
1 2


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است