صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 11652                                               
مقاله منبع
وضعيت اشتغال و بيكاري در هند عنوان
نويسنده
1384/03/17 تاريخ

توضيح منابع داده ها، مفاهيم و تعاريف مربوط به اشتغال و بيكاري، سرشماري جمعيت سازمان ملي ارزيابي نمونه ها دولت، اطلاعات بازار كار،آمار مراكز كاريابي و...

خلاصه
مرجع
مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان
1 2 3 4 5 6

آمار وضعيت اشتغال و بيكاري در هند

مقدمه: ايجاد و افزايش فرصتها و زمينه‌هاي اشتغال چه در روستا و چه در شهر به منظور حل مشكل بيكاري يكي از مهمترين اهداف برنامه‌ريزي اقتصادي هند به شمار مي‌رود. بسط و توسعه بيشتر زمينه‌هاي اشتغال، به كارگرفتن كامل منابع نيروي انساني كشور و تضمين گسترش و توسعه قابل توجه فرصتهاي شغلي و افزايش مشاغل توليدي از مهمترين اهداف برنامه‌‌هاي پنج‌ساله به شمار مي‌رود.

 براي تنظيم و نظارت بر طرحها به منظور حل مشكل بيكاري در كشور، نياز است كه به اهميت به روز بودن و اطلاعات آماري موثق از جنبه‌هاي مختلف بيكاري توجه و تأكيد بيشتري شود. با در نظر داشتن اين نياز برخي از گونه‌هاي آماري هم‌اكنون توسط آژانسها و مؤسسات گوناگون در كشور جمع‌آوري مي‌شوند. اگرچه نياز بيشتري براي ارتقاء‌ سطح كيفي و پوشش آمارهاي اشتغال و بيكاري كه در حال حاضر توسط مؤسسات مختلف جمع‌آوري مي‌شود، احساس مي‌شود. در اين مقاله كوششي براي توضيح و تشريح مختصر منابع داده‌ها، مفاهيم و تعاريف مربوط به اين منابع و غيره انجام شده است. برخي از آمارهاي مهم اشتغال و بيكاري موجود از اين منابع در اين مقاله آورده شده است.

 منابع اطلاعات در مورد اشتغال و بيكاري

آمارهاي اشتغال و بيكاري مي‌توانند از طريق سرشماري جمعيت و مؤسسات اقتصادي و آمارگيري نمونه‌هايي در سطح ملي و يا از طريق مراجعت به قوانين مربوط به آئين‌نامه‌هاي مؤسسات اقتصادي با درنظر گرفتن كارگران و غيره، جمع‌آوري مي‌شوند. دفاتر استخدامي كه افراد جوياي كار را نام‌نويسي مي‌كنند نيز مي‌توانند منبع ديگري به شمار روند. توضيح كوتاهي از منابع مختلف در زير آورده شده است.

سرشماري جمعيت

جمع‌آوري اطلاعات از فعاليتهاي اقتصادي مردم يك رسم رايج در سرشماري جمعيت هند است. داده‌هاي سرشماري فهرستي از منابع انساني موجود در كشور را، به ما نشان مي‌دهد. معيار فعاليتهاي اقتصادي در تمامي سرشماري‌هاي كشور حتي با وجود اختلاف در مفاهيم آن در هر زمان نسبت به زمان ديگري مورد بررسي قرار گرفته است.
سازمان ملي ارزيابي نمونه‌هاي اماري (NSSO )

سازمان NSSO داده‌ها را از طريق ارزيابي نمونه‌هاي آماري و بر اساس تكنيك‌ها و روشهاي عملي انتخاب تصادفي نمونه‌ها و از طريق جستجوي خانه ‌به خانه در مناطق شهري و روستايي، جمع‌آوري مي‌كند.

1 2 3 4 5 6بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است