صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3300                                               
گفتگو با خانم خيال عبداللهي
گفت و گو منبع
گفتگو با خانم خيال عبداللهي عنوان
مدرسه كارآفريني خورشيد نويسنده
1392/08/06 تاريخ

خيال عبداللهي، با ايده بهره‌وري از گياهان دارويي كار خود را آغاز كرد و اكنون مدير شركت عصاره گل بابونه است و به تهيه و توزيع محصولات دارويي، آرايشي و بهداشتي مي‌پردازد.

خلاصه
مدرسه كارآفريني خورشيد مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

 لطفا خودتان را معرفي كنيد .
خيال عبداللهي هستم، ?? ساله، ديپلمه، خانه دار، مادر، كارآفرين و البته موسس و مدير شركت «عصاره گل بابونه» .

خانم عبداللهي بفرماييد كه ايده و كار شما چيست؟

كار ما در واقع جمع آوري گياهان دارويي ، فرآوري آن‌ها و ارايه محصولات دارويي، آرايشي و بهداشتي است .

چگونه به اين حيطه‌ي كاري كشيده شديد ؟
راستش من از كودكي روحيه متفاوتي نسبت به ديگران داشتم . كنجكاو بودم، دوست داشتم كار بكنم، استقلال مالي داشته باشم. به محدوديت‌هايي كه جامعه و سنت به زن تحميل مي‌كند توجه مي‌كردم و سعي مي‌كردم زير بار اين فشارها نروم.

نرفتيد؟
تا حدي سعي كردم راه خودم را بروم ، يك رضايت نسبي هم دارم. اما مگر مي‌شود با همه جنگيد ؟ با خانواده، مردم و نگاهشون، با جامعه و فرهنگ و سنت، حتي با تاريخ و سنت و شايد مذهب؟ بسيار سخت است؛ بدون شك اگر اين محدوديت‌ها نبودالان اينجا نبودم. وضعيت بسيار بهتري داشتم و موفق‌تر مي‌شدم.

يعني خودتان را آدم موفقي نمي‌دانيد؟
چرا، تقريباً خودم را موفق مي‌دانم . به‌ويژه وقتي به همه موانعي كه سر راهم بوده فكر مي‌كنم احساس رضايت مي‌كنم. اما مي‌توانستم موفق‌تر باشم اگر تمركز بيشتري روي كارم داشتم و به ديگران كمتر اهميت مي‌دادم.

نظر مردم چقدر اهميت دارد؟
بسيار كم! شما هميشه كارِ درست را انجام دهيد. نگران نظر مردم كه اكثراً قضاوت ، دخالت، و نظرات غير دقيق است نباشيد. البته هستند آدم‌هاي دلسوزي كه شما را باور دارند و قصد كمك به شما دارند. اما براي كساني كه زياد همرنگ جماعت نيستند نظر بقيه اكثراً آزاردهنده و دلسردكننده است.

شما خانه داري هم مي‌كنيد ؟
البته، من هم خانواده دارم و اين وظيفه ايست كه بر عهده‌ام گذاشته شده و انجام مي‌دهم. چاره ديگري ندارم.

خانم عبداللهي چگونه اين ايده گياهان دارويي به ذهنتان رسيد؟ از كجا شروع شد؟
راستش جزيياتش را به خاطر ندارم . ولي از همان اوائل مطالعاتي در زمينه طبيعت و خواص گياهان داشتم . عصاره‌گيري و جوشانده‌هايي كه به صورت سنتي درست مي‌شد را ديده بودم . بعداً با توجه به روحياتي كه خودم داشتم و عرض كردم تصميم گرفتم كه اينكار را به شكل بهتري انجام بدهم.

چرا به سراغ طبيعت رفتيد؟
گياهان و محصولات طبيعي بي‌شماري در طي ميليون‌ها سال روي زمين وجود داشته‌اند كه خواص بي‌شماري دارند و هنوز پر از ناشناخته‌ها هستند. مواد موثر بسياري از اين گياهان و ميوه ها براي بيماري‌هاي مختلف و يا كاربردهاي مربوط به زيبايي و سلامت مفيد هستند. من چون خودم مطالعه زياد مي‌كنم به اين مسايل اشراف داشتم و اين را يك فرصت مي‌دانستم كه در آينده به آن خيلي بيشتر پرداخته مي‌شود . همينطور هم شده است. الان تعداد عطاري‌ها و مغازه‌هاي داروهاي گياهي به طرز چشمگيري زياد شده است. اين يعني مردم به طبيعت روي آورده اند و جواب گرفته‌اند . در كشورهاي پيشرفته خيلي بيشتر از اينجا به طبيعت بها داده مي‌شود و روي آن كار شده است.

كارتان را چطوري شروع كرديد؟
در ابتدا خودم به دشت و كوه مي‌رفتم و گياه‌ها رو جمع مي‌كردم. سپس عصاره‌ي اين‌ها را مي‌گرفتم و در ظرف‌هاي ساده‌اي اين‌ها را به مغازه‌ها مي‌بردم و ‌آنجا براي فروش مي‌گذاشتم . يا سركه‌هاي متنوعي توليد مي‌كردم و كارهايي از اين قبيل. كارهاي مشابه زيادي انجام داده‌ام.

در اين مقطع چه مشكلاتي داشتيد؟
عدم حمايت خانواده و به‌ويژه پسرم، درآمد پايين، و تنها بودن در اين كار كه كار سختي بود.

چرا ادامه داديد پس؟
چرا ادامه ندهم ؟ كه تا آخر عمر خانه‌داري بكنم ؟ كه خواسته‌ها و هدفهايم را ناديده بگيرم؟ كه وابسته مالي هميشگي داشته باشم به همسرم؟ كه تجربه جديدي كسب نكنم؟ انگيزه‌هاي زيادي داشتم براي ادامه مسير. مسيري كه طي كردنش به زحمتش مي‌ارزد.

سرمايه شروع و توسعه كسب و كارتان را چگونه تامين كرديد‌؟
بيشتر سرمايه از كارهاي قبلي خودم بود. در ابتدا كه سرمايه نياز نداشتم، بعدها كم كم بخشي از درآمدم را جمع مي‌كردم و كارم را با آن توسعه مي‌دادم. مثلاً دستگاه هاي مورد نياز را خريداري مي‌كردم، زمين اجاره مي‌كردم، نيروي اضافي استخدام مي‌كردم و غيره.

كارتان را چگونه گسترش داديد؟
كارهاي مختلفي براي گسترش كارم انجام دادم. اسمم را به ديگران شناساندم، شركت ثبت كردم. براي جمع‌آوري گياه از مردم روستاها كمك مي‌گرفتم و گياهان جمع آوري شده را از آنها خريداري مي‌كردم. بعدها دستگاه‌هاي مورد نيازم را به مرور خريدم. زمين خريدم و به كاشت گياهان دارويي پرداختم و به مرور در طي سال‌هاي طولاني كارم را گسترش دادم.

در حال حاضر وضعيت كسب و كارتان چگونه است؟
شركتي كه من دارم مديريتش مي‌كنم حداقل در شهرهاي استان جز يكي دو شركت موفق در اين زمينه است. محصولات زيادي را با مجوز و كيفيت قابل قبول ارايه مي‌كنيم. افراد زيادي را به صورت مستقيم و غير مستقيم درگير اين كار كرده‌ايم و دركل راضي هستم اما مي‌توانستيم جايگاه بهتري داشته باشيم. البته اين حرف را هميشه مي‌شود گفت.

براي توسعه كارتان طرح تجاري هم تهيه كرديد؟
نه ، يعني چيزي هم از اين مسايل نمي دانستم . همه چيز يا در ذهنم بود يا روي تكه‌هاي كاغذ.

آيا آموزش يا دوره خاصي هم ديديد؟
نه متاسفانه ، حتي به سختي به كتاب خوب دسترسي داشتم. شايد اگر فرصت‌هاي آموزشي يا كمك افراد موفق را داشتم وضعيت بهتري داشتم. در واقع من معتقد هستم كه كارآفريني اكتسابي است. محيط و فرصت‌هايي كه در اين محيط هست نقش بسيار مهمي دارد. به همين دليل است كه مثلا به امريكا مي‌گويند سرزمين فرصت ها.

مشكل اصلي در حيطه كاري شما چيست؟
مشكلات كه زياد هستند. نبود حمايت دولت، كيفيت پايين محصولات كه دليل اصليش كمبود امكانات و دستگاه‌هاي مدرن است. شايد دليل آن هم عدم حمايت دولت باشد و مشكلات بسيار ديگر.

خانم عبداللهي شما تاكنون شكست هم خورديد در اين راه؟
اوه تا دلت بخواهد! بدون شكست موفقيتي در كار نيست. بايد آنقدر شكست بخوريد تا به اندازه كافي تجربه كسب و كنيد و نتيجه بگيريد .

چه دانش و مهارتي براي اين كار مورد نياز است؟
وقتي آدم علاقه داشته باشد و روحيه اين‌جور كارها را داشته باشد كم كم مي‌داند چكار بايد بكند. چي بايد ياد بگيرد. به طور كلي اگر بگويم، بايد آدم اجتماعي باشيد و بتوانيد با همه، حتي با آدم‌هاي مشكل‌دار كنار بيايد چون مجبوريد. بايد حساب كتاب كارتان را نگه داريد و با اعداد ميانه خوبي داشته باشيد. بايد كتاب‌هايي در مورد مديريت يا تخصصتان بخوانيد. مدرك دانشگاهي هم اگر داشته باشيد كه خيلي خوب است. البته نه هميشه، گاهي مي‌تواند اثر منفي داشته باشه.

چقدر به كار گروهي اعتقاد داريد ؟
[خنده ] [مكث]، ذات كار گروهي خوب است اما من تجربه خوبي در اين زمينه ندارم. مايل نيستم زياد توضيح بدهم ولي ما ايراني‌ها مشكلات اساسي در اين زمينه داريم. كاش اخلاق و انصاف داشتيم در كارهاي تيمي، البته نمي‌خواهم بگويم همه اينطوري هستند .

خانم عبداللهي شما چقدر مطالعه مي كنيد؟
من تحصيلات زيادي به معناي تحصيلات رسمي نداشتم اما كتاب زياد مي‌خوانم. بيشتر در حوزه علوم انساني. از فلسفه و روانشناسي بگير تا اقتصاد و كارآفريني. به نظرم كتاب‌ها هزاران برابر بيشتر از چيزي كه فكرش را بكنيم مفيد هستند. فقط كساني منظور من را درك مي كنند كه يك جورهايي اعتياد دارند به كتاب. اصلا يك مشكل اصلي كارآفرينان اين است كه كتاب خيلي كم مي‌خوانند. همسرم گاهي به من مي‌گويد كه تو بايد مدرس مي‌شدي و بس. [با خنده] شايد منظورش اين باشد كه كاش كارآفرين نمي‌شدم!

در آخر بفرماييد چه توصيه‌هايي براي ديگراني داريد كه در ابتداي راه هستند؟
توصيه‌هاي زيادي مي‌توانم برايتان داشته باشم. چيزي كه بهش مي‌گويند شكست و من بهش مي‌گويم نتيجه‌ي تصميم گيري خود آدم، اجتناب ناپذيرند . اگر مي‌خواهيد موفق شويد پس ناچاريد شكست بخوريد. به قول تولستوي، آدم با همه چيز كنار مي‌آيد حتي با مرگ عزيزانش. شكست‌هاي كاري كه چيزي نيست. ظرفيت آدم بيشتر از اين حرفهاست. از طرفي تصور ما از شكست از خود شكست سخت تر است. پس آينده و هدفها‌ي‌تان را فداي ترستان از شكست نكنيد. مثل كودكي كه مي‌خواهد راه رفتن را ياد بگيرد. اگر خيلي از شكست مي‌ترسيد مي‌توانيد چهار دست و پا راه رفتن را انتخاب كنيد!
ديگر اين‌كه كتاب خوب بخوانيد، خودتان را رشد بدهيد. بهتر شويد، البته نه از ديگران، از خودتان بهتر شويد. جامعه و سنت با روش‌هاي پيچيده‌اي زن‌ها را عقب نگه مي‌دارد. از هر لحاظ، خودتان بايد اين عقب افتادگي را جبران بكنيد وگرنه بدون اينكه بفهميد جا خواهيد ماند از همه چيز و درگير چيزهاي بي‌ارزش خواهيد شد. در بهترين حالت، زماني به اين مسئله پي مي‌بريد كه ديگر خيلي دير شده است.
با كساني كه موفق شده‌اند صحبت بكنيد. از آن‌ها ياد بگيريد. چرخ را دوباره اختراع نكنيد.
در نهايت به خودتان اعتماد داشته باشيد و اميد داشته باشيد. اميد حتي اگر واهي باشد بهتر و موثرتر از نا اميدي ‌است.

متشكرم از وقت و حرف‌هاي گرانبهايتان.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است