صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 2979                                               
گفتگو با خانم عاطفه رحمتي
گفت و گو منبع
گفتگو با خانم عاطفه رحمتي عنوان
مدرسه كارآفريني خورشيد نويسنده
1392/08/27 تاريخ

عاطفه رحمتي متولد سال 1375 و فارغ‌التحصيل رشته مهندسي كامپيوتر گرايش نرم‌افزار است.

خلاصه
مدرسه كارآفريني خورشيد مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

عاطفه رحمتي متولد سال 1357 و فارغ‌التحصيل رشته مهندسي كامپيوتر گرايش نرم‌افزار است. او در سال 1386شركت تعاوني دانش آموختگان كارآفرين فناوري اطلاعات پيام نور(دكفا) را با انگيزه تاثيرگذار بودن، تاسيس كرده‌ و اكنون موسس و عضو هيئت مديره اين شركت است. در حال حاضر 10 نفر تمام وقت و حدود 50 نفر به صورت پروژه‌اي در اين شركت كار مي‌كنند.

 وقتي كه بچه بوديد مي خواستيد بزرگ شديد چه كاره شويد؟
 خيلي به اين فكر نمي كردم كه چه كار كنم ولي هميشه دلم مي خواست مهم باشم و بزرگ تر كه شدم معني اش شد يك آدم تاثيرگذار.

 چه انگيزه اي باعث شد كه شما بخواهيد يك كارآفرين شويد؟
 من فكر مي كنم تا كارآفرين شدن هنوز بايد راه زيادي را طي كنم ولي به دليل اين كه دوست داشتم فرد تاثيرگذاري باشم و بتوانم مشكلي را حل كنم سعي كردم كه با تلاش به هدفم برسم.

الگوي شما از اينكه خواستيد به اين عرصه وارد شويد چه كسي (يا كساني) بودند؟
 الگوي خاصي نداشتم ولي شايد مي توانم بگويم آقاي دكتر عسكرزاده كه يكي از اساتيد دانشگاهم بودند فردي بودند كه مسير را به من نشان دادند و كمكم كردند كه بتوانم راهم را درست طي كنم. يك استاد راهنما به معني واقعي!

 آيا شما پيش از شروع كسب و كارتان شاغل بوديد؟ بزرگترين ترس و نگراني شما براي شروع كسب و كار چه بود؟
 بله، زماني كه تصميم به ثبت شركت تعاوني گرفته شد من شاغل بودم. عدم نقدينگي و عدم ثبات در بازار بزرگترين مشكل من بود.

 چطور بر موانع موجود بر سر راه شروع كارتان فائق آمديد؟
 به دليل مشكلاتي كه در بازار كار وجود داشت و ارتباطي كه با يكي از اعضاي هيئت علمي دانشگاه محل تحصيلم داشتم، اين مشكلات را با ايشان در ميان مي گذاشتم و در مورد دانشجويان و... با هم صحبت مي كرديم. جالب است كه بگويم كه ايشان استاد هيچ كدام از درس هاي من در دانشگاه نبودند و در اثر يك اتفاق ساده در دفتر يكي از اساتيد خود در دانشگاه با آقاي دكتر عسكرزاده آشنا شدم. چند ويژگي ايشان باعث شد جذب ايشان بشوم اول از همه روحيه كمك به ديگران بدون چشم داشت و بعد داشتن اطلاعات علمي در حد عالي و مكمل آن داشتن تجربه و سابقه در بخش خصوصي. همين روحيه باعث شد كه يك تيم تشكيل شود و با آموزش و مطالعه و تلاش و پيگيري هسته اوليه شركت تشكيل شد.

 كمي براي ما از نحوه سرمايه گذاري و اهميت مسايل مالي در ابتداي كار بگوييد. آيا مسايل مالي عامل بازدارنده اي محسوب مي شد؟ چگونه بر اين مشكل غلبه كرديد؟
 شركت دكفا يك شركت تعاوني است كه در ابتدا با سرمايه گذاري سهامداران نيازهاي مالي خود را برآورده نمود. قطعا سرمايه گذاري عامل پيشرفت و يا بازدارنده در كسب و كار خواهد بود اما عواملي چون انتخاب سهامداران و شركا، سطح توقع هر يك از اعضا و اعتماد به مديران مجموعه مهم تر از مسائل مالي است.

 يك روز عادي براي شما چگونه سپري مي شود؟ چطور بين كار خانه و كار بيرون تعادل برقرار مي كنيد؟
 شايد اگر بگويم در زندگي دو روز كاملا عين هم ندارم اغراق نكرده باشم. من هميشه صبح از خانه مي آيم بيرون و معمولا تا 8 و 9 كار مي كنم و بعد مي روم خانه. البته در يكي دو سال اول راه اندازي دكفا بعضي موقع ها تا 11 و 12 شب سر كار بوديم. بعد از اين كه به منزل مي رسم مسئوليت هايي كه مربوط به من در خانه مي شود را انجام مي دهم. متاسفانه هنوز نتوانسته ام بين كار خانه و كار بيرون تعادل برقرار كنم اين هم از نقاط ضعفم است!

 براي استراحتتان چه كار مي كنيد؟ چه فعاليتي به شما آرامش مي دهد؟
دانستن مطالب مختلف به من انرژي مي دهد مثل مسائل پزشكي و مسائلي كه مربوط به سلامت و تغذيه مي شود و حتي چرخيدن توي وبلاگ ها و سايت هاي خبري و علمي و گردشگري و خلاصه هر چيزي كه معلومات عمومي ام رو بالا ببرد. ورزش يوگا و شنا و رسيدگي به گل و گياه نيز به من احساس آرامش مي دهد براي همين سعي مي كنم وقتي كه مي خواهم استراخت كنم كارهايي از اين دست انجام بدهم.

فكر مي كنيد اداره و تاسيس يك فعاليت كارآفرينانه، چه تغييراتي در شخص شما ايجاد كرده است؟
 تاثيرات مثبت و منفي فراواني داشته، به عنوان مثال عليرغم ميل باطني ام از خيلي از تفريحات و فعاليت هاي اجتماعي ديگر محروم شدم و يا اين كه به خاطر كمبود وقت از خيلي از علايقم دست كشيدم.

 چه تجربياتي را از كسب و كار خود به زندگي اجتماعي و خانوادگي خود منتقل كرده ايد؟
 افزايش صبرو تحمل، پذيرش ظرفيت افراد گوناگون و انتظار از هر فردي در حد توان خود و توانايي هاي بسيار ديگري كه به بركت حضور در دكفا به دست آوردم.

 نقش خانواده و اطرافيان خودرا در موافقت خود چگونه ارزيابي مي كنيد؟ آيا درگيري هاي سر كار را با خود به خانه مي آوريد؟
 خانواده در موفقيت من نقش اصلي را داشتند، چون هميشه پدرم از زماني كه كودك بودم در كليه امور نظر من را مي پرسيد و خيلي وقت ها من را مجبور مي كرد كه خودم تصميم بگيرم، آن موقع نمي دانستم چرا، ولي بعدها فهميدم كه قدرت تصميم گيري به خصوص در شرايط بحراني را ياد مي گرفتم. هميشه وقتي در انجام كاري مردد بودم مادرم به من جسارت و شجاعت را ياد مي داد و شايد اين دو گزينه كنار هم خيلي به من كمك كرد.
از وقتي كه ازدواج كردم همسرم هميشه مشوق من بوده است و به جرات مي توانم بگويم اگر حمايت هاي او نبود قطعا حالا در اين جايگاه نبودم. گذشت و فداكاري ايشان هميشه به من همفكري و انرژي داده تا بتوانم با فكري آرام تر مسيرم را طي كنم.

 چه بخشي از كارتان بيشتر برايتان لذت بخش است؟
 وقتي بعد از آن همه درگيري ها و مشكلات، قراردادي بسته مي شود و يك پروژه تازه شروع مي شود خيلي لذت بخش است و خوشايند تر زماني است كه فردي مي آيد مي گويد كه مطالب جديدي ياد گرفته و احساس رضايت و شادي دارد و همه اين ها را مديون موقعيتي كه تو در اختيارش قرارداده اي مي داند. آن موقع است كه خدا را شكر مي كنم كه توانسته ام در زندگي هموطنانم نقش مفيدي داشته باشم.

 در حال حاضر مهمترين مشكل/دغدغه‌اي كه در كسب و كارتان با آن درگير هستيد چيست؟
 مشكلاتي چون عدم توزيع عادلانه پروژه ها، تغييرات سريع مديريتي در سطح تصميم گيران و مشكلات مالي سازمان ها و ارگان هاي ديگر به دليل اين كه اولين بخشي كه متاسفانه تحت تاثير قرار مي گيرد شركت هاي انفورماتيكي است.

 آينده كسب و كار خود را در كوتاه مدت و دراز مدت چگونه برآورد مي كنيد؟ در خوش بينانه ترين حالت؟ در بد بينانه ترين حالت؟
 كسب و كار شركت دكفا شخصي نيست و به صورت شركت تعاوني در بين شركت هاي تعاوني مهمترين موضوع شراكت اعضا و همدلي و همكاري بين آنهاست كه هم فرصت است و هم تهديد و من اميدوارم كه هميشه بتوانند با اتحاد و دور انديشي به مشكلات فائق شوند.
 يك خاطره جالب و تاثيرگذار از كسب و كار و چالش هاي خود بگوييد.
 براي ثبت شركت زماني زيادي را بين اداره تعاون استان تهران و وزات تعاون صرف كرديم و به خاطر اصرار و پافشاري كه كرديم موفق شديم كه مدير كل تشكيل و توسعه تعاون يهاي وقت را مجبور كنيم تا ما را به حضور بپذيرند و اجازه بدهند كه ما فرآيند ثبت شركت رو به صورت فرااستاني شروع كنيم و ايشان كه در ابتداي كار مخالف ما بودند، يكي از بزرگترين همراهان و راهنماهاي ما در تاسيس شركت تعاوني شدند و حتي از مشتريان شركت تعاوني!

 تا حالا شكست خورده ايد؟ چه راه هاي خلاقانه ي را امتحان كرده ايد كه تضمين كننده سلامت و پيشرفت كارتان باشد؟
 بله من هم مثل هر فرد ديگري در كارم شكسست خوردم. فقط سعي كردم يك اشتباه را دو بار تكرار نكنم و مايوس و نااميد نشوم و بدون اينكه متوقف شوم فقط مسيرم را تغيير بدهم و هميشه از اشتباهات خودم و ديگران درس بگيرم، مطالعه ام را بيشتر كنم تا با ديد بازتر تصميم بگيرم و با تلاش بيشتر به جلو پيش بروم.

 چه توانايي و قابليتي در شما باعث موفقيتتان شده است؟
 پشتكار، پذيرفتن انتقاد ديگران، مشخص نمودن هدف و تلاش براي محقق شدن آن بدون توجه به نظرات منفي ديگران و نگران بودن از اين كه ديگران چه فكري مي كنند. من فكر مي كنم ما هر كدام يك بار حق زندگي داريم و نه بيشتر پس اگر براي چيزي كه مي خواهيم تلاش نكنيم اين فرصت را از دست داده ايم.

اگر مي توانستيد با تجربه و اطلاعات فعلي خود، به گذشته بازگرديد، و به خودتان پيش از شروع كسب و كار خود يك نصيحت كنيد، آن نصيحت چه بود؟
 دوباره همين مسير را مي آمدم با اطلاعات بيشتر و با بالابردن سطح دانش.

 آيا براي بانوان پيامي داريد؟
فكر مي كنم شاعر تمام مطلب رو براي تمام افراد در هر دوره اي با هر جنسيتي بيان نمودند
تا در طلب گوهر كاني، كاني
تا در هوس لقمه ناني، ناني
اين نكته رمز اگر بداني، داني
هر چيز كه در جستن آني، آني
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است