صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3478                                               
مهارت رزومه‌نويسي در مشاغل خاص
دانستني منبع
مهارت رزومه‌نويسي در مشاغل خاص عنوان
ترجمه: سيد رسول ميرزايي موسوي نويسنده
1390/11/18 تاريخ

رزومه‌ هر فرد، مدركي مستند از دانش، تجربه، مهارت و هويت وي است كه با ديدگاهي تخصصي و نوشتاري قالب‌مدار براي معرفي تنظيم مي‌شود. نحوه ويرايش جملات و قالب هر بخش، محدوديت‌ها و سبك‌هاي مختلفي دارد.

خلاصه
هفته نامه بازاركار مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

رزومه‌ هر فرد، مدركي مستند از دانش، تجربه، مهارت و هويت وي است كه با ديدگاهي تخصصي و نوشتاري قالب‌مدار براي معرفي تنظيم مي‌شود. نحوه ويرايش جملات و قالب هر بخش، محدوديت‌ها و سبك‌هاي مختلفي دارد. برخي از رزومه‌ها به دليل ويژگي‌هاي خاصي كه دارند سبك نوشتاري متفاوتي را مي‌طلبند. رزومه‌هاي بخش فني و مهندسي به دليل كاربردي بودن، بيشتر مورد توجه قرار مي‌گيرند. اولويت پذيرش چنين رزومه‌هايي مبتني بر قابليت اجراي طرح‌ها و پروژه‌ها، برآوردهاي مالي و تضمين موفقيت، است. براي آشنايي بيشتر با نحوه رزومه‌نويسي در مشاغل فني، با ما دراين مقاله‌ همراه شويد.

ترفندهاي پذيرش در رزومه‌هاي فني و مهندسي

مهم‌ترين وجه تمايز رزومه‌هاي فني و مهندسي، در ميزان سوابق تحصيلي و شغلي، عضويت و حضوري فعال در پروژه‌هاي مختلف است. شركت در دوره‌هاي آموزشي و كاربردي، همكاري با طرح‌ها و پروژه‌هاي زودبازده، اجرايي‌كردن طرح‌هاي دانشجويي، اخذ گواهي‌نامه‌هاي آموزشي و مهارتي مرتبط و در نهايت همكاري با چندين پروژه موفق، مي‌تواند برگ برنده شما نزد كارفرما باشد. به ياد داشته باشيد، آنچه كه نزد كارفرما اهميت ويژه‌اي دارد، تبديل طرح‌ها و تئوري‌هاي كارشناسي شده به كالاهاي توليدي، افزايش بازدهي و در نهايت توسعه و اشتغال است. 

انتخاب شغل و حضور در بازار كار

راه‌هاي زيادي براي درك استعدادها و علايق وجود دارد، مشاوره‌هاي تحصيلي و شغلي، بازنگري مهارت‌ها و ارزيابي‌ از روند فعاليت‌‌ها، شما را در مسير انتخاب نهايي قرار مي‌دهد. هر فرد بر اساس رشته تحصيلي و مهارتي كه در دوره‌هاي مختلف گذرانده، از مسيري مطمئن به بازار كار جذب مي‌شود. اما با نگارش رزومه، قطعيت انتخاب‌ها به اثبات مي‌رسند. رشته‌هاي فني مهندسي، با تنوع فراوان و ويژگي‌هاي مختلف، بازارهاي تجاري را تحت پوشش قرار داده‌اند. اين مشاغل خصوصيات خاص خود را دارند، بخشي از اين ويژگي‌ها عبارتند از:

نظم و دقت در اجراي امور، هنر خلق طرح‌هاي جديد، مهارت اجرايي‌كردن پروژه‌ها، تحليل و بازبيني مسائل و ارائه راهكارهاي اصولي در مواجهه با بحران‌هاي مختلف و در نهايت قدرت تصميم گيري و سرعت عمل بالا، 

رزومه

سبكي براي معرفي آموخته‌ها و مهارت‌ها با نگارشي هدفمند و قالب‌مدار، در هر بخش رزومه، يكي از ويژگي‌ها توصيف مي‌شود. در رشته‌هاي فني و مهندسي، بيشتر به سوابق و تجربه‌هاي كاري در مراكز معتبر و ميزان مهارت عملي اهميت داده مي‌شود. متن بايد كاملاً ساده و به دور از ابهام باشد. به‌ياد داشته باشيد، هر شركتي اصول و قواعد خاص خود را دارد، بنابراين سعي‌كنيد تا محتواي رزومه‌تان را بر اساس قالب‌ها و چارچوب‌هاي همان شركت تنظيم كنيد.

معرفي‌نامه

يكي از تاثيرگذارترين روش‌هايي كه معمولاً با استقبال كارفرمايان مواجه مي‌شود، ارائه معرفي‌‌نامه‌هاي معتبر از شركت‌ها و مراكزي است كه در آن‌ها مشغول به كار بوده‌ايد. با اين كار نه‌تنها ميزان اعتبار و مهارت خويش را به كارفرماي جديد نشان خواهيد داد، بلكه مي‌توانيد سوابق و طرح‌هاي خود را نيز پيشنهاد دهيد.

ديدگاه كارفرما درباره رزومه

شايد باوركردني نباشد، اما كارفرما فقط 30 ثانيه وقت صرف مي‌كند تا رزومه شما را مطالعه كند. ارزيابي اطلاعات اصلي رزومه، مهم‌ترين بخش آن را تشكيل مي‌دهد و هر كارفرما بر اساس چارچوب‌هاي خاص خود روي آن اعمال نظر مي‌كند. رزومه‌اي كه براي تكميل و تنظيم آن متحمل صرف وقت، پيروي از اصول قالب‌مدار ويرايشي و ارزيابي مدارك و گواهي‌نامه‌هاي مهارت‌آموزي شده‌ايد، فقط طي ثانيه‌اي بر محتوا و قالب نگارشي آن ارزش‌يابي مي‌شود.

 قالب رزومه

اگرچه هر فردي رزومه و محتواي خاص خود را دارد ولي در نهايت بايد از قالبي اصولي و متداول پيروي كند. اين اصول عبارتند از: مشخصات فردي، سوابق شغل و تحصيلي، تجربه‌ها، مهارت‌ها، موفقيت‌ها، افتخارات، رتبه‌ها، آثار و مقالات چاپ شده و وضعيت استخدام .

1-      از كاغذ A4 بدون حاشيه استفاده كنيد.

2-      فونت رزومه بايد همانند نامه‌هاي اداري و با فرمت بين 10 تا 12 باشد.

3-       از برجسته‌سازي بي‌مورد خودداري كنيد.

4-      سعي كنيد رزومه حداكثر در يك و يا نهايتاً در سه صفحه تنظيم شود.

5-      غلط‌هاي املايي نهايت بي‌توجهي شما را نشان خواهد داد.

6-      از يك نوع جوهر و معمولاً مشكي براي تايپ در رزومه استفاده كنيد.

7-   سعي كنيد مطالب براساس عناوين اغلب رزومه‌ها تنظيم شود. ( مثلاً با مشخصات شخصي شروع و با ذكر مهارت‌ها و افتخارات كسب شده در مراكز مختلف به پايان رسد.)

8-      مهم‌ترين سوابق خود را در رزومه بنويسيد، طوري كه كارفرما به خواندن ادامه آن ترغيب شود.

اطلاعات بخش مشخصات فردي

اين بخش جايگاهي خاص در بالاي صفحه رزومه دارد و در نظر اول چشم كارفرما را به خود معطوف مي‌كند. ذكر كامل نام و نام خانوادگي، وضعيت تأهل، تاريخ تولد، آدرس منزل، شماره تماس و آدرس پست الكترونيكي از موارد اصلي اين قسمت است.

سوابق تحصيلي

مدارك، دوره‌هاي مختلف تحصيلي به همراه نام مراكز، عناوين و امتياز‌هاي كسب‌ شده در اين قسمت به ترتيب سال اخذ آن‌ها بايد تنظيم شود. كارفرمايان هنگام انتخاب رزومه‌هاي رشته‌هاي فني و مهندسي، معمولاً پروژه‌ها و طرح‌هاي دانشگاهي را مورد توجه قرار مي‌دهند. اعتبار و كيفيت طرح‌ها و ميزان بودجه اجرايي‌شدن آن‌ها، از مهم‌ترين عواملي هستند كه نظر كارفرما را براي دعوت به همكاري از چنين طرح‌هايي جلب مي‌كند.

هرچه ميزان مهارت‌ها، دوره‌هاي آموزشي، عضويت در كارگروه‌هاي تخصصي و كاربردي و در نهايت، همكاري‌هاي علمي و عملي شما در هنگام تحصيل در دانشگاه بيشتر باشد و سوابق متنوع‌تري داشته باشيد، كارفرما به رزومه توجه بيشتري نشان خواهد داد. بنابراين نحوه فعاليت‌هاي خود را پررنگ‌تر و جذاب‌تر نشان دهيد، اين نوع رشته‌ها بر اساس خصوصيات ويژه‌اي كه دارند، تنوع دوره‌هاي آموزشي و كاربردي در آن‌ها ملموس‌تر است. مثلاً يك مهندس كامپيوتر، جايگاه مانور بيشتري نسبت به يك مهندس معدن و يا مكانيك دارد. زيرا هم از طريق دوركاري و هم با حضوري فعال، مي‌تواند ابعاد توانايي‌ها و استعدادهاي خويش را به نمايش بگذارد. در همين رابطه، مهندس كامپيوتر مي‌تواند در زمينه فناوري اطلاعات، بخش‌هاي نرم افزار و سخت افزار، برنامه‌نويسي، راه‌اندازي وب سايت‌، امنيت شبكه و در نهايت توليد قطعات فعاليت داشته باشد. 

معمولاً در رزومه‌هاي فني و مهندسي، روال كار بر اساس اهميت طرح‌ها، قابليت اجرا، تحقق‌پذيري، سوابق كاري، عضويت در پروژه‌هاي توليدي و در نهايت حضوري فعال در بخش عملي ارزيابي مي‌شود. سطح علمي و آموخته‌هاي شما تأثير زيادي در روند استخدام دارد. بايد مقالات، پروژه‌هاي اجراشده و تحقيقات خود را با ذكر نمونه‌ها، طوري توصيف كنيد كه كارفرما را مجذوب كند.

سوابق شغلي

كليه دوره‌هايي كه به صورت كارورزي، آموزشي، مبتدي و حرفه‌اي در مراكز مختلف گذرانده‌ايد، به ترتيب با نام مراكز و شركت‌ها، بايد درج شود. البته در اين بخش مهم‌ترين آن‌ها را در اولويت قرار دهيد به‌طوري كه كارفرما به خواندن ادامه رزومه و فعاليت‌هاي ديگر شما ترغيب شود. برحسب علاقه مي‌توانيد اين بخش را تغيير دهيد و سوابق را از آخر به اول يا ذكر مهم‌ترين سمت‌ها، در ابتداي اين بخش بنويسيد. به ياد داشته باشيد، از گزافه‌گويي و پرحجم كردن اطلاعات خودداري كنيد. رتبه‌ها، امتيازات، افتخارات شغلي خود را دراين بخش تنظيم كنيد.

 مهارت‌ها

اين بخش مربوط به مهارت‌هاي كلاس‌هاي آزاد، موسسه‌ها و مراكز فني است كه معمولاً با اخذ گواهي‌نامه به‌پايان مي‌رسند. افتخارات و تشويق‌ها، بورسيه‌هاي تحصيلي، عضويت در انجمن‌ها و هيئت‌هاي مختلف علمي و دانشگاهي و يا سازمان‌هاي خصوصي، حضور داوطلبانه در مراكز بين‌المللي و در نهايت فعاليت‌ها و علاقه‌مندي‌ها نيز از موارد اين قسمت هستند.

حقوق و مزايا

معمولاً در رزومه و هنگامي ‌كه كارجويان براي مشاغل مختلف معرفي مي‌شوند، به ندرت درباره حقوق و مزايا بحث مي‌شود، زيرا اولويت هر كارجوي متخصصي، اشتغال است و دريافت حقوق بر اساس ميزان سوابق كاري، نوع مدرك تحصيلي، سمت و عناوين اخذ شده تغيير مي‌كند. به ياد داشته باشيد، هيچ‌گاه در رزومه درباره ميزان حقوق پيشنهادي مطلبي ننويسيد، كارفرما درباره ميزان حقوق تصميم مي‌گيرد، هر شركتي به جز رزومه و مصاحبه اوليه، فرم‌هاي قراردادي خويش را به كارجويان ارائه مي‌دهد تا در آن جزئيات سوابق شغلي و تحصيلي مشخص شود، در انتهاي اين فرم‌ها عنوان مبلغ حقوق پيشنهادي ذكر شده است كه كارجويان با توجه به شرايط و آگاهي از ميزان كاركرد خود آن را تكميل مي‌كنند.

كلام آخر

هر رزومه، معرف يك متخصص و كارجوي متقاضي اشتغال است، رزومه‌ها نيز مانند افراد و شغل‌ها در طول دوره‌هاي مختلف تغيير مي‌كنند، در ابتداي فعاليت، مهم نيست كه كجا مشغول به كار مي‌شويد و چقدر حقوق دريافت خواهيد كرد، زيرا راه پر فراز و نشيبي را بايد بپيماييد، اما نكته قابل توجه، معرفت، هويت، مهارت و تجربه‌اي است كه در طول اين سال‌ها به واسطه حضور در مشاغل و مكان‌هاي مختلف كسب مي‌كنيد.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است