صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3825                                               
برگزاري آزمون جديد مركز تا اوايل شهريور ماه
گفت و گو منبع
برگزاري آزمون جديد مركز تا اوايل شهريور ماه عنوان
گفتگو با رييس مركز امور مشاوران حقوقي نويسنده
1388/02/13 تاريخ

به منظور آشنايي بيشتر با روند برگزاري آزمون وكلا و كارشناسان رسمي دادگستري و همچنين برنامه‌هاي مركز امور مشاوران حقوقي، براي برگزاري آزمون آتي خود، گفت‌وگويي ترتيب داديم با محمد علي حجازي رييس اين مركز كه در پي مي‌آيد.

خلاصه
هفته نامه بازار كار (حجت سوري) مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

 • اشاره:

اسامي پذيرفته‌شدگان علمي آزمون وكلا و كارشناسان رسمي دادگستري ،  روز پنج‌شنبه گذشته از طريق ويژه‌نامه‌هاي بازاركار منتشر شد. اين نتايج مربوط به آزموني بود كه در دوم اسفند ماه سال گذشته برگزار و  با استقبال گسترده علاقمندان مواجه شد.

بيش از 50 هزار نفر در اين آزمون  شركت كرده بودند كه از اين ميان ، در نهايت حدود 14 هزار نفر به عنوان افراد پذيرفته شده معرفي شدند. به منظور آشنايي بيشتر با روند برگزاري اين آزمون و همچنين برنامه‌هاي مركز امور مشاوران حقوقي، وكلا و كارشناسان قوه‌قضاييه براي برگزاري آزمون آتي خود، گفت و گويي ترتيب داديم با محمد علي حجازي رييس اين مركز كه در پي مي‌آيد.

 • جناب آقاي حجازي ضمن خسته نباشيد و تشكر از وقتي كه براي اين گفت و گو در اختيار ما قرار داديد، به عنوان اولين سوال، روند برگزاري آزمون گذشته را تشريح و بفرماييد وضعيت جذب وكلا و كارشناسان در اين آزمون به چه صورت است؟

آزمون سال گذشته روز 2 اسفند ماه برگزار شد و  قول داده بوديم نتايج را در نيمه دوم ارديبهشت ماه اعلام كنيم، اما با تلاش‌هاي همكاران ما در اين مركز ، موفق شديم نتايج را زودتر از موعد مقرر در روز پنج‌شنبه گذشته 8/2/88 از طريق هفته‌نامه بازاركار منتشر كنيم.

در اين آزمون حدود 14 هزار نفر پذيرفته شدند كه از اين تعداد 6550 نفر وكيل و مابقي كارشناس در رشته‌هاي مختلف هستند. اين افراد كساني هستند كه حدنصاب نمره علمي لازم را كسب كرده‌اند و اميدواريم مراحل ديگر را نيز به سرعت بگذارنند و به جمع وكلا و كارشناسان در كشور بپيوندند.

نكته قابل توجهي كه ما در اين آزمون رعايت كرديم توجه به نقاط محروم كشور بود. در اين آزمون ما توجه خاصي به نقاط محروم و نقاطي كه نياز به وكيل و كارشناسي بيشتري داشتند، داشتيم.

زيرا اين يكي از توصيه‌ها و تاكيدات رياست قوه‌قضاييه وهمچنين تقاضاي روساي دادگستري و مسوولان استان‌هاي محروم بودكه اعلام نياز شديدي داشتند. به طور كلي آزمون سال گذشته به لطف خدا با موفقيت كامل چه از نظر امنيتي و چه از هر نظر ديگري با صحت و سلامت كامل برگزار شد.

 • پيش از اين اعلام شده بود كه حدود 25 هزار وكيل و كارشناس در اين آزمون پذيرفته مي‌شوند اما اسامي كه اعلام شد حدود 14 هزار نفر بود، دليل اين امر را توضيح مي‌فرماييد؟

ما عدد خاصي را عنوان نكرده بوديم. ملاك و اصل براي پذيرش افراد حدنصاب علمي است. شايد اگر 25 هزار نفر هم اين حدنصاب را كسب مي‌كردند، پذيرفته مي‌شدند. ما محدوديت خاصي در اين زمينه نداشتيم.

 • يعني پذيرش افراد براساس نيازسنجي انجام نمي‌شود؟

اين نياز وجود دارد ولي هر كسي را نمي‌شود جذب كرد. بايد افرادي پذيرفته شوند كه نمره علمي لازم را كسب كرده باشند. ما در حال حاضر نياز به وكيل و كارشناس در سطح كشور داريم ولي اين دليل نمي‌شود كه هر كسي را بپذيريم. يعني الزاما نياز دليل جذب افراد نيست.

 • آيا تمامي افرادي كه به عنوان پذيرفته‌شده معرفي شده‌اند، جذب مي‌شوند؟ اين افراد بعد از اعلام نتايج چه مراحلي را بايد طي كنند؟

تجربه نشان داده است كه اكثر پذيرفته‌شدگان جذب مي‌شوند. يعني چيزي حدود 95 درصد اين افراد جذب مي‌شوند و اين پس از طي مراحل بعدي مشخص مي‌شود. اين افراد بايد ابتدا در مصاحبه علمي شركت كنند . پس از آن گزينش اخلاقي و عمومي انجام مي‌شود و پس از آن كارآموزي افراد شروع مي‌شود و در صورتي كه اين مراحل با موفقيت طي شود، در نهايت افراد پروانه خواهند گرفت.

 •  اين مراحل در مجموع چقدر زمان مي‌برد؟ و آيا اين زمان براي همه يكسان است؟

طي اين مراحل اگر مشكل خاصي براي پذيرفته‌شدگان به وجود نيايد، حداكثر با انجام كارآموزي حدود يك سال به طول مي‌كشد و اين زمان براي همه يكسان نيست.

زيرا كارآموزي برخي حدود 6 ماه و برخي حدود 9 ماه به طول مي‌كشد و اين براساس توانايي‌ و آگاهي افراد در نظر گرفته مي‌شود. افرادي كه نياز به كارآموزي بيشتري دارند زمان بيشتر و كساني كه كمتر نياز دارند زمان كمتري صرف مي‌شود. اين براساس نمره علمي افراد و سوابق و تجربيات آنها مشخص مي‌شود.

 • چه تعداد از افراد پذيرفته شده از سهميه ايثارگران استفاده كرده‌اند؟

ايثارگراني كه 80 درصد نمره آخرين نفر پذيرفته شده را كسب كرده‌اند، پذيرفته شده‌اند. در اين آزمون بيش از يك هزار نفر از افراد پذيرفته شده از سهميه ايثارگران استفاده كرده‌اند.

براساس آيين‌نامه‌ها، بايد درصدي از پذيرفته‌شدگان مختص به ايثارگران باشد.
افرادي كه از سهميه ايثارگران استفاده نموده‌اند طبق مقررات بايد اصل مدارك و اسناد مربوط به ايثارگري خود را ارايه نمايند والا قبولي آن‌ها كان لم يكن تلقي خواهد شد.

 • پذيرش افراد از نظر جنسيتي به چه صورت است، آيا محدوديتي در اين زمينه وجود دارد؟

هيچ محدوديتي وجود ندارد، مهم حدنصاب نمره علمي افراد است. اين حدنصاب براي همه يكسان است. اما تجربه ثابت كرده است معمولاً دو سوم پذيرفته‌شدگان را آقايان تشكيل مي‌دهند. افرادي كه در حال حاضر از ما پروانه وكالت گرفته‌اند نيز به همين نسبت است. در حال حاضر حدود 4 تا 5 هزار وكيل زن در كشور فعاليت مي‌كنند.

 • آزمون بعدي مركز چه زماني برگزار مي‌شود و روند برگزاري آن به چه صورتي خواهد بود؟

ما در حال حاضر اگرچه در وضعيت خوبي از نظر وكيل و كارشناس قرار داديم اما هنوز به وضع مطلوب و ايده‌آل نرسيده‌ايم و با توجه به نيازي كه در اين زمينه به خصوص در مناطق محروم وجود دارد، تصميم گرفته‌ايم كه مقدمات برگزاري آزمون بعدي را سريع‌تر مهيا كنيم. بر همين اساس آزمون بعدي ما در اواخر ارديبهشت ماه جاري و يا اوايل خرداد ماه از طريق هفته‌نامه بازاركار اعلام آگهي مي‌شود.

افرادي كه تا شهريور ماه فارغ‌التحصيل مي‌شوند مي‌توانند در اين آزمون شركت كنند. در اين آزمون رشته‌هاي كارشناسي بيشتري اعلام خواهد شد.

در آزمون قبلي ما 11 رشته كارشناسي داشتيم اما در آزمون آتي اين تعداد رشته به بيش از 20 رشته خواهد رسيد. بنابراين بسياري از رشته‌هاي دانشگاهي و همچنين فارغ‌التحصيلان رشته حقوق مي‌توانند در آزمون ما شركت كنند.

در اين آزمون مانند آزمون قبلي افرادي كه حدنصاب نمره علمي لازم را كسب كنند پذيرفته مي‌شوند و محدوديتي از نظر تعداد نداريم.

 • اشاره كرديد، آگهي آزمون بعدي شما اواخر ارديبهشت ماه جاري يا اوايل خرداد ماه منتشر مي‌شود، برگزاري آزمون و اعلام نتايج چه زماني خواهد بود؟

وقتي آگهي منتشر شد، يك زمان و مهلتي حدود يك ماه براي ثبت‌نام افراد در نظر گرفته مي‌شود. اين زمان بستگي به استقبال علاقمندان دارد، اگر مثل آزمون قبلي استقبال گسترده‌اي از آن به عمل آيد به تبع مهلت ثبت‌نام تمديد مي‌شود. پس از ثبت‌نام ، برگزاري آزمون خواهد بود.

براساس برنامه‌ريزي‌ها، اميدواريم بتوانيم آزمون را در اواخر مرداد ماه يا اوايل شهريور ماه برگزار كنيم و سعي خواهيم كرد نتايج را در نيمه اول سال جاري و تا مهر ماه اعلام كنيم.

 • تاكنون چند دوره آزمون، توسط مركز امور مشاوران حقوقي، وكلا و كارشناسان قوه‌قضاييه برگزار شده است و چه تعداد وكيل و كارشناس از اين طريق پذيرفته شده‌اند؟

ما تاكنون بيش از 16 آزمون برگزار كرده‌ايم و موفق به پذيرش بيش از 40 هزار وكيل و كارشناس شده‌ايم. بيش از نيمي از اين افراد وكيل و بقيه كارشناس هستند.

در حال حاضر بيش از 20 هزار پروانه وكالت و كارشناسي از طرف مركز صادر شده است و مابقي در حال طي كردن مراحل ديگر مانند مصاحبه، گزينش و كارآموزي هستند. اميدواريم تا پايان سال جاري همه اين افراد موفق به اخذ پروانه وكالت و كارشناسي شوند. افرادي كه در آزمون اخير (14 هزار نفر) نيز پذيرفته شده‌اند به اين تعداد افزوده مي‌شوند.

اميدواريم بتوانيم به وعده و قولي كه در اين زمينه داده بوديم جامعه عمل بپوشانيم و تعداد وكلا و كارشناسان كشور را تا پايان سال جاري به 50 هزار نفر برسانيم. اين قول در حال تحقق است و تا پايان دوره مديريت آيت‌اله شاهرودي بر قوه‌قضاييه اين تعداد وكيل و كارشناس تامين خواهد شد.

 • به طور كلي كشور در حال حاضر به چه تعداد وكيل و كارشناس نياز دارد؟

شعار محوري ما از ابتدا اين بود كه «هر خانواده ايراني داراي يك وكيل باشد" باشد. زمينه و امكانات اين مهم فراهم شده و با آزمون آتي كه برگزار خواهيم كرد به نظر مي‌رسد مشكلي در اين زمينه وجود نخواهد داشت و به نظر ما تعداد وكلا و كارشناسان به حدي رسيده كه شعار ما محقق شده است. قبلاً اجرايي كردن اين هدف ميسر نبود ولي اكنون بستر، فضا و امكانات براي اين كار مهيا شده است.

ما در حال حاضر معتقديم تا پايان امسال مي‌توانيم اين مشكل را برطرف كنيم و مردم در انتخب وكيل مشكلي نخواهند داشت.

 • يكي از مشكلات مردم در مراجعه به وكلا، تعرفه وكالت است براي اينكه مردم با امنيت خاطر بيشتري به اين امر بپردازند. چه تلاش‌هايي از سوي مركز انجام شده است؟

مهم‌ترين كار ما در اين زمينه كاهش تعرفه وكالت است. حتي براي اقشار كم درآمد وكالت معاضدتي و رايگان قرار داده‌ايم. هر كسي كه توانايي مالي ندارد ما اعلام مي‌كنيم كه وكيل رايگان در اختيار وي قرار مي‌دهيم.

براي اينكه وكلا و كارشناسان عضو مركز تعرفه قانوني را رعايت كنند دستگاه‌هاي متعدد نظارتي در مركز داريم كه اين مهم را پيگيري مي‌كنند. ما دادسراي انتظامي داريم كه در صورت بروز تخلف سريع رسيدگي مي‌كند.

 • از وقتي كه در اختيار ما قرار داديد متشكرم. اگر مطلب ديگر باقي مانده بفرماييد.

من نيز از شما و همه همكاران شما تشكر مي‌كنم و بار ديگر يادآور مي‌شوم كه آگهي بعدي ما در اواخر ارديبهشت ماه جاري و يا اوايل خرداد ماه از طريق هفته‌نامه بازاركار منتشر مي‌شود.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است