صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3749                                               
بذر اشتغال
دانستني منبع
بذر اشتغال عنوان
نويسنده
1387/10/30 تاريخ

يافتن شغل يکي از اصليترين دغدغه‌هاي افراد ، بخصوص فارغ التحصيلان دانشگاهي است. حتي در حين انتخاب رشته ، ابتدا فرصتهاي شغلي آن را مدنظر قرار مي‌دهند. در اينجا روي صحبت ما بيشتر با دانشجويان و فارغ التحصيلان دانشگاهي مي‌باشد.

خلاصه
وب‌سايت رشد مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

  • مقدمه

يافتن شغل يکي از اصليترين دغدغه‌هاي افراد ، بخصوص فارغ التحصيلان دانشگاهي است. حتي در حين انتخاب رشته ، ابتدا فرصتهاي شغلي آن را مدنظر قرار مي‌دهند.

در اينجا روي صحبت ما بيشتر با دانشجويان و فارغ التحصيلان دانشگاهي مي‌باشد. بسيارند افرادي که پس از فارغ التحصيلي به هر دري مي‌زنند تا جذب کار شوند، ليکن ناکام مي گردند و البته تعدادي از افراد نيز بلافاصله ، جذب بازار کار مي‌شوند.

شايد در ذهن خود با اين سوال دست و پنجه نرم کرده‌ايد که چرا برخي از افراد براحتي مشغول به کار مي‌شوند و برخي ديگر خير؟ در پاسخ بايد گفت که اکثر اين افراد از دوران دانشجويي مهارتهايي براي يافتن شغل کسب نموده‌اند و بدين وسيله بذر اشتغال خود را در بسياري از مراکز پاشيده‌اند. يافتن شغل نياز به آگاهيها و مهارتهايي دارد که به برخي از آنها اشاره مي‌گردد:

  • با اساتيد و دبيران خود ارتباط برقرار کنيد.

علاقمندي و تلاشگري خود را به آنها نشان دهيد، زيرا اساتيد مي‌توانند علاوه بر راهنمايي شما به عنوان کليدهايي در جهت آگاه شدن شما از فرصتهاي شغلي عمل نمايند.

  • در سمينارهاي مرتبط با رشته و علايق خود ، شرکت فعال داشته باشيد.

شرکت در چنين سمينارهايي علاوه بر آشنا ساختن شما با مباحث جديد رشته تحصيلي خود و خلق ايده‌هاي نو در ذهنتان ، موجب آشنايي شما با متخصصين خواهد شد که ممکن است از همکاري شما در آينده استقبال نمايند.

  • خود را به مهارتهايي از قبيل دانش کامپيوتر و تسلط به يک زبان خارجي مجهز سازيد.

مراکز ادارات مرتبط با شغل خود را ، هم در شهرستان خود و هم در محل تحصيل شناسايي کرده و با آنها ارتباط برقرار نماييد.


در NGO ها يا نهادهاي مردمي و سازمانهاي غير دولتي شرکت نماييد. فعاليت در چنين مراکزي علاوه بر گسترده‌تر کردن ارتباطات شما ، منجر به افزايش تجربه کاري شما و نيز داشتن سابقه‌اي مثبت از شما خواهد شد.

در فرصتهاي کارورزي و گذراندن طرح ، قابليتهاي خود را نشان داده و از جان و دل کار کنيد. زيرا اغلب چنين مراکزي ، نيروهاي کاري و مهره‌هاي خلاق و پر تلاش را جذب خواهند نمود.

  • اهداف خود را بلند ، اما گامهايتان را کوچک انتخاب کنيد.

انتظار نداشته باشيد که پس از فارغ التحصيلي يا حتي در دوران دانشجويي ، دقيقا همان شغل و مقامي را بدست آوريد که در پي آن بوده‌ايد. شما بايستي ابتدا مهارت ، شايستگي و فروتني خود را در کارهاي محوله و گاه حتي خرد ، اثبات کنيد تا در مسير بالا رفتن از پلکان ترقي قرار گيريد.

  • ياد بگيريد که چگونه با اعتماد به نفس بالا ، خود و تواناييهايتان را به ديگران ارائه کنيد.

براي مثال شما بايستي هنگام تقاضاي شغل ، مشخصات ، تواناييها ، سوابق ، علايق کاري ، ... (رزومه) خود را بطور مکتوب همراه داشته و در زمان مقتضي آن را ارائه کنيد و نيز مهارتهاي خود را براي برقراري بهتر بالا ببريد.

  • خلاقانه فکر کنيد.

ذهن خود را باز و آزاد بگذاريد تا به تمام راههايي که از آن طريق به نوعي مي‌توان کار آفريني نمود، فکر کنيد.

  • هرگز از شکست نترسيد.

انديشمندي مي‌گويد: "به ياد داشته باش که هر پيروزي بزرگي ، پس از چند بار شکست بدست مي‌آيد. شکستهاي مکرر ، مانند پيکهايي هستند که در جاده منتهي به پيروزي حرکت مي‌کنند."

  • کلام آخر آنکه

تو بايد زبر دست و پر توان باشي که حتي قبل از آن که تو در جستجوي کار باشي ، کار در جستجوي تو باشد.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است