صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 9050                                               
خوشه صنعتي دوريكا تجربه سرمايه‌گذاري خصوصي
پژوهش منبع
خوشه صنعتي دوريكا تجربه سرمايه‌گذاري خصوصي عنوان
نويسنده
1386/10/23 تاريخ

هدف از اين نوشتار معرفي خوشه صنعتي دوريكا به عنوان اولين خوشه صنعتي ايران در زمينه توليد محصولات پلاستيك جهت آشنايي و معرفي توانمنديهاي يكي از تجارب موفق سرمايه‌گذاري صنعتي يعني خوشه‌هاي صنعتي مي‌باشد.

خلاصه
پايگاه اطلاعات كارآفريني صنعت نفت مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

هدف از اين نوشتار معرفي خوشه صنعتي دوريكا به عنوان اولين خوشه صنعتي ايران در زمينه توليد محصولات پلاستيك جهت آشنايي و معرفي قابليتها و توانمنديهاي يكي از تجارب موفق سرمايه گذاري صنعتي يعني خوشه هاي صنعتي مي باشد .

اميد است از اين رهگذر مقدمات تشكيل و توسعه خوشه هاي صنعتي نفت، گاز و پتروشيمي و حمايت از صنايع كوچك به عنوان راهبردي موثر و اساسي در توسعه سريع صنعتي و ايجاد زمينه هاي اشتغالزا و كار آفرين در كشور عزيزمان، ايران فراهم شود.

مقدمه ؛

ابتدا به طور اجمال به معرفي خوشه هاي صنعتي دوريكا مي پردازيم :

خوشه صنعتي دوريكا - متشكل از 21 شركت توليدي صنايع كوچك (SME)

 • متشكل از 7 شر كت خدماتي و حمايتي (SME )
 • عامل توسعه خوشه ( كارگزار )
 • اشتغال مستقيم و غير مستقيم : 3000 نفر
 • واحدهاي كوچك كارگاهي درمنازل (مونتاژ محصول در واحدهاي خود اشتغالي ) : 150 خانوار
 • متشكل از شركتهاي همگن صنايع كوچك (صنعت پلاستيك )
 • صادر كننده محصولات به 11 كشور دنيا (قاره آفريقا ، آمريكاي جنوبي ،خاورميانه)
 • اولين توليد كننده فلاش تانكهاي مخصوص صرفه جويي آب و لوله هاي فلكسي در ايران
 • توليد كننده بيش از 130 نوع محصول (محصولات پلاستيكي بهداشتي ساختمان و لوازم خانگي)
 • اولين توليد كننده محصولات متنوع رنگي در محصولات پلاستيك در ايران
 • دارنده بزرگترين واحد تحقيق و توسعه (R&D) در زمينه محصولات پلاستيك
 • برنده سي و چهارمين جايزه بين المللي شايستگي و لياقت مديريت بازرگاني (زوريخ – سوئيس 2003)
 • برنده جايزه بين المللي چشم الماس براي تعهد و برتري كيفي (برلين – آلمان 2004)
 • برنده جايزه بين المللي كيفيت (BID) (پاريس 2004)
 • اخذ لوح مشار كت و همكاري هاي بين المللي از وزارت صنايع كوچك اندونزي (2006)

تاريخچه

شر كت پويان شرق دوريكا با هدف توليد محصولات پلاستيك بهداشتي ساختماني و خانگي ، در سال 1375 توسط دو تن از فارغ التحصيلان رشته مهندسي مكانيك دانشگاه مشهد تأسيس گرديد . محل استقرار اوليه شر كت كارگاهي به مساحت 100 متر مربع در طبقه زيرين يك واحد مسكوني بود . و 2 دستگاه تزريق پلاستيك و يك دستگاه فرز جهت قالبسازي تنها ماشين آلات توليدي اين كارگاه به شمار مي آمدند .

جهت گيري مناسب بازار ، شناخت فرصتها و پتانسيل هاي موجود دربازار و شناخت نياز مصرف كننده والگوي مصرف و همچنين درك صحيح از مزيتها و امكانات بالقوه و بالفعل در مدت كوتاهي باعث گرديد كه محصولات اندك شر كت به اندازه خود سهم مناسبي از فروش و بازار را در اختيار گرفته و موجب رونق توليد و بالطبع افزايش توليد و فروش گردد .

تقسيم كار ، استفاده از مزيت توليد انبوه و كاهش هزينه هاي سربار ، تلاش و كوشش شبانه روزي ، قيمت گذاري مناسب و توليد محصولات متنوع باعث گرديد ظرف مدت يك سال از تأسيس شر كت محصولات آن از دو محصول به 12 محصول ارتقاء يابد .

به تدريج زمينه نوآوري در محصولات با به وجود آمدن سازمانها و واحدهاي تخصصي در شر كت پديدار شد .

پس از حدود دو سال از شروع توليد و افزايش دستگاههاي تزريق پلاستيك و ادوات و تجهيزات توليد ومونتاژ محصول و افزايش تعداد پرسنل شر كت از 4 نفر به حدود 120 نفر در سه شيفت كاري و افزايش حجم توليدات و ارتقاء كيفيت محصولات , شر كت در مسير مناسبي از پيشرفت قرار داد اما به دليل نوسانات بازار و همچنين تهديداتي كه هر روز موجب كندي حر كت و پيشرفت بيشتر شر كت مي گرديد و از طرفي عدم توانايي كافي در استفاده از فرصتها و رفع موانع و تهديدها و عدم برخورداري از توان مالي و امكاناتي مناسب , موجب عدم توان توليد و ارايه محصولات گرديده بود .

اين قبيل مشكلات و برخي ديگر از معضلات موجب گرديد تا با برخي از شر كتها و كارگاههاي همگن ديگر كه در زمينه توليد محصولات پلاستيك فعاليت مي نمودند صحبت شده و پيرامون همگرايي بيشتر در كسب استفاده حدا كثري از فرصتها و اتحاد در برابر تهديها به نتايجي دست يابند .

از جمله اين تهديدها و فرصتها مي توان به سهميه هاي پتروشيمي و يا انواع وامهاي بانكي اشاره نمود كه به دليل عدم انسجام و يا عدم معرفي صحيح واحدهاي فعال در اين صنعت , متاسفانه سهميه هاي مواد اوليه پتروشيمي در اختيار واحدهايي كه بعضا تعطيل بوده و به تجارت و بازرگاني و فروش مستقيم مواد در بازار مشغول بودند اشاره نمود .

از اين رو شر كت پويان شرق دوريكا با هم كاري سه هم كار ديگر كه بصورت كارگاهي فعاليت مي نمودند تصميم به تشكيل يك گروه منسجم كاري و دعوت از ديگر شر كتهاي همگن جهت همفكري و همگرايي و تشكيل يك گروه كاري را نمودند و با درج فراخوان در روزنامه هاي محلي اقدام به تشكيل جلسات با ديگر شر كتها و كارگاههاي توليدي نمودند .

طي برگزاري چندين جلسه در نهايت چند شر كت و كارگاه كوچك كه توسط فارغ التحصيلان و متخصصين دانشگاهي اداره مي گرديد تمايل حود را در زمينه توليد مشتر ك و انتخاب يك نام تجاري مشتر ك و استفاده از توان توليدي و تخصصي واحدها اعلام نموده و در نتيجه به تفاهم و توافق با يكديگر دست يافتند . و بدين شكل هسته اوليه گروه تشكيل گرديد .

در اين مرحله هريك از شر كتها داراي توليداتي با نامهاي مختلف بودند كه برخي با كيفيت متوسط و برخي ديگر نيز بدون توجيه اقتصادي و حتي بدون كيفيت به بازار و در تيراژ بسيار اندك عرضه مي گرديد .

به تدريج زمينه هاي همكاري و تعامل مثبت و نقاط اشترا ك و دردهاي مشتر ك بين توليد كنندگان آشكار شده و راه كارهايي نيز ارايه مي گرديد كه طي جلسات منظم به اهدافي نظير انتخاب نام تجاري مناسب براي كل توليدات شر كتها با نام (( دوريكا )) , استفاده از واحدهاي مشتر ك خدماتي نظير واحد اداري , مالي , تعمير و نگهداري و تدار كات مشترك و ... و حذف برخي محصولات با ارزش افزوده پايين و يا بي كيفيت , ارتقاء و اصلاح كيفي محصولات شر كتها , تعمير , باز سازي و بهبود ماشين آلات توليدي , استقرار سيستمهاي مديريت كيفيت , برنامه ها و هزينه هاي آموزشي مشتر ك , و بسياري ديگر منتج شد .

تشكيل گروه فوق موجب اثرات و هم افزاييهاي بسياري گرديد اما دوري واحدها و شر كتهاي گروه با يكديگر موجب مي گرديد تا ارتباطات و هم افزاييها و ديگر مراودات به راحتي انجام نشده و هماهنگي لازم بين واحدها و گردش اطلاعات برقرار نشود و يا برخي امور با تاخير مواجه شوند .

در اين برهه , شناسايي گروه فوق توسط شر كت شهر كهاي صنعتي خراسان رضوي و معرفي الگوي خوشه هاي صنعتي و برگزاري جلساتي با مديران تاثير گذار و موسس گروه , موجبات آشنايي ايشان , با خوشه هاي صنعتي و قابليتها و ويژگيهاي اين مدل از توسعه صنعتي را فراهم نمود .

جهت توسعه و تبيين اين مدل از توسعه صنعتي , جلسات بسياري با اعضاء و شر كتهاي عضو گروه تشكيل شد و در نهايت شر كت بنيان دوريكا (يكي از اعضاء گروه ) به عنوان كارگزار و عامل توسعه و تشكيل خوشه صنعتي انتخاب گرديد . دليل اين انتخاب نيز سابقه فعاليت , حسن شهرت و موسس شر كت اوليه و بنيانگذار گروه يعني بنيان دوريكا بود . ضمن آن كه سازمانهايي جهت همياري و كمك و هماهنگي بين واحدها نيز تشكيل گرديد .

باهمكاري شر كت شهر كهاي صنعتي خراسان رضوي , و جهت نيل به هدف تشكيل خوشه صنعتي , فاز 5 كارگاهي واقع در شهرك صنعتي توس با ظرفيت 20 كارگاه توليدي در اختيار گروه قرار گرفت كه با استقبال فراوان صنعتگران رو برو گرديد ضمن آن كه فرصت فوق باعث رشد بسيار چشمگير توسعه در شر كتهاي گروه از بعد كمي و كيفي گرديد.

اعضاي خوشه شامل 21 واحد توليدي:

 1. شر كت پويان شرق دوريكا (سهامي خاص)
 2. شر كت توليدي كارنگ پلاستيك (سهامي خاص)
 3. شر كت توليدي آزما صنعت توس (سهامي خاص )
 4. شر كت توليدي بهنيك پلاست (سهامي خاص )
 5. شر كت پشتيباني و توسعه خطوط آرمان دوريكا (سهامي خاص)
 6. شر كت توليدي شروين پلاست توس (سهامي خاص)
 7. شر كت توليدي بنيان دوريكا (سهامي خاص )
 8. شركت توليدي پويا گستر دوريكا (سهامي خاص)
 9. شركت توليدي سامان پلاستيك پاژ (سهامي خاص )
 10. شركت توليدي آريان دوريكا (سهامي خاص )
 11. شركت توليدي ارغوان گستر شرق (سهامي خاص)
 12. شر كت توليدي رايكا پلاستيك پارس (سهامي خاص)
 13. شر كت توليدي پرديسان پلاستيك پارس (سهامي خاص)
 14. شر كت توليدي فرديس صنعت شرق (سهامي خاص )
 15. شر كت توليدي فرديس پلاستيك شرق (سهامي خاص )
 16. شر كت توليدي اسپيدار گستر خاوران (سهامي خاص)
 17. شر كت توليدي آروين پلاست پوِيان (سهامي خاص)
 18. شر كت توليدي تانيش توس (سهامي خاص )
 19. شركت توليدي صبا راد گستر توس (سهامي خاص)
 20. شركت توليدي شاخص گستر توس (سهامي خاص )
 21. شركت توليدي راموز صنعت شرق (سهامي خاص)
 • شر كتها و واحد خدماتي و حمايتي
 1. شركت افشان سامانه شرق (سهامي خاص ) (روابط عمومي , خدمات اداري و پرسنلي )
 2. شركت مشاوران مالي حامي (سهامي خاص ) (خدمات مالي و حسابداري )
 3. شر كت صداقت كالاي پارس (سهامي خاص ) (خدمات انبارداري مر كزي )
 4. شركت تجارت گستر (سهامي خاص ) (بازرگاني و فروش و صاردات محصولات )
 5. شركت نسيم ترابر شرق (سهامي خاص ) (خدمات حمل و نقل و تدار كات كالا )
 6. شركت به سامان دوريكا (سهامي خاص ) (اتوماسيون سيستمها , مهندسي صنايع )
 7. شركت سرمايه گذاري تدبير انديشان شرق (سرمايه گذاري و خدمات مالي و اعتباري )
 • و دو واحد تحقيق و توسعه
 1. واحد تحقيق و توسعه (R&D) شر كت پويان شرق دوريكا
  (واحد رشد و انكوباتور , تحقيقات بازيافت مواد , توليد نيمه صنعتي و آزمايشي )

 2. واحد تحقيق و توسعه (R&D) شر كت آرمان دوريكا
  (تحقيقات ماشين آلات و خطوط و تكنولوژي مدرن پلاستيك و پليمر , قالبها و طراحي و توليد محصولات جديد , رنگ و مواد پليمري )

است كه به صورت ذيل با يكديگر به همكاري و تعامل مي پردازند.

 • نحوه تعاملات و هم كاري بين اعضاء خوشه

هيات امناء هيات امناء خوشه يا كارگزار خوشه كه به عنوان عالي ترين مرجع سياستگذاري و راهبري خوشه با مكانيزم انتخابي و از طريق آراء ا كثريت اعضاء خوشه متشكل از 5 نفر براي مدت 5 سال انتخاب مي گردند، نسبت به سياستگذاري و راهبري خوشه اقدام مي نمايد.

 • شركتهاي توليدي

شر كتهاي توليدي نيز كه شر كتهايي داراي شخصيت حقوقي كاملاً مستقل و ثبت شده مي باشند. نقش توليد محصولات وارايه آنها جهت فروش به شر كت بازرگاني خوشه صنعتي دوريكا (شر كت تجارت گستر دوريكا ) را بر عهده دارند.

شر كتهاي توليدي داراي چارت سازماني بسيار كوچك و ساده مي باشند و دليل آن اين است كه سازمانهاو شر كتهاي خدماتي مستقل در خوشه خدماتي نظير جذب نيرو (شر كت خدمات اداري افشان سامانه شرق ) و ديگر مسائل مرتبط با توليد را به ايشان ارائه مي نمايند و هر واحد توليدي بي نياز از واحدهاي تعمير و نگهداري , واحد اداري , بازرگاني و ديگر واحدهاي مكمل توليد مي باشد.

استفاده از واحدهاي خدماتي مشتر ك , علاوه بر تخصصي شدن فعاليتها , كمك قابل توجهي به كاهش هزينه هاي سربار نموده و موجب مزيت هاي عمده اي در كيفيت , و قيمت تمام شده محصول مي گردد .

 • نحوه فروش محصولات و بازرگاني و بازاريابي

شر كتهاي توليدي عضو خوشه به جهت دستيابي مناسب به بازار و همچنين استفاده از مزاياي مشتر ك و كاهش هزينه هاي تبليغاتي , بازاريابي و افزايش اعتماد مشتري تحت عنوان يك نام تجاري مشتر ك (( دوريكا )) محصولات خود را توليد مي نمايند و به جهت بازاريابي مناسب محصولات و تخصصي نمودن فعاليتها محصولات خود را از طريق شر كت بازرگاني خوشه , به بازار هاي مختلف مصرف داخلي و خارجي عرضه مي نمايند .

شر كت بازرگاني طرف قرارداد با خوشه توسط يك هيات منتخب از اعضاء خوشه , از بين شر كتهاي معتبر و توانمند بازرگاني كه شرايط و الزامات خوشه را پذيرفته باشند انتخاب مي گردد .

اين شر كت موظف است علاوه بر فروش , بازاريابي , بازرگاني داخلي و خارجي كليه محصولات توليدي , حافظ كيفيت و مرغوبيت كالا از طريق ايجاد و راهبري واحد كنترل و تضمين كيفيت نيز باشد .

 • شوراهاي نظارت بر عمل كرد شر كتهاي خدماتي

كنترل و نظارت بر نحوه ارايه خدمات توسط شر كتهاي خدماتي با هدف ارتقاء كيفيت و نحوه خدمات و كسب حدا كثر رضايت مشتري از اهم وظايف شوراهاي نظارت بر شر كتهاي خدماتي خوشه مي باشد .

جهت انجام خدمات موثر و كارآمد و بهبود مستمر فعاليتهاي شر كتهاي خدماتي , براي هر شر كت خدماتي مستقر در خوشه شورايي مر كب از 5 نفر از خدمات گيرندگان , تشكيل و به عنوان ناظر و تصميم گيرنده فعاليتهاي مختلف شر كتهاي خدماتي فعاليت مي نمايند .

اين شوراها با راي ا كثريت خدمات گيرندگان و براي هر شر كت خدماتي يك شوراي نظارتي تشكيل شده اند و طبق روش هاي اجرايي و شرايطي كه در قراردادهاي شر كت هاي خدماتي نيز منظور گرديده است , وظايفي شبيه به هيات مديره شر كتهاي خدماتي از جهت كنترل , كاهش يا افزايش تعهدات , تعيين نحوه انعقاد قرارداد , توافقات نحوه ارايه خدمات و تعيين قيمت خدمات را به نمايندگي از ديگر اعضاء خوشه بر عهده داشته و ضمن آن كليه مشكلات و مسايل واحد خدماتي را نيز مرتفع مي نمايند .

 • شر كت سرمايه گذاري و توسعه تدبير انديشان شرق

با هدف استفاده بهينه از منابع پولي و تجميع سرمايه هاي اند ك شر كتهاي توليدي عضو خوشه , شر كت سرمايه گذاري تدبير انديشان شرق با سرمايه گذاري كليه شر كتهاي توليدي عضو خوشه تشكيل و با شرح وظايف كنترل و گردش نقدينگي و جهت دهي و ساماندهي امور تسهيلات , سرمايه گذاري بانكي , سرمايه گذاري هاي مشتر ك در حوزه هاي مختلف , كمك به ارتقاء بينه مالي شر كتهاي عضو , پرداخت تسهيلات در قالبهاي مختلف به اعضاء خوشه و كار كنان خوشه , تعهدات مالي , تضامين مالي عقد قرارداد با موسسات مالي و اعتباري جهت اخذ تسهيلات و اعتبارات مورد نياز جهت واحدهاي خوشه , مشار كت در سرمايه گذاري و ديگر مراودات پولي و مالي و اعتباري شروع به فعاليت نمود . هيات مديره اين شر كت توسط مجمع عمومي متشكل از شر كتهاي توليدي و خدماتي , براي مدت 5 سال انتخاب شده و مدير عامل شر كت نيز توسط هيات مديره منصوب مي گردد .

اين شر كت در مدت كوتاه فعاليت خود توانسته است منشاء خدمات ارزنده اي براي اعضاء خوشه باشد و با توجه به توسعه فعاليتهاي خوشه و افزوده شدن ديگر شر كتها به خوشه روز به روز به توان اين شر كت سرمايه گذاري افزوده شده و در چشم انداز آتي آن مي توان به يك شر كت بزرگ سرمايه گذاري و توسعه اي اميد بست.

 • شر كت هاي تحقيق و توسعه (R&D)

تحقيق و توسعه در سازمانهاي موفق امري است اجتناب ناپذير و در بازار رقابتي امروز , بقاو پايداري شر كتهاي موفق در گروه تحقيق و توسعه و بروز رساني فعاليتها و فرآيندها مي باشد . لذا بدين منظور دو واحد تحقيق و توسعه (R&D)در قالب دو شر كت به امر تحقيق و توسعه در زمينه هاي مختلف در خوشه صنعتي پرداخته و حاصل دستاوردها و تحقيقات خود را به شر كتهاي عضو خوشه عرضه مي نمايند .

 • الف – شر كت آرمان دوريكا

با هدف تحقيق در جديد ترين ت كنولوژيهاي سخت افزاري و خطوط توليد پيشرفته توليد محصول و همچنين طراحي محصولات جديد و ساخت و تجهيز انواع قالبهاي توليد محصولات پلاستيك , مواد شيميايي و پليمري , تر كيبات مختلف پلاستيكي و رنگدانه ها .

 • ب- شر كت پويان شرق دوريكا

اين شر كت بيشتر نقش انكوباتوري و مر كز رشد را در خوشه ايفا مي نمايد كه به دليل قدمت و تجربه طولاني اين شر كت , توليد آزمايشي و توليد نيمه صنعتي محصولات جديد شر كتهاي عضو خوشه , راه اندازي خطوط جديد توليد , آموزش نيروي انساني شر كتهاي جديد , تامين هزينه هاي قبل از بهره برداري , عضوگيري و كمك به ارتقاء بينه فني واحدهاي توليدي و همچنين برنامه ريزي و كنترل توليد متمر كز و تحقيق بر روي راه اندازي اولين خط بازيافت مواد پليمري در كشور را بر عهده دارد .

اين شر كت با هم كاري شر كت آرمان دوريكا , جهت راه اندازي خطوط توليد جديد و تكنولوژي هاي مدرن (HI- TECH ) و به روز رساني فرآيندهاي توليد محصولات پليمري و پلاستيكي فعاليت نموده و كليه هزينه هاي اين دو شر كت تحقيق و توسعه بصورت مشترك توسط واحدهاي توليدي تامين مي گردد .

كارگاههاي كوچك خانگي و صنعتي (مخصوص مونتاژ محصولات ) هر واحد توليدي عضو خوشه حتي الامكان مونتاژ محصولات خود را در واحدهاي كوچك خانگي (خارج از شر كت ) و يا سازمان زندانها در مرا كز خاص اين سازمان به انجام مي رساند .

استفاده از كارگاههاي كوچك خانگي و مرا كز و كارگاههاي سازمان زندانها , ضمن فراهم آوردن زمينه هاي اشتغالزا و بالطبع اثرات بسيار مثبت كارآفريني در اقشار آسيب پذير و كمتر برخودار (نظير : كاهش جرايم ، افزايش توان اقتصادي در خانواده ها و ارتقاء فرهنگي و معيشتي خانوار) در كاهش هزينه هاي توليد محصول و قيمت تمام شده بسيار موثر بوده و در نتيجه كالا با قيمت مناسب و رقابتي به بازار عرضه مي شود .

هر واحدهاي توليدي عضو خوشه به تناسب حجم توليدات و تنوع توليدات خود بين 40-30 خانوار را كه عمدتا در يك منطقه شهري متمر كز گرديده اند را تحت پوشش قرار داده و با عقد قرارداد ، مونتاژ و بسته بندي محصولات خود را توسط اين كارگاههاي كوچك خانگي به انجام مي رسانند.

انتخاب متمر كز اين كارگاههاي كوچك خانگي نيز كه مي توان از آن هم بعنوان يك خوشه مونتاژ محصول نام برد موجب كاهش هزينه هاي حمل و نقل و همچنين گردش مناسب اطلاعات و تجربيات خصوصا از بعد آموزشي در اين منطقه شده و در نتيجه ضمن فراهم آوردن اشتغال مولد و ارتقاء سطح فرهنگي در منطقه , موجب رونق اقتصادي نيز گرديده است.

 • صادرات محصولات دوريكا

هيچيك از كارگاههاي كوچك 60 ـ 40 نفري توليد پلاستيك قادر به بازاريابي و صادرات محصولات خود نيستند اما با وحدت و اتحاد با ي كديگر در قالب يك خوشه صنعتي مي توانند به اين مهم نيز دست يابند ، همانگونه كه خوشه دوريكا توانسته است با همين پتانسيل ها صادرات محصولات خود به كشورهاي : و نزوئلا ـ آفريقاي جنوبي ـ كويت ـ عربستان سعودي ـ سوريه ـ افغانستان ـ كشورهاي جامعه مشترك المنافع (CIS) را در كارنامه خود به ثبت برساند .

همچنين شر كت فعال در نمايشگاههاي درون و برون مرزي نظير نمايشگاه BIG5 امارات ـ چين ـ ازب كستان ـ آذربايجان ـ سوريه ـ و بسياري از نمايشگاههاي بازرگاني داخلي و خارجي و كسب جوايز متعدد بين المللي نظير جايزه ويژه 34 دوره شايستگي لياقت مديريت بازرگاني در سال 2003 ( زوريخ ـ سوئيس ) و درج مقالات و عضويت در انجمن هاي معتبربين المللي از جمله فعاليتهاي موثر در راستاي اهداف توسعه اي خوشه بوده است كه با همكاري و مساعدت كليه شر كتهاي عضو خوشه انجام شده است .

لازم به ذ كر است خوشه صنعتي دوريكا در دوسال متوالي (1383 و 1384 ) به عنوان واحد نمونه صنعتي توليدي استان برگزيده شده است .

 • توسعه خوشه

با توجه به اثرات مثبت گرد همايي و تش كيل موفق خوشه صنعتي دوريكا , چشم انداز و اهداف كوتاه مدت , ميان مدت و بلند مدت خوشه تحت عنوان سند توسعه خوشه به همراه طرح تجاري (BUSSINES PLAN) خوشه تدوين گرديده است كه تيمهاي مختلفي جهت كنترل و نظارت بر برنامه هاي دستيابي به اهداف سازمان تشكيل شده و به اجراء اهداف اين سند مشغول مي باشند .

تا كنون از سوي كارگاهها و شر كتهاي كوچك ديگر توليد كننده محصولات پلاستيك درخواستهاي بسياري جهت عضويت در خوشه اعلام شده است كه با تشكيل جلسات و انتخاب مناسبترين شر كتها و كارگاهها و ادغام برخي از آنها جهت تشكيل شركتهاي توليدي و تامين بخشي از سرمايه گذاري مورد نياز , شر كتهاي مختلفي با طرحهاي توليدي مختلف در زمينه توليد محصولات پلاستيك تاسيس گرديده اند كه بخشي از سرمايه گذاري اوليه طرح (حدود 40 الي 50 % ) را نيز از طريق فروش ماشين آلات مستعمل و يا فرسوده خود و ديگر منابع تامين نموده اند و در صورت تامين اعتبار از سوي منابع بانكي و اعتباري و باتوجه به اعتبار و خوشنامي محصولات اين خوشه در بازار مصرف به سرعت به بهره برداري رسيده و توان توليد و عرضه محصولات با كيفيت را خواهند داشت .حركت به چپ
حركت به راست


مدلسازي يكپارچه عوامل مؤثر بر شكست كارآفرينان و پيامدهاي مالي،اجتماعي و رواني آن

 

ارايه الگوي آموزش مهارت محور جهت توسعه كارآفريني رسانه اي

 

مفهوم‌پردازي كنش كارآفرينانه

 

واكاوي استراتژي‌هاي بازگشت در كسب‌وكارهاي كوچك و متوسط فناورانه

 

تحليل مدل رفتاري كسب و كارهاي نوپا با استفاده از مدل توسعه مشتري

 

ارائه چارچوبي به منظور شبكه سازي بازاريابي كارآفرينانه در كسب و كارهاي كوچك و متوسط ....

 

تحليل تاب ‏آوري كسب و كارهاي روستايي

 

تأثير قابليت جذب، سرماية اجتماعي و قابليت مديريتي بر عملكرد كسب‌وكارهاي فرانچايزي

 

شناسايي مختصات تفكر استراتژيك كارآفرينانه

 

واكاوي مولفه‌هاي فرهنگي و اجتماعي كارآفريني روستايي

 

ارزيابي و رتبه‌بندي معيارهاي دانشگاه كارآفرين

 

تاثير دانش پيشين بر تشخيص فرصت‌هاي كارآفرينانه

 

شناسايي شايستگي هاي عمومي عاملين توسعه ..

 

الگوي ساختاري ظرفيت جذب دانش و نوآوري در شركتهاي دانش بنيان

 

تأثير سرمايه اجتماعي خريدار / فروشنده بر عملكرد نوآوري با بكارگيري توسعه دانش مشتري و تعهد به نوآوري

 

آزمون مدل ساختاري فرهنگ سازماني و فرايند مديريت دانش با عملكرد سازماني

 

بررسي رابطه بين مديريت دانش و انتقال اثربخش فناوري

 

بررسي تأثير نوآوري بازاريابي بر استراتژي رقابتي كسب‌وكار

 

بررسي رابطه انگيزه پيشرفت، نوآوري، تحمل ابهام، خودكارآمدي، عزت نفس و خودشكوفايي با جهت گيري كارآفريني

 

طراحي مدل تجاري سازي يافته هاي پژوهشي دانشگاهي

 
1 2 3

پايگاه اطلاع‌رساني اقتصاد ايران

 
http://www.ieicenter.com/Statistics/show.asp?id=es
 

پايگاه اطلاع‌رساني اقتصاد ايران

 
http://www.ieicenter.com/Statistics/show.asp?id=es
 

پايگاه اطلاع‌رساني اقتصاد ايران

 
http://www.ieicenter.com/Statistics/show.asp?id=es
 

پايگاه اطلاع‌رساني اقتصاد ايران

 
http://www.ieicenter.com/Statistics/show.asp?id=es
 

پايگاه اطلاع‌رساني اقتصاد ايران

 
http://www.ieicenter.com/Statistics/show.asp?id=es
 

پايگاه اطلاع‌رساني اقتصاد ايران

 
http://www.ieicenter.com/Statistics/show.asp?id=es
 

شهر الكترونيك مشهد

 
http://www.e-mashhad.ir/index.php?module=ContentEx
 

شبكه اطلاع‌رساني تسهيلات اعتباري

 
http://tashilat.ir/index.php?page=gozaresh
 

مركز اطلاعات و مدارك علمي كشاورزي

 
http://amar.maj.ir/Portal/Home/Default.aspx?Catego
 

سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران

 
http://www.idro.org/persian/tolid_amar.asp
 

مرکز خدمات سرمايه گذاري استان آذربايجان شرقي

 
http://aze.mimt.gov.ir/index.php
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است