صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3490                                               
مقاله منبع
سرمايه‌گذاري، ريسك و بازدهي در بازار سرمايه كشور عنوان
ناصر حق جو نويسنده
1384/12/13 تاريخ

تحليل حاضر با بهره گيري از شاخص هاي مطروحه يعني «بازدهي» سهم و همچنين بازدهي كل سهم در ارتباط با برخي از شركت هاي موجود در بازار سرمايه اختصاص داشته كه به طور جداگانه به هر يك از شركت هاي مورد اشاره پرداخت خواهد شد.

خلاصه
روزنامه شرق مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان
1 2 3 4

سرمايه گذاري، ريسك و بازدهي در بازار سرمايه كشور

معمولا سرمايه گذاري به منظور دستيابي به رفاه بيشتر در شرايط كنوني و آينده صورت مي گيرد. در واقع، مقوله سرمايه گذاري Investing با گستره و تنوع وسيعي روبه رو است. سرمايه گذاري در گواهي سپرده، اوراق قرضه، سهام عادي، صندوق مشترك سرمايه گذاري و... مي تواند نمونه هايي از سرمايه گذاري به شمار رود.

كاركرد سرمايه گذاري Investment به مفهوم خاص آن يعني تبديل وجوه مالي به يك يا چند نوع دارايي آن هم براي مدت مشخص قابل نگهداري خواهد بود. از اين رو، سرمايه گذاري فرآيندپذير بوده و نيازمند مديريت است زيرا دستيابي به ثروت و سود ناشي از سرمايه گذاري كه به مجموع درآمد فعلي و ارزش فعلي درآمدهاي آتي معطوف مي شود همواره با مقوله اي به نام مخاطره يا ريسك Risk توام است. سرمايه گذاري اي كه در اينجا مدنظر است همانا سرمايه گذاري در دارايي مالي و به ويژه اوراق بهادار قابل معامله است. دارايي هاي مالي Financial assets كه به صورت اوراقي توسط دولت يا شركت ها منتشر مي شوند و در بازارهاي ثانويه بازار سهام قابل معامله و خريد و فروش هستند.

بنابراين، براي تصميم گيري در بازار سرمايه سهام موارد متعددي نقش و تاثير خواهند داشت از جمله چه نوع سهمي بايد خريداري شود در چه زماني، به چه قيمتي، ارزش دفتري سهم، ارزش ذاتي سهم، زمان فروش سهم، ميزان ريسك سهم، بازدهي سهم و... همه از مولفه هايي هستند كه سرمايه گذاري در اين بازار را پيچيده و حساس مي كند زيرا دستيابي به حداكثر بازدهي در عين حال كه مي تواند منحني صعودي را طي كند، امكان نزولي بودن نيز بر آن وجود دارد. از اين رو، براي كاهش ريسك در بازار سرمايه، انتخاب الگوي تركيب بهينه Optimal Combination يا به تعبير دقيق تر يك پرتفليو Portfolio كه شامل مديريت سرمايه گذاري سبد سهام يا مجموعه دارايي ها است، صورت مي گيرد.

به اين ترتيب، ورود به بازار سرمايه ريسك و بازده Return به موازات هم قرار خواهند داشت. در واقع درجه ريسك پذيري در سرمايه گذاران مختلف متفاوت بوده و سرمايه گذاراني كه ريسك بالايي را مي پذيرند، انتظار بازدهي بالايي را دارند و بالعكس سرمايه گذاران ريسك گريز با كاهش مخاطره ريسك بازده كمتري را دريافت مي كنند. از اين رو ريسك و بازده در امور سرمايه گذاري و تامين مالي جزء جدايي ناپذير از يكديگر بوده و در كنار يكديگرند.

1 2 3 4


حركت به چپ
حركت به راست


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است